Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Wolumetria twarzy – skuteczne odmłodzenie w kilka chwil

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Proces starzenia jest nieunikniony. Z biegiem lat ilość tkanki tłuszczowej podskórnej znajdującej się w policzkach maleje i przemieszcza się ku dołowi, przez co twarz traci zarówno objętość, jak i owal. Ponadto nabiera ona wtedy ostrych rysów oraz zmienia się jej układ kostny, co z kolei powoduje jej spłaszczenie.

Skóra zaś traci jędrność i elastyczność oraz staje się coraz bardziej wiotka. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest wolumetria twarzy. Za wybraniem właśnie tego rozwiązania medycyny estetycznej przemawia wiele argumentów. Po pierwsze, zabieg wykonywany jest bez ingerencji skalpela, co z pewnością stanowi ulgę dla wielu pacjentów.

Ponadto, poza oczywistymi wyjątkami, może poddać się mu niemal każdy. Inną, niewątpliwą zaletą wolumetrii jest czas trwania oraz dostępność. Zabiegi te są wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej we wszystkich większych miastach w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, czy też Gdańsk.

Z pewnością jednak tym, co najbardziej interesuje pacjentów są efekty zabiegu. Te zaś są rewelacyjne. Wszystkie te powody sprawiają, że wolumetria twarzy cieszy się coraz większą popularnością.

Na czym polega wolumetria twarzy?

Głównym celem wolumetrii – czyli innymi słowy modelowania konturów twarzy – jest skorygowanie oraz przywrócenie jej właściwego kształtu. Sam zabieg polega na wprowadzeniu wypełniacza zawierającego kwas hialuronowy.

Preparat ten to substancja o długotrwałym działaniu, a po wstrzyknięciu w miejsce wymagające modelowania, nadaje twarzy młodszy wygląd. Dzięki niemu zwiększona zostaje bowiem objętość tkanek miękkich w tych miejscach, w których ubytek tkanki tłuszczowej był najbardziej widoczny.

Głównym celem wolumetrii – czyli innymi słowy modelowania konturów twarzy – jest skorygowanie oraz przywrócenie jej właściwego kształtu. Sam zabieg polega na wprowadzeniu wypełniacza zawierającego kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie, niestety jego stężenie wraz z wiekiem maleje. Preparat na jego bazie najczęściej wprowadza się w okolicy kości policzkowych, policzków, fałd nosowo-wargowych, kącików ust, żuchwy, podbródka, szyi, skroni, nosa i oczodołów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wolumetrii twarzy

Nie istnieje zabieg medycyny estetycznej, który byłby dostępny dla każdego pacjenta bez żadnego wyjątku. Zaletą wolumetrii twarzy jest zaś fakt, iż przeciwwskazań nie jest zbyt wiele i może podjąć się go znaczna większość osób. Istnieje jednak kilka cech, które wykluczają przeprowadzenie tego zabiegu, a są to:

alt="wolumetria twarzy"
 • choroby autoimmunologiczne
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych
 • stany zapalne w miejscach, które mają zostać poddane zabiegowi
 • cukrzyca
 • choroby nowotworowe
 • posiadanie aparatu ortodontycznego
 • ciąża i okres karmienia dziecka
 • łuszczyca
 • aktywna opryszczka
 • alergia na którykolwiek ze składników preparatu
 • trądzik
Wskazania do wykonania zabiegu wolumetrii twarzy

Wskazania do przeprowadzenia owego zabiegu przerastają przeciwwskazania. Dotyczą one bowiem o wiele większej ilości osób, niż objawy i cechy organizmu, przy których wolumetria twarzy jest niemożliwa. Do wskazań tych zaliczają się:

 • wiotka i cienka skóra twarzy
 • spora ilość zagłębień oraz bruzd
 • cienie pod oczami
 • utrata objętości twarzy
 • zapadnięte policzki – uwydatnienie kości policzkowych, a także unoszenie i modelowanie opadających policzków
 • konturowanie zarysu żuchwy
 • modelowanie podbródka i owalu twarzy
alt="wolumetria twarzy"
tanya78-stock.adobe.com
Przygotowania, przebieg i następstwa zabiegu wolumetrii twarzy

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja, podczas której lekarz określa wraz z pacjentem konkretne miejsca na twarzy i szyi, które powinny zostać poddane wolumetrii. Po podpisaniu zgody na wykonanie zabiegu, można rozpocząć jego przeprowadzanie.

Na początku następuje oczyszczenie i odkażenie okolic zabiegowych. Następnie preparat jest wprowadzany za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Towarzyszyć może temu odczucie delikatnego rozpychania.

Iniekcji dokonuje się w znieczuleniu miejscowym. Preparat wypełnia wówczas zapadniętą objętość policzków, skroni, okolic żuchwy, czy też podbródka. Pozwala również na uwydatnienie kształtu twarzy i skorygowanie jej profilu. Dzięki temu można uzyskać jednolity i naturalny rezultat.

Co bardzo ważne, wolumetria twarzy i brody trwa jedynie około dwudziestu minut, jest praktycznie bezbolesna i bezpieczna. Zwłaszcza jeśli stosuje się preparaty nowej generacji, które dzięki swoim składnikom i właściwościom ograniczają wystąpienie różnego rodzaju powikłań do zera.

W dniu zabiegu zdecydowanie zabronione jest spożywanie alkoholu. Bezpośrednio po wolumetrii możliwe jest pojawienie się zaczerwienień oraz lekkich i niewielkich obrzęków, zasinień. Te znikają jednak w przeciągu pierwszych trzech dni po zabiegu.

Po zabiegu miejsca iniekcji koniecznie należy utrzymywać w szczególnej czystości, zaś przez pierwszych dwanaście godzin niemożliwe jest nakładanie makijażu. W okresie trzech dni od zabiegu nie powinno się także pływać ani podejmować żadnych innych forsownych ćwiczeń.

W tym czasie miejsca iniekcji koniecznie należy utrzymywać w szczególnej czystości, zaś przez pierwszych dwanaście godzin niemożliwe jest nakładanie makijażu. W okresie trzech dni od zabiegu nie powinno się także pływać ani podejmować żadnych innych forsownych ćwiczeń.

Przez kilka dni po jego przeprowadzeniu powinno się wykonywać delikatny masaż miejsc poddanych wolumetrii, jednakże bez wywierania mocnego nacisku. Ponadto, przez kolejne trzy lub cztery noce należy spać na plecach. Korzystanie z sauny, łaźni parowych, solariów lub komór zimna jest zabronione do czasu upłynięcia dwóch tygodni od wolumetrii.

Z kolei na wykonanie innych zabiegów, takich jak na przykład laseroterapia, należy poczekać przynajmniej cztery tygodnie.

Efekty wolumetrii twarzy

Tym, co najbardziej interesuje wszystkich pacjentów, są oczywiście efekty zabiegu. Te zaś są bardzo korzystne i co ważne różnice w wyglądzie są niemalże natychmiastowe. Zmiany można zauważyć już bezpośrednio po podaniu preparatu. Całkowity efekt zabiegu jest zaś widoczny po upływie około dwóch, trzech tygodni. I może utrzymać się nawet do półtora roku, w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż przy ponownym przeprowadzaniu zabiegu potrzebna jest znacznie mniejsza ilość preparatu. Efekty wolumetrii twarzy to przede wszystkim:

 • ujędrnienie i nadanie skórze elastyczności, ogólna poprawa napięcia skóry twarzy
 • wypełnienie zagłębień oraz likwidacja bruzd i fałd
 • redukcja cieni oraz wypełnienie tak zwanej „doliny łez
 • wyrównanie ubytków objętości twarzy
 • uwydatnienie kości policzkowych, a także unoszenie i modelowanie opadających policzków
 • konturowanie zarysu żuchwy
 • modelowanie podbródka i owalu twarzy
 • spłycenie zmarszczek
 • uwydatnienie brody
 • wyszczuplenie twarzy
 • przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia
 • delikatna zmiana kształtu nosa
Wolumetria twarzy a bezpieczeństwo

W internecie można znaleźć opinie o wolumetrii twarzy sugerujące, że zabieg ten jest groźny lub nawet niebezpieczny. Nie jest to oczywiście prawda, jednakże tego typu informacje często niepokoją pacjentów.

Ci bowiem często zanim podejmą decyzję o poddaniu się wolumetrii, czytają wiele poradników lub oglądają filmy na portalu Youtube prezentujące wygląd skóry przed i po zabiegu, które to często są nieprofesjonalne. Przykładowo, powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta mogą mieć miejsce jedynie w przypadku absolutnego braku kompetencji osoby wykonującej zabieg.

Źle wstrzyknięty kwas hialuronowy może doprowadzić wówczas do skutków ubocznych takich jak ziarniaki zapalne, biofilm, zgrubienie lub w najgorszym wypadku martwica tkanki. Są to jednak wypadki incydentalne, które nie stanowią 1% wszystkich zabiegów.

Jeśli zatem kosmetolog lub lekarz wie jak wykonywać zabieg i odpowiednio dostosuje go do potrzeb, wieku i skóry pacjenta, szanse niepowodzenia są niemal zerowe.

Wybór odpowiedniego specyfiku do wolumetrii twarzy

Wypełniacze przeznaczone do wolumetrii są o wiele bardziej gęste i plastyczne od innych preparatów zawierających kwas hialuronowy. Przy przeprowadzaniu wolumetrii często używa się produktów odznaczających się dużą elastycznością, takich jak na przykład Teosyal Ultimate, Juvederm, Venome, Aliaxin, czy też Restylane, Amalian, Sculptra, Stylage, dzięki którym możliwe jest swobodne modelowanie skóry.

Preparaty te są bardzo gęste i plastyczne, przez co zapewniają długotrwałe efekty widoczne nawet przez 18 miesięcy. Ich duża pojemność zapewnia większe możliwości kształtowania i poprawy konturu twarzy.

Środkowe części twarzy mogą być zaś uwydatnione. Szczególna struktura leków jest gwarancją oporu degradacji enzymatycznej i oksydacji tkanek, co przekłada się na bardzo długie działanie. Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych medykamentów, nie powodują one skutków ubocznych i są doskonale tolerowane przez pacjentów.

Wolumetria twarzy a zarobki

Wolumetria twarzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wielu pacjentów, z kolei liczba osób obawiających się regularnie maleje. Poszerzenie oferty swojej kliniki o ten właśnie zabieg może okazać się więc kluczową decyzją.

Zależnie od renomy gabinetu dermatologicznego, wybranego preparatu, ilości jego dawkowania oraz potrzeb i indywidualnych preferencji pacjenta, na wykonaniu wolumetrii twarzy można zarobić od około 800 do 3000 złotych. Biorąc pod uwagę, że coraz większa ilość osób decyduje się na ten zabieg, możliwe jest przyciągnięcie do własnego salonu pokaźnego grona nowych pacjentów. A co za tym idzie znaczne powiększenie swoich przychodów.

Facebook Instagram