Dermatic.pl Aesthetic Business

Ranking zabiegów na cellulit

venome cellulit 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Cellulit jest to zaburzenie głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Cellulit jest częstą dolegliwością kobiet w różnym wieku.

Paulina Choczaj

Podziały cellulitu
alt="celullit"
llhedgehogll-stock.adobe.com

Cellulit można podzielić ze względu na stadium:

 • zerowe – powierzchnia skóry jest gładka, ujęta w fałd nie wykazuje skórki pomarańczowej.
 • pierwsze stadium – jest najłatwiejsze w wyleczeniu. Objawia się tym, że nierówności skóry nie są widoczne gołym okiem. Można je zauważyć dopiero wtedy, gdy ściśniemy kawałek skóry pomiędzy dwoma palcami. Kolejne stadium zaawansowania cellulitu jest już widoczne gołym okiem. Skóra wygląda na nierówną i pełną gródek.
 • drugie stadium – podczas leżenia skóra wydaje się gładka, jednak w pozycji stojącej, przy napinaniu mięśni samoistnie pojawia się skórka pomarańczowa.
 • trzecie stadium – symptomy są widoczne bez testu podczas stania.
 • czwarte stadium – symptomy są widoczne bez testu zarówno podczas stania jak i leżenia, wyraźnie zdeformowana figura.

Cellulit dzielimy również ze względu na rodzaj:

 • wodny – osoby których organizm ma zaburzony rytm hormonalny (w okresie dojrzewania, po ciąży, ze schorzeniami hormonalnymi) zmagają się z cellulitem wodnym. Ich organizm nie radzi sobie z przesunięciem wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznych warstw skóry.
 • lipidowy – występuje u osób, w których organizmie nie dochodzi do prawidłowego rozpadu komórek i kwasów tłuszczowych. W takim przypadku komórki pęcznieją tworząc guzki i wybrzuszenia.
Przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny cellulitu, główną rolę spełniają czynniki genetyczne. Ale sama predyspozycja genetyczna zazwyczaj nie wystarczy do pojawienia się objawów. Cellulit występuje głównie u kobiet, na co wpływ ma podwyższony poziom estrogenów.

Diety wysokowęglowodanowe powodują hiperinsulinemię, co prowadzi do nasilenia lipogenezy, czyli zwiększonej produkcji tłuszczów w organizmie. A to z kolei powoduje większe magazynowanie tłuszczu w komórkach warstwy podskórnej i uwydatnienia cellulitu.

alt="celullit"
na podstawie: pushkaash/shutterstock.com

Ważny jest również styl życia, który powoduje rozwinięcie objawów u osób predysponowanych. Diety wysokowęglowodanowe powodują hiperinsulinemię, co prowadzi do nasilenia lipogenezy, czyli zwiększonej produkcji tłuszczów w organizmie. A to z kolei powoduje większe magazynowanie tłuszczu w komórkach warstwy podskórnej i uwydatnienia cellulitu.

Znaczne wahania masy ciała, naprzemienne tycie i chudnięcie również powoduje nasilenie cellulitu. Siedzący tryb życia, bądź praca stojąca prowadzi do zastoju krwi i limfy w kończynach dolnych i powoduje obrzęk tkanki podskórnej. Ciąża także jest jedną z przyczyn powstania cellulitu. Spowodowane jest to zwiększeniem poziomu hormonów takich jak estrogen, prolaktyna, insulina, jak również zatrzymaniem wody w organizmie w tym okresie.

Jest bardzo dużo zabiegów na cellulit. Wyselekcjonowałam kilka, które nigdy nie zawiodły bez względu na rodzaj, czy nasilenie pomarańczowej skórki.

Zabiegi Icoone na cellulit i nie tylko

ICOONE Laser to naukowe podejście do nieinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej. A także nowa, skuteczna metoda modelowania sylwetki, walki z cellulitem, luźną skórą, obrzękami limfatycznymi, bliznami oraz wszelkimi objawami starzenia się skóry.

To opatentowana technologia, która polega na pracy zmechanizowanych głowic masujących wyposażonych w rolki z licznymi mikrootworami. To warunkuje bardzo precyzyjne i dogłębne działanie na każdy milimetr skóry bez jej rozciągania, czy powodowania urazów.

Dzięki zabiegom skóra otrzymuje 1180 bodźców mikrostymulacyjnych na dm² wraz z każdym pełnym ruchem głowicy. Rezultatem jest niezwykle dokładny, wielowymiarowy masaż leczonej powierzchni, przy zachowaniu ogromnego szacunku dla skóry.

ICOONE Laser to naukowe podejście do nieinwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej. A także nowa, skuteczna metoda modelowania sylwetki, walki z cellulitem, luźną skórą, obrzękami limfatycznymi, bliznami oraz wszelkimi objawami starzenia się skóry.

Dodatkowo głowica do głębokiej stymulacji wyposażona jest w laser diodowy oraz światło LED. To w połączeniu wywołuje efekt fotochemiczny w tkankach, powodując większą przepuszczalność komórek. Fala lasera przenika w głąb tkanki, gdzie jest silnie absorbowana przez komórki tłuszczowe. Powoduje to podwyższenie ich temperatury oraz przyspieszenie procesu lipolizy, czyli rozkładu tłuszczu.

Światło LED oddziałuje na fibroblasty i stymuluje produkcję kolagenu. Wpływa również na przepuszczalność błony komórkowej, powodując otwarcie porów w jej obrębie. To umożliwia odprowadzenie uwolnionego tłuszczu do układu limfatycznego bez uszkodzenia komórek. Dodatkowo masaż dwiema niezależnymi rolkami odprowadza nadmiar płynów do głównych splotów limfatycznych.

Działanie aparatury:

 • drenaż całego ciała, przeznaczony dla osób z problemem obrzęków;
 • stymulacja układu krwionośnego, pomaga uporać się z problemem naczynek krwionośnych;
 • zmniejszenie cellulitu;
 • ujędrnianie ciała;
 • redukcja tkanki tłuszczowej, modelowanie sylwetki;
 • ujędrnienie pośladków, modelowanie kostek, kolan i łydek;
 • zmniejszenie obrzęków i uczucia ciężkich nóg;
 • redukcja cellulitu.

Zabiegi należy wykonywać w serii minimum 10-15 zabiegów, 2-3 zabiegi tygodniowo.

Podobne działanie i takie same serie zabiegowe ma

Endermologia ALLIANCE.

Endermologie LPG Alliance to rewolucyjna, bezbolesna, bezpieczna, całkowicie naturalna, nieinwazyjna, a co najważniejsze maksymalnie skuteczna metoda ujędrniania i modelowania twarzy i ciała.

Jest jedną z najbardziej sprawdzonych, łagodnych metod stosowanych kiedy zależy nam na osiągnięciu rezultatów takich jak:

 • działanie antycellulitowe i wyszczuplające, wygładzenie skóry;
 • modelowanie i kształtowanie sylwetki;
 • ujędrnianie skóry po odchudzaniu, po ciąży;
 • w terapii przeciwobrzękowej;
 • stymulowanie unaczynienia oraz poprawa krążenie krwi i limfy;
 • eliminacja toksyn z organizmu;
 • rozluźnianie napiętych mięśni.

To jeden z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit, cieszący się od lat ogromną popularnością.

Innym zabiegiem bardzo skutecznym w redukcji celulitu jest

Karboksyterapia.

Karboksyterapię charakteryzuje udowodnione klinicznie działanie w redukcji cellulitu na poziomie 89%. Podskórne lub śródskórne iniekcje CO₂ prowadzą do uszkodzenia adipocytów i wzrostu lipolizy. Powoduje to rozluźnienie struktury zwłóknień oraz zwiększa przepływy kapilarne i usprawnia przepływy limfatyczne. Zastosowanie pozwala osiągnąć spektakularne efekty we wszystkich stadiach (I-IV) zaawansowania cellulitu.

Iniekcja dwutlenku węgla zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych w miejscu poddanemu leczeniu.

Podskórne lub śródskórne iniekcje CO₂ prowadzą do uszkodzenia adipocytów i wzrostu lipolizy. Powoduje to rozluźnienie struktury zwłóknień oraz zwiększa przepływy kapilarne i usprawnia przepływy limfatyczne. Zastosowanie pozwala osiągnąć spektakularne efekty we wszystkich stadiach zaawansowania cellulitu.

Kolejną istotną kwestią jest wyjątkowa wrażliwość komórek tłuszczowych na CO₂. Wprowadzenie gazu w tkankę tłuszczową powoduje jego częściową przemianę w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Większe ukrwienie, poprawia drenaż limfatyczny oraz metabolizm. A w efekcie prowadzi do wydalania uwolnionego tłuszczu. Mniejsza ilość komórek tłuszczowych oraz odnowienie skóry i zwiększona produkcja kolagenu prowadzi do poprawy estetyki i redukcji cellulitu.

Zabieg należy wykonywać w serii 6-10 zabiegów, 7-14 dni zabieg.

Bardzo skuteczne działanie na cellulit ma również intradermoterapia.

Zabieg polega na wstrzyknięciu w głębsze warstwy skóry specjalnych koktajli odżywczych. Zawierają one składniki pobudzające spalanie tkanki tłuszczowej, mikrocyrkulację krwi i limfy oraz produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Wskutek tego poprawia się struktura skóry, dochodzi także do zredukowania tkanki tłuszczowej.

Mezoterapia na cellulit polega na podskórnym wstrzyknięciu substancji nasilających rozpad tłuszczu, takich jak kofeina, teofilina lub aminofilina wzbogaconych o witaminy, składniki mineralne, wyciągi ziołowe oraz hormony. Preparaty te aplikowane są pod skórę na głębokość około 2 mm w odstępach co 0,5-1,5 cm.

Zabieg intradermoterapii polega na wstrzyknięciu w głębsze warstwy skóry specjalnych koktajli odżywczych. Zawierają one składniki pobudzające spalanie tkanki tłuszczowej, mikrocyrkulację krwi i limfy oraz produkcję włókien kolagenowych i elastynowych.

W celu uzyskania zadowalających rezultatów należy wykonać kilka serii zabiegów mezoterapii igłowej w odstępach co 2-3 tygodnie. Ich konkretną ilość dobiera się na podstawie obserwacji postępów leczenia. Dodatkowo efekty zabiegu potęguje połączenie go z endermologią pomiędzy kolejnymi seriami mezoterapii.

Mezoterapia lipolityczna jest nowoczesną metodą walki z miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej. To zabieg o wysokiej skuteczności, który dodatkowo regeneruje skórę i poprawia jej elastyczność. Wykorzystuje się go także w przypadku problemów z cellulitem.

Bardzo dobre sprawdzają się produkty takie jak:
alt="celullit"
Lipo-laser/ksu_ok-stock.adobe.com

LipoLax plus – inicjuje proces, który powoduje rozszczepienie jednej cząsteczki trigliceryny (substancji tworzącej adipocyt, czyli komórkę tłuszczową) na trzy cząsteczki kwasu tłuszczowego i jedną cząsteczkę glicerolu. To rozszczepienie następuje za pomocą zaaplikowanego preparatu, który po wejściu do tkanki tłuszczowej powodują uwolnienie tłuszczu z adipocytów.

SRS Fosfatydylocholina – jeden z najskuteczniejszych produktów do lipolizy. Wpływa na reakcje immunologiczne na poziomie komórkowym – przekształca naturalny tłuszcz i cholesterol w łatwiejsze do metabolizowania formy.

Dermaheal LL – dzięki zawartości czynników wzrostu i białek biomimetycznych wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, likwiduje cellulit. Napina skórę, czyniąc ją bardziej jędrną i sprężystą. Może być stosowany na całe ciało, a także przy redukcji podbródka, przywracając napięty owal twarzy.

PBSerum Medical – to nowa, innowacyjna linia 3 specjalistycznych produktów enzymatycznych, przeznaczonych do leczenia zwłóknień, blizn, rozstępów, cellulitu i redukcji depozytów tłuszczu. PbseruLim MEDICAL to unikatowe połączenie 2 preparatów: substancji czynnej pbserum HA 1.5 oraz odczynników enzymatycznych o różnej intensywności (Low, Medium, High).

UWAGA! Omawiane powyżej produkty mogą być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od charakterystyki wskazań danego pacjenta. Informacje o przeciwwskazaniach i ryzyku związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz po kliknięciu w nazwę konkretnego produktu.

Kolejnym godnym uwagi zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłowa,

którą można wzbogacić dodatkowo podczas jednego zabiegu mezoterapii. Procedura oparta jest na synergicznym połączeniu zabiegów, takich jak: mikronakłówanie, radiofrekwencja oraz mezoterapia. Czyli iniekcja preparatów dodatkowo stymulujących odnowę skóry.

Zabieg dedykowany jest dla wszystkich rodzajów skóry, nawet dla tych najbardziej wrażliwych, naczyniowych, dla pacjentów w każdej grupie wiekowej.

Terapia ta znakomicie sprawdza się również w likwidacji cellulitu, rozstępów, blizn, regeneracji i ujędrnianiu skóry twarzy i ciała, dając efekt tzw. Liftingu 3D

Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych RF, które powodują podgrzanie skóry właściwej. Działanie wyższymi temperaturami niż fizjologiczna – a odbywa się to na poziomie 40-65° C – wzbudza procesy regeneracji i przebudowy skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg bardzo wszechstronny, który działa silnie odmładzająco. Ponadto likwiduje problemy takie jak:

 • opadające policzki (tzw. chomiczki),
 • ogólna utrata jędrności skóry,
 • obwisła skóra twarzy i szyi,
 • zmarszczki mimiczne,
 • głębokie zmarszczki,
 • obwisła skóra ramion, brzucha, pośladków,
 • wiotkość skóry po ciąży,
 • worki/cienie pod oczami,
 • rozszerzone pory,
 • likwidacja blizn,
 • likwidacja cellulitu.

Radiofrekwencja to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych RF, które powodują podgrzanie skóry właściwej. Działanie wyższymi temperaturami niż fizjologiczna – a odbywa się to na poziomie 40-65° C – wzbudza procesy regeneracji i przebudowy skóry. Temperatura jest odpowiednio dobierana do obszaru objętego terapią.

Mikronakłówanie wraz z preparatami stosowanymi w mezoterapii powoduje iniekcję niezbędnych składników odżywczych w głąb skóry, aby uruchomić procesy naprawcze od wewnątrz.

Najlepszą strategią jest synergia.

Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza. Każdy przypadek jest inny, ale niezależnie od rodzaju cellulitu warto stosować synergię działania, czyli łączyć różne zabiegi.

Zabiegi na cellulit dają bardzo trwałe efekty. Pamiętajmy jednak o holistycznym podejściu. I łączmy zabiegi ze zdrowym trybem życia, ćwiczeniami i odpowiednio zbilansowaną dietą.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify