Dermatic.pl Aesthetic Business

Rekonwalescencja i regeneracja po zabiegu estetycznym

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty
Dlaczego rekonwalescencja po zabiegu medycyny estetycznej jest ważna? Jak regeneracja wpływa na efekt zabiegu? Jak dbać o skórę po zabiegu medycyny estetycznej? Czym grozi brak rekonwalescencji po zabiegach estetycznych? Czyli jaka rekonwalescencja jest zalecana po konkretnych zabiegach: HA, mezoterapia, PRP, nici PDO, toksyna botulinowa?

Marta Dymek-Gładyszewska

Od wielu lat zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się wielkim powodzeniem. Wraz z rozwojem gospodarczym coraz większa liczba osób może sobie pozwolić na wykonanie rewitalizacji skóry. Nie bez znaczenia jest też wszechobecny kult piękna.

Chcemy wyglądać młodo, zdrowo, pięknie. Dzięki medycynie estetycznej mamy możliwość poprawy swojej urody, uwypuklenia ust, zniwelowania zmarszczek, przebarwień, „chomiczków”, czy drugiego podbródka. Przestał to także już być temat tabu. W pracy panie bez zażenowania rozmawiają o ostatnio wykonanych zabiegach i jakie dało im to efekty.

Od rekonwalescencji zależy jak szybko dana osoba dojdzie do siebie po zabiegu. Czy regeneracja przebiegnie prawidłowo, nie wystąpią objawy niepożądane oraz jak długo utrzyma się efekt.

Na stronach klinik są umieszczone dokładne opisy oferowanych zabiegów estetycznych, wskazań i przeciwwskazań. Ciężko jednak znaleźć informacje dotyczące rekonwalescencji pozabiegowej, a jest to szczególnie istotne. Od rekonwalescencji zależy jak szybko dana osoba dojdzie do siebie po zabiegu. Czy regeneracja przebiegnie prawidłowo, nie wystąpią objawy niepożądane oraz jak długo utrzyma się efekt.

Dlaczego rekonwalescencja po wykonaniu zabiegu z zakresu medycyny estetycznej jest ważna?

Celem wykonywania zabiegów estetycznych jest stymulacja procesów skórnych do jej regeneracji. Możemy to osiągnąć poprzez:

 • wykonywanie drobnych uszkodzeń w skórze właściwej,
 • dostarczaniu do skóry właściwej silnie pobudzających substancji aktywnych.

Efektem tego jest mobilizacja między innymi fibroblastów, co doprowadza do pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny.

Rekonwalescencja skóry po zabiegu składa się z dwóch etapów:

 • bezpośredniego dbania o skórę,
 • pielęgnacji długoterminowej.

Pielęgnacja bezpośrednia – etap ten jest bardzo ważny. Ma na celu zabezpieczenie skóry przed powstaniem skutków ubocznych. W tym czasie skóra jest szczególnie podatna na czynniki zewnętrzne jakimi są wiatr, promieniowanie UV, czy wnikanie patogenów.

Pielęgnacja bezpośrednia

Etap ten jest bardzo ważny. Ma na celu zabezpieczenie skóry przed powstaniem skutków ubocznych. W tym czasie skóra jest szczególnie podatna na czynniki zewnętrzne jakimi są wiatr, promieniowanie UV, czy wnikanie patogenów.

Po zabiegu należy stosować preparaty zmniejszające dyskomfort, podrażnienie skóry, zawierające filtry UV, a w razie potrzeby także odpowiednią dezynfekcję.

Wspomniany etap trwa zazwyczaj od 1 do 7 dni, w zależności od inwazyjności wykonanego zabiegu.

Pielęgnacja długoterminowa

Ta faza obejmuje okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ma na celu regenerację skóry, przyspieszenie proliferacji komórek, przedłużenie efektu oraz odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Najważniejsza część tego postępowania leży po stronie osoby, która miała wykonany zabieg. Codzienna domowa pielęgnacja pozabiegowa jest tak samo ważna jak jego prawidłowe przeprowadzenie w klinice.

Reasumując domowa pielęgnacja powinna obejmować trzy najważniejsze etapy:
 • wyeliminowanie ryzyka infekcji – zaniechanie aktywności mogących sprzyjać zakażeniu rany. W czasie regeneracji po zabiegach wiążących się z naruszeniem ciągłości skóry nie zaleca się korzystania z basenów, sauny, czy np. pracy na świeżym powietrzu. Styczność z różnego rodzaju patogenami może doprowadzić do nadkażeniem miejsca po zabiegu.
 • nawilżanie skóry i regeneracja odpowiednimi preparatami – ważne jest aby dobrać odpowiednią pielęgnację w zależności od wykonanego zabiegu. Produkty takie mogą przyspieszać regenerację, minimalizować zasinienia lub obrzęki, przedłużać efektywność zabiegową.
 • fotoprotekcja – jest szczególnie ważna w przypadku zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry. Nowo powstała skóra nie ma pełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego dla wyeliminowania ryzyka powstania przebarwień należy stosować kremy z filtrami minimum 30 SPF zawierającymi ochronę UVA i UVB.

Najważniejsza część tego pielęgnacji długoterminowej leży po stronie osoby, która miała wykonany zabieg. Codzienna domowa pielęgnacja pozabiegowa jest tak samo ważna jak jego prawidłowe przeprowadzenie w klinice.

Mezoterapia igłowa

Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych.

Polega na wykonaniu wielu małych nakłuć na skórze w celu podania odpowiednio dobranej substancji mającej na celu stymulowanie skóry do regeneracji.

Jej działanie opiera się na dwutorowości:

 • biorewitalizacja – polega na stymulowaniu czynników wzrostu do zapoczątkowania procesów, jakie zachodzą w wyniku gojenia się rany.
 • biostymulacja – ma za zadanie zregenerować naturalne właściwości fizjologiczne skóry. Różni się w zależności od zastosowanej substancji, czy gotowego mezokoktajlu.

Rekonwalescencja

Wskazań do wykonania zabiegu jest tak wiele, jak problemów na skórze. Jednak ze względu na wielokrotne przerywanie ciągłości skóry, dla odpowiedniej rekonwalescencji należy przestrzegać ważnych zasad:

alt="rekonwalescencja po zabiegu"
ShotPrime Studio/shutterstock.com
 • przed zabiegiem nie należy przyjmować żadnych substancji przeciwzapalnych i rozrzedzających krew. Mogłoby to spowodować powstanie siniaków i wylewów na skórze, ponadto substancje przeciwzapalne w znaczący sposób zmniejszyłyby efektywność zabiegu.
 • W sytuacji kiedy dojdzie do uszkodzenia naczynia i powstanie wybroczyna skórna, należy zastosować żel z arniką. Przyspieszy to regenerację skórną.
 • Nie bez znaczenia jest także pielęgnacja domowa. Powinna być indywidualnie dobrana do wykonywanej wcześniej procedury. Np. w przypadku skór suchych należy szczególnie zadbać o stosowanie kremu z kwasem hialuronowym. W ciągu około 7 dni po zabiegu klient nie powinien używać żadnych środków z zawartością kwasów.

Stosowanie dobrze dobranych kremów i serum skróci rekonwalescencję i wydłuży efekt działania zabiegu.

 • Po zabiegu nie można narażać skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak np. wiatr, deszcz. Krótko po zabiegu skóra jest bardziej wrażliwa na wnikanie patogenów, dotyk, czy tarcie.
 • Dla zabezpieczenia skóry przed powstaniem przebarwień niezbędne jest stosowanie kremów z odpowiednio dobranymi filtrami UV.

Podstawowa rekonwalescencja trwa 14 dni, ale dla osiągnięcia pełnych efektów zabiegowych należy poczekać nawet do 2 miesięcy. W tym czasie jak najbardziej wskazane będą zabiegi kosmetologiczne wykonywane bez przerwania ciągłości skóry. Takie które będą miały za zadanie silnie nawilżać, regulować pracę gruczołów łojowych, złuszczać naskórek itp. Terapie te będą uzależnione od problemu z jakim trafi do nas klient.

PRP – Platet Rich Plasma

Zasada działania osocza bogatopłytkowego opiera się na intensyfikacji działania naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. W trakcie zabiegu od pacjenta pobierana jest krew, którą następnie się odwirowuje. Proces ten pozwala zwiększyć o około 3-5 razy ilość płytek krwi.

Osocze do skóry dostarcza się za pomącą wielu iniekcji. Dopiero wtedy rozpoczyna się proces aktywacji trombocytów do wyrzutu czynników wzrostu. To właśnie czynniki wzrostu będą brały udział w procesach regeneracyjnych.

Osocze bogatopłytkowe wykazuje silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne, dlatego proces rekonwalescencji jest krótki. Na pewno tak samo jak w przypadku wykonywania mezoterapii igłowej nasz klient nie może zapomnieć o zabezpieczeniu skóry przed brudem, czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem UV.

Rekonwalescencja

Osocze bogatopłytkowe wykazuje silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne, dlatego proces rekonwalescencji jest krótki.

Na pewno tak samo jak w przypadku wykonywania mezoterapii igłowej nasz klient nie może zapomnieć o zabezpieczeniu skóry przed brudem, czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem UV. Przez około 7 dni nie powinien także uprawiać nadmiernego wysiłku fizycznego, ani korzystać z basenu, czy sauny. Nie chodzi tu tylko o niebezpieczeństwo związane z nadkażeniem miejsc po wkłuciu, ale także o zmniejszenie działania mechanizmu PRP.

Zbyt wysoka temperatura ciała może zahamować prawidłowe procesy czynników wzrostu. Niezmiernie ważne jest poinformowanie klienta, że zarówno około 2 dni przed jak i minimum 7 dni po zabiegu nie może przyjmować leków przeciwzapalnych. W przypadku zażycia takich leków po zabiegu nie byłoby żadnych efektów. Natomiast substancje rozrzedzające krew zmieniają strukturę trombocytów, co oprócz możliwego krwotoku przyczyniłoby się do zniwelowania efektów zabiegowych.

Nici PDO

Zabieg polega na śródskórnym zaimplantowaniu nici składających się z syntetycznych włókien.

Nici PDO zostały wymyślone w Korei, kiedy odkryto, iż nici połączone z akupunkturą wzmacniają mięśnie i ścięgna.

Ich wyjątkowość polega na wykorzystaniu materiałów, które po pewnym czasie rozpuszczają się pod skórą. Ma to kluczowe znaczenia dla jej procesów rewitalizacyjnych.

Jak wskazują liczne badania kliniczne nici PDO First Lift pobudzają w tkankach proces neokolagenezy. Czyli stymulują produkcję nowego kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry. Polidoksanon wpływa również na nawilżenie skóry. Dodatkowo stymulują syntezę elastyny, która odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. Skóra staje się jędrniejsza, elastyczna i lepiej nawilżona.

Zabiegi z zastosowaniem nici PDO należą do jednych z najbezpieczniejszych, należy jednak pamiętać o zaleceniach i stosować się do nich.

Rekonwalescencja

Prawidłowe wprowadzenie nici PDO nie uszkadza naskórka. Dzięki temu czas rekonwalescencji jest znacznie skrócony. Jest on jednak uzależniony od zastosowanego rodzaju nici, ich ilości, oraz łączenia z innymi procedurami w trakcie jednego zabiegu.

Proces neokolagenazy rozpoczyna się po około 14 dniach.

Po zabiegu należy:

 • w przypadku powstania obrzęku w pierwszych kilku godzinach stosować chłodne okłady,
 • jeśli zabieg był wykonywany na twarz przez pierwsze 4 dni spać na plecach,
 • do trzech tygodni unikać nadmiernej mimiki twarzy,
 • unikać masażu, nadmiernego tarcia, bo uniemożliwia to niciom odpowiednie ułożenie się,
 • przez około 7 dni nie powinno się wykonywać zabiegów kosmetycznych.

W celu intensyfikacji działania w trakcie zabiegu możemy dodatkowo zastosować osocze bogatopłytkowe. Zabieg ten przyspieszy regenerację skórną i wzmocni działanie nici.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej znany jest nie od dziś. Stosowany jest w różnych formach w celu nawilżenia, regeneracji, czy wypełnienia ubytków tkankowych.

Wypełnianie ubytków tkankowych jest możliwe dzięki różnym formom sieciowania kwasu. Sam kwas hialuronowy powstaje w wyniku fermentacji bakteryjnej, dlatego przed zastosowaniem iniekcyjnym musi być specjalnie obrobiony i oczyszczony.

alt="rekonwalescencja po zabiegu"
LADO/shutterstock.com

Taki preparat można użyć w celu:

 • uniesienia policzków,
 • powiększenia ust,
 • spłycenia zmarszczek,
 • spłycenia bruzd.

Zabieg jest szybki i zazwyczaj wykonywany jednorazowo. W odpowiednie warstwy skóry podaje się preparat. Efekt jest widoczny tuż po wykonaniu zabiegu.

Rekonwalescencja

W przypadku wypełniaczy rekonwalescencja jest niezmiernie ważna, gdyż zależy od niej efekt końcowy oraz bezpieczeństwo klienta.

 • Po zabiegu w szczególny sposób należy zadbać o sterylność obszaru, który był poddany zabiegowi. Nie należy go uciskać, rozgrzewać, ani masować.
 • Przez 14 dni od zabiegu nie powinno się wykonywać żadnych innych procedur kosmetycznych lub estetycznych. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść np. do migracji kwasu, zbrylenia, powstania stanu zapalnego. W tym okresie nie należy także rozgrzewać obszaru.
 • Po stabilizacji kwasu w skórze należy pamiętać, że niektóre zabiegi kosmetologiczne takie jak np. RF, ultradźwięki, HIFU itp. będą przyspieszały rozkład kwasu.
 • Nie należy wykonywać mezoterapii na okolicę oka jeśli była poddana wypełnianiu. Zabieg taki skutkowałby obrzękiem.
 • Wskazane jest stosowanie kremów i zabiegów z zawartością kwasu hialuronowego

W przypadku wypełniaczy rekonwalescencja jest niezmiernie ważna, gdyż zależy od niej efekt końcowy oraz bezpieczeństwo klienta. Wskazane jest stosowanie kremów i zabiegów z zawartością kwasu hialuronowego.

Toksyna botulinowa

Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Jego zasada działania opiera się na zaburzeniu przewodnictwa nerwowo–mięśniowego. Dzięki temu dochodzi do zminimalizowania lub całkowitej eliminacji zmarszczek mimicznych np. w okolicy oczu, czoła.

Istnieje też możliwość wykonania tzw. mezobotoxu. Polega on na podaży mocno rozcieńczonego preparatu na okolice np. wokół ust, na policzkach, czy szyi.

W trakcie zabiegu dochodzi do podania substancji w odpowiednio wyselekcjonowane grupy mięśniowe cienką igłą.

Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga uprzedniego zastosowania znieczulenia.

Czas utrzymywania się efektu jest uzależniony od wielu czynników takich jak: wiek, ilość podanej substancji, rekonwalescencji, stylu życia itp.

Rekonwalescencja po toksynie botulinowej

Zabieg jest szybki i bezpieczny, ale ze względu na przerwanie ciągłości skóry i zastosowaną substancję należy stosować się do zaleceń:

 • miejsce po iniekcji powinno być czyste i zdezynfekowane,
 • cztery godziny po zabiegu, a najlepiej do 24 h nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i się schylać,
 • należy unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu,
 • w pierwszej dobie należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • nie należy masować miejsc po wkłuciu przez około 4–5 dni.

Zalecenia te mają za zadanie maksymalizację efektów zabiegowych oraz przeciwdziałanie skutkom ubocznym.

W długotrwałej rekonwalescencji należy zwrócić uwagę, aby miejsca objęte zabiegiem nie były stymulowane innymi terapiami regeneracyjnymi. Wzmocnienie naturalnych procesów naprawczych skóry może doprowadzić do przyspieszenia degradacji toksyny botulinowej.

Dla przedłużenia działania botoxu dobrze byłoby unikać nadmiernego nasłonecznienia. Nie znaczy to jednak, że nic nie możemy robić. Coraz częściej wykorzystywaną praktyką jest stosowanie zabiegów mezoterapii z wykorzystaniem kompleksów tzw. BTX zawierających peptydy. Odpowiednia grupa tych składników jak np. heksapeptyd 6, czy heksapeptyd 8 delikatnie osłabiają połączenia między synapsami. Działanie to może doprowadzić do wydłużenia czasu działania botoxu.

Czym grozi brak rekonwalescencji po zabiegach estetycznych?

Rekonwalescencja po zabiegach estetycznych jest niezmiernie ważna. I każdy klient powinien być o niej w zrozumiały sposób, najlepiej dodatkowo na piśmie informowany. Zależy od niej efektywność zabiegu i bezpieczeństwo. Najczęściej efekt utrzymuje się krócej lub jest niezadowalający. Jednak może się zdarzyć także, że dojdzie do zakażenia i zaburzenia procesu gojenia się, co skutkuje:

 • uszkodzeniem skóry,
 • powstaniem przebarwień,
 • pojawieniem się blizn,
 • nienaturalnym, nieestetycznym wyglądem,
 • pogorszeniem kondycji skóry,
 • zaburzeniami zdrowotnymi.

Wszelkie dolegliwości, które pojawią się po zabiegu należy skonsultować z zabiegowcem. Uwagę powinno się zwrócić przede wszystkim przy utrzymującym się obrzęku, tkliwości skóry i silnym pieczeniu.

Marta Dymek-Gładyszewska

Kosmetolog, absolwentka UM w Łodzi na wydziale farmaceutycznym, właścicielka gabinetu. Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagujących jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. Szkoleniowiec.

Facebook Instagram Youtube Spotify