Dermatic.pl Aesthetic Business

Aloes – siła płynąca z natury

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) jest znany ze swoich właściwości od wieków. Ta roślina jest szczególnie popularna w medycynie tradycyjnej: chińskiej, arabskiej i ajurwedyjskiej. Na rynku światowym jedynie niewielka liczba spośród wszystkich 400 gatunków aloesu jest szeroko rozpowszechniona w handlu. Natomiast ten zasięg na przestrzeni lat się powiększył. Miłośników aloesu jest coraz więcej, nie tylko w medycynie naturalnej, ogrodnictwie dekoracyjnym, dietetyce. 

Aloes zwyczajny należy do rodzaju jednoliściennych sukulentów liściowych. Co ciekawe, mimo tego, że potrafią żyć w obszarach o małej dostępności wody, są w większości składające się z wody. A to dzięki dużej zawartości tkanki magazynującej wodę.

Liście aloesu to część rośliny, która jest najczęściej stosowana w medycynie. Obecność związków fenolowych o małej masie, t.j antrachinony, fitosterole, alkaloidy, antrony, benzen i wiele innych, cechują się aktywnością przeciwutleniającą. Aloe vera to również źródło aminokwasów, których potrzebuje organizm człowieka, tak więc ich odpowiednie spożycie gwarantuje właściwe funkcjonowanie złożonego układu enzymatycznego. Dlatego sok z aloesu nadal jeszcze stosuje się w łagodzeniu problemów z trawieniem. A jego miąższ zalecany jest przy wspomaganiu gojenia się ran i redukcji blizn.

Aloes – właściwości 

Jego działania stanowią przede wszystkim silnie nawilżające, regenerujące i łagodzące. Najcenniejszą częścią są właśnie jego liście, a dokładniej miąższ w nich zawarty.

Zainteresowanie jego właściwościami po licznych badaniach wykazało, że szereg właściwości jakie ma aloes, są silnie skutecznie lecznicze, ale także odmładzające. Dlatego możemy śmiało opisać szerzej właściwości lecznicze aloesu oraz działania kosmetyczne.

Aloes właściwości lecznicze – na co pomaga?

Czy każdy aloes jest leczniczy? Badania dotyczące właściwości aloesu są najszersze w przypadku jego gatunku Aloe Vera L. Zdecydowana większość publikacji naukowych dotyczących aloesu zwyczajnego wykazuje, że potrzebne są dalsze badania, by określić wszystkie terapeutyczne efekty oraz korzystne efekty zdrowotne. 

Z obecnie znanych właściwości leczniczych powszechnie znane jest działanie ściągające i przyspieszające gojenie. Zalecany na rany, również te, które gorzej się goją. Występujące w nim kwasy tłuszczowe i wiele witamin z grupy B czynią go świetnym środkiem spożywczym w celu uzupełnienia tych składników oraz wzmocnienia osłabionego i niedożywienia organizmu. W takim wypadku sprawdza się sok z aloesu, najlepiej specjalnie przygotowany sok z miąższem.

alt="aloes"
Deyan Georgiev – stock.adobe.com

Niejednokrotnie aloes zwyczajny zalicza się do kategorii “superfoods” o nadzwyczajnych właściwościach biologicznych i działaniu antyoksydacyjnym. Jeśli mamy dolegliwości z zaburzeniem trawienia, wspomoże i usprawni on nasz metabolizm oraz łagodzi częstą zgagę. Odnotowano również silne działania antybakteryjne. Stosowanie Aloe vera, w postaci plastra lub żelu pomaga leczyć owrzodzenie jamy ustnej.

Występujący w roślinie Aloe Vera L. wielocukier główny to acemannan; przypisuje się mu szereg różnorodnych właściwości leczniczych. Możemy tutaj wyróżnić chociażby jego działanie osteogenne, zapewniające integralność struktury kostnej. 

A to nadal nie wszystkie określone właściwości aloesu. Wraz ze wzrostem jego popularności, poszerzają się obszary badań dotyczących jego wpływu na organizm człowieka.

Aloes właściwości kosmetyczne

Preparaty kosmetyczne, produkty i wiele innych również są coraz bardziej popularne i łatwo dostępne w większości aptek i drogerii. Nierzadko spotykany jest w kosmetykach do włosów, ponieważ wykazuje właściwości wzmacniające strukturę włosa; a także zapobiega wypadaniu włosów i bierze czynny udział w ich odbudowie. Zauważono, że włosy umyte szamponem aloesowym znacznie lepiej się rozczesują i są bardziej miękkie w dotyku. Przy regularnym stosowaniu takiego szamponu zauważa się mniej rozdwojone końcówki włosa.

Jest również bogaty w witaminę C, czym nadaje skórze zdrowego kolorytu i zmniejsza przebarwienia. Wygładza i zmiękcza skórę nadając jej jędrność. To także przyczynia się do spłycania zmarszczek. Odżywia mocno skórę, regeneruje i nawilża ją. Aloes jest tradycyjnie stosowany niezależnie od wieku w celu poprawy integralności skóry. Z uwagi na jego zawartość mukopolisacharydów, aminokwasów, cynku i wody może być stosowany  w celu utrzymania integralności naszej skóry. 

Miejscowe stosowanie rośliny jaką jest aloes, w postaci żelu może się okazać pomocne w zapobieganiu uszkodzeniom skóry wywołanym promieniowaniem UV. Stał się również popularny w codziennej pielęgnacji anti-aging.

Czy wiemy, że występują również skutki uboczne aloesu?

Jako środek używany nie tylko w kosmetyce i dermatologii jest on często również składnikiem leków i preparatów spożywczych. Badania nad długotrwałym stosowaniu aloesu przez człowieka wykazały, że w odpowiednim stężeniu i dawkach terapeutycznych, aloes nie wykazuje ostrej toksyczności.

W przypadku produktów kosmetycznych i preparatów zabiegowych publikowane rezultaty przeglądu, który obejmuje określone próby kliniczne, wykazują, że aloes może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i integralności skóry.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify