Dermatic.pl Aesthetic Business

Osocze bogatopłytkowe – stymulator naprawy tkanek

nawilżenie venome 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP) i jak ono działa? Na wstępie zacznijmy od zrozumienia samej istoty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polegającej na tzw. ,,oszukaniu” organizmu. Czyli wywołaniu takiej reakcji, jak np. przy uszkodzeniu tkanek. Następuje silna stymulacja procesów naprawczych tkanek, przypominająca procesy przy zranieniach.

dr n. med. Izabela Załęska

Wstrzyknięte osocze jest niczym ,,stymulator” dla komórek, które tym samym zmuszamy do efektywniejszej pracy, w stosunku do normalnego funkcjonowania. Odbudowa skóry następuje dzięki tzw. autologicznej terapii komórkowej.

Zabieg autologiczny

Aby proces przebiegł pomyślnie, podczas wstrzyknięcia musi nastąpić uwalnianie czynników wzrostu z płytek krwi. Aktywatorem takim może być już pierwszy kontakt z kolagenem, sam uraz, czyli wykorzystanie iniekcji; podgrzanie tkanek organizmu do odpowiedniej temperatury, ale także substancje chemiczne takie jak np. chlorek wapnia oraz promieniowanie UV.

Nieskuteczne byłoby samo wsmarowanie osocza w skórę. Chyba że po zabiegu zaplanujemy terapię wykorzystującą frakcjonowanie skóry.

Zabieg z wykorzystaniem osocza to zabieg autologiczny, czyli taki, który polega na pozyskaniu preparatu z własnego organizmu. Osocze jest głównym składnikiem krwi i  stanowi 55% jej objętości. Leukocyty oraz trombocyty zajmują poniżej 1% objętości, natomiast ponad 44% stanowią erytrocyty.

Zabiegowi z wykorzystaniem osocza, potocznie nazywanym „wampirzym liftingiem”, przypisujemy wiele właściwości, m.in. regenerujące i odmładzające.

Osocze ma płynną postać. A w jego skład wchodzą głównie: woda, glukoza, hormony, białka, tłuszcze, sole mineralne, witaminy oraz inne składniki odżywcze i produkty przemiany materii.

Zabiegowi z wykorzystaniem osocza, potocznie nazywanym „wampirzym liftingiem”, przypisujemy wiele właściwości, m.in. regenerujące i odmładzające. Zabieg ten najczęściej przeznaczony jest dla skór dojrzałych, które utraciły swoją sprężystość i jędrność. Skór z widocznymi zmarszczkami i zaburzeniami pigmentacyjnymi oraz w terapii  m.in blizn potrądzikowych. Ponadto zabiegi oparte o tę innowacyjną technologię znalazły zastosowanie w terapii łysienia o różnym podłożu,  rozstępów, w problemach ze skórą naczyniową, gdzie zauważono znaczną poprawę ustępującego rumienia, przez odbudowę skóry wraz ze zmniejszeniem jej reaktywności.

Mechanizm działania

Po odwirowaniu i wstrzyknięciu osocza do tkanek rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości alfa w płytkach krwi.

Niektórzy specjaliści stosują przed wstrzyknięciem PRP chlorek wapnia dodany do koncentratu, którego działanie polega na aktywacji płytek krwi. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ samo ukłucie i kontakt płytek z fibroblastami oraz kolagenem powoduje aktywację płytek krwi. I uwolnienie czynników wzrostu, które w większości uwalniane są w ciągu pierwszej godziny. Czynniki wzrostu po przejściu przez błonę komórkową natychmiast wiążą się z błonami komórkowymi, z którymi sąsiadują w miejscach receptorowych.

Receptory, zwane transbłonowymi aktywują drogę sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, która z kolei wpływa na aktywność odpowiednich genów.

Płytki krwi wydzielają dodatkowych ilości czynników wzrostu przez około 7 dni. Trombocyt po upływie tego czasu obumiera, a funkcje naprawcze przejmują makrofagi. Ważne, aby pamiętać, że czynniki wzrostu nie przenikają do komórek, dzięki czemu nie mają wpływu na DNA tych komórek.

Czynniki wzrostu

Trombocyty, wytwarzane w szpiku kostnym biorą udział w procesie krzepnięcia krwi oraz magazynują czynniki wzrostu. Do tej pory w płytkach krwi wykazano obecność ponad 30 czynników wzrostu. A do najważniejszych należą: transformujący czynnik wzrostu (TGF), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF), insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) oraz nabłonkowy czynnik wzrostu (EGF).

Czynniki te wykazują działanie przypominające białka, które zostają uwolnione z płytek krwi podczas procesu gojenia. Inicjuje to wiele procesów regeneracyjnych, jak w czasie gojenia.

Konkretne czynniki wzrostu stymulują różnicowanie i namnażanie komórek naskórka, pobudzają angiogenezę, polepszają syntezę składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Dochodzi również do pobudzenia komórek macierzystych skóry w strefie Grenza, następuje wzmożona proliferacja i różnicowanie się komórek warstwy podstawnej naskórka
 w komórki różnych warstw skóry.

Czynniki wzrostu wykazują działanie przypominające białka, które zostają uwolnione z płytek krwi podczas procesu gojenia. Inicjuje to wiele procesów regeneracyjnych, jak w czasie gojenia.

Przeprowadzone badania wykazały również ochronną rolę PRP dla niszczonego metaloproteinazami kolagenu. Wyniki badań histologicznych po upływie 12 miesięcy od wstrzyknięcia potwierdzają wzrost produkcji kolagenu typu III i IV; stymulację fizjologicznych procesów regeneracyjnych oraz stymulację proliferacji fibroblastów. Skutkuje to odnową i regeneracją zarówno skóry właściwej, jak i tkanki podskórnej.

Podsumowując. Podwyższone stężenie czynników wzrostu (czyli wyższe niż normalnie występujące w naszych organizmach), aktywuje biologiczne procesy tj.:

 • chemotaksji
 • angiogenezy
 • proliferacji
 • różnicowania
Wskazania do zabiegu

Działanie osocza bogatopłykowego doskonale oddaje działanie poszczególnych czynników wzrostu. Zatem zabiegi z jego wykorzystaniem stosuje się w celu poprawy kondycji oraz wyglądu skóry m.in. aby uzyskać:

alt="zalety prp"
dimid_86/shutterstock.com
 • spłycenie różnego rodzaju zmarszczek twarzy, szyi, okolicy ust i oczu oraz dekoltu
 • redukcję cellulitu i rozstępów
 • spłycenie fałdu nosowo-wargowego
 • odmłodzenie dłoni z oznakami starzenia

Zabieg świetnie się sprawdza dla skór:

 • wysuszonych
 • bez napięcia
 • z oznakami zmęczenia oraz zaburzonym kolorytem

Jest znakomitym rozwiązaniem dla klientów:

 • poszukujących naturalnych produktów
 • z ryzykiem wystąpienia alergii
 • z problemem wypadania włosów
 • zmagających się z bliznami potrądzikowymi
Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo zminimalizowania wystąpienia alergii, nietolerancji oraz innych reakcji immunologicznych, w związku z pochodzeniem autologicznym elementów składowych otrzymywanych w PRP, występują przeciwwskazania  do zabiegu. Należy do nich zaliczyć m.in. choroby krwi:

 • posocznica
 • krytyczna małopłytkowość
 • zespoły dysfunkcji płytek
 • niedobór fibrynogenu
 • niestabilność hemodynamiczna,
 • występowanie nowotworów (białaczka, szpiczak) oraz okresu co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia
 • ciąża i laktacja
 • leczenie antykoagulantami
 • ostre zakażenia wirusowe
 • zakażenie HIV
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • schorzenia wątroby: ostre zapalenie, marskość
 • ostre stany chorób wynikające z autoagresji
Metoda pozyskiwania PRP
alt="zalety prp"
dimid_86/shutterstock.com

Przygotowanie preparatu rozpoczyna się od pobrania ok. 8–24 ml krwi żylnej klienta do specjalnych próbówek, zawierających antykoagulant w postaci cytrynianu sodu lub w postaci cytrynianu dekstrozy, mający za zadanie zapobieganie krzepnięciu krwi i hamowanie agregacji płytek.

Jest to nieduża ilość krwi, bo dla przykładu do badań standardowych oddaje się ok. 10 ml krwi.

Na tym etapie kluczowym elementem jest używanie certyfikowanych zestawów, a nie zwykłych próbówek IVD, wykorzystywanych do badań laboratoryjnych.

Następnie krew odwirowywana jest w dwóch rodzajach wirówek: kątowej lub horyzontalnej. W wirówce kątowej próbówka wirowana jest pod kątem 20-30 stopni, a w horyzontalnej – poziomo.

Kluczowym elementem jest tu działanie siły dośrodkowej. W wirówce horyzontalnej działa ona równolegle do osi probówki co według specjalistów może decydować o ostatecznej lepszej jakości uzyskanego materiału.

Proces odwirowania ma za zadanie oddzielenie elementów morfotycznych i osocza. Składniki znajdujące się we krwi posiadają różny ciężar właściwy, dlatego pod wpływem siły odśrodkowej przez wirowanie można uzyskać 3 frakcje.

Erytrocyty znajdują się na samym dnie próbówki, ponieważ są najcięższe. Osocze, które jest lżejsze przemieszcza się na samą górę. A między tymi dwiema warstwami znajduje się warstwa leukocytarno–płytkowa.

Podczas procesu wirowania ważne jest, aby nie zachodziło ono zbyt szybko, by w trakcie nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Które są delikatne i wrażliwe na urazy mechaniczne, wysoką lub niską temperaturę. Wspomniane czynniki  mogą doprowadzić do zniszczenia trombocytów, defragmentację lub przedwczesną aktywację, co w konsekwencji spowoduje zmniejszenie efektywności zabiegu. Proces odwirowania jest także procesem powodującym  zagęszczenie płytek krwi.

Uzyskana koncentracja może być nawet kilkukrotnie wyższa. Zagęszczenie płytek krwi, a tym samym czynników wzrostu odpowiada za korzystny wpływ PRP na tkanki.

Zalety stosowania PRP

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są polecane dla klientów w każdym wieku. PRP jest bardzo skutecznym i popularnym zabiegiem, ponieważ nie zmienia rysów twarzy i daje narastające, naturalne efekty działania. Technologia z wykorzystaniem własnych płytek krwi świetnie sprawdza się w terapii prewencyjnej oraz w niwelowaniu pierwszych oznak starzenia.

Przede wszystkim zabieg jest bezpieczny, ponieważ wykorzystuje się składniki krwi klienta, co ogranicza ryzyko alergii i pomaga zredukować ryzyko infekcji.

Jest również zabiegiem biokompatybilnym, ponieważ zachodzi całkowita zgodność tkankowa. Organizm nie atakuje składników własnych, naturalnych, których zadaniem jest pobudzanie do odnowy tkanek. Osocze pozyskane z krwi klienta przywraca funkcje fizjologiczne komórek, wpływa na regenerację tkanek.

PRP a I-PRF

Różnica zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w stosunku do zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej polega między innymi na różnym czasie uwolnienia czynników wzrostu. W przypadku osocza bogatopłytkowego, płytki krwi szybko uwalniają czynniki wzrostu w bardzo dużej ilości.

Natomiast w przypadku fibryny bogatopłytkowej funkcjonalne, nieaktywowane, nienaruszone trombocyty zamknięte są w trójwymiarowej strukturze fibryny. Co gwarantuje przedłużone uwalnianie czynników wzrostu. Czynniki wzrostu, które uwalniane są wolniej, dłużej stymulują procesy naprawcze. I efekty zabiegowe są efektywniejsze, gdyż dochodzi do silniejszych procesów naprawczych tkanek.

Ponadto w preparatach zawierających fibrynę znajdują się nie tylko czynniki wzrostu i płytki krwi. Ale również komórki innego pochodzenia, jak np. mezenchymalne komórki macierzyste, wpływające pozytywnie na procesy regeneracyjne tkanek organizmu.

Dzięki tym cechom efekty zabiegowe w postaci ,,odmładzania” skóry są uznane za skuteczniejsze.

Kiedy PRP, a kiedy I-PRF?

Decyzja zabiegowa oczywiście należy do terapeuty, ale uznano, że najwłaściwszym kierunkiem będzie:

 1. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego – w przypadku występowania drobnych zmarszczek, skór słabo napiętych, wysuszonych z oznakami starzenia oraz występującymi znamionami barwnikowymi i niejednolitym kolorycie.
 2. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej – w przypadku zmarszczek głębokich, fałdów, bruzd, przy skórze zapadniętej, z występującymi ubytkami tkankowymi np. wypełnienie po bliznach, po przebytym trądziku.
 3. Połączenie terapii najlepiej stosować przy kompleksowych potrzebach skóry klienta.
 4. Przy regeneracji kilku obszarów ciała lub jednoczesnym występowaniu zmarszczek, fałdów, bruzd, utracie jędrności czy kolorytu oraz przy regeneracji i gojeniu się tkanek po zabiegach.
Polecane zestawy do zabiegów
T-LAB PRP Zestaw / dermatic.pl
 • T-Lab – certyfikowany zestaw do pozyskiwania i prowadzenia zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego PRP

UWAGA! Efekt zabiegu może się różnić w zależności od charakterystyki wskazań danego pacjenta. Omawiane powyższe produkty może być stosowany wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Informacje o przeciwwskazaniach i ryzyku związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

dr n. med. Izabela Załęska

Międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Facebook Instagram Youtube Spotify