Dermatic.pl Aesthetic Business

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

venome przegląd 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
W gabinetach medycyny estetycznej pojawia się coraz więcej mężczyzn, dla których zabiegi estetyczne przestają być tematem tabu. W Polsce do niedawna pokutował stereotyp, że wyłącznie kobiety powinny dbać o wygląd. Dzisiaj kwestie wizerunkowe są bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, których reprezentacyjność jest jednym z czynników sukcesu. Dlatego coraz więcej mężczyzn pojawia się w gabinetach medycyny estetycznej. Ta właśnie, nieco pomijana grupa, może stać się niebawem źródłem ogromnego wzrostu liczby pacjentów w gabinetach.

Z jakich zabiegów korzystają najczęściej mężczyźni? Młodzi panowie do 30. roku życia, świadomi dużego znaczenia wyglądu i elegancji, by osiągnąć sukces zawodowy jak i sukces w życiu prywatnym, najczęściej korzystają z depilacji laserowej. Usuwają blizny i rozstępy, redukują zmiany łojotokowe, a także poddają się zabiegom stomatologii estetycznej. Czyli leczą wady zgryzu i wybielają zęby.

Syndrom kryzysu wieku średniego

Kolejna grupa to mężczyźni 45 plus, którzy zaczynają odczuwać syndrom tzw. kryzysu wieku średniego. Przychodzą, ponieważ chcą coś w sobie odświeżyć. I wierzą, że przez odmłodzenie swojego wizerunku nie stracą pozycji, jaką sobie dotychczas zbudowali. I to właśnie oni najczęściej poddają się zabiegom redukującym tkankę tłuszczową z okolic brzucha, leczą łysienie, usuwają zmarszczki i rewitalizują skórę twarzy. A także redukują zmiany naczyniowe.

Obecnie zadbany wygląd jest lansowany przez znane postaci małego i dużego ekranu. W Polsce znanych jest kilku „trenerów” modnego wizerunku. Są to: Ekskluzywny Menel, Cezary Pazura czy wyglądający coraz młodziej Krzysztof Ibisz.

Trend ten jest coraz bardziej widoczny także w Polsce, ale można powiedzieć, że dopiero raczkuje. Według dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej ze Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) w Polsce z medycyny estetycznej najczęściej korzystają panowie w wieku 40-50 lat. Przeciętnie wydają na zabiegi około 1500-2000 złotych. 

Mężczyźni decydujący się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej często podkreślają, że zależy im na tym, aby efekt zabiegu był jak najbardziej naturalny. Poza tym nie pozwalają sobie na dyskomfort. Dlatego najchętniej decydują się na zabiegi, które wywołują jak najmniejszy ból, mają krótki czas gojenia i dają szybko widoczne efekty.

Wachlarz możliwości – na trądzik, rozstępy, oponkę

Podstawą pielęgnacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest prawidłowo dobrany preparat i rodzaj zabiegu by móc zdziałać cuda. Oto zabiegi, z których najczęściej korzystają mężczyźni…

Peeling i kwasy – panom wykonuje się peelingi chemiczne mające na celu usunięcie zmian trądzikowych oraz pozbycie się zaburzeń łojotokowych skóry. Peeling działa złuszczająco, a następnie stymuluje skórę. Działanie zawdzięcza się również trzem składnikom: kwasowi fitowemu, kojowemu oraz azelainowemu.

Laser frakcyjny – jednym z bardziej skutecznych i nowszych rozwiązań, jakie proponuje się mężczyznom chcącym pozbyć się blizn potrądzikowych jest zabieg z wykorzystaniem lasera CO2RE.

Jego działanie polega na wywołaniu mikroskopijnych uszkodzeń skóry poprzez podgrzanie tkanek, co stymuluje naturalne procesy naprawcze. Dzięki temu zabieg nie tylko likwiduje niechciane ślady po trądziku. Również usuwa drobne zmarszczki na twarzy, zamyka rozszerzone pory oraz może zniwelować szpecące blizny po urazach czy zabiegach chirurgicznych.

Laser frakcyjny jest również idealnym rozwiązaniem dla mężczyzn z nieestetycznymi rozstępami. Powstają one często na skutek intensywnych ćwiczeń, które mogą powodować przerwanie tkanki łącznej. Skutkując czerwonymi, a później jasnymi prążkami na skórze. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się również mezoterapia mikroigłowa.

Kriolipoliza – dla mężczyzn z tak zwaną oponką idealnym rozwiązaniem jest zabieg kriolipolizy polegający na zamrożeniu tkanki tłuszczowej, która następnie zostaje wydalona w naturalnych procesach fizjologicznych. Zabieg ten przynosi w krótkim czasie bardzo widoczne efekty i może pomóc w utracie 25-45% warstwy tłuszczu.

W zależności od oczekiwań pacjenta zaleca się wykonanie od 1 do 4 zabiegów. Natomiast pierwszy efekt po wykonaniu kriolipolizy zobaczymy już po upływie ok. 3-4 tygodni.

Owłosienie – tu regeneracja, tam depilacja

Mezoterapia igłowa skóry głowy – tutaj rezultaty są widoczne niemal natychmiast. Już po pierwszym zabiegu włosy znacznie mniej wypadają, ich cebulki regenerują się, a fryzura znacznie zwiększa swoją objętość. Dodatkowo po wykonaniu mezoterapii igłowej skóra głowy staje się nawilżona, a włosy odzyskują swój blask.

Anna Nass/shutterstock.com

Zabieg należy wykonywać w serii 3-8 wizyt. Doskonałe efekty uzyskamy dzięki włączeniu do serii mezoterapii osocza bogatopłytkowego. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, warto na tydzień przed mezoterapią wcierać w głowę preparat z witaminą K.

Dzięki tej prostej czynności uszczelnimy śródbłonki naczyń krwionośnych oraz zadziała przeciwzapalnie.

Depilacja – usuwanie zbędnego owłosienia nie kojarzy się już tylko z płcią piękną. Ponad 60 proc. mężczyzn otwarcie przyznaje się, że stosuje różnego rodzaju sposoby depilacji. Najczęściej decydują się na zastosowanie lasera i bardzo popularną w ostatnim czasie pastę cukrową.

Owłosienie nie jest już dumą i chlubą prawdziwego mężczyzny. Gdy jego nadmiar pojawia się nie tylko na głowie, ale także w mniej wskazanych miejscach, stosuje się zabieg fotodepilacji.

Zabieg E-light, wykonywany urządzeniem IPL z wbudowaną radiofrekwencją pozwoli pozbyć się nie tylko ciemnych, ale także jasnych włosów; co nie jest możliwe przy zastosowaniu zwykłego lasera.

Na twarz

Kwas hialuronowy na twarz –  zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej opiera się na likwidowaniu powierzchniowych i średnich zmarszczek oraz przywróceniu twarzy właściwego owalu.

Z pomocą preparatu na bazie kwasu hialuronowego możliwe jest nie tylko wygładzenie zmarszczek i bruzd. Również wypełnienie ubytków w tkance podskórnej, przez które twarz sprawia wrażenie zapadniętej i zmęczonej. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w policzki czy podkrążone okolice oczu pomoże przywrócić twarzy młody, wypoczęty wygląd oraz poprawić jej rysy i kontury.

Toksyna botulinowa typu A – wbrew powszechnie panującej opinii, toksyna botulinowa może przynieść niezwykle naturalne rezultaty w wygładzaniu zmarszczek. Dotyczy to zwłaszcza zmarszczek mimicznych, które pojawiają się już u młodych mężczyzn.

Umiejętnie zastosowana toksyna botulinowa nada twarzy odmłodzony wygląd, bez ograniczenia jej ruchomości i nadania sztucznego efektu maski. Wstrzyknięta w wybrany obszar twarzy, paraliżuje pracę mięśnia, prowadząc do jego rozluźnienia. A w konsekwencji – wygładzenia zmarszczek.

Toksyna botulinowa świetnie sprawdzi się w usuwaniu kurzych łapek oraz zmarszczek czoła: tych poziomych, pionowych i pomiędzy (tzw. lwia zmarszczka). Jest też bardzo skuteczna w walce z nadpotliwością oraz uciążliwymi migrenami. Efekty działania toksyny botulinowej utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, w zależności od obszarów poddanych zastrzykom.

Hydroksyapatyt wapnia – pozwala na jednoczesną korekcję zmarszczek i bruzd oraz na wolumetryczne modelowanie kształtu twarzy. Zwłaszcza przy powiększaniu i modelowaniu kości policzkowych, podbródka czy linii żuchwy.

Kwas polimlekowy – służy przywracaniu utraconej objętości tkanek, głównie środkowej i dolnej partii twarzy. Pozwala na osiągnięcie optymalnego uzupełnienia objętości tkanek w sposób naturalny, poprzez wytworzenie własnego kolagenu. Stanowi materiał całkowicie wchłanialny, ulegający biodegradacji.

Leczenie nadpotliwości
Svitlana Hulko/shutterstock.com

Pocenie się jest stanem fizjologicznym, korzystnym dla organizmu, gdyż chroni go przed przegrzaniem. Problem pojawia się wówczas, gdy pocimy się za bardzo. Dzieje się tak, gdy mamy zbyt wiele gruczołów i produkują one za dużo potu.

Mówimy wówczas o nadpotliwości. Stosowanie preparatów kosmetycznych ma sens w przypadku normalnego, fizjologicznego pocenia się. Gdy mamy do czynienia z nadpotliwością, trzeba sięgnąć do skuteczniejszych działań. Czyli zablokowania gruczołów np. toksyną botulinową lub ich usunięcia poprzez ich wypalenie urządzeniem do radiofrekwencji mikroigłowej.

Zabieg jest dużo skuteczniejszy od botoksu, który działa jedynie przez kilka miesięcy. Po zabiegu po roku część gruczołów się regeneruje, ale nadpotliwość już nie wraca. Stopień pocenia się nie przekracza normalnego stanu fizjologicznego.

Manicure dla mężczyzn

Wizytówką każdego zadbanego mężczyzny, o której nie może zapominać, są dłonie. Odpowiednio wypielęgnowane dłonie i paznokcie stanowią swoisty niezbędnik w biznesie. Dłonie mężczyzny narażone są na uszkodzenia, wysoką lub niską temperaturę, agresywne środki myjące. Wówczas potrzebują pielęgnacji i odżywienia, a paznokcie nadania odpowiedniego kształtu.

Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje profesjonalny manicure, który przynosi widoczne rezultaty estetyczne oraz pielęgnuje dłonie i paznokcie.

Wybielanie zębów

Palenie papierosów, picie kawy, herbaty i czerwonego wina oraz stosowanie niektórych leków – to wszystko zostawia na zębach trwały ślad. Na szczęście zęby można wybielać na wiele sposobów zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i samodzielnie przy pomocy odpowiednich preparatów.

Ulepszone formuły preparatów na rynku oprócz wybielania mają dodatkowe zalety: zapobiegają występowaniu nadwrażliwości, powstawaniu próchnicy i sprzyjają remineralizacji szkliwa. Dostępne są różne smaki, stężenia i rodzaje opakowań.

Panowie bardzo często decydują się na samodzielne działanie za pomocą profesjonalnych preparatów. Jest to bezbolesny zabieg, wymaga jedynie regularności. Takimi zestawami są np. produkty marki Opalescence.

Męska twarz starzeje się inaczej niż u kobiet

Skóra u mężczyzn jest dużo grubsza, a mięśnie twarzy są silniejsze, zmarszczki i bruzdy są głębsze i bardziej widoczne. Postępująca z wiekiem utrata objętości podskórnej tkanki tłuszczowej przyczynia się do powstawania stosunkowo głębokich zmarszczek mimicznych, co bardzo postarza.

Znaczące różnice anatomiczne w budowie twarzy i ciała między mężczyznami i kobietami mają wpływ na postępowanie zabiegowe w medycynie estetycznej. Istotne są również odmienne uwarunkowania natury behawioralnej. Przyspieszonemu procesowi starzenia sprzyjają takie czynniki, jak:

  • częsty u panów brak szczególnej troski o profilaktykę zdrowotną,
  • niedbała ochrona skóry przed słońcem lub całkowity jej brak,
  • palenie tytoniu.

Mężczyźni bardziej niż kobiety boją się iniekcji i są bardziej wrażliwi na ból.

Celem mężczyzn jest uzyskanie maksymalnego efektu estetycznego w jak najkrótszym czasie przy jednoczesnej minimalizacji śladów, które mogłyby świadczyć o ingerencji zabiegowca. Zazwyczaj mężczyźni nie przepadają za wspomnianą wcześniej codzienną pielęgnacją. Dlatego też decydują się na taki dobór procedur z zakresu medycyny estetycznej, który ograniczy do minimum ilość domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wolą od czasu do czasu skorzystać z jednego zabiegu zamiast systematycznie dbać o skórę.

Często proszą o skumulowanie kilku różnych procedur w celu uzyskania trwalszych efektów. Mogą to być np. iniekcje kwasem hialuronowym w celach regeneracyjnych i wolumetrycznych połączone z ostrzyknięciem zmarszczek toksyną botulinową.

Osobno czy parami?

Kolejnym rozwijającym się od kilku lat trendem, który dopiero napływa od zachodu jest odwiedzanie gabinetu medycyny estetycznej w parach. To kobiety przyprowadzają do gabinetów swoje drugie połówki. Kobiety dodały swoim partnerom śmiałości, a oni nabrali chęci by spróbować co medycyna estetyczna może im zaoferować.  Popularność przychodzenia do gabinetu medycyny estetycznej parami potwierdzają polscy specjaliści.

Choć trend jest raczkujący, mężczyźni stanowią coraz większy procent pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.  Aby wybrać odpowiedni zabieg dla mężczyzn i uzyskać najlepszy efekt, warto zaprosić klienta przed zabiegiem na spotkanie, podczas którego zabiegowiec obejrzy skórę, oceni problem i zaplanuje indywidualnie dobraną kurację.

Warto pamiętać też o elementach wystroju w gabinecie, dzięki którym każdy mężczyzna poczuje się komfortowo. Mile widziane są zatem stonowane kolory ścian, oszczędność dekoracyjnych bibelotów… Czy też pisma o tematyce samochodowej, odzieżowej lub z męskimi gadżetami.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify