Dermatic.pl Aesthetic Business

Mezoterapia igłowa – mechanizm regeneracji tkanek i efekty walki z oznakami starzenia

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia korzysta z najnowszych osiągnięć biotechnologicznych i farmaceutycznych. Umożliwiających skuteczną walkę z oznakami starzenia i wpływających na uzupełnienie stopniowo obniżającego się poziomu substancji aktywnych w naszej skórze. Należy podkreślić, że starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, postępującym w miarę upływu czasu. A takie zabiegi, jak mezoterapia igłowa i bezigłowa są bardzo skuteczne w walce z oznakami tego procesu.

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pihut

Mezoterapia to zabieg, którego nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza mezos-środkowy i terapie-leczenie. Czyli niechirurgiczne leczenie warstwy środkowej, w tym przypadku warstwy pośrodkowej skóry.

Mnogie nakłucia

Celem zabiegu jest zmniejszenie lub likwidacja (w zależności od stopnia nasilenia) oznak starzenia się skóry (zmarszczki, wiotkość skóry). Jej  regeneracja, nawilżanie i odmłodzenie oraz walka z cellulitem (lipodystofia) i utratą owłosienia. Polega na mnogich nakłuciach, wykonywanych w odstępach około 1 cm, co w konsekwencji tworzy „siatkę” nakłuć  (zdjęcie główne).

Za ojca mezoterapii uznawanych jest Michael Pistor, który w 1952 zastosował mnogie nakłucia w zupełnie innym celu. Ale dwadzieścia lat później odkrył pozytywne efekty tego sposobu iniekcji w zabiegach regeneracyjnych skóry.  

Stosowane w tych procedurach substancje to aktywne składniki, przeznaczone do konkretnych obszarów i uzyskiwanych efektów. Najczęściej są to substancje pojedyncze lub gotowe preparaty wieloskładnikowe w postaci koktajli, będących wyrobami medycznymi. Powinny być one bezpieczne w zastosowaniu, rozpuszczalne w wodzie, izotoniczne, stabilne chemicznie i fizycznie oraz biodegradowalne.

Stosowane w tych procedurach substancje to aktywne składniki, przeznaczone do konkretnych obszarów i uzyskiwanych efektów. Najczęściej są to substancje pojedyncze lub gotowe preparaty wieloskładnikowe w postaci koktajli, będących wyrobami medycznymi. 

Bardzo ważną ich cechą jest również apirogenność (apirogenny – wolny od substancji, które mogłyby wywołać gorączkę), dobra penetracja w środowisku działania. Także to, aby nie wywoływały żadnych reakcji ubocznych (odczyny alergiczne, nekroza). Należą do nich: kwas hialuronowy, antyoksydanty, witaminy, polifenole, koenzym Q, flawonoidy, mikroelementy i aminokwasy, dimetyloaminoetanol oraz krzemionka organiczna.

Większość substancji aktywnych ma ściśle określone przeznaczenie, jak na przykład  minoksydyl, dekspantenol i ologoelementy to preparaty przeznaczone na obszar skóry owłosionej.

Osocze bogatopłytkowe (PRP)
alt="etapy PRP"
Pobór krwi żylnej oraz przygotowanie osocza bogatopłytkowego w procesie wirowania

Bardzo skuteczną metodą walki z oznakami starzenia jest również zastosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP – platelet rich plasma). Uzyskiwanego w procesie wirowania własnej krwi obwodowej pacjenta, które zostało zastosowane w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Posiada udowodnione właściwości korzystnej biostymulacji fibroblastów do produkcji nowych białek, przeznaczonych na włókna kolagenowe i elastynę oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w skórze. To dzięki licznym czynnikom wzrostu zawartych w autologicznym koncentracie płytek (elementy morfotyczne krwi) w niewielkiej ilości osocza.

Czynniki wzrostu są to białka, których zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i regeneracyjnych tkanek po uszkodzeniu. Należą do nich między innymi: płytkopochodny czynnik wzrostu transformujący, nabłonkowy, insulinopodobny, czy wzrostu śródbłonka.

Wskazania do zabiegów

Obecnie można wyróżnić wiele wskazań dla zabiegów mezoterapii również w medycynie ogólnej. Są to:

  • urazy sportowe,
  • leczenie przeciwbólowe,
  • choroby degeneracyjne,
  • walka z nerwobólami.

W medycynie estetycznej zabieg ten zajmuje szczególne miejsce, ze względu na bardzo dobre efekty rewitalizujące, regeneracyjne, odmładzające i ujędrniające skórę. Najczęściej poddawane zabiegom są obszary twarzy, szyi, dekoltu, grzbietu dłoni, obszary podbródka i pośladków.

Efektem jest również wyrównanie kolorytu skóry, czyli redukcja przebarwień. Jak również walka z cellulitem i rozstępami (szczególnie w początkowej fazie tworzenia) oraz z lokalną redukcją tkanki tłuszczowej (nie jest to metoda odchudzania). I profilaktyka lub zmniejszenie tempa utraty owłosienia. Badania naukowe wskazują na korzystny wpływ mezoterapii igłowej w oparzeniach i w przypadku występowania blizn skóry.

Wysoka skuteczność
alt="mezoterapia igłowa"

Liczne badania doświadczalne wskazują na wysoką skuteczność omawianej metody w uzyskaniu znacznej poprawy wyglądu i stanu faktycznego skóry wielu obszarów. Dzięki znacznemu nawilżaniu skóry, uzupełnieniu niedoborów wielu substancji, witamin i mikroelementów, jak również wspomaganie mikrokrążenia.

Cykl zabiegów pozwala na łatwo zauważalną zmianę zmniejszenia efektów starzenia oraz bardzo korzystny wpływ na psychikę pacjentów, co w procesach anty -aging odgrywa ważną rolę.

Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu niegroźnym powikłaniem może stać się niewielkie zasinienie. Powstałe w wyniku iniekcji naczynia krwionośnego, które znika po kilku dniach.

W każdym zabiegu medycyny estetycznej należy przeprowadzić kwalifikację do jego wykonania, do których należy wiele schorzeń. Są to:

  • choroby metaboliczne,
  • miejscowe stany zapalane skóry,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, sterydów,
  • epilepsja,
  • ciąża,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • schorzenia krwi (małopłytkowość, anemia).

To również zabieg, który powinien być poprzedzony wykonaniem znieczulenia miejscowego.

Mechanizm korzystnego wpływu

zabiegów mezoterapii jest złożony i obejmuje dwa kierunki. Pierwszy to bezpośredni, korzystny wpływ stosowanych preparatów, które są podane dokładnie w miejsce ich zapotrzebowania  i działania. Z pominięciem etapów obciążenia nerek i wątroby, co ma miejsce w przypadku leków i preparatów doustnych.

Bardzo istotnym mechanizmem są  również mnogie nakłucia skóry, z przerwaniem ciągłości naskórka. Co generuje uruchomienie kaskady regeneracyjnych procesów naprawczych tej tkanki wraz z procesami intensywnej jej stymulacji.

Podczas procesów gojenia dochodzi do licznych etapów biologicznych, zachodzących w ranie, do których zaliczamy działanie skrzepu (samozasklepienie się naczyń krwionośnych), co ma miejsce zaraz po powstaniu rany (nakłucia). Stanowi to „biologiczny opatrunek”, chroniący miejsce zranienia przed nadmiernym odwodnieniem i wnikaniem drobnoustrojów.

Bardzo istotnym mechanizmem są również mnogie nakłucia skóry, z przerwaniem ciągłości naskórka. Co generuje uruchomienie kaskady regeneracyjnych procesów naprawczych tej tkanki wraz z procesami intensywnej jej stymulacji.

Nie bez znaczenia jest również działanie makrofagów, oczyszczających ranę z komórek nekrotycznych. W kolejnym etapie następuje odradzanie się komórek skóry, w czym czynnie uczestniczą fibroblasty.

Na stan i czas gojenia się rany ma wpływ wiele czynników – jej rozmiar, kształt, rodzaj, ilość uszkodzonej tkanki oraz stopień ukrwienia danej okolicy ciała. Na czas gojenia wpływa również ogólny stan zdrowia osób poddawanych zabiegom mezoterapii. Dlatego tak istotne jest umiejętne wykonywanie nakłuć pod względem pożądanej głębokości. I precyzyjne deponowanie takiej samej ilości preparatów podczas kolejnych nakłuć.

Rodzaje mezoterapii
alt="zabieg mezoterapii igłowej"
Zabieg mezoterapii z użyciem koktajlu (metoda nappage)

Igłowa – najczęściej wykonywana manualnie z użyciem ręki i strzykawki oraz  również pistolety, które obecnie są rzadziej używane. Mezoterapia mikroigłowa, to zabiegi, w których stosowane są linijne lub kołowe multiinjektory  i dermarolery. A także mezoterapii bezigłowa z zastosowaniem technologii elektroporacji lub ultradźwięków (sonoforeza).

Najczęściej stosowane są trzy metody iniekcji manualnej: metoda nappage – wielokrotnych nakłuć, mikropęcherzyków oraz głęboko podawanych większych depozytów preparatów jak w zabiegach przeznaczonych na tkankę tłuszczową.

Bez względu na metodę przeprowadzania zabiegu mezoterapii uzyskiwane efekty są bardzo korzystne dla naszego wyglądu skóry i stanowią cenną suplementację ważnych substancji aktywnych. Równocześnie zabieg ten uznawany jest za bardzo skuteczny w walce z oznakami starzenia.

Zdjęcia pochodzą od autorki

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pihut

Kierownik Katedry Protetyki Stomatologicznej i Pracowni Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia Collegium Medicum UJ w Krakowie; kierownik Ośrodka Szkolenia Medycyny Estetycznej i Makijażu Permanentnego. Prowadzi szkolenia przed- i podyplomowe w dziedzinie protetyki, autorka licznych publikacji, laureatka wielu nagród.

Bibliografia do wglądu w redakcji

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify