Dermatic.pl Aesthetic Business

Choroby autoimmunologiczne i kosmetologia – co trzeba wiedzieć? Wyjaśnia lek. Barbara Kamińska-Skorus

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
– Choroby autoimmunologiczne mogą dotyczyć całego organizmu. Doprowadzają do zapalenia, uszkodzenia lub zaburzenia funkcji danego narządu. Występują w każdym wieku i u obu płci, chociaż częściej chorują kobiety – stwierdza lek. Barbara Kamińska-Skorus. I podpowiada kiedy sięgnąć po pomoc specjalistyczną.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Czym są choroby z autoagresji? 

– Choroby z autoagresji, inaczej choroby autoimmunologiczne, to takie choroby, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, ataku na własne tkanki. Choroby te mogą dotyczyć całego organizmu. Doprowadzają do zapalenia, uszkodzenia lub zaburzenia funkcji danego narządu. Występują w każdym wieku i u obu płci, chociaż częściej chorują kobiety. 

Mogą obejmować równocześnie kilka narządów. Często dotyczą tarczycy – choroba Hashimoto, choroba Gravesa i Basedowa,  jelit – wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna, celiakia… Także nadnerczy, układu nerwowego, wątroby czy skóry: łuszczyca, łysienie plackowate, toczeń.

Jakie choroby autoimmunologiczne obejmują skórę i włosy?

– Choroby autoimmunologiczne dotyczące skóry i włosów to między innymi toczeń, twardzina, łuszczyca, łysienie plackowate. Natomiast znaczna część chorób autoimmunologicznych dotyczących narządów wewnętrznych może również dawać objawy skórne. Przykładem może być choroba Addisona, czyli niedoczynność kory nadnerczy, w której występują ciemne przebarwienia skóry. Albo skórna postać celiakii manifestującej się na skórze w postaci grudek, rumienia lub drobnych pęcherzyków.

Nina/Buday/shutterstock.com
Jakie są typowe objawy chorób autoimmunologicznych, które kosmetolodzy mogą zauważyć na skórze, włosach lub paznokciach swoich klientów?

– Ponieważ chorób autoimmunologicznych jest bardzo dużo, również dużo jest objawów skórnych. Zazwyczaj są to objawy nietypowe, a rozpoznanie choroby wymaga wykluczenia innych przyczyn. Myślę, że uwagę kosmetologa powinny przede wszystkim zwrócić:

  • Ciemne odbarwienia skóry okolicy łokci, pod pachami lub na szyi;
  • Wykwity skórne, które utrzymują się od dłuższego czasu;
  • „Wysypka”, która nie swędzi;
  • Łamliwe, pobruzdowane paznokcie;
  • Nawracające grzybice paznokci;
  • Nadmierne wypadanie włosów głowy lub zewnętrznych części brwi; 
  • Utrzymujące się rumieniowe zmiany skórne.
Jak kosmetolog powinien się zachować, gdy podejrzewa chorobę autoimmunologiczną u klienta? Jaki jest najlepszy sposób, aby zalecić konsultację medyczną bez wywoływania nadmiernego niepokoju czy strachu? Czy może zasugerować wizytę u konkretnego specjalisty bądź zalecić wykonanie jakichś wstępnych badań diagnostycznych?

– W sytuacji gdy kosmetolog zauważy niepokojące zmiany skórne lub objawy chorobowe z zakresu włosów czy paznokci zdecydowanie powinien zasugerować klientowi konsultację lekarską. Warto skorzystać z porady specjalisty dermatologii lub konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci niezbędne badania i ewentualnie pokieruje na dalszą diagnostykę.

Myślę, że świadomość występowania chorób autoimmunologicznych i zwrócenie klientowi uwagi na możliwość ich wystąpienia świadczy o profesjonalizmie kosmetologa. Zasugerowanie konsultacji lekarskiej w takiej sytuacji nie powinno budzić niepokoju klienta, ale sprawić , że poczuje się on dobrze zaopiekowany. Współpraca lekarza z kosmetologiem jest bardzo ważna. Często to podczas konsultacji kosmetologicznej pacjent odważy się opowiedzieć o niepokojących go objawach. 

Jo Panuwat D/sjutterstock.com
Czy wszystkie choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zabiegów estetycznych?

– Nie wszystkie choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zabiegów estetycznych. Prawidłowo leczony i monitorowany pacjent może otrzymać zgodę lekarza na przeprowadzenie zabiegu.  Dobrym przykładem może być częsta choroba Hashimoto. Jednak musimy pamiętać, że mimo wszystko w chorobach autoimmunologicznych nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć reakcji organizmu.

Może dojść do zaburzeń procesów gojenia. Powikłania pozabiegowe mogą ujawnić się nawet kilka miesięcy po zabiegu. Ingerencja w tkanki może również spowodować nasilenie choroby z autoagresji lub wyzwolić ją po raz pierwszy. Nie zawsze przecież wiemy, że na coś chorujemy.

Lek. Barbara Kamińska-Skoruslekarz medycyny estetycznej. Na co dzień pracuje w szpitalu Lift Med w Rybniku, gdzie zajmuje się medycyną przeciwstarzeniową, regeneracyjną i laseroterapią.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify