Korzystasz z zabiegów estetycznych? Chcesz, aby były jak najbardziej efektywne i aby nie wystąpiły po nich żadne niepożądane skutki? Ważne jest właściwe przygotowanie się do planowanej wizyty! O tym jak to powinno wyglądać pisze dermatolog i lekarz medycyny estetycznej lek. Anna Bachleda-Curuś z SCM estetic w Krakowie.
Przed zabiegiem medycyny estetycznej należy dobrze się przygotować i szczegółowo przestrzegać zaleceń specjalisty. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujące efekty, ale także zabieg będzie mógł przebiegać bezpiecznie. Dzięki temu możemy zredukować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, obrzęków, siniaków, a także przyspieszyć proces gojenia i regeneracji.
Co znajdziesz w artykule?
Pójdź na konsultację przedzabiegową
Jak mówi Anna Bachleda-Curuś, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie wszelkie kwestie budzące wątpliwości należy poruszyć podczas wstępnej konsultacji przedzabiegowej.
– Konsultacja ta to pierwszy bardzo ważny etap leczenia umożliwiający dobór skutecznej i optymalnej terapii. Polega ona przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Zdobyciu informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach… Rozpoznaniu rodzaju i skali problemu oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta, doborze optymalnej terapii zabiegowej. Ustaleniu rodzaju zabiegu, liczby serii koniecznych do wykonania, ich częstotliwości… Dalej wyjaśnieniu istoty zabiegu, ustaleniu ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych, przedstawieniu zaleceń przed- i pozabiegowych – wyjaśnia specjalistka.
Trzymaj się zaleceń przedzabiegowych
Wydawałoby się to oczywiste, jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zaleceń przedzabiegowych. Jest to ogólnie mówiąc prowadzenie tzw. zdrowego stylu życia. Przed zabiegiem wskazana jest zrównoważona dieta – bogata w witaminy, minerały, antyoksydanty, białko, a także dbanie o odpowiednie nawodnienie. Przed niektórymi zabiegami zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminy C.
Niezwykle ważne jest unikanie szkodliwych nawyków. Rezygnacja lub znaczne ograniczenie palenia papierosów, które utrudnia gojenie się skóry. Powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych na minimum dwie dobry przed planowanym zabiegiem, ograniczenie kofeiny. Zalecane jest również regularne ćwiczenie, ale jednocześnie należy unikać zbyt intensywnej i wymagającej aktywności fizycznej bezpośrednio w okolicy terminu zabiegu.
Poza tym większość zabiegów estetycznych wymaga stosowania się do specjalistycznych zasad! Lek. Anna Bachleda-Curuś wymienia wśród nich przede wszystkim unikanie ekspozycji na słońce i wizyt w solarium (na 4 tygodnie przed zabiegiem), gdy planujemy inwazyjne zabiegi, np. laseroterapię. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50 oraz rezygnacja ze stosowania samoopalaczy i balsamów brązujących w okolicy zabiegowej. Nie można również korzystać z sauny, basenów, niezbędna jest rezygnacja z gorących kąpieli na dwie doby przed zabiegiem, a w dniu zabiegu zalecane jest przyjmowanie dużej ilości wody (ok. 2 l.). I zjedzenie lekkiego posiłku, lecz nie przychodzimy na zabiegi na czczo.
Pielęgnacja przedzabiegowa
Aby efekty zabiegów estetycznych były jak najlepsze niebagatelną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja kosmetologiczna i domowa przygotowująca skórę. Jak mówi specjalistka SCM estetic na czas przed planowaną wizytą ważne jest dbanie o właściwy poziom nawilżenia skóry.
Najlepiej jest zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol oraz intensywnego makijażu na kilka dni przed zabiegiem na rzecz delikatnej pielęgnacji. Także odstawienie produktów z kwasami, w tym azelainowym, retinolem, witaminą C oraz nie wykonywanie peelingów (zwłaszcza przed zabiegiem laserowym).
Zabiegi a stan zdrowia
Lek. Anna Bachleda-Curuś przypomina także, aby zawracać uwagę na stan zdrowia.
– Istotne jest niewyznaczanie terminu zabiegu bezpośrednio po kuracji antybiotykowej, w przypadku infekcji skóry. A także w okresie co najmniej 2 tygodni od ustąpienia objawów opryszczki, grzybicy, bakteryjnego zapalenia skóry oraz w czasie menstruacji. Ważne jest również nieprzyjmowanie określonych leków, suplementów i ziół na ok. 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Odstawienie leków przeciwzakrzepowych (antykoagulantów), w przypadku zabiegu z użyciem toksyny botulinowej – odstawienie witaminy E, suplementów witaminowych, ziół typu dziurawiec, leków przeciwzapalnych. Przed niektórymi zabiegami nieprzyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, paracetamol, naproxen itp.). – stwierdza lekarka.
Przed niektórymi zabiegami należy wykonać określone badania (np. morfologia krwi). A w przypadku chorowania na niedoczynność tarczycy – warto przed zabiegiem wykonać badanie TSH.