Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Na przekór grawitacji – jak poprawić owal twarzy?

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
Zabiegi przywracające utracony kontur twarzy
Wraz z upływem czasu skóra traci na jędrności, a wyrazisty niegdyś kontur twarzy zaczyna zanikać. Kiedyś poprawa owalu twarzy wymagała poddania się mocno inwazyjnym zabiegom. Dziś pojawiają się bezpieczniejsze, szybsze, nie wymagające długiej rekonwalescencji metody. Jakie opcje oferuje medycyna estetyczna?

lek. med. Paweł Dybciak

Działanie czasu

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. To naturalny proces, którego nie zatrzymamy. Zdrowy tryb życia, właściwa pielęgnacja i różnorodne zabiegi mogą jednak pomóc znacząco go spowolnić. Co dokładnie dzieje się w skórze i jakie zmiany zachodzą w obszarze twarzy?

Z każdym rokiem produkcja elastyny i kolagenu spada, zmniejsza się więc jędrność skóry, pojawiają się zmarszczki, a działanie grawitacji zaczyna być coraz mocniej widoczne. Te zmiany uwidaczniają się m.in. na twarzy, która funkcjonuje jako nasza wizytówka, w związku z czym często to właśnie ze zmianami w jej wyglądzie najtrudniej się pogodzić.

Z każdym rokiem produkcja elastyny i kolagenu spada, zmniejsza się więc jędrność skóry, pojawiają się zmarszczki, a działanie grawitacji zaczyna być coraz mocniej widoczne. Te zmiany uwidaczniają się m.in. na twarzy.

Oczywiście każda z twarzy zdefiniowana jest przez zestaw indywidualnych cech, ale pewne procesy są uniwersalne. Jeśli przyjrzymy się uważnie różnorodnym młodym twarzom, zauważymy, że coś je łączy – wpisują się w figurę geometryczną o kształcie trójkąta. Jego wierzchołek zwrócony jest ku dołowi. Taki kształt z jednej strony wyznaczają wyraźnie zarysowane kości policzkowe, natomiast z drugiej linia żuchwy. Nazywamy go trójkątem młodości.

Dla odmiany twarze starsze można wpisać w kształt odwróconego trójkąta. Tym razem jego wierzchołek zwrócony jest ku górze, dolna część twarzy wydaje się być optycznie rozbudowana.

Z czego wynika, że trójkąt z czasem się obraca?

Z wiekiem objętość policzków maleje, następuje także depresja tkanek środkowej części twarzy, obszary tłuszczu ulegają zanikowi, skóra traci podparcie. Z tych względów policzki się zapadają, skóra pod podbródkiem zaczyna obwisać, pojawiają się bruzdy-nosowo wargowe, jak i chomiki. Torebki tłuszczowe i nadmiar skóry, który zaczyna występować po obydwu stronach twarzy w rejonie żuchwy.

Pierwsze tego typu zmiany zaczynamy przeważnie obserwować po 30. roku życia, z czasem stają się one coraz bardziej widoczne. Jeśli chcemy, by twarz odzyskała dawny kształt, musimy skupić się przede wszystkim na pracy w obszarze policzków i żuchwy; poprawić owal.

alt="poprawić owal twarzy"
Topilskaya/shutterstock.com
Odbudowę owalu twarzy

rozpoczynamy od konsultacji i zderzenia oczekiwań pacjenta bądź pacjentki z możliwościami. Jeśli ptoza tkanek jest zbyt duża, to po odpowiednim przygotowaniu skóry zabiegami laserowymi lekarz medycyny estetycznej oddaje pacjenta w ręce doświadczonego chirurga plastyka w celu wykonania liftingu chirurgicznego.

W przypadku niedużej ptozy i przygotowania skóry łączonymi technologiami możemy wykonać efektywną poprawę owalu przy pomocy nici liftingujących. Metod, którymi dysponuje medycyna estetyczna jest wiele. To, jaka okaże się najlepsza dla nas zależy oczywiście od szeregu indywidualnych czynników. Przedstawiam w skrócie szereg zabiegów, z których można skorzystać.

Attiva

Jedną z najbardziej innowacyjnych metod na poprawę owalu twarzy jest skorzystanie z zabiegów wykorzystujących radiofrekwencję. Mowa o fali elektromagnetycznej wytworzonej przez urządzenie do emisji energii. W trakcie zabiegu systemem Attiva fala ta wnika w skórę za pomocą mikrosondy umieszczonej w kaniuli. Dzięki temu  tkanki są podgrzewane, co ma terapeutyczne działanie na skórę.

alt="poprawić owal twarzy"

Co daje nam ten wzrost temperatury? Powoduje on zwiększenie przepływu krwi, poprawę metabolizmu skóry, skrócenie włókien kolagenowych i włókien elastyny, pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Może pomóc nam to przywrócić dawny kontur twarzy.

W zależności od tego, jaki efekt zabiegu chcemy osiągnąć, decydujemy się na inną temperaturę – od około 40 do około 70 stopni Celsjusza.

Subtelnego liftingu twarzy dokonamy już przy temperaturze 42 stopni, podwójnego podbródka pozbędziemy się zaś zwiększając temperaturę do 65 stopni. Lekarz jest w stanie cały czas kontrolować jaką dokładnie temperaturę w tkankach wywołuje zabieg.

Już jeden zabieg z systemem Attiva jest w stanie odmienić wygląd skóry. W niektórych przypadkach wskazane może być jednak powtórzenie zabiegu po kilku miesiącach. Ogromną zaletą metody jest fakt, że zabieg jest praktycznie bezinwazyjny. Dzięki temu nie musimy nastawiać się na długą rekonwalescencję.

W trakcie zabiegu systemem Attiva fala elektromagnetyczna wnika w skórę za pomocą mikrosondy umieszczonej w kaniuli. Dzięki temu  tkanki są podgrzewane, co ma terapeutyczne działanie na skórę.

Jak przebiega sam zabieg? Najpierw lekarz wyznacza obszar zabiegowy, oczyszcza go z sebum i dezynfekuje. Następnie wykonywane jest znieczulenie. A gdy zacznie działać, skórę nakłuwa się cienką igłą, za pomocą której emitowane są fale radiowe. Zabieg trwa przeważnie od 45 do 90 minut. Wszystko zależy od tego, jak duży obszar chcemy poddać działaniu fal.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, ale objawy te powinny ustąpić po upływie maksymalnie 48 godzin. Pełne efekty zabiegu powinny zacząć uwidaczniać się po upływie jednego do trzech miesięcy.

Lifting wolumetryczny – odbudowa profilu tkanek miękkich

Wolumetryczne odmładzanie twarzy polega na przywracaniu utraconej objętości i poprawianiu konturu twarzy, ale także wygładzeniu skóry. W zabiegach wolumetrycznych stosuje się preparaty zawierające specjalny rodzaj kwasu hialuronowego. Jest on oparty na technologii trójwymiarowej macierzy i mocno usieciowiony.

Preparaty te charakteryzują się więc długotrwałą odpornością na rozkład enzymatyczny i oddziaływanie ze strony wolnych rodników. Jak i  większą gęstością oraz plastycznością, niż inne produkty z kwasem hialuronowym. Umożliwia to swobodne modelowanie skóry – lekarz jest w stanie nadać twarzy pożądany wygląd, poprawić owal.

Ogromnym plusem wolumetrii z użyciem kwasu hialuronowego jest fakt, że kwas ten jest naturalnym składnikiem występującym w naszym organizmie. Jest łatwo tolerowany, więc ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków jest bardzo niskie.

alt="poprawić owal twarzy"
TanyaLovus/shutterstock.com

Lifting wolumeryczny pozwala odzyskać naturalną objętość w tych obszarach, w których nastąpiło zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.

Wypełnia zapadnięte policzki, minimalizuje worki pod oczami. Pięknie napina i unosi skórę, pozwalając uwydatnić kształt twarzy i skorygować profil. Jednocześnie spłyca zmarszczki i bruzdy. Po zabiegu skóra jest jędrna i wygładzona, a owal twarzy ulega znacznej poprawie.

W zabiegach wolumetrycznych stosuje się preparaty zawierające specjalny rodzaj kwasu hialuronowego. Jest on oparty na technologii trójwymiarowej macierzy i mocno usieciowiony.

Jak wygląda sam zabieg? Preparat ze specjalnym rodzajem kwasu hialuronowego zostaje wstrzyknięty igłą lub kaniulą głęboko w tkankę podskórną i pobliże kości twarzoczaszki. Wprowadzony implant jest niewidoczny i niewyczuwalny ze względu na swoją elastyczną i  jednorodną konsystencję.

Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnego życia, nie występują obrzęki czy siniaki. Efekt wygładzonej, wypoczętej skóry i lepiej zarysowanego konturu jest właściwie natychmiastowy i utrzymuje się przez około 12 do 18 miesięcy.

Odbudowę tkankową możemy wykonać również przy pomocy własnego tłuszczu. Efekt będzie porównywalny do tego osiągniętego w ramach liftingu wolumetrycznego. O przeszczepie tłuszczu, czyli lipotransferze piszę w dalszej części tekstu, gdzie proponuję terapię łączoną.

Lifting nićmi APTOS

Od momentu wynalezienia nici APTOS około 20 lat temu przez doktora Marlenę Sulamanidze produkt ten jest nieustannie udoskonalany. Tak, by mógł odpowiadać na różnorodne potrzeby pacjentek i pacjentów. W tym momencie istnieje już kilkadziesiąt rodzajów nici APTOS, którym towarzyszą różnorodne narzędzia do implantacji i rozbudowana metodyka zabiegów. W związku z tym jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie dobrać nić do danego problemu.

alt="lifting nićmi"
ms.fridman/shutterstock.com

Warto podkreślić, że nici APTOS mają nie tylko działanie liftingujące, ale i rewitalizujące. Są bogate w korzystne dla skóry składniki – m.in. kwas polimlekowy, który opóźnia procesy starzenia.

W czym jeszcze tkwi wyjątkowość nici APTOS? Mamy tu do czynienia z liftingiem bez użycia skalpela, zabieg jest praktycznie bezinwazyjny. Nie pozostawia widocznych śladów na skórze, może być stosowany nawet w bardzo wrażliwych obszarach twarzy.

Jednocześnie nici cechuje wyjątkowa moc i trwałość. Dzięki mikrowypustkom zakotwiczają się w tkankach, tworząc swego rodzaju podporę dla skóry, która za ich sprawą unosi się i ujędrnia.

Nici cechuje wyjątkowa moc i trwałość. Dzięki mikrowypustkom zakotwiczają się w tkankach, tworząc swego rodzaju podporę dla skóry, która za ich sprawą unosi się i ujędrnia.

Jak wygląda lifting policzków i podbródka z pomocą nici APTOS? Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jest niezbyt bolesny, trwa około 30 minut. Ponieważ nici są zintegrowane z igłą lub prowadzone za pomocą kaniuli, możliwe jest maksymalnie precyzyjne umieszczenie ich w pożądanym miejscu. W tym wypadku w okolicy kości policzkowych i żuchwy.

Wprowadzone pod skórę nici grupują tkanki i naprowadzają je na odpowiednie położenie. Wokół nici APTOS tworzy się tkanka włóknista. Działa jak podskórny stelaż, który utrzymuje tkanki w pożądanej pozycji.

Na satysfakcjonujące efekty trzeba poczekać około 2-3 tygodni – po tym czasie twarz znów wpisze się w kształt trójkąta młodości. Co więcej: po około 6 miesiącach nici zaczną się rozpuszczać. Co sprawi, że do organizmu uwolnione zostaną dobroczynne składniki, stymulujące skórę do odnowy. Efekt liftingujący po zabiegu utrzymuje się nawet do 2 lat.

Laseroterapia

Sposobem na poprawę konturu twarzy może być również skorzystanie z szeregu innowacyjnych zabiegów laserowych. Wśród nich najbardziej polecam te oparte o technologię pikosekundową, w ramach której mamy do czynienia z ultrakrótkimi wiązkami światła. Przez co lasery te są znacznie delikatniejsze dla skóry niż pozostałe metody, choć docierają do głębokich warstw skóry.

alt="poprawić owal twarzy"
thoughtsofjoyce/shutterstock.com

Zabiegi z wykorzystaniem technologii pikosekundowej można pochwalić za niską inwazyjność, małą bolesność i krótki czas rekonwalescencji. Także można wykonywać je niezależnie od pory roku.

Do najbardziej innowacyjnych należą lasery Discovery Pico, Pico Sure, Enlighten i Pico Plus które umożliwiają osiągnięcie maksymalnej mocy szczytowej w ultrakrótkich impulsach wielokrotnie przewyższającej inne lasery wykorzystywane w medycynie.

Lasery te dobrze sprawdzą się w wielu przypadkach; od usuwania rozstępów czy blizn, aż po korektę owalu twarzy, poprzez zagęszczanie skóry.

Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny – wszystko zależy od wielkości obszaru zabiegowego oraz zaawansowania problemu. Najlepsze efekty zagwarantuje nam wykonywanie zabiegów w serii – zaleca się 3 lub 4 procedury. Efekty laseroterapii są długotrwałe – utrzymują się przez około 3 lata.

Przy laserowym odmładzaniu sprawdzić może się również laser frakcyjny Lavieen, laser frakcyjny CO2, laser frakcyjny ICON 1540 czy laser Alma Hybrid. Właściwą terapię zaproponuje lekarz, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta bądź pacjentki.

Terapia łączona

Jeśli nadmiar skóry zwisający w okolicach żuchwy jest naprawdę duży, a dawny owal twarzy został już mocno zniekształcony, najlepiej sprawdzi się terapia łączona. Polega ona  na wypełnieniu twarzy tłuszczem pobranym z ciała pacjenta i wykonaniu liftingu z pomocą nici APTOS.

W takim przypadku najpierw dokonujemy tak zwanego lipofillingu, czyli transferu tłuszczu. W porównaniu do syntetycznych wypełniaczy tłuszcz ma olbrzymią przewagę – ponieważ pochodzi z ciała pacjenta. Do organizmu nie podaje się obcej substancji. Dzięki temu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych i powikłań, które mogą zostać spowodowane przez inne wypełniacze. Zaaplikowany w odpowiednie obszary tłuszcz pomaga odzyskać dawne rysy.

Zanim tłuszcz zostanie wstrzyknięty do obszarów biorczych (w tym wypadku znajdujących się na twarzy), często wzbogaca się go osoczem bogatopłytkowym. Gdy materiał jest już gotowy, wprowadza się go pod skórę z pomocą cienkiej kaniuli.

Lekarz rozpoczyna zabieg od odessania tłuszczu, czyli liposukcji. Wykonuje się ją najczęściej w okolicach boczków, ud czy brzucha. Dzięki temu automatycznie możemy uzyskać również lekkie wyszczuplenie sylwetki. Następnie tłuszcz jest odwirowywany w specjalnym urządzeniu, dzięki czemu usuwa się z niego niepotrzebne komponenty, m.in. wodę i obumarłe komórki.

Zanim tłuszcz zostanie wstrzyknięty do obszarów biorczych (w tym wypadku znajdujących się na twarzy), często wzbogaca się go osoczem bogatopłytkowym. Gdy materiał jest już gotowy, wprowadza się go pod skórę z pomocą cienkiej kaniuli. Cały zabieg trwa około dwóch godzin i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Na pełen efekt musimy poczekać około 2 miesiące.

Druga część terapii łączonej

to uniesienie tkanek z pomocą nici APTOS, o których właściwościach pisałem już wyżej. W przypadku dolnej części twarzy, okolic żuchwy i podbródka, najlepiej sprawdzają się nici APTOS Thread 2 G i Needle 2G albo mocniejsze nici z polipropylenu polecane starszym pacjentom. To właśnie z pomocą którychś z nich pozbędziemy się chomików.

Żeby zaaplikować nici, najpierw lekarz znieczula pacjentkę czy też pacjenta miejscowo. Następnie zintegrowane z igłą nici są wprowadzane pod skórę w okolicy żuchwy i kości policzkowych. Nici grupują tkanki i naprowadzają je na odpowiednie położenie, zapobiegają ich opadaniu. Zabieg trwa około pół godziny.

Jak już wspominałem, pierwsze dobroczynne efekty działania nici APTOS zauważymy po około 2-3 tygodniach, wzmożone po około 6 miesiącach. Pełne efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo, bo aż do 2 lat. Jeśli decydujemy się na taką terapię łączoną – lipofilling + nici APTOS – zabiegi można wykonać bezpośrednio po sobie, w trakcie jednej procedury, tego samego dnia.

Jak widać sposobów na poprawę konturu twarzy jest wiele. Oczywiście dobór odpowiednich zabiegów zawsze zależy od konkretnych potrzeb i preferencji pacjenta. Dlatego szczegółowy, zindywidualizowany plan działania zawsze opracowuje się w trakcie konsultacji lekarskich.

UWAGA! Wymienione powyżej produkty i urządzenia mogą być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od charakterystyki wskazań danego pacjenta. Informacje o przeciwwskazaniach i ryzyku związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz na stronie producenta.

lek. med. Paweł Dybciak

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. A także pierwszej w Polsce trzyletniej Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych MBA w zakresie ochrony zdrowia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

https://www.drdybciak.pl/pl/

Facebook Instagram Youtube Spotify