Dermatic.pl Aesthetic Business

Od botoksu do wyspecjalizowanej techniki – rozmowa z kosmetolożką Aleksandrą Miarą

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 10 minuty

Co znajdziesz w artykule?

Medycyna estetyczna już dawno przestała kojarzyć się tylko z przysłowiowym botoksem. Szerokim frontem do zabiegowości wkracza wyspecjalizowana technika. O tym jak obecnie medycyna estetyczna wykorzystuje coraz bardziej wyspecjalizowane preparaty oraz nowoczesną technologię umożliwiając wpływanie na tkanki w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów w obszarach anty-aging, niwelowania defektów, jak i modelowania sylwetki opowiada kosmetolożka Aleksandra Miara z sopockiej Kliniki Marii van de Zell.

rozmawiała Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Pani Aleksandro, w zabiegach estetycznych wykorzystywane są procesy fizyczno-chemiczne. Jakie problemy naszych tkanek możemy rozwiązywać przy użyciu aparatury?

– W skrócie można powiedzieć, że zabiegi przy użyciu aparatury wykorzystują procesy fizyczno-chemiczne zachodzące w skórze lub po prostu w tkankach, w zależności od tego, jakich zmian chcemy dokonać. W naszej klinice stosujemy między innymi technologię, którą można zagęścić skórę, usunąć tkankę tłuszczową, zniwelować lub całkowicie usunąć defekty skóry, wpłynąć na jej kondycję.

Endermologia

Przy użyciu aparatury można rozwiązać właściwie wszystkie defekty. Wyjątkiem są jedynie te struktury, które są zmienione onkologiczne lub zdecydowanie wymagają ingerencji chirurgicznej. Chociaż chirurdzy i lekarze innych specjalizacji równie chętnie posługują się technologią high-tech; chociażby laserowa korekta wzroku, zabiegi labioplastyki czy w innych zabiegach operacyjnych.

W naszej klinice medycyny estetycznej i kosmetologii zajmujemy się przede wszystkim skórą. Pracujemy z trądzikami – nawet ciężkimi jego przebiegami – przebarwieniami zarówno typu PIH (pozapalne) oraz melasmą i ostudą, leczeniem grzybicy paznokci. Zajmujemy się również wiotkością i utratą jędrności, bliznami, łagodnymi zmianami skórnymi. A także przywracaniem owalu twarzy, usuwaniem tkanki tłuszczowej, cellulitu, zbędnego owłosienia. Zajmujemy się także przywracaniem gęstości włosów, leczeniem łysienia zarówno typu męskiego, jak i kobiecego.

Jak wspomniałam wcześniej, nasza rola nie ogranicza się jedynie do przeprowadzania zabiegów. Klientów i pacjentów zabezpieczamy również odpowiednią pielęgnacją okołozabiegową, jako uzupełnienie zabiegów high–tech w domu. Wspierającą proces regeneracji i pobudzania komórek do tworzenia kolagenu i elastyny. Ważna jest również odpowiednia suplementacja, dieta, ćwiczenia, masaże w przypadku walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitu.

Nowoczesne technologie wpływają również na jakość naszego życia, prawda?

– Oczywiście. Nie można zapomnieć, że zabiegi przy użyciu nowoczesnej technologii nie tylko wpływają na nasz wygląd i poprawę estetyki. Lecz również bardzo często poprawiają jakość naszego życia. Niwelują dolegliwości bólowe, poprawiają krążenie, działają drenująco, zamykają pęknięte naczynia krwionośne… To tylko niektóre z wymienionych zalet.

Co zatem jest kluczem do skutecznego zastosowania zaawansowanej techniki?

– Kluczem do skutecznego zastosowania tej rozwiniętej techniki jest odpowiednia diagnoza, kwalifikacja do zabiegu, uwzględnienie przeciwwskazań, odpowiednie przygotowanie. I przeszkolony specjalista, który dobierze odpowiednie parametry oraz pielęgnacja domowa i okołozabiegowa.

Bardzo ważne jest także uświadomienie pacjentowi, czego może spodziewać się bezpośrednio w trakcie, jak i po zabiegu. W jaki sposób należy się przygotować, jak przebiegają procesy ewentualnego gojenia, kiedy można oczekiwać pożądanych efektów.

Jak wiemy, skóra to bardzo piękny, ale także niezwykle inteligentny narząd. Widać na nim wszelkie niedobory, zaburzenia immunologiczne, jelitowe. Żeby móc odpowiednio zadziałać, odpowiedzieć na jego potrzeby, warto go dobrze poznać.

Przejdźmy zatem, Pani Aleksandro, do omawiania wykorzystania zaawansowanych urządzeń w medycynie estetycznej. Zacznijmy od urządzenia Intraject i jego zastosowania.

– W naszej klinice bardzo chętnie wykorzystujemy urządzenie Intraject – radiofrekwencję mikroigłową z elektroporacją. W tej technologii wykorzystujemy właśnie nie tylko same nakłucia, powodujące proces kolagenezy. Ale także potencjał elektryczny komórki i właściwości jonowe ampułki, na której pracujemy. Dzięki temu, że dobieramy odpowiednie parametry aparatury, dobieramy odpowiednią długość igieł, preparat ze składnikami aktywnymi, działamy wielotorowo na proces przebudowy skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa jest z powodzeniem wykorzystywana w terapiach anty-aging, kiedy chcemy wyraźnie zagęścić skórę oraz podnieść owal twarzy, zniwelować zmarszczki, rozstępy, blizny atroficzne i hipertroficzne. Skutecznie stosujemy ją również w terapiach trychologicznych w leczeniu łysienia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

W Państwa klinice stosowana jest także technologia plazmy azotowej. Do czego jest stosowana?

– Kolejnym, wartym uwagi zastosowaniem urządzenia Intraject jest plazma azotowa. Dzięki niej można z powodzeniem usuwać drobne, niegroźne znamiona, usuwać nieestetyczne włókniaki; jak również wykonać zabieg na powiekach jako alternatywę dla chirurgicznego zabiegu blefaroplastyki. Po wygojeniu otrzymujemy efekt otwartego oka, uniesienia brwi, zyskujemy młodszy, mniej zmęczony wygląd twarzy. Co przekłada się również na to, jak postrzegają nas inni. Okres regeneracji jest krótszy w porównaniu z innymi terapiami, a pielęgnacja miejsca zabiegowego nie sprawia większych problemów. 

Powszechnie już znane jest zastosowanie lasera w medycynie estetycznej…

– Pozostając w temacie wysokospecjalistycznej technologii nie sposób pominąć możliwości zastosowania lasera. W naszej klinice wykorzystujemy laser klasy medycznej Xlase plus – uniwersalną i nowoczesną aparaturę laserową oraz skalibrowane światło pulsacyjne.

Jednym ze znanych i lubianych zabiegów jest laser frakcyjny erbowo–yagowy. Mający zastosowanie przede wszystkim w odmładzaniu skóry, usuwaniu blizn, redukcji przebarwień, usuwaniu rozstępów, w walce z trądzikiem, rumieniem, także jako resurfacing twarzy.

Laser diodowo–aleksandrytowy wykorzystuje się do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia z dowolnych rejonów ciała. Dzięki zastosowaniu chłodzącej końcówki szafirowej depilacja jest bezbolesna, szybka i skuteczna.

Do laserowego zabiegu odmładzania i regeneracji skóry wykorzystywane są również inne głowice. Głowica CPL – szerokie spektrum światła skalibrowanego obkurcza poluźnione włókna kolagenowe, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego napięcia skóry. Efektem działania systemu CPL jest także rozjaśnienie, wyrównanie kolorytu skóry, przywrócenie owalu twarzy.

Głowica ND: YAG emituje wiązkę światła powodującą termolifting skóry właściwej, bez uszkodzenia naskórka. Pobudza skórę do wzmożonej regeneracji i odbudowy zdrowej tkanki, dając efekty odmłodzenia i ujędrnienia. Jest to metoda nieinwazyjna, idealna jako alternatywa dla bardziej inwazyjnych zabiegów. Można ją stosować na różne części ciała, jak twarz, szyję, dekolt, brzuch, ramiona, wewnętrzną stronę ud i obszar nad kolanami. Dzięki nowoczesnej technologii zabiegi wykonywane laserem neodymowo–yagowym odznaczają się wysoką skutecznością, ograniczeniem efektów bólowych oraz co ważne – krótkim okresem rekonwalescencji.

Wiele osób boryka się z problemem blizn, które oprócz estetyki powodują dyskomfort w tkankach i stawach. Przeciwdziała temu ScarInk – nieinwazyjna technika opracowywania blizn.

– ScarINk to innowacyjna procedura postępowania z bliznami i defektami skórnymi różnego pochodzenia. Jest to terapia obejmująca mikronakłucia, połączone z technikami manualnymi oraz pielęgnację okołozabiegową. Specjalnie dedykowana aparatura oraz skok igły w połączeniu z odpowiednią techniką pracy powodują, że uzyskujemy widoczny i pożądany efekt bez zbędnej traumatyzacji skóry. Technologia ta – opracowana przez dwie Polki Sylwię Nawrot i Sylwię Dobrowolską – wykorzystuje mikronakłuwanie do pobudzania procesów regeneracyjnych i naprawczych skóry.

Z powodzeniem stosowana jest również na śluzówkach w jamie ustnej oraz śluzówce krocza po zabiegach operacyjnych. ScarINk to nie tylko praca z blizną, ale również stanowi skuteczną terapię jako lifting i peeling.

W zabiegach tych wykorzystywane są nowoczesne preparaty inżynierii tkankowej, opracowane przez dr Wojciecha Jana Karwowskiego,  specjalizujące się w przywracaniu naturalnych, zdrowych struktur tkankowych. Preparaty te mając minimalne przeciwwskazania, mogą mieć zastosowanie również dla pacjentów po leczeniu onkologicznym i w okresie laktacji. Połączenie mikronakłuwania z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów Gen Factor nie tylko wspiera i przyspiesza procesy naprawcze w skórze, ale również daje spektakularne efekty wizualne.

Technologię high-tech wykorzystujemy również w modelowaniu sylwetki i niwelowaniu tkanki tłuszczowej. Proszę powiedzieć o wykorzystywanej aparaturze i technologiach.

– Tutaj działamy już inną technologią, wykorzystującą w przypadku włoskiej aparatury Onda zimnej mikrofali, emitowanej za pomocą opatentowanych systemów, które precyzyjnie docierają do komórek tłuszczowych. Fale te przenikają głęboko do tkanki tłuszczowej i wywołują efekt, który powoduje trwały rozpad komórek tłuszczowych. Co ważne, nie uszkadza skóry ani innych tkanek niż tłuszczowa. Dodatkowo fale stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co poprawia kondycję skóry.

Dzięki technologii kriolipolizy można osiągnąć trwałe i skuteczne rezultaty. A możliwość jednoczesnego zastosowania 4 głowic krio do ciała gwarantuje widoczną redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę jędrności skóry, a także redukcję cellulitu.  Zabiegi zarówno z wykorzystaniem Ondy, jak i kriolipolizy są doskonałą alternatywą dla liposukcji. Oferująca szybkie, bezpieczne i komfortowe zabiegi z potwierdzoną skutecznością w badaniach klinicznych.

Co daje nam zabieg termoliftingu i w jakich sytuacja powinno się go stosować?

– Z czasem nasza skóra traci jędrność. Jest to związane ze stopniowym zanikaniem produkcji nowych włókien kolagenowych w skórze. Także różnymi innymi naturalnymi czynnikami jak ciąża lub wahania wagi, przyjmowane leki, przebyte choroby, choroby autoimmunologiczne, mała objętość tkanki lipidowej lub choćby samo działanie grawitacji. Opadający owal twarzy to typowa przypadłość kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym.

Termolifting pozwala na zatrzymanie, a nawet odwrócenie tych zmian. Znacząco poprawia jędrność skóry, zwiększając jej gęstość i pobudzając na nowo do produkcji kolagenu. Dlatego zaleca się go wszystkim osobom, które obserwują u siebie zanik jędrności skóry. Czy to ze względu na przebytą ciążę, utratę wagi, wiek lub inne czynniki.

Ze względu na fakt, że termolifting polega na podgrzewaniu wody w tkankach znajduje również zastosowanie przy odchudzaniu. Wspomaga naturalne procesy metaboliczne organizmu i stosowany równocześnie z treningami oraz dietą i suplementacją np. witaminą C, znacząco przyspiesza oczekiwane efekty utraty wagi przy jednoczesnym zagęszczeniu skóry.

zabiegi hi-tech
Laser XLase Plus
A w jaki sposób przeprowadza się zamykanie naczyń, tzw. pajączków? Bo tym też się Państwo w swojej klinice zajmujecie.

– Rozszerzone, widoczne naczynka krwionośne mogą stanowić nieestetyczny defekt, a także być źródłem kompleksów. Naczynia pojawiające się na twarzy, czyli  tzw. teleangiektazje mogą również stanowić podłoże do rozwoju trądziku różowatego, przyjmować postać trwałego rumienia. Na szczęście tutaj również przychodzi z pomocą technologia high–tech, dzięki której  można je zamknąć, można także zlikwidować trwały rumień.

W tym celu warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lasera nie powodujący dyskomfortu i pozwalający na szybki powrót do codziennych czynności. W usuwaniu sieci drobnych połączonych ze sobą naczyń krwionośnych bardzo dobrze sprawdza się także technologia skalibrowanego światła CPL.

Nieinwazyjne terapie uszkodzeń naczyń krwionośnych powstających także na ciele, czyli tzw. veno angiektazji stosuje się do naczyń włosowatych widocznych pod skórą. Zabieg polega na podniesieniu temperatury krwi na tyle wysoko, aby spowodować zniszczenie ścian naczyń, bez niszczenia naskórka i otaczających tkanek. Po zakończeniu zabiegu organizm w naturalny sposób usuwa popękane naczynka. Zabieg przeprowadza się bez znieczulenia, a w jego czasie odczuwalne jest lekkie pieczenie, nie wymaga również problematycznej pielęgnacji.

Czy zabiegi aparaturowe wykorzystujące rozmaite zjawiska fizyczne można ze sobą łączyć? A jeśli tak to jakie?

– Oczywiście, ale kluczem jest poznanie właściwości skóry, procesów w niej zachodzących, poznanie potrzeb, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Wykluczenie przeciwwskazań i zachowanie odpowiedniego odstępu w czasie, choćby ze względu na to, by nie przestymulować skóry lub nie nałożyć na siebie takich samych efektów. Idealna jest sytuacja, kiedy jeden zabieg jest wsparciem dla drugiego. Na przykład technologia Ondy, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej wsparta technologią endermologii. Albo przy zastosowaniu technologii fali akustycznej Storz Medical, która doskonale radzi sobie z twardą, zbitą tkanką tłuszczową oraz cellulitem, nawet w jednym protokole zabiegowym.

zabiegi hi-tech
Fala akustyczna Storz

Podobnie w zastosowaniu kriolipolizy można zastosować dodatkowo endermologię oraz falę akustyczną Storz. Natomiast nie można łączyć w jednym protokole zabiegowym technologii Ondy i kriolipolizy, ze względu na to, że obie technologie wywołują ten sam efekt – apoptozę komórek tłuszczowych. Zastosowanie obu wywołałby zbyt duży stan zapalny w organizmie.

Trzeba pamiętać, że większość zabiegów z użyciem wysokich technologii, aby była skuteczna, wykonywana jest na wysokich parametrach. Trzeba ściśle przestrzegać zarówno procedur, jak i protokołów pozabiegowych, aby były również bezpieczne.  Reasumując… można użyć obu technologii, ale zamiennie, w tym przypadku w odstępie miesiąca.

Podobnie jest ze skórą – trzeba pamiętać o tym, że można bardzo łatwo ją przestymulować. Doprowadzić do długotrwałych obrzęków, przedłużających się stanów zapalnych, które powodują degradację tkanki, zamiast jej stymulację. Innymi słowy, trzeba dać skórze czas na odpowiedź.

Jako przykład zastosowania technologii łączonej mogę podać zastosowanie plazmy azotowej na powiekach górnych. A na pozostałej części twarzy, szyi i dekoltu zastosowanie lasera frakcyjnego. Czas gojenia się i rekonwalescencji będzie bardzo zbliżony i uzyskamy oczekiwany efekt. Czasami jeden zabieg, zastosowanie jednej technologii może przynieść rozwiązanie wielu współistniejących defektów. Na przykład laser frakcyjny może mieć zastosowanie zarówno w przywróceniu jędrności i napięciu skóry, jak i podziałać na przebarwienia, blizny, zmiany trądzikowe.

Kierujemy się zasadą, że nie nakładamy na siebie działania technologii, która wywołuje ten sam lub podobny efekt lub wzajemnie ten efekt znosi. Zawsze musimy pamiętać o możliwych powikłaniach, a bezpieczeństwo, życie i zdrowie jest najważniejsze. Kluczowe jest ułożenie odpowiedniego planu terapeutycznego, dobranego indywidualnie do pacjenta z uwzględnieniem przeciwwskazań, diety, pielęgnacji, trybu życia oraz oczekiwań.

Czyli nieodmiennie zasada synergii?..

– Oczywiście! Medycyna estetyczna i kosmetologia musi ściśle ze sobą współdziałać… Opierać się na zasadzie synergii, którą można osiągnąć przez odpowiednie połączenie różnych rodzajów zabiegów dla uzyskania jak najlepszych efektów. Stosowane różne techniki i metody muszą się nawzajem uzupełniać w celu osiągnięcia jak najlepszych, ale też najbardziej naturalnych efektów dla pacjenta. 

Zmiany skórne jak i proces starzenia się tkanek przebiegają wielotorowo, czasem nakładają się na siebie. Jak w przypadku trądziku różowatego i np. wiotkości skóry, zaburzonego owalu twarzy. Dlatego często jeden rodzaj zabiegu nie wystarczy, aby skutecznie pomóc. Działania kompleksowe, polegające na połączeniu sprawdzonych i bezpiecznych metod dają dużo większe możliwości, a pacjentom lepsze i długofalowe rezultaty. Odpowiednio dobrane procedury wykonuje się jednocześnie lub w niewielkich odstępach czasu.

Czy zabiegi wykorzystujące wysokie technologie wymagają wcześniejszego przygotowania tkanek? Czy też można je wykonywać jako pierwsze, tak nazwijmy to „z marszu”?

– Bardzo często się zdarza, że do kliniki przychodzą panie, które wiedzą czego chcą; znają technologię i chcą się umówić na konkretny zabieg. Klienci i pacjenci są coraz częściej świadomi, korzystają z informacji albo już ten zabieg kiedyś mieli i chcieliby go powtórzyć. I to akurat bardzo cieszy.

zabiegi hi-tech
Kriolipoliza cryoliposculpt

Jako specjaliści nie polecamy zabiegów high–tech z marszu. Zalecamy wcześniejszą konsultację, aby określić stan skóry, gdzie konkretnie leży problem, przygotować skórę do zabiegu. Bardzo istotne jest, aby odpowiednio ułożyć indywidualny plan terapeutyczny uwzględniający wszystkie czynniki. Takie, jak choćby porę roku, kondycję skóry, barierę hydrolipidową, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Kluczowa jest dokładna konsultacja z doświadczonym specjalistą i dopiero na jej podstawie zostaje ułożony spersonalizowany protokół zabiegowy. Pozwala on w określonym, odpowiednio zaplanowanym czasie uzyskać pożądany efekt w sposób bezpieczny.

Na przykład jeśli skóra jest odwodniona, jest wyraźnie zaburzona bariera hydrolipidowa, a w wywiadzie niedobory witamin i minerałów, to efekt zabiegu może być niewystarczający, czasem nawet niezauważalny. Skóra musi mieć dobre warunki do przebudowy, musi być odpowiednio nawilżona, a dieta i suplementacja bogata w witaminę C, bo to właśnie ona bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. Analogicznie w kwestii zabiegów modelujących sylwetkę… Jeżeli chcemy skorzystać z technologii Ondy lub kriolipolizy, musimy wziąć pod uwagę ogólny stan naszego zdrowia, zwłaszcza kondycję wątroby i nerek.

Podsumowując – kluczowe dla osiągnięcia jak najlepszych efektów jest działanie kompleksowe i wielotorowe. Połączenie nowoczesnych technologii z wykorzystaniem urządzeń high-tech z różnymi rodzajami biostymulatorów tkankowych, wspomagających ogólną kondycję skóry. A także odpowiednio zbilansowana dieta, suplementacja, indywidualnie dobrana pielęgnacja domowa, sport oraz dobre samopoczucie dają najlepsze efekty.

Na zakończenie… Które zabiegi to Pani ulubione?

– Jeśli mam powiedzieć, które zabiegi należą do moich ulubionych, odpowiedziałabym, że te, które przywracają naturalną i zdrową strukturę tkanki. Szczególnie jest mi bliska technologia opracowywania blizn metodą ScarINK. Nie tylko pomaga pozbyć się nieestetycznych blizn, bolesnych zrostów, powodujących deformacje tkanek i zaburzenie krążenia, ale także można wykonać zabiegi liftingujące i ujędrniające. ScarINK nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań – co ważne, jest dedykowany również pacjentkom po leczeniu onkologicznym. W tym akurat wypadku zabiegi z wykorzystaniem wysokiej energii mają niestety swoje ograniczenia. Na szczególne uznanie w zakresie modelowania sylwetki zasługuje również Onda i kriolipoliza.

Zdjęcia pochodzą z Kliniki Marii van de Zell

Aleksandra Miarakosmetolożka, trycholożka w Klinice medycyny estetycznej i kosmetologii Marii Van De Zell w Sopocie. Aktualnie studiuje też pielęgniarstwo oraz kosmetologię medyczną. Ukończyła również szereg profesjonalnych kursów i szkoleń z zakresu zabiegów pielęgnacyjnych i estetycznych, opartych o zasady kosmetologii regeneracyjnej i inżynierii tkankowej. Specjalizuje się ponadto w opracowywaniu blizn, odmładzaniu skóry, modelowaniu sylwetki oraz zabiegach z zastosowaniem high-tech.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify