Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Mikrodermabrazja vs hydrodermabrazja

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Mikrodermabrazja to nadal jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych. Polega on na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka przy pomocy mikrokryształków (korundu), głowic diamentowych lub tlenu i soli fizjologicznej. Mikrodermabrazja skutecznie redukuje niedoskonałości skóry – zmarszczki, trądzik, przebarwienia, rozszerzone pory, blizny i zaskórniki.

Paulina Choczaj

Rodzaje mikrodermabrazji

Mikrodermabrazję diamentową uważa się za stosunkowo delikatną i niepowodującą podrażnień. Dobierana jest odpowiednia głowica diamentowa z odpowiednią grubością ziaren. Najmniejsze przeznaczone są najczęściej do okolic oczu i nosa. Nieco większe do twarzy, średnich używa się do szyi i dekoltu. Zaś największych do innych partii ciała, np. pleców. Ten rodzaj mikropeelingu polecany jest szczególnie osobom ze skórą podatną na podrażnienia i skłonną do alergii.

Mikrodermabrazja korundowa jest silniejsza niż diamentowa. Kryształki korundu (tlenku glinu) ścierają zrogowaciały naskórek intensywniej. Sprawdzi się to w przypadku usuwania zmarszczek, zaskórników, wągrów, blizn potrądzikowych przebarwień. Po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie twarzy, które zniknie samoistnie w ciągu kilku godzin.

Najłagodniejszą formą mikrodermabrazji jest oxybrazja, którą przeprowadza się przy użyciu tlenu i soli fizjologicznej. Sprawdzi się ona doskonale w przypadku osób, które borykają się ze stanami zapalnymi na skórze i nadmiernym łojotokiem. Tlen skutecznie zabija bakterie odpowiedzialne za trądzik, zaś roztwór soli fizjologicznej łagodzi reakcję zapalną.

Wskazania…
alt="hydrodermabrazja"
lotan/shutterstock.com

Zanim kosmetyczka przejdzie do właściwego zabiegu, oczyszcza skórę twarzy klientki z makijażu, sebum, potu i innych zanieczyszczeń. Mikrodermabrazję wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia, wyposażonego w diamentowe głowice ścierne lub dyszę, która wyrzuca mikroskopijne kryształki korundu. Złuszczony naskórek i zużyte mikrokryształki są jednocześnie odsysane do pojemnika. Zabieg może być zakończony nałożeniem maski łagodzącej, którą dobiera się indywidualnie do rodzaju skóry klientki.

Mikrodermabrazja wskazana jest szczególnie w przypadku osób, które borykają się z trądzikiem, zaskórnikami, rozszerzonymi porami, przebarwieniamirozstępami, zmarszczkami i cellulitem. Sprawdzi się także w przypadku zmęczonej, pozbawionej blasku cery oraz w przypadku pierwszych oznak starzenia. Mikrodermabrazja może być wykonywana nie tylko w obrębie twarzy, ale także na szyi, dekolcie i plecach. 

…i przeciwwskazania

Chociaż mikrodermabrazja jest łagodna i nie niesie za sobą ryzyka poważnych powikłań, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju zabiegu. Należą do nich w szczególności stany zapalne skóry. Następnie występowanie znamion, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, choroby skóry (trądzik różowaty, łuszczyca, bliznowcenowotwory, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze). Także niedawne zabiegi chirurgiczne w miejscu, w którym ma zostać wykonana mikrodermabrazja. W przypadku doustnej terapii lekami zawierającymi izotretynoinę należy odczekać co najmniej pół roku przed planowaną wizytą w gabinecie kosmetycznym.

Mikrodermabrazja  nie powinna być wykonywana w okresach upalnego lata oraz mroźnej zimy. Odpowiednimi porami są jesień oraz wiosna. Nie trzeba wówczas martwić się o ryzyko podrażnienia związanego z nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi.

Nowością w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej w zakresie pielęgnacji skóry twarzy z pewnością jest oczyszczanie wodorowe. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnej aparatury, która łączy ze sobą zdolność wprowadzania aktywnego wodoru do skóry na poziomie komórkowym z procesem elektroporacji.

Wieloetapowe oczyszczanie

polega na dogłębnym oczyszczeniu skóry, tak aby wyglądała ona zdrowo i promiennie. Wieloetapowość wskazuje nie tylko na to, że oczyszczanie składa się z kilku kroków, ale także na to, że działa wielozadaniowo. Jego podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry, złuszczanie, nawilżanie oraz działanie przeciwstarzeniowe.

alt="hydrodermabrazja"
Hydro mikrodermabrazja – tativophotos/shutterstock.com

Pierwszym etapem jest oczyszczanie wodorowe. Aktywny wodór efektywnie oczyszcza skórę na poziomie komórkowym. Ponieważ wodór jest najmniejszym i najlżejszym pierwiastkiem, ma możliwość przenikania do głębokich struktur skóry.

Aktywny wodór dostarczany jest skórze za pomocą nasyconego nim strumienia wody, który dodatkowo eksfoliuje martwe komórki naskórka, pozostawiając ją dogłębnie oczyszczoną. Aktywny wodór jednocześnie neutralizuje i redukuje wolne rodniki tlenowe, odpowiedzialne za starzenie się skóry, dzięki czemu zatrzymuje proces starzenia.

Etap drugi to natomiast hydropeeling wykonywany pod wysokim ciśnieniem wody. Pozwala on osiągnąć gładką, jednolitą i świeżą skórę. Ten etap zabiegu usuwa martwe komórki oraz zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Kolejną składową zabiegu jest infuzja jonowa. Podczas zabiegu w postaci serum  do komórek skóry wprowadzane są substancje eksfoliujące i odżywcze. Efekt złuszczania potęgowany jest dzięki kwasowi mlekowemu, natomiast działanie odżywcze i regenerujące zawdzięczamy aktywnej witaminie C.

Zakończeniem zabiegu jest etap masażu przy użyciu głowicy wykorzystującej stymulację mikroprądami. Pozwala ona zwiększyć elastyczność i napięcie skóry, a także aktywować proces przepływu krwi rozpoczynając proces przebudowy włókien kolagenu i elastyny.

Dzięki wieloetapowemu oczyszczaniu wodorowemu podczas jednego zabiegu uzyskujemy natychmiastowy efekt oczyszczenia, wygładzenia, głębokiego nawilżenia i liftingu.

Oczyszczanie wodorowe – wskazania

Zabieg wodorowego oczyszczania skóry dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niezależnie od wieku. To znakomita propozycja zwłaszcza dla osób, których skóra jest szczególnie narażona na działanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Zabieg idealnie sprawdzi się w przypadku:

Zabieg wodorowego oczyszczania skóry dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niezależnie od wieku. To znakomita propozycja zwłaszcza dla osób, których skóra jest szczególnie narażona na działanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Przyglądając się zdjęciom twarzy przed zabiegiem i po jego wykonaniu, możemy od razu zauważyć imponujące efekty oczyszczania wodorowego jakimi są:

  • dogłębne oczyszczenie i odświeżenie skóry,
  • wyrównanie jej kolorytu,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • przywrócenie skórze blasku i młodszego wyglądu,
  • rewitalizacja i głębokie nawilżenie skóry,
  • neutralizacja wolnych rodników, a tym samym zahamowanie procesów starzenia się skóry.
Oczyszczanie wodorowe – przeciwwskazania

Wodorowe oczyszczanie skóry to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, jednak i tutaj istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Będą to nowotwory, alergie, cukrzyca, infekcje, epilepsja. A także nadwrażliwość na działanie prądu, aktywna opryszczka oraz instrumenty medyczne i elektroniczne obecne w ciele. Zabieg wykluczony jest także w ciąży oraz w czasie karmienia piersią.

Zarówno mikrodermabrazja jak i oczyszczanie wodorowe znajdzie swoich zwolenników. Są to niezwykle skuteczne i efektowne zabiegi stanowiące bazę i przygotowujące skórę do dalszej pielęgnacji.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram