Dermatic.pl Aesthetic Business

Metody kosmetologiczne stosowane w mezoterapii osoczem bogatopłytkowym – rozmowa z Aleksandrą Gergeby-Thim

trendbook 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Kosmetolożka Aleksandra Gergeby-Thim opowiada m.in. o tym, dla kogo dedykowana jest rewitalizacja skóry osoczem bogatopłykowym i jakie korzyści płyną z zabiegu.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Czym jest rewitalizacja skóry osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to koncentrat własnych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza uzyskiwany w procesie odwirowania uprzednio pobranej krwi pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Koncentrat zawiera produkowane przez płytki krwi czynniki wzrostu, które przyczyniają się do odnowy skóry. Dzieje się tak poprzez pobudzanie procesów regeneracji tkanek oraz fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu.

To skuteczna i bezpieczna metoda. Pozwala uzyskać naturalną rewitalizację i regenerację skóry oraz włosów przy wykorzystaniu elementów uzyskanych z własnej krwi. W moim gabinecie zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, obok mezoterapii igłowej, stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu łysienia oraz wspomagająco przy wypadaniu włosów. Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) dedykowana jest osobom w każdym wieku.

Jakie korzyści daje osocze bogatopłytkowe?

Działanie osocza bogatopłytkowego to, między innymi stymulacja naturalnych mechanizmów naprawczych skóry, przyspieszenie gojenia się ran, regeneracja skóry i narządów. Czy też usprawnienie produkcji nowych naczyń krwionośnych. Ponadto substancja ta doskonale wpływa na redukcję zmarszczek oraz poprawę jędrności skóry. Tak szerokie właściwości osocza bogatopłytkowego sprawiły, że wykorzystuje się je nie tylko w zabiegach medycyny estetycznej. Ale również w trychologii, chirurgii urazowej, ortopedii, stomatologii, urologii, ginekologii oraz wielu innych dziedzinach medycyny.

Na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem?
dimid_86/shutterstock.com

Mezoterapia osoczem najczęściej jest stosowana na policzki, czoło, dłonie, szyję, dekolt, okolice oczu, fałdy nosowo-wargowe i skórę głowy.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem i po nim?

Na 7 dni przed zabiegiem nie powinno się stosować antybiotyków, leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu lub aspiryny) oraz leków przeciwzakrzepowych. Przed zabiegiem nie można też spożywać alkoholu oraz korzystać z kąpieli słonecznych.

Jak wygląda zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Zabieg polega na pobraniu z żyły pacjenta niewielkiej ilości krwi i przygotowaniu z niej osocza bogatopłytkowego poprzez odwirowanie w specjalnym urządzeniu. Osocze bogatopłytkowe zostaje następnie wstrzykiwane za pomocą igły i strzykawki w skórę. Nakłucia są gęste, by jak najsilniej oddziaływać na skórę. Zabieg nie wymaga znieczulenia, natomiast u pacjentów wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe. Cały zabieg trwa około 30 do 45 minut.

Jakie są efekty zabiegu?

Po zabiegu z osoczem bogatopłytkowym jakość skóry ulega polepszeniu. Osocze bogatopłytkowe poprawia ukrwienie skóry twarzy i wyrównuje jej koloryt. Przebudowa i regeneracja włókien kolagenowych wpływa na poprawę jędrności, gęstości i nawilżenia skóry oraz na wyrównanie płytkich zmarszczek

Czy są jakieś zalecenia po zabiegu?
Roman Zaiets/shutterstock.com

Skóra może być nieco podrażniona i bolesna, więc trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie.  Zaleca się stosowanie kremu regenerującego. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest zabiegiem iniekcyjnym, po jego przeprowadzeniu należy unikać skupisk bakterii, w tym kontaktu ze zwierzętami, starać się nie dotykać nadmiernie skóry, a w domu przygotować świeżą poszewkę na poduszkę do spania.

Po wizycie w gabinecie nie zaleca się eksponowania obszaru zabiegowego na promienie słoneczne – do momentu całkowitego wygojenia się okolic poddawanych kuracji. Wskazane jest natomiast stosowanie filtrów UV przez 3 tygodnie po zabiegu. Co więcej, przez okres około 3-5 dni od wizyty należy zrezygnować z sauny, basenu oraz nadmiernej aktywności fizycznej.

W przypadku wystąpienia ewentualnych podrażnień na skórze, w celu ich złagodzenia można stosować preparaty z aloesem. Jeśli natomiast pojawią się drobne siniaki, zaleca się preparaty z arniką. Przez kilka pierwszych dni nie wolno wykonywać peelingów (zarówno chemicznych, jak i mechanicznych), opalać się i korzystać z solarium.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Utrzymywanie się efektów po wykonaniu osocza bogatopłytkowego zależy od kilku czynników. Na pewno duże znaczenie mają indywidualne predyspozycje skóry pacjenta. U niektórych osób rezultaty serii zabiegów są zauważalne przez kilka miesięcy, a u innych – nawet przez rok.

Aby jak najdłużej utrzymać osiągnięte efekty, klient powinien dbać o prawidłowy odpoczynek i regenerację organizmu, prowadzić zdrową dietę oraz unikać używek, między innymi alkoholu i papierosów. Istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry w warunkach domowych i gabinetowych.

Aleksandra Gergeby-Thimmagistra kosmetologii i dyplomowana pielęgniarka. Właścicielka Aleksandra Thim Studio w Bydgoszczy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify