Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Starzejąca się szyja

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Odwiedzający nas klienci codziennie pracują ciężko, aby zapobiec oznakom starzenia. Codziennie dbają o to, żeby dobrze skórę twarzy oczyścić, złuszczyć, nawilżyć. W dzień chronią skórę nakładając zgodnie z zaleceniami nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne, ale też filtry przeciwsłoneczne. Podobnie jeżeli chodzi o zabiegi kosmetyczne, czy estetyczne. Tutaj dostrzegają najmniejszą niedoskonałość, każdą zmarszczkę, każde naczynko, każdą zmianę pigmentacyjną i proszą o pomoc. 

Magdalena Atta-Motte

Mimo całej ciężkiej pracy i czujności zapominają przy tym, że twarz nie kończy się na brodzie. Zostaje szyja i dekolt, które często są przez klientów traktowane po macoszemu, skupiając tylko niewielki procent uwagi poświęcanej twarzy. A są tak samo widoczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o zapobieganie powstawaniu zmarszczek szyi, redukcję podwójnego podbródka, czy też o niwelowanie istniejących oznak starzenia szyi, można podjąć należyte kroki, aby zachować, czy przywrócić młodzieńczy wygląd szyi.

Budowa anatomiczna szyi

Szyja wydaje nam się być często zapominaną w wybieranych przez klientów zabiegach częścią ciała, która łączy głowę z tułowiem. Anatomicznie wyróżniamy w niej część przednią i część tylną, inaczej nazwaną karkiem. Szyja zaczyna się pod brodą, gdzie w linii pośrodkowej możemy wyczuć kość gnykową, zaś u mężczyzn jabłko Adama. A poniżej chrząstkę pierścieniowatą i jeszcze niżej przesmyk gruczołu tarczowego i tchawicę. Na bocznych częściach szyi uwypukla się zarys mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (MOS), który oddziela trójkąt przedni szyi od trójkąta bocznego. U góry trójkąta przedniego szyi leży ślinianka podżuchwowa. 

Zapominamy, że twarz nie kończy się na brodzie. Zostaje szyja i dekolt, które często są przez klientów traktowane po macoszemu.

Kolejnymi strukturami anatomicznymi szyi są tętnice wewnętrzna i zewnętrzna, których przebieg można wyznaczyć przedłużając wypukłość mięśnia MOS do kąta żuchwy. Przez skórę możemy zobaczyć żyłę szyjną zewnętrzną, która przebiega w linii od kąta żuchwy do środka obojczyka. Po obu stronach tej żyły możemy znaleźć liczne węzły chłonne. Dla opisu anatomicznego szyi warto wspomnieć też przebieg nerwu dodatkowego w linii między połową odległości między kątem żuchwy, wyrostkiem sutkowatym a środkiem tylnego brzegu mięśnia MOS. Na samym dole szyi znajdujemy obojczyki. 

Chcąc opisać umięśniowienie szyi musimy opisać mięśnie powierzchowne, środkowe (nadgnykowe i podgnykowe) i głębokie szyi (przedkręgowe  i pochyłe). W sumie 19 mięśni. Odcinek szyjny  składa się u większości ssaków z 7 kręgów szyjnych, będących częścią kręgosłupa. To wszystko dla podtrzymania głowy i ochronienia naczyń, nerwów oraz początku układów oddechowego i  trawiennego, czy tarczycy, które przebiegają w szyi.

Przeciwdziałanie jest najlepszym rozwiązaniem

Starzenie skóry szyi jest naturalnym procesem fizjologicznym. Starzenie chronologiczne związane jest z upływem czasu i tak jak nie możemy cofnąć ani jednej sekundy poświęconej na przeczytanie tego artykułu, tak samo nie możemy za pomocą magicznej różdżki wymazać np. 15 lat fizjologicznego starzenia się naszego ciała. Dodatkowo musimy brać pod uwagę starzenie środowiskowe. Związane bezpośrednio z czynnikami takimi jak chociażby promieniowanie UV, odwodnienie, zanieczyszczenie, czy brak właściwej pielęgnacji. I tutaj możemy zdziałać bardzo wiele.

Jak w każdym przypadku – przeciwdziałanie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to świetne rozwiązanie z punktu widzenia promocji zdrowia. I dobrze jest nieustannie przypominać, że lepiej jest zapobiegać niż później naprawiać.

Na rynku istnieją specjalnie dedykowane kosmetyki, czy dermokosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry szyi. Warto nie rezygnować z nich, a w przypadku braku stosować tę samą pielęgnację jak w przypadku skóry twarzy.

To, co najczęściej chcą naprawić nasi klienci, to problemy związane z podwójnym podbródkiem, nadmiarem skóry, utratą elastyczności skóry (szczególnie po gwałtownej utracie wagi), czy widoczne zmarszczki (obręcze).

Jeżeli bierzemy pod uwagę naprawę oznak starzenia szyi, ja często mam przed oczami niezwykle skuteczny (natychmiastowy i tani) sposób Beaty Tyszkiewicz związany z użyciem spinacza do bielizny. Jednakże nie biorę go pod uwagę polecając rozwiązania dla klientów. A tych 

sposobów jest całkiem sporo

Zacznijmy od najbardziej inwazyjnych zabiegów:

 • Chirurgiczny lifting szyi jest zazwyczaj kontynuacją liftingu całej twarzy

Korzyści:

 • usunięcie zmarszczek
 • usunięcie wiotkości skóry
 • usunięcie nadmiaru skóry
 • największy i najdłużej utrzymujący się efekt odmłodzenia.

Jest to zabieg wykonywany jedynie przez doświadczonych chirurgów plastyków w znieczuleniu ogólnym. Jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego pacjenci muszą być świadomi możliwych komplikacji i powikłań, których nie można przewidzieć ani wymienić. Wspomnę tylko o niektórych: ból, depresja, konieczność ponownego zabiegu korekcyjnego, blizny i bliznowce, obrzęk, krwiaki, zasinienie, krwotok, uszkodzenie nerwu twarzowego, zasinienie, infekcja, zaburzone gojenie rany, martwica skóry,  przebarwienia na skórze, asymetria, nierówności skóry, krótkotrwały efekt. 

Po zakwalifikowaniu do zabiegu istnieje konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań. Po zabiegu pacjent zostaje w klinice 3-5 dni, późniejsza rekonwalescencja trwa czasami bardzo długo.

Nasi klienci najczęściej chcą naprawić problemy związane z podwójnym podbródkiem, nadmiarem skóry, utratą elastyczności skóry, czy widoczne zmarszczki.

 • Lipolifting

Korzyści:

 • zmniejszenie zmarszczek,
 • likwidacja bruzd,
 • usunięcie wiotkości skóry

Zabieg z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej do wygładzenia istniejących bruzd i zmarszczek. Jest zabiegiem wykonywanym zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym, przy okazji liposukcji i modelowania sylwetki. Przy okazji tego zabiegu można jednocześnie wymodelować podwójny podbródek. Podczas zabiegu tłuszcz pobierany jest na przykład z bioder, czy brzucha, odpowiednio przygotowany poprzez odwirowanie i podany za pomocą kaniul. Podobnie, przed tym zabiegiem istnieje konieczność wykonania serii badań. Do najczęstszych powikłań pozabiegowych należą krwiaki, trudno gojące się rany, czy zator tłuszczowy. Należy też pamiętać o dodatkowym czasie na rekonwalescencje pozabiegową.

Korzyści:

 • natychmiastowy efekt wygładzenia i liftingu
 • stymulacja fibroblastów do produkcji  włókien kolagenowych

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą igieł lub kaniul w tkankę podskórną wprowadzane są nici PDO (polidioksanon). Tworzy się nimi ‘’rusztowanie’’ dla złagodzenia powstałych zmarszczek na szyi dla wymodelowania podbródka i uzyskania ładnie wyglądającego owalu twarzy. Tuż po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, tkliwa, powstać mogą siniaki, czy krwiaki. Jednakże te objawy ustępują zazwyczaj po kilku dniach. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i wyłączenia z codziennych obowiązków.

alt="szyja"
Yakobchuk Olena – stock.adobe.com

Korzyści:

 • intensywne nawilżenie
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry

Mezoterapia jest zabiegiem polegającym na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących, zazwyczaj zawierających kwas hialuronowy, witaminy, koenzymy, kwasy rybonukleinowe, aminokwasy, minerały, antyoksydanty za pomocą gęstych i drobnych nakłuć. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, podrażniona i lekko opuchnięta. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy.

Korzyści:

 • ujędrnienie
 • odmłodzenie
 • redukcja podwójnego podbródka

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) to zabiegi z użyciem wysoce zogniskowanych ultradźwięków. Podczas niego fibroblasty są stymulowane do produkcji włókien kolagenowych. Najlepsze rezultaty są obserwowane 2-3 miesiące po zabiegu i utrzymują się do dwóch lat. Sam zabieg jest dość nieprzyjemny dla klienta. Zaraz po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, co powinno jednak ustąpić w ciągu kilku godzin. Klienci mogą odczuwać niewielki obrzęk, mrowienie lub tkliwość w dotyku.

Lasery, radiofrekwencja
 • Zabiegi z użyciem ablacyjnego  oraz nieablacyjnego lasera frakcyjnego oraz IPL

Korzyści:

 • ujędrnienie skóry
 • spłycenie istniejących zmarszczek
 • poprawa jakości skóry
 • ujednolicenie kolorytu
 • remodeling
 • resurfacing

Od lat w zabiegach fotoodmładzania stosowane są urządzenia IPL, lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne. Przy użyciu tychże należy pamiętać o wszystkich przeciwwskazaniach do zabiegu przy użyciu światła oraz warto wspomnieć o okresie rekonwalescencji. A także o tym, że zaraz po zabiegu delikatna skóra szyi może być podrażniona, zaczerwieniona, a kilka dni po zabiegu może się łuszczyć. Stąd konieczne jest zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Jednakże tylko w przypadku laserów ablacyjnych może na kilka dni wyłączyć klienta z codziennych obowiązków. W przypadku laserów nieablacyjnych, czy IPL nie ma praktycznie okresu rekonwalescencji. Tutaj warto wspomnieć, że zabiegi frakcjonowania z użyciem laserów ablacyjnych dają rewelacyjne efekty, ale jednocześnie są związane z podwyższonym ryzykiem efektów niepożądanych, takich jak: tworzenie blizn, długotrwały rumień, czy dłuższa rekonwalescencja.

Zabiegi frakcjonowania z użyciem laserów ablacyjnych dają rewelacyjne efekty, ale jednocześnie są związane z podwyższonym ryzykiem efektów niepożądanych.

Korzyści dodatkowe do  benefitów zabiegów przy użyciu laserów: 

 • wspomaganie naturalnych procesów stymulacji produkcji kolagenu i procesów naprawczych dla szybszych rezultatów;
 • zabiegi przy użyciu laserów i IPL można też łączyć z zabiegami z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP); jednakże w tym przypadku proces przygotowania pacjenta do zabiegu jest nieco dłuższy;
 • jak wiemy stężenie co najmniej 1.000.000 płytek/μl osocza wpływa na poprawę gojenia; efekt zabiegowy związany jest z dostarczeniem czynników wzrostu oraz immunoglobulin TGF-β, PDGF, IGF-I, IGF-II, FGF i VEGF zawartych w płytkach krwi.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi obwodowej i przygotowaniem i odwirowaniem i aktywowaniem probówki.  Jako zabieg z wykorzystaniem własnego osocza obserwuje się niewiele powikłań, nadwrażliwości, czy reakcji alergicznych.

PRP aplikowany jest miejscowo lub wstrzykiwany w warstwę nad skórą poddaną działaniu lasera, czy IPL w celu dostarczenia skoncentrowanych czynników wzrostu dla wzmacniania procesu gojenia i odmłodzenie, a także zmniejszenia czasu rekonwalescencji pozabiegowej.

 • Zabiegi przy użyciu nanofrakcji radiofrekwencyjnej.

Korzyści:

 • stymulacja keranocytów do proliferacji
 • kontrolowana ablacja i koagulacja
 • wzmocnienie gęstości skóry
 • wyrównanie kolorytu
 • resurfacing i remodelling

W tych zabiegach wykorzystuje się dedykowane urządzenia do nanofrekwencji RF. Zabieg polega na uzyskaniu za pomocą fal radiowych jednocześnie kontrolowanej ablacji (V) i koagulacji (ms) dla powstania mikrouszkodzeń na głębokość około 500 mikronów. Następnie inicjują one naturalne procesy naprawcze i procesy odbudowy tkanek.  Podczas tego zabiegu skóra klienta nie jest fizycznie nakłuwana, a ablacja i koagulacja są efektem działania fal radiowych. Zabiegi te wiążą się z mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu z zabiegami przy użyciu laserów. Są łatwej tolerowane oraz zapewniają świetne rezultaty. Polecane są w serii 3 w comiesięcznych odstępach.

Łączenie technik pozwala na działanie wielopłaszczyznowe i późniejsze długotrwałe efekty pozabiegowe.

Dodatkowo rezultaty zabiegów przy użyciu nanofrakcji RF, czy laserów frakcyjnych nieablacycjncyh można wzmocnić stosując przed nimi kolejno:

 • Zabiegi fotoodmładzania przy użyciu IPL o różnych długościach filtrów – polecane np. 580 nm, czy 515 nm, a później zabieg z użyciem RF multipolarnego z PEMF (Pulsed Electromagnetic Fields).

Korzyści RF multipolarnego z PEMF:

 • stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych
 • wzmożona angiogeneza
 • poprawa kolorytu
 • poprawa elastyczności skóry
 • lepsze dotlenianie tkanek

Nowoczesne urządzenia z wykorzystaniem fal radiowych (multipolarnych) zapewniają stymulację tkanki do produkcji włókien kolagenowych na wielu płaszczyznach, przy jednoczesnym użyciu pola elektromagnetycznego dla wzmocnienia procesu angiogenezy w skórze. Są to zabiegi bezpieczne, mają zminimalizowane ryzyko powikłań i dają rewelacyjny efekt terapeutyczny przy jednoczesnej nieinwazyjności. Tutaj skóra szyi jest podgrzewana do temperatury 39-41 C przez co najmniej 10 minut. To powoduje natychmiastowe skurczenie się włókien kolagenowo-elastynowych (efekt kopciuszka), a co za tym idzie stymulację fibroblastów do produkcji  włókien kolagenowych. 

W  przypadku redukcji podbródka, należy skórę podgrzać do 42-45 C. Wówczas rozpoczyna się proces uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu z tkanki tłuszczowej za pomocą procesu lipolizy. Zabiegi należy wykonywać w serii 6-8 w cotygodniowych odstępach czasu,  a najlepsze rezultaty są widoczne po 6 tygodniach od zakończenia serii. Zalecane są zabiegi przypominające co 6 miesięcy.

 • W tym miejscu wspomnę tylko o lipolizie iniekcyjnej stosowanej w przypadku redukcji podwójnego podbródka, która działa też na zasadzie lipolizy.

W tym przypadku  w okolice podbródka podawane są iniekcje zawierające mieszaninę fosfatydylocholiny, deoksycholanu i krzemionki organicznej, czy  L-karnityny. W miejscu zabiegu uzyskuje się w ten sposób stan zapalny, obrzęknięte komórki pękają, a uwolnione z nich tłuszcze z krwią przechodzą metabolizm wątrobowy. Jest to zabieg nie trwający dłużej niż 30 minut, jednakże czas do uzyskania efektu terapeutycznego trwa nawet do dwóch miesięcy. Tutaj jednakże należy brać pod uwagę działania niepożądane. Są to: zasinienie skóry, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu wprowadzenie preparatu (do 2 tygodni), zaburzenia czucia, czy nadwrażliwość skóry i świąd (do kilku dni), ból, przebarwienia, widoczne nierówności skóry, blizny, zgrubienia, reakcje alergiczne. A nawet martwica skóry i uszkodzenia głębiej leżących struktur.

Wachlarz interwencji pozwala na wybór

Istniejące na rynku możliwości zabiegowe pozwalają klientom i praktykom na wybór najlepszego dla nich rozwiązania. Jednakże coraz szybszy tryb życia może z czasem wykluczyć zabiegi inwazyjne, wymagające długiej rekonwalescencji. I niosące ze sobą ryzyko powikłań, czy skutków ubocznych na rzecz małoinwazyjnych zabiegów estetycznych. Dostępny wachlarz interwencji pozwala na wybór odpowiedniego zabiegu dając bardzo dobre rezultaty. Łączenie technik pozwala na działanie wielopłaszczyznowe i późniejsze długotrwałe efekty pozabiegowe. Co najważniejsze, przy wyborze metody to poprawna selekcja pacjentów, poprawny dobór sprzętu i materiału, ale też umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje osób wykonujących zabiegi. 

Ważnym aspektem dla praktyków staje się też szkolenie, które nie powinno się ograniczać do szkolenia produktowego. Także pozwalać na szersze zrozumienie tematu i późniejsze uniknięcie powikłań, czy działań niepożądanych. Te wszystkie czynniki wpływają na bezpieczeństwo zabiegowe oraz satysfakcję z zadowolenia naszych klientów.

Magdalena Atta-Motte

Wieloletni praktyk, międzynarodowa trenerka ucząca dla jednostek edukacyjnych w Wielkiej Brytanii, specjalistka w zabiegach high-tech ze szczególnym zainteresowaniem dotyczącym laserów.

Członkini British Medical Laser Association, The Society of Cosmetic Scientists, National Association of Medical Device Educators and Trainers, doradczyni w Royal Society of Public Health w Wielkiej Brytanii.

Autorka prac badawczych i artykułów dotyczących laserów, nagradzanych na międzynarodowych konferencjach i kongresach w dziedzinie kosmetologii, dermatologii.

Facebook Instagram Youtube Spotify