Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Poradnik biznesowy – Rozdział III – Lipoliza iniekcyjna

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Lipolizą iniekcyjną określa się nieoperacyjną metodę usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla zabiegu liposukcji.

Polega ona na wprowadzeniu substancji lipolitycznej w wybrane przez pacjenta i skonsultowane wcześniej z lekarzem miejsce na obszarze ciała. Roztwór, wstrzykiwany podczas zabiegu pozwala przede wszystkim pozbyć się m.in. boczków i fałdek.

Poddając się lipolizie iniekcyjnej w szybki i bezpieczny sposób można stracić nie tylko kilka centymetrów w wybranych miejscach, ale także znacznie wymodelować kontury sylwetki lub twarzy.

Zabieg ten, jest w zdecydowanej większości wybierany przez kobiety, ale mężczyźni także nie próżnują i coraz częściej korzystają z dobrodziejstw oferowanych przez lipolizę iniekcyjną.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej z reguły jest niestety bolesny, dolegliwości bólowe są również obecne po zabiegu i mogą w większym lub mniejszym stopniu utrzymywać się nawet do kilku dni (obrzęk, tkliwość, zaczerwienienie, swędzenie).

Wszystko oczywiście zależy indywidualnie od pacjentki, ale warto uprzedzić, że takie powikłania mogą wystąpić.

Doświadczony i z odpowiednimi kompetencjami lekarz, wykonując kilka nakłuć wprowadza za pomocą strzykawki i igły w tkankę podskórną specjalnie przygotowany wcześniej roztwór fosfatydylocholiny i deoksycholatu. Owe preparaty, znane są w medycynie estetycznej już od dawna, stąd też nie ma żadnych powodów do niepokoju odnośnie bezpieczeństwa stosowanych środków.

Obecnie, zaleca się stosowanie kaniuli bądź długiej igły, co kiedyś jeszcze nie było aż tak popularne. Co prawda, wkłucia w tkankę tłuszczową są minimalne i niemalże bezbolesne, jednak można także skorzystać ze specjalnego znieczulenia, np. lignokainy.

W miejscach, gdzie będą pojawiać się nakłucia, mogą wystąpić także niewielkich rozmiarów opuchnięcia, obrzęki i zaczerwienienia. Lekkie dolegliwości w postaci czerwonych miejsc na skórze mogą być widoczne, jeszcze około 4-5 dni po zabiegu, po czym powinny raz na zawsze ustąpić. Ewentualne dolegliwości można złagodzić, stosując tzw. chłodne okłady.

Czas trwania zabiegu szacuje się na około od 20 do maksymalnie 50 minut. Zabiegi lipolizy iniekcyjnej powinno powtarzać się średnio nawet 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych w zależności od ilości tkanki tłuszczowej.

Czasem jednak okazuje się, że wystarczającym będzie wykonanie tylko jednego zabiegu.

Co decyduje o popularności lipolizy iniekcyjnej?

Lipoliza iniekcyjna to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które chciałyby przyspieszyć proces usunięcia tkanki tłuszczowej ze swojego organizmu. Co jednak sprawia, że lipoliza iniekcyjna zyskała tak wielu zwolenników i należy do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów we współczesnej medycynie estetycznej?

Najprawdopodobniej do metody tej wielu przekonuje jej skuteczność oraz brak powikłań które występują w przypadku operacyjnego odsysania tłuszczu, czyli liposukcji, z którą często mylona jest lipoliza iniekcyjna.

Liposukcja należy do zabiegów chirurgicznych, gdyż w trakcie operacji wprowadza się specjalnie do tego przeznaczoną igłę, która odsysa z tkanek nadmiar tłuszczu. W związku z tym liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, po którym okres rekonwalescencji jest dość długi.

Bezpieczniejszym pod tym względem zabiegiem jest lipoliza iniekcyjna, która umożliwia usunięcie tkanki tłuszczowej poprzez rozpuszczenie jej wewnątrz ciała.

Lipoliza iniekcyjna w porównaniu do liposukcji nie powoduje żadnych zniekształceń w skórze, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za stosowaniem właśnie tej metody w walce z tkanką tłuszczową.

Jak działa preparat do lipolizy iniekcyjnej?

Podczas zabiegu pod skórę pacjenta wstrzyknięty zostaje specjalny preparat z wyciągiem z soi, zawierającym fosfatydylocholinę (wielonasycony związek organiczny, który pomaga w złamaniu tkanek tłuszczowych i ich wydaleniu) oraz z wyciągiem z soli żółciowej bogatym w deoksycholat (składnik oddziaływujący na emulgację trójglicerydu).

Innymi słowy preparat ten umożliwia rozbicie tkanki tłuszczowej, przyczyniając się do rozpadu trójglicerydów, co w rezultacie powoduje odseparowanie glicerolu i kwasów tłuszczowych, które następnie zostają przetransportowane do wątroby, a organizm może się ich pozbyć w naturalnych procesach metabolicznych.

Jak przebiega zabieg lipolizy iniekcyjnej?
alt="srs fosfatydylocholina"
SRS Fosfatydylocholina/dermatic.pl

Pierwszy krokiem, który należy przejść, aby zabieg lipolizy iniekcyjnej mógł się odbyć jest konsultacja z lekarzem, mająca na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań (ciąża karmienie piersią, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, epilepsja, choroby wątroby, choroby nerek, infekcje skórne, uczulenia, alergie i inne)  oraz ustalenie planu działania.

Natomiast tuż przed samym przystąpieniem do zabiegu lekarz zaznacza najpierw wybrane miejsca, dezynfekuje je i na życzenie klienta nakłada na nie odpowiedni środek znieczulający.

Następnie przy użyciu bardzo cienkich igieł wprowadza w skórę profesjonalny preparat, który ma za zadanie pobudzić proces rozpuszczania tkanek tłuszczowych w organizmie pacjenta.

Chociaż zabieg ten nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia to kilka minut po zabiegu w miejscu nakłuć pojawić się może zarówno zaczerwienienie, jak i uczucie pieczenia czy szczypania.

Objawy te są charakterystyczne dla lipolizy iniekcyjnej, gdyż stanowią typową reakcję organizmu na rozpad komórek tłuszczowych. W niektórych przypadkach powstają również obrzęki, swędzenie i krwiaki, jednak nimi również nie należy się przejmować. Wszystkie skutki uboczne lipolizy iniekcyjnej powinny zniknąć w miarę szybko.

Jakie są efekty po zabiegu lipolizy iniekcyjnej?

Niekiedy wystarczy jeden lub dwa zabiegi, aby uzyskać odpowiednie efekty. Jednak ilość zabiegu zależy głównie od problemu, czyli ilości nadmiernej tkanki tłuszczowej. Średnio zabieg powtarza się od 3 do 4 razy w ustalonych wcześniej ze specjalistą kilkutygodniowych odstępach.

Pierwsze efekty są widoczne po ustąpieniu początkowych objawów w postaci obrzęków i zaczerwienień, które utrzymują się zazwyczaj od tygodnia do dwóch.

Jeśli pacjent odczuwa w sposób szczególny dyskomfort w miejscach, gdzie przeprowadzona została lipoliza iniekcyjna może on przyspieszyć okres powrotu ciała do pełnej sprawności za pomocą drenażu limfatycznego lub K-tapingu. Oba zabiegi mogą pomóc w skróceniu czasu występowania objawów o 50%.

Zmniejszenie tkanki tłuszczowej, redukcja cellulitu, ujędrnienie i wygładzenie skóry to podstawowe efekty, które można osiągnąć po odpowiedniej ilości zabiegów lipolizy iniekcyjnej dostosowanych do potrzeb i specyfiki ciała pacjenta. Końcowy efekt rekompensuje więc wszelkie trudności, nawet finansowe.

Lipoliza iniekcyjna nie jest tanią metodą, a cena za jeden zabieg może wynosić od 200 do 1000 zł. Jednak warto skorzystać z oferty profesjonalnego gabinetu, by cieszyć się efektami już po pierwszym zabiegu, a specjalistów wykonujących lipolizę iniekcyjną można znaleźć zarówno w Poznaniu, Pile, Warszawie, Krakowie, jak i w innych polskich miastach.

alt="lipoliza"
Efekty pozabiegowe
Kaspars Grinvalds-stock.adobe.com
Powikłania po lipolizie iniekcyjnej

Po zabiegu bez problemu można wrócić do dotychczasowego trybu życia, gdyż pojawiające się skutki uboczne nie zagrażają raczej naszemu zdrowiu i nie wymagają zastosowania szczególny środków ostrożności.

Mimo to ryzyko powikłań i w tym wypadku jest możliwe, dlatego też warto obserwować reakcję organizmu i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Na temat lipolizy iniekcyjnej można usłyszeć wiele pozytywnych opinii, jednak nie wyklucza to pojawienia się nadmiernego pocenia się, biegunki, zaburzeń krążenia czy krwawienia, które należą do najczęstszych powikłań po zabiegu.

Dlaczego przeprowadzenie zabiegu lipolizy iniekcyjnej się opłaca?

W miejscu, gdzie preparat zostanie wprowadzony, pacjent jest w stanie zgubić nawet od 4 do 5 centymetrów w obwodzie. Przede wszystkim pacjent pozbywa się:

 • Fałdek pojawiających się pod pośladkami
 • Tłuszczu występującego zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie ud
 • Zaokrąglonego brzucha
 • Wałeczków na plecach i w okolicach pach
 • Grubego, otłuszczonego “byczego” karku
 • Tłuszczu osadzonego na ramionach i kolanach

Lipolizę iniekcyjną można wykonać także, aby zredukować

 • Tłuszcz w workach pod oczami
 • Efekt tak zwanego “podwójnego podbródka”
 • Nadmiar tłuszczu na policzkach

Obecnie lipoliza iniekcyjna wykonywana jest w kilkudziesięciu miastach na terenie całego kraju. Gabinety lekarskie czy kliniki medyczne świadczą usługi z lipolizy w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Łódź, Częstochowa, czy nawet mniejszych typu Środa Wielkopolska czy Knurów. Jak zatem widać wielkość miasta w którym znajduje się nasz salon nie ma aż takiego dużego znaczenia w przypadku tego zabiegu – zawsze znajdą się chętni klienci.

Wynagrodzenie, jakie pobiera się za przeprowadzenie zabiegu lipolizy iniekcyjnej jest różne, w zależności od tego, jaki obszar ciała zostanie mu poddany, jaka ilość tkanki tłuszczowej podlegać będzie zredukowaniu, a także ile specjalnego preparatu zostaje wstrzyknięte. Koszta zazwyczaj określa lekarz, bądź osoba za to odpowiedzialna w klinice bądź gabinecie, gdzie ów zabieg będzie przeprowadzony.

Oto jak mogą wyglądać przykładowe opłaty:

 • Podbródek – 200 zł – 800zł
 • Ramiona – 800 zł
 • Brzuch – 800 – 1000 zł
 • Boczki – 800-1000 zł
 • Uda – wewnętrzna lub zewnętrzna – 800-1000 zł
 • Obszar nad kolanami – 800 zł
 • Biodra–800-1000zł

Lipoliza iniekcyjna, jak widać nie jest drogim zabiegiem z gatunku medycyny estetycznej, a przy tym w pełni bezpiecznym, gdzie ryzyko powikłań jest wręcz zerowe, a opłacalność włączenia tego zabiegu do swojej oferty jest bardzo wysoka.

Zespół Dermatic

Facebook Instagram