Dermatic.pl Aesthetic Business

Efekty zabiegów estetycznych zależą od domowej pielęgnacji

ksiega protokolow 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Na co zwrócić uwagę pacjentek?
Zabiegi medycyny estetycznej stanowią rozwiązanie na wiele problemów skórnych, ale pacjenci często nie są świadomi, że sama wizyta w gabinecie nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja cery po zabiegu, która przyśpiesza proces regeneracji naskórka, zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości i przedłuża efekty kuracji. Ważną rolę odgrywają w niej kosmeceutyki, czyli specjalistyczne preparaty do domowego użytku. Jak powinno się dbać o skórę po zabiegu?

O tym, dlaczego tak ważne jest budowanie świadomości w kontekście pielęgnacji skóry po zabiegach medycyny estetycznej mówi Zofia Owczarek – kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, tworzącej preparaty z zakresu medycyny estetycznej.

Pomyślność zabiegów estetycznych zależy nie tylko od wiedzy i umiejętności specjalisty czy jakości wykorzystywanych produktów. Niestety wciąż za mało mówi się o odpowiednim traktowaniu skóry po wizycie w gabinecie. A niewłaściwa pielęgnacja może zniweczyć starania nawet najlepszego zabiegowca. Za efekty w ogromnej mierze odpowiadają pacjenci. Dlatego tak ważna jest ich edukacja w kontekście dbania o cerę po kuracji i pomoc w doborze odpowiednich kosmetyków.

Właściwa rekonwalescencja skóry

Celem większości terapii estetycznych jest stymulacja procesów naprawczych skóry i jej regeneracja. Zanim jednak ich efekty będą widoczne, cera musi przejść okres rekonwalescencji. Dostarczenie do skóry właściwej stymulujących substancji aktywnych czy mikrouszkodzenia powstałe w wyniku przerwania jej ciągłości, mogą objawiać się m.in.: zaczerwienieniem, obrzękiem, podrażnieniami.

W zależności od zabiegu skutki uboczne przyjmują różne formy. Należy dokładnie omówić z pacjentem pożądane reakcje oraz takie, po których wystąpieniu musi jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Niezbędne jest także przedstawienie szczegółowych zaleceń co do postępowania z obszarem, na którym wykonywany był zabieg.

Mowa o takich czynnościach jak chociażby stosowanie odpowiednich kosmetyków i fotoprotekcji, eliminacja czynników sprzyjających infekcjom czy czasowe ograniczenie korzystania z basenów i saun. Niestety specjaliści nie mają kontroli nad pacjentami po opuszczeniu gabinetu. Dlatego bardzo ważne jest proste i obrazowe przedstawienie konsekwencji niestosowania się do wytycznych.

Kosmeceutyki nie tylko w trakcie regeneracji

Sposobem na rozszerzenie opieki nad skórą pacjenta po zabiegu może być wprowadzenie do jego rutyny pielęgnacyjnej odpowiednich kosmeceutyków. To wyjątkowe produkty łączące cechy kosmetyków i preparatów o właściwościach leczniczych, które zapewnią cerze ochronę i przyśpieszą jej powrót do formy.

Ich działanie jest zbliżone do aptecznych dermokosmetyków. Dzięki bogatym składom i wysokim stężeniom substancji aktywnych wspierają procesy naprawcze skóry i łagodzą efekty uboczne kuracji. Znajdziemy wśród nich m.in. żele i toniki do oczyszczania cery podrażnionej czy regenerujące kremy i sera dla cery leczonej dermatologicznie kuracjami złuszczającymi lub laserowymi. Wśród ich składników wymienia się m.in. NMF, delikatne kwasy lub ekstrakty i wyciągi roślinne. Przywracają one fizjologiczne pH naskórka, odbudowują barierę hydrolipidową albo działają intensywnie naprawczo i nawilżająco.

Kosmeceutyki mają jednak szersze zastosowanie. Świetnie sprawdzają się także w pielęgnacji długoterminowej, która wzmacnia i podtrzymuje efekty kuracji. Po terapiach anti-aging warto zarekomendować pacjentowi preparaty z antyoksydantami jak chociażby witamina C. A w przypadku walki z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami produkty o lekkim działaniu złuszczającym.

Pielęgnacja długoterminowa

Domowa pielęgnacja skóry, już po zakończeniu okresu jej regeneracji, jest zwieńczeniem zabiegów estetycznych. Niestety natłok informacji i ogromna dostępność kosmetyków sprawiają, że pacjentki czują się zagubione w kwestii ich wyboru czy stosowania. W związku z tym specjaliści – w ramach holistycznego podejścia – powinni omawiać z pacjentkami ich rutynę pielęgnacyjną dopasowaną do typu cery i rodzaju skóry.

Poranne minimum kosmetyczne to oczyszczenie twarzy, aplikacja kremu nawilżającego oraz nałożenie preparatu z filtrem – najlepiej z SPF 50. Wieczorem jest to natomiast demakijaż mleczkiem, płynem micelarnym czy olejem, a później umycie twarzy delikatnym kosmetykiem myjącym. Należy zwrócić uwagę na jego pH. Jeśli jest ono fizjologiczne, w granicach od 4,5 do 6, można ominąć tonizację skóry – w innym razie konieczne będzie zastosowanie bezalkoholowego toniku.

Po tych krokach twarz jest przygotowana na przyjęcie intensywnie odżywczych preparatów typu serum. W przypadku większości skór sprawdzą się te z antyoksydacyjnym kwasem askorbinowym, który redukuje drobne przebarwienia i wspiera tworzenie się nowych włókien kolagenu oraz elastyny. Wieczorną pielęgnacje zamyka nałożenie kremu dopasowanego do potrzeb cery o działaniu nawilżającym i chroniącym przed transepidermalną utratą wody z naskórka.

Warto także zastosować krem pod oczy dostosowany do tych wrażliwych okolic, a raz na dwa tygodnie wykonać peeling, który usunie zrogowaciały naskórek. Połączenie pielęgnacji z zabiegami medycyny estetycznej to najlepszy sposób na pozbycie się problemów skórnych i zachowanie młodego wyglądu na dłużej. Dlatego działania specjalistów i pacjentek powinny być synergiczne.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify