Dermatic.pl Aesthetic Business

Zabiegi estetyczne a niedoczynność tarczycy (choroba Hashimoto)

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty

Niegdyś do procedur estetycznych byli kwalifikowani pacjenci, którzy na nic nie chorowali. Nie pobierali żadnych leków, nie wykazywali alergii. Coraz częściej w gabinetach estetycznych obserwuje się wzrastającą liczbę osób cierpiących na różne choroby. Pomimo stanu, w którym się znaleźli chcących zachować zdrowy i młody wygląd. Znacząca grupa osób to pacjenci z niedoczynnością tarczycy, której szczególną postacią jest choroba Hashimoto. 

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym w obrębie szyi, zaliczanym do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odpowiada za produkcję i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i produkcję ciepła. Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4. Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności. 

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb naszego organizmu.

Przyczyny niedoczynności tarczycy
alt="hashimoto"
kateryna-kon/shutterstock.com

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w Polsce zalicza się chorobę Hashimoto. Czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne, wywołana przez własne przeciwciała. Dochodzi w niej do powstawania niebolesnego zapalenia tarczycy. Powoli, przez długie lata działającego destrukcyjnie i prowadzącego do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycowych.

W gabinecie estetycznym klient z prostą niedoczynnością tarczycy, praktycznie przy prawidłowej suplementacji preparatów tarczycowych, pod okiem endokrynologa nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów estetycznych. Sprawa komplikuje się, kiedy dodatkowo rozpoznawana jest choroba Hashimoto. Sprawia ona, że nawet najczęściej wykonywana procedura może poważnie zaszkodzić pacjentom.

Kluczem do sukcesu jest prawidłowo dobrany wachlarz zabiegów. W chorobie Hashimoto dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu oraz powstanie stanu ciągłej aktywności immunologicznej. Do typowych objawów ze strony skóry i włosów zalicza się suchość i szorstkość skóry, nadmierne wypadanie włosów oraz wzmożoną łamliwość paznokci. Z objawów ogólnoustrojowych to przybieranie na wadze, depresja, senność, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność. 

Przeciwwskazanie względne

Choroba Hashimoto jest kwalifikowana w rodzajach przeciwwskazań (bezwzględne i względne) jako przeciwwskazanie względne. Oznacza to, że dany zabieg może być wykonany pod warunkiem spełnienia określonych wytycznych. W tym unormowania pracy tarczycy i braku aktywnej fazy choroby z wysokim mianem przeciwciał anty-TPO. 

Choroba Hashimoto jest kwalifikowana jako przeciwwskazanie względne – zabieg może być wykonany pod warunkiem spełnienia określonych wytycznych.

Według dostępnych wytycznych za bezpieczny poziom anty-TPO uważa się wartość 300. Powyżej tej wartości dany zabieg jest przeciwwskazany. Dotyczy to w szczególności zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Podczas produkcji bowiem nie zawsze w stu procentach zostaje oczyszczony z resztek bakteryjnych, które go produkują. Wzmaga to reakcję autoimmunologiczną u pacjentów w chorobie Hashimoto. Otaczają kwas hialuronowy w formie wypełnienia wałem zapalnym, a w konsekwencji tworzy się ziarnina, którą ciężko wyleczyć. I która ciągle wzbudza i tak już wzbudzony system autoimmunologiczny. 

Nie oznacza to jednak, że pacjentom tego wypełniacza nie aplikujemy. Pamiętajmy o tym, aby był podawany w fazie nieaktywnej choroby. Na polskim rynku są dostępne kwasy hialuronowe oczyszczone, sieciowane PEG-iem. Doskonale nadające się dla pacjentów z chorobą Hashimoto. Rozwaga jest kluczowym elementem do wykonywania zabiegów z użyciem HA u pacjentów chorych na Hashimoto.

Zabiegi bezpieczne w chorobie Hashimoto – w fazie nieaktywnej choroby – to zabiegi z użyciem toksyny botulinowej.

Zabiegi bezpieczne w chorobie Hashimoto
alt="hashimoto"
momius-stock.adobe.com

– oczywiście w fazie nieaktywnej choroby – to zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Odpowiednio podana poraża mięśnie mimiczne, eliminując zmarszczki. Według najnowszych badań również dostępne na rynku stymulatory tkankowe, takie jak kolagen lub hydroksyapatyt wapnia są bezpieczne. Zabiegi polecane w niwelowaniu wiotkości skóry i pobudzania produkcji kolagenu to zabiegi z użyciem nici biorewitalizujących PDO (zbudowane z biozgodnego polidioksanonu). 

Najlepsze jednak rezultaty i najbardziej bezpieczne zabiegi to zabiegi biostymulujące z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z odpowiednio preparowanej krwi pacjenta. Regeneracja skóry, pobudzenie produkcji kolagenu, niwelowanie wiotkości skóry – to najlepsze rozwiązanie dla pacjentów z chorobą Hashimoto. Ważne jest też, że zabiegi te z powodzeniem radzą sobie z utratą włosów. Sprawiają, że cebulka włosa jest mocniejsza oraz stymulują porost nowych włosów, które w chorobie Hashimoto są bardzo osłabione. 

Najlepsze rezultaty i najbardziej bezpieczne zabiegi to zabiegi biostymulujące z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Nie zapominamy o zabiegach z użyciem technologii Hi-Tech.

Do najważniejszych i w miarę bezpiecznych, z powodzeniem stosowanych u pacjentów z chorobą Hashimoto zalicza się laser frakcyjny ablacyjny. Także RF mikroigłową oraz urządzenie wykorzystujące skupione ultradźwięki o wysokiej częstotliwości – HIFU. Pierwsze dwa urządzenia w znaczący sposób powodują wzrost produkcji kolagenu. Zmniejszają również wiotkość skóry i zmniejszają oznaki starzenia, zachowując zdrowy i młody wygląd naszych pacjentów. Zabiegi z wykorzystaniem HIFU nadają się idealnie na twarz i ciało. Wysokiej częstotliwości ultradźwięki podgrzewają skórę oraz pobudzają ją do procesów odnowy i regeneracji. Pierwsze efekty są widoczne po kilku tygodniach od pierwszego zabiegu. 

Niedoczynność tarczycy – prosta lub w przebiegu choroby Hashimoto – nie oznacza dla naszych pacjentów rezygnacji z zabiegów estetycznych. Najważniejsze aby były wykonywane w nieaktywnej fazie choroby, z ustabilizowanym poziomem hormonów tarczycy. Ważne jest też zachowanie należytej ostrożności i staranności w doborze zabiegów dla tych chorych, aby uzyskać takie same efekty jak u pacjentów nie cierpiących na schorzenia tarczycy. Pomimo choroby pacjenci prowadzeni w odpowiedni sposób i odpowiednio przeszkoleni są w stanie zachować zdrowy i młody wygląd. No i długo cieszyć się z zabiegów oraz efektów z zastosowaniem procedur estetycznych. 

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Lekarka z pasji i zamiłowania. Od początku swej drogi związana z medycyną estetyczną i anty-aging.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify