Dermatic.pl Aesthetic Business

Witamina C – kwaśny sposób na piękną cerę

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Skóra jest naszym znakiem rozpoznawczym, który często podpowiada wiele szczegółów odnośnie stanu zdrowia i stylu życia. Pełni rolę zaufanego ochroniarza broniąc elementy wewnętrzne przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, różnicami temperatur, dostarczając jednocześnie składniki odżywcze do wnętrza komórek. 

Zofia Owczarek

Skóra twarzy to jednak wyjątkowa wizytówka. Każdy zatem uporczywie próbuje zachować jej zdrowy i świeży wygląd, hamując przede wszystkim procesy starzenia. Przeszukując większość sklepów w poszukiwaniu kremu idealnego, którego cena często przekracza granice zdrowego rozsądku, a skład chemiczny przedstawia tablicę Mendelejewa. Przytłoczeni zmasowanym atakiem marketingowych guru, odkładamy na bok dość proste rozwiązania. Zapętlając się w irracjonalne kosmetyczne decyzje, które nie wnoszą większych korzyści ze stosowania wyimaginowanego, chemicznego cuda.

Ogólnodostępne panaceum

Uporczywe działanie promieni słonecznych, zanieczyszczone powietrze oraz czyhające z każdej strony wolne rodniki. Czy istnieje ogólnodostępne panaceum, które zaradzi na wszystkie te problemy? Oczywiście, że tak. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest kwas askorbinowy, potocznie zwany witaminą C. Człowiek nie jest w stanie wytworzyć go sam, ze względu na utratę zdolności syntezy enzymu GULU. Niezbędnego do jego powstania, dlatego też konieczne jest spożywanie kwasu askorbinowego w codziennej diecie. Ze względu na powszechne występowanie witaminy C w produktach spożywczych oraz dobrą przyswajalność, często pomijamy ją w codziennej pielęgnacji. Kierując się teorią, że skóra ma jej pewnie aż nadto. Niestety witamina C, dociera do niej na ostatnim etapie, w minimalnym stężeniu, dlatego tak ważne jest stosowanie jej zewnętrznie. 

Czy istnieje ogólnodostępne panaceum, które zaradzi na szkodliwe oddziaływanie na skórę? Oczywiście, że tak. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest kwas askorbinowy, potocznie zwany witaminą C.

Kwas askorbinowy może być wykorzystywany do pielęgnacji przez osoby w każdym wieku, zarówno w celach profilaktycznych jak i niwelując konkretnie występujący problem. Na czym polega zatem jego fenomen? Kluczowym działaniem kwasu askorbinowego, dzięki wykazywaniu silnych właściwości antyoksydacyjnych, jest hamowanie działania wolnych rodników. Uszkadzają one komórki, przyczyniając się tym samym do przedwczesnego starzenia. Cechuje się tym samym działanie ochronne przed szkodliwym promieniowaniem UV. Witamina C jest w stanie zminimalizować powstałe poprzez nieprawidłowe działanie melanocytów przebarwienia i hiperpigmentacje, ze względu na zdolność hamowania syntezy melaniny w skórze. 

Wraz z wiekiem jakość włókien białkowych ulega stopniowemu spadkowi.

A ilość produkowanego nowego kolagenu gwałtownie maleje, powodując zaburzenia odnowy tkankowej, czego przyczyną jest powstawanie nowych zagłębień skórnych. Przeprowadzane badania sugerują, iż proces ten można spowolnić poprzez zwiększenie ilości dostarczanej zewnętrznie witaminy C. Jest ona niezbędna we wszystkich etapach powstawania kolagenu. Ponadto kwas askorbinowy wykazuje działanie hamujące aktywność metaloproteinaz, które mają destrukcyjny wpływ na kolagen i elastynę. Udowodniono również, że witamina C sprzyja syntezie ceramidów. Dzięki temu skóra posiada odpowiednią barierę ochronną, zwiększając odporność hydrolipidową naskórka, działając zapobiegawczo przed ewentualną transepidermalną utratę wody (TEWL). Dodatkowo wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Dlatego też zalecana jest osobom cierpiącym na trądzik różowaty oraz atopowe zapalenie skóry, ze względu na zminimalizowanie występującego rumienia. 

Niestety witamina C, dociera do skóry na ostatnim etapie, w minimalnym stężeniu, dlatego tak ważne jest stosowanie jej zewnętrznie; witamina C jest niezbędna we wszystkich etapach powstawania kolagenu. 

Witamina C odgrywa również istotną rolę w procesie gojenia ran i zadrapań. A to dzięki zdolności pobudzania znacznej ilości fibroblastów do podziałów i jednoczesnej migracji ich w miejsce uszkodzonej tkanki. Jej działanie sprzyja równocześnie walce z trądzikiem, poprzez przyspieszenie gojenia się stanów zapalnych skóry, silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające. Kwas askorbinowy wspomaga również powstawanie kwasu hialuronowego, dzięki czemu pośrednio posiada zdolność umożliwiającą wzrost nawilżenia oraz wygładzenia skóry.

Zmodyfikowane warianty
alt="witamina C"
travelbook-stock.adobe.com

Musimy jednak pamiętać, że nie każda forma wykorzystywana w kosmetyce będzie przynosiła jednakowe efekty działania na skórze. Aktualnie dostępne są wolne formy witaminy C, bądź połączone ze związkami dodatkowymi. Mają one za zadanie zmodyfikować częściowo jej cechy oraz uzyskać jak najbardziej stabilną i odporną wersję. Jedną z najczęściej spotykanych postaci witaminy C jest kwas L-askorbinowy, który wykazuje silne działanie hydrofilowe (doskonale rozpuszcza się w wodzie). Nie jest trwałą kombinacją, przez co działa jedynie powierzchniowo, powodując na skórze efekt rozświetlenia

Mocniejszym wariantem jest z pewnością Magnesium Askorbyl Phosphate, potocznie nazywana C-MAP. Nie rozkłada się w preparatach zawierających w składzie wodę, wykazując tym samym wysoką aktywność. Niestety w stosunku do czystego kwasu askorbinowego wykazuje o wiele słabsze właściwości antyoksydacyjne. Natomiast nadaje się do użycia przez osoby o skórze bardzo wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień, ze względu na brak efektu złuszczania. 

Witamina C wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne, dlatego też zalecana jest osobom cierpiącym na trądzik różowaty oraz atopowe zapalenie skóry, ze względu na zminimalizowanie występującego rumienia. 

Jedną z najbardziej aktywnych i stabilnych form witaminy C jest Glukozyd Askorbylu. Związek ten wytwarza się z kwasu askorbinowego w połączeniu ze skrobią. Dzięki temu ma możliwość wnikania w głębsze warstwy naskórka oraz skórę właściwą. Przyczynia się tym samym do zmniejszenia występujących przebarwień i aktywnej syntezy kolagenu. 

Nowe technologie

Dzięki prężnie rozwijającej się technologii produkcji kosmetyków, powstało wiele nośników substancji aktywnych. Pomagających wnikać głębiej i przedłużać żywotność mało stabilnych form substancji głównych. Należą do nich głównie liposomy, nanosomy i nanodyski, które powodują wolniejsze utlenianie witaminy C z zewnątrz, co gwarantuje mocniejsze odżywienie skóry. Na czym polega działanie nośników? Wytłumaczmy to na przykładzie liposomów. Umożliwiają one transport do głębokich partii naskórka i skóry właściwej substancji rozpuszczonej w wodzie, która w całości otoczona jest bardzo dużą ilością miniaturowych kulek tłuszczowych. Dzięki takiej formie jest w stanie wniknąć znacznie głębiej oraz działa o wiele dłużej. Przez to działanie preparatu jest o wiele lepsze.

Aktualnie dostępne są wolne formy witaminy C, bądź połączone ze związkami dodatkowymi, które mają za zadanie zmodyfikować częściowo jej cechy oraz uzyskać jak najbardziej stabilną i odporną wersję

Należy zaznaczyć, iż oprócz formy i zastosowanego nośnika, istotne pod kątem efektywności działania kosmetyku jest równie stężenie procentowe zastosowanej kombinacji kwasu askorbinowego. Na rynku dostępne są produkty, zawierające od 2 procent do maksymalnie 20 procent kwasu askorbinowego. Najlepsze rezultaty uzyskać jednak można stosując preparaty zawierające stężenie powyżej 15 procent.

Dla kogo zatem witamina C będzie fenomenalnym rozwiązaniem?

Jest to idealna propozycja dla osób zmagających się z uporczywymi przebarwieniami oraz nadmierną hiperpigmentacją. Zastosowanie kuracji z użyciem kwasu askorbinowego w przypadku aktywnego trądziku różowatego, czy cery naczynkowej pozwoli zminimalizować zaczerwienienie poprzez domknięcie naczyń krwionośnych, zwęzić pory i uregulować wydzielanie sebum przez gruczoły. Pamiętajmy również o właściwościach nawilżających oraz ochronnych w zakresie działania wolnych rodników. Jest to zatem dobry wybór dla wielu osób, dający szerokie możliwości zastosowania. Należy pamiętać, że serum, bądź krem z kwasem askorbinowym powinien na stałe zagościć w naszej kosmetyczce i towarzyszyć w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Istotny jest również fakt, że trzeba stosować go niezależnie od aktualnej pory roku. Krążąca powszechnie teoria odnośnie wzrostu uwrażliwienia skóry na słońce po użyciu preparatu z witaminą C jest błędna. 

Dzięki prężnie rozwijającej się technologii produkcji kosmetyków, powstało wiele nośników substancji aktywnych, które pomagają wnikać głębiej i przedłużać żywotność mało stabilnych form substancji głównych.

Zdrowa, promienna skóra to efekt kompleksowego dbania o organizm, zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Pamiętajmy o doborze odpowiednich form preparatu oraz zbilansowanej diecie, która będzie opierać się na odpowiednich składnikach odżywczych oraz dużej dawce warzyw i owoców. Polub witaminę C i ciesz się zdrową skórą przez cały rok. 

Zofia Owczarek

Absolwentka towaroznawstwa z zakresu chemii kosmetycznej. Pasjonatka dziedziny recepturowania kosmetyków, aktywnie testująca wszelkie nowości.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify