Dermatic.pl Aesthetic Business

Moje top 5 zabiegów latem, czyli jak utrzymać skórę w świetnej kondycji

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Lato jest okresem kiedy bardzo chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych. Nic dziwnego, bowiem promieniowanie UV syntetyzuje witaminę D. Opalona skóra wbrew pozorom, to jednak reakcja obronna melaniny na nadmierne promieniowanie. W tym czasie, gdy skóra jest szczególnie narażona na poparzenia oraz przesuszenie, trzeba szczególnie zadbać o jej nawilżenie i ochronę.

Zuzanna Pieczurczyk

Oto moje top 5 zabiegów latem, czyli jak utrzymać skórę w świetnej kondycji nawet latem:

  1. Mezoterapia igłowa
  2. Stymulatory tkankowe
  3. Mezoterapia bezigłowa i sonoforeza
  4. Oczyszczanie wodorowe i infuzja tlenowa
  5. Na ciało niezmiennie endermologia oraz fala uderzeniowa
Mezoterapia igłowa

Jednym z moich ulubionych zabiegów jest mezoterapia igłowa, której poświęciłam całkiem sporą część mojego życia zawodowego. Jest to jeden z najbardziej pożądanych zabiegów w dziedzinie kosmetyki, przede wszystkim dlatego, że dostarcza składniki odżywcze bezpośrednio w głąb skóry. W przeciwieństwie do kremów i innych produktów do pielęgnacji skóry, składniki pozostają tam, gdzie są potrzebne – w skórze właściwej.

Microgen/shutterstock.com

Efekty mezoterapii igłowej są imponujące. Zabieg stosuje się, żeby zniwelować zmarszczki, zredukować cienie pod oczami; a także zagęścić skórę, która momentalnie staje się promienna, napięta i odżywiona.

Niektórzy obawiają się bólu związanego z użyciem igieł, ale tak naprawdę strach ma wielkie oczy.  Znieczulenie niweluje dyskomfort związany z zabiegiem, dzięki czemu mezoterapia igłowa jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Mezoterapia igłowa to skuteczny zabieg, który pozwala na efektywną pielęgnację skóry i zwalczanie oznak starzenia. Bez wątpienia warto go wypróbować i cieszyć się piękną i zdrową skórą przez długi czas.

Ale w tym wszystkim mega ważne są niuanse! Każda skóra jest inna i zawsze wymaga indywidualnego podejścia. Przed przystąpieniem do zabiegu dobieram odpowiednie składniki i dawkowanie, aby uzyskać najlepsze efekty. Dzięki temu możecie być pewni, że jesteście w pełni bezpieczni w moich rękach.

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to preparaty przeznaczone do restrukturyzacji skóry. Często zawierają nieusieciowany kwas hialuronowy, aminokwasy, hydroksyapatyt wapnia, kolagen i bursztynian. Działanie biostymulatorów tkankowych polega na odnowie skóry poprzez odbudowę włókien kolagenu i elastyny. Wspomaga regenerację tkanek i stymuluje proliferację komórek.

Do moich ulubionych należą stymulatory na bazie tropokolagenu. Tropokolagen typu I  jest prekursorem kolagenu dojrzałego i ma formę potrójnej helisy. W trakcie tworzenia się nowych włókien tropokolagenu, fibroblasty wytwarzają go do macierzy zewnątrzkomórkowej.   Wówczas tworzy się specjalne biorusztowanie w miejscu uszkodzonego białka, które ma przestrzenną postać. Zapewnia strukturalną integralność tkanek oraz poprawia ich sprężystość i odporność na rozciąganie.

Nowe włókna kolagenowe, powstałe podczas zabiegu, są regularne i równoległe. Dzięki czemu przyczyniają się do uniesienia zwiotczałych fragmentów skóry i wygładzają zmarszczki, owal twarzy ulega poprawie. W efekcie cera staje się zdrowa, promienna i odmłodzona. Mezoterapia z wykorzystaniem kolagenu stanowi też zabezpieczenie przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają włókna skóry.

Mezoterapia bezigłowa i sonoforeza

To połączenie terapii skojarzonej z elektroporacją i wprowadzeniem preparatów kosmetycznych. Metoda ta polega na równoczesnym zastosowaniu terapeutycznego działania fali ultradźwiękowej i impulsowego bodźca elektroterapeutycznego. Wprowadzamy określoną substancję leczniczą do organizmu przez warstwę naskórka i skóry właściwej z wykorzystaniem sonoforezy w połączeniu z impulsem elektrycznym. Podczas wykonywania zabiegu w obszarze skóry zachodzą miejscowe zmiany temperatury oraz wewnątrzkomórkowego ciśnienia. Efekty te ułatwiają wnikanie substancji leczniczych do tkanek podskórnych.

dimid_86/shutterstock.com

Mechaniczna energia ultradźwięków zostaje przekształcona w ciepło. Dzięki drganiom w skórze i tkance podskórnej cząsteczki rozgrzewają się. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, wzrasta zaopatrzenie komórek w krew – a wraz z nią w tlen i składniki odżywcze. Dzięki czemu następuje zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.

To z kolei wywiera korzystny wpływ na tkankę nerwową, a także ma działanie przeciwbólowe. Zwiększa się również przepuszczalność błon komórkowych, co wykorzystuje się do wprowadzania w głąb skóry różnych substancji czynnych. Tak więc początkowy efekt cieplny stanowi przygotowanie do zabiegu.

Działanie fizykochemiczne polega na przyspieszeniu metabolizmu w skórze, poprawie pH jej powierzchni, zwiększeniu absorpcji składników odżywczych oraz efektu bakteriobójczego. Także na zmianie strukturalnej białek w komórkach skóry oraz podwyższeniu produkcji kolagenu. Sonoforeza to nic innego, jak wtłoczenie substancji odżywczych w głąb skóry.

Te zabiegi są mocno niedoceniane mam wrażenie obecnie. A regularne ich stosowanie w sposób skuteczny kondycjonuje skórę. I jest to świetne rozwiązanie dla osób, które boją się zabiegów igłowych i bólu.

Oczyszczanie wodorowe

Oczyszczanie wodorowe polega na wprowadzaniu w głąb skóry mikrocząsteczek wodoru aktywnego. Cząsteczki oczyszczają skórę oraz neutralizują wolne rodniki znajdujące się na jej powierzchni; w konsekwencji dając również efekt anti–aging. 

Przy zabiegu wykorzystujemy wodę pod zwiększonym ciśnieniem. Niewielkie rozmiary cząstek wodoru oraz jego niewielka masa pozwala mu dotrzeć w głębokie struktury skóry. Dodatkowo towarzyszy temu zjawisko elektroporacji. Czyli impulsy elektryczne tworzą w skórze mikro–kanały, które są drogą docierania do skóry substancji aktywnych.

Infuzja tlenowa

Zabieg wykonywany za pomocą sprężonego tlenu. Polega on na wtłoczeniu w głąb skóry substancji aktywnych, dobieranych indywidualnie do każdego klienta, zgodnie z potrzebami jego skóry. Działanie zabiegu łączy zatem dwie technologie:

  • terapii tlenem, który transportowany jest do głębszych warstw skóry, poprawiając przemianę materii i wzmagając procesy regeneracji;
  • wprowadzaniu do skóry skoncentrowanych i odżywczych składników z preparatów do tego przeznaczonych.
Cherries/shutterstock.com

Zastosowanie tlenu pod ciśnieniem ułatwia dostęp substancji aktywnych do warstwy podskórnej, bez konieczności uszkadzania warstw naskórka. Dobór serum, którego składniki wtłoczymy, uzależniony jest od rodzaju problemu i potrzeb skóry. Najczęściej jest to nawilżenie, regeneracja i odmłodzenie skóry twarzy. Ale również likwidacja mankamentów typu przebarwienia, plamy pigmentacyjne, trądzik, stany zapalne.

Efekty po zabiegu:

  • ujędrnienie,
  • wygładzenie drobnych zmarszczek,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • poprawa kolorytu,
  • łagodzenie podrażnień,
  • spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Bardzo lubię łączyć oczyszczanie wodorowe z infuzją. Skora po zabiegu jest oczyszczona, gładka, nawilżona i promienna.

Endermologia, czyli królowa masażu podciśnieniowego
Robert Przybysz/shutterstock.com

Najprostszą definicją zabiegu endermologii jest określenie  go jako mechanicznego masażu ciała lub twarzy. To, co odróżnia endermologię od zwykłego masażu, to fakt, że jest on wykonywany przy użyciu głowic generujących podciśnienie, które działa na podskórną tkankę łączną.

Jakie znaczenie ma wykorzystanie podciśnienia  w tym zabiegu? Stymuluje ono skórę do produkcji ważnych dla niej związków, pobudzając metabolizm komórek tłuszczowych. Należą do nich kolagen, który utrzymuje lub przywraca elastyczność skóry oraz elastyna, która reguluje sprężystość. Skóra produkuje również kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy jest naturalnym źródłem wilgoci i wypełnia skórę.

Endermologia jest zatem doskonałym wsparciem dla modelowania sylwetki. Same zabiegi mogą przynieść doskonałe rezultaty w tym obszarze. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi całkowicie zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych.

Fala uderzeniowa

Rezultatem terapii falą uderzeniową jest działanie przeciwbólowe, przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, intensyfikacja syntezy kolagenu. A także proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Działem fizjoterapii, który wykorzystuje falę uderzeniową jest fizykoterapia. Terapia stymuluje metabolizm, wpływa na poprawę mikrokrążenia skórnego umożliwiając szybkie i skuteczne modelowanie sylwetki. Fala uderzeniowa znacznie usuwa cellulit oraz wygładza skórę. Rekomendowane jest w serii zabiegów, połączonyh z zabiegami drenującymi jak np. endermologia.

Zatem co wybrać dla siebie z menu zabiegowego latem?
KieferPix/shutterstock.com

Na pewno wszelkie zabiegi nawilżające i chroniące skórę przed promieniowaniem UV. Dla mnie niezmiennie królową jest mezoterapia igłowa. Na ciało zabiegi kondycjonujące i ujędrniające skórę. Terapie dla moich klientów zawsze dobieram indywidualnie, co poprzedzone jest rzetelnym wywiadem, by wykluczyć przeciwwskazania.

Trzeba też słuchać klienta i jego potrzeb. Nie można obiecywać wygórowanych rezultatów. Żyję w zgodzie ze swoimi kompetencjami i zdrowym rozsądkiem. Klienci, kiedy im się wszystko szczegółowo i dobrze wyjaśni, chętniej kładą się na fotel. Owocuje to dobrymi rezultatami.

Należy pamiętać by wszelkie zabiegi uzupełniać zdrową dietą, ruchem i odpowiednią ilością wypitej wody! W tym czasie trzeba szczególnie zadbać o ochronę SPF 50. Wtedy słońce i temperaturą nie są straszne i szkodliwe dla skóry.

Zuzanna Pieczurczyk
Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, magister kosmetologii ze specjalizacją technologia kosmetyków. Świeżo upieczona studentka pielęgniarstwa. Jako kosmetolog i szkoleniowiec, w pracy realizuje swoje zamiłowanie do zawodu. Jednocześnie z entuzjazmem rozwija i podnosi swoje kompetencje, aby jej klienci i kursanci zawsze opuszczali gabinet z najlepszym możliwym rezultatem i wiedzą. Ceni sobie indywidualne i holistyczne podejście w terapiach skóry. Specjalizuje się w mezoterapii oraz eksfoliacji.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify