Dermatic.pl Aesthetic Business

Jak pielęgnować skórę po zabiegach estetycznych?

, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu jest bardzo ważna, jak i sam zabieg. Niezależnie od tego, czy stosowany był wypełniacz kwasem hialuronowym, mezoterapia, nici PDO czy mikrodermabrazja, należy przestrzegać zasady, by skutecznie zmniejszyć ewentualne podrażnienia i sprawić, by efekt zabiegu utrzymał się znacznie dłużej.

Zatem jak zadbać o skórę? Jak wspomniano już na początku odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu jest niemal tak ważna, jak sam zabieg. Zresztą to od tego zależy, jak długo utrzyma się efekt, a także jak szybko uda się zminimalizować podrażnienia i inne skutki uboczne, takie jak: zaczerwienienia, obrzęki czy krwiaki.

Oczywiście nie musi to być regułą, jednak istnieje sporo zabiegów, które działają na zasadzie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry i tym samym zmuszają ją do regeneracji. To oznacza, że przynajmniej przez pewien czas, należy traktować ją szczególną pielęgnacją.

Odpowiednio dobrana domowa pielęgnacja jest kluczowa, jeśli skóra ma szybko wrócić do formy i w pełni wykorzystywać dobroczynne działanie zabiegów.

Należy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jaki zabieg został zastosowany, gdyż inaczej pielęgnuje się skórę po kwasie hialuronowym, a zupełnie inne będą zalecenia po mezoterapii.

Pielęgnacja skóry przed i po kwasie hialuronowym

Na kilka dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.

W dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystać z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Ponadto zaleca się doustne przyjmowanie leku Heviran na 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu powiększania ust lub modelowania. Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

Dzięki temu można uniknąć ewentualnych powikłań, a także uzyskać maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.

 • Po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory).
 • Nie zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
 • Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
 • Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
 • Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
 • Przez przynajmniej 4 tygodnie po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
 • Po zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie należy pić bardzo gorących napojów oraz należy unikać całowania przez pierwsze 24 godziny.
 • Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Pielęgnacja skóry po zabiegu mezoterapii

Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Należy wybrać coś łagodnego dla skóry, np. mleczko lub płyn micelarny. Na czas regeneracji skóry po zabiegu należy unikać mydła czy zbyt drażniących detergentów zawartych w niektórych żelach lub piankach.

W czasie trwania serii zabiegów warto wzbogacić pielęgnację o serum antyoksydacyjne dodające blasku np. z witaminą C, ekstraktem z zielonej herbaty czy morwy białej lub serum nawilżające i łagodzące np. z kwasem hialuronowym, peptydami, betainą czy ekstraktem z lukrecji.

Należy także pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV, który zabezpieczy skórę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci przebarwień. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, pełnowartościowej diecie i aktywności fizycznej.

Posiłki powinny być pełne sezonowych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i zdrowego białka. Jeżeli chodzi o ćwiczenia to zalecana dawka wynosi 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Codziennie należy wypić  zielony koktajl, ale nie zimny, zieloną lub ziołową herbatkę, iść na spacer i wypoczywać, nic tak nie regeneruje skóry, jak zdrowy sen.

Pielęgnacja skóry po zabiegach z użyciem nici PDO

Zabieg polega na miejscowym znieczuleniu skóry za pomocą kremu lub zastrzyku oraz wprowadzeniu pod skórę cienkich igieł, wokół których owinięte są pojedyncze nici. Igła jest wyciągana ze skóry, zaś nić pozostaje wewnątrz. Ich ilość zależy od potrzeb pacjenta.

Są wbijane pod kątem lub równolegle do siebie, tak, by utworzyć niewidoczne rusztowanie podnoszące skórę. Zabieg trwa od 30 minut do godziny. Dobry specjalista powinien przewidzieć, jak po zabiegu zmieni się twarz pacjenta.

Dzięki temu uniknie się karykaturalnego efektu. Po zabiegu może wystąpić uczucie dyskomfortu, opuchlizna, zasinienie lub swędzenie twarzy. Niektórzy specjaliści zalecają wówczas stosowanie maści lub antybiotyku.

Od 2 do 3 tygodni po zabiegu należy ograniczyć ekspresję mimiczną, masaże twarzy, peelingi i golenie, by nici należycie ułożyły się pod skórą. Efekt zabiegu utrzymuje się przez ok. 2 lata, jednak jego trwałość zależy przede wszystkim od metabolizmu pacjenta.

Pielęgnacja skóry po zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja sprawia, że naskórek twarzy ulega stopniowemu złuszczeniu. W ramach tego procesu rozpoczyna się produkcja nowych, świeżych komórek.

Z czasem komórki te zostają wypchnięte na wierzch skóry, a stare, zniszczone, zostają usunięte. Wszystko to przebiega powoli, dlatego skóra regeneruje się łagodnie, nie pozostawiając blizn.

Skóra twarzy staje się jaśniejsza, bardziej witalna, elastyczna, a koloryt skóry jest bardziej wyrównany. Mikrodermabrazja jest zabiegiem małoinwazyjnym, bezbolesnym i bezkrwawym.

Warto jednak wspierać proces regeneracji skóry twarzy, poprzez odpowiednią pielęgnacje skóry.

W tym celu należy używać po myciu toników, dbających o utrzymanie odpowiedniego Ph skóry. Najważniejszym elementem jest codzienne nawilżanie twarzy.

O poradę należy zapytać specjalistów o innowacyjne, nawilżające serum do skóry wrażliwej. Serum zapewnia nawilżenie nawet przez 48 h, jednak powinno stosować się je rano i wieczorem, przed nałożeniem ulubionego kremu.

Na rynku dostępne są już urządzenia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu mikrodermabrazji w domu. Jeżeli jednak pacjent zdecyduje się na robienie tego w domu, koniecznie musi zadbać o odpowiednią higienę oraz użycie kosmetyków najlepszej jakości.

Zalecenia odnośnie pielęgnacji skóry przed/po lipolizie

Należy przypomnieć, że zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu preparatu, który rozpuszcza błony komórkowe komórek tłuszczowych, a następnie pomaga transportować produkty rozpadu tłuszczu drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych do wątroby, gdzie zostają one zmetabolizowane i usunięte z organizmu.

Bezpośrednio po zabiegu, w miejscu podania preparatu obserwuje się obrzęk, zaczerwienienie, bolesność. Są to objawy stanu zapalnego, który utrzymywać się będzie około 2-7 dni.

Taka reakcja organizmu to dla informacja, że zaczynają się pożądane przez procesy rozpadu błon komórkowych komórek tłuszczowych. Miejscowy stan zapalny ma za zadanie pobudzić system immunologiczny i wspomóc procesy usuwania komórek tłuszczowych z organizmu.

Jest to najlepszy czas by podjąć działania optymalizujące ostateczny efekt zabiegu polegające na:

 • Dostarczaniu odpowiedniej podaży wody. Należy przyjmować 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody dziennie przez cały okres rekonwalescencji. Należy pić często, małymi łykami, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia. Ma to ogromne znaczenie w procesie oczyszczania organizmu ponieważ tłuszcz z uszkodzonej komórki będzie stopniowo wchłaniany przez naczynia limfatyczne, następnie metabolizowany w wątrobie, by w ostatecznej fazie zostać wydalony z moczem. W praktyce oznacza to również wstrzymanie się od spożywania alkoholu, który nie tylko odwadnia nasz organizm ale także niepotrzebnie obciąża pracę wątroby i nie pozwala jej wykorzystać pełnego potencjału do metabolizowania niechcianych komórek tłuszczowych.

 • Aby wspomóc układ limfatyczny i krwionośny w transportowaniu rozpuszczonych komórek tłuszczowych do wątroby, warto zaplanować zabiegi endermologii. Endermologia to masaż podciśnieniowy stymulujący tkankę łączną do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Bodźce dostarczane podczas zabiegu aktywują metabolizm dzięki czemu organizm szybciej wydala toksyny i zalegającą tkankę tłuszczową. Masaż z użyciem specjalnej głowicy zapobiega powstawaniu nierówności podczas odprowadzania lokalnych złogów tłuszczowych oraz poprawia krążenie i przepływ limfy w organizmie. W efekcie wspomagany jest nie tylko proces zachodzący wewnątrz organizmu ale dodatkowo oddziałuje na kondycję skóry od zewnątrz.
 • Mimo odczuwalnego dyskomfortu nie zaleca się przyjmowania po zabiegu leków przeciwbólowych ponieważ zawierają one w swoim składzie substancje przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne hamujące reakcje organizmu wywołane przez lipolizę.
 • Aby uniknąć infekcji nie należy zdrapywać małych strupków powstałych w miejscach iniekcji.
 • Warto też wstrzymać się od basenu, sauny i opalania skóry w obszarze poddanym zabiegowi, nawet jeśli ryzyko infekcji jest niewielkie, warto mieć na uwadze dyskomfort związany ze stanem zapalnym oraz wzmożoną utratę wody podczas tych aktywności.

Dla optymalnego efektu, zabieg zaleca się powtórzyć 2-5 razy z zachowaniem 3-6 tygodni pomiędzy kolejnymi sesjami zabiegowymi. Procesy zachodzące w organizmie wymagają czasu, z tego też względu ostateczny efekt można oceniać dopiero po około 4-5 tygodniach od zakończenia kuracji.

Przybliżone efekty jakich pacjent może się spodziewać są omawiane indywidualnie z lekarzem na konsultacji kwalifikującej do zabiegu. Będą się one różnicować w zależności od ilości zbędnej tkanki tłuszczowej, stanu wyjściowego skóry, wieku pacjenta, a nawet jego nawyków, ponieważ odpowiadają one za tempo procesów metabolicznych.

Produkty do pielęgnacji pozabiegowej

 1. Mesoestetic Anti-stress Face Mask – Pozabiegowa maska regenerująca 100ml

Maska relaksująco-naprawcza. Idealnie sprawdza się po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Maska przynosi natychmiastowe ukojenie dla uszkodzonej, wrażliwej skóry.

Łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie, uczucie pieczenia, szczypania. Przyśpiesza proces gojenia, regeneracji skóry. Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie.

Skład:

 • Aloes  – nawilża, odbudowuje bariery ochronne skóry, zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.
 • Nagietek – działa kojąco, łagodząco, przyśpiesza proces gojenia i regeneracji skóry.
 • Rumianek – łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, koi skórę.

Maska znacząco eliminuje dyskomfort oraz pozostawia skórę zregenerowaną, uspokojoną. Przeznaczony do każdego rodzaju skóry, po profesjonalnych zabiegach, cera wrażliwa, podrażniona. Należy aplikować na oczyszczoną skórę, tak często jak istnieje taka potrzeba.

 

 1. BioReHydra to szybko wchłaniające się, funkcjonalne serum, które nawilża i liftinguje już od pierwszego zastosowania. Preparat składa się z ponad 15 składników aktywnych, takich jak kw. hialuronowy w postaci zmikronizowanej (Micro-Ha 5kDa), ekstrakty z alg oceanicznych, aminokwasy, witaminy i GABA.Można stosować po wszystkich zabiegach estetycznych jako serum o właściwościach regeneracyjnych, nawilżających, odżywczych i łagodzących.  Stosować 2 x dziennie.

Skład:

 • Witaminy: Glukozyd Askorbylowy, Ryboflawina
 • Aminokwasy: Izoleucyna, Leucyna, Walina, Arginina, Lizyna
 • Mikronizowany Kwas Hialuronowy – jedyny oligomer, Żtóry z łatwością przenika barierę między korneocytami, zatrzymując wode w macierzy komórkowej tk. łącznej i zwiększając produkcję kolagenu i elastyny.
 • Ekstrakt z Macrocystis Pyrifera z Oceanu Spokojnego: bogata kompozycja niezbędnych składników odżywczych, takich jak aminokwasy i minerały.  Chroni skórę przed starzeniem się poprzez stymulację HAS-2 – enzym odpowiedzialny za produkcję kw. hialuronowego oraz wzmacnia syntezę kolagenu typu III, który poprawia elastyczność skóry
 • Ekstrakt z Ascophyllum Nodosum oraz Halopeteris Scoparia z oceanu Atlantyckiego – połączenie 2 wyselekcjonowanych ekstraktów otrzymywanych z brązowych alg, bogatych w fitohormony, takie jak auksyna, giberelina, cytokiny, kw. abscysynowy i betanina. Substancje te mają wpływ na redukcję zmarszczek oraz korzystnie wpływają na koloryt skóry. Korzystnie wpływa na suchą, zmęczoną, dojrzałą, wiotką skórę z utratą gęstości i oznakami fotostarzenia.
 • Ekstrakt z Caulerpa Lentililifera z Oceanu Indyjskiego – mieszanka 2 ekstraktów uzyskiwana z zielonego kawioru, znanego również jako winogrona morskie, w połączeniu z hydrolizowanymi proteinami ryżowymi. Poprawia funkcjonalną spoistość skóry oraz poprawia jej koloryt.

 

 1. Krem Bloc 50ml

Krem zabezpieczający skórę przed powstawaniem przebarwień, promieniami UVA i UVB po zabiegach kosmetycznych i estetycznych typu:

 • Peelingi chemiczne
 • Mikrodermabrazja
 • Mezoterapia bezigłowa i mikroigłowa
 • Zabiegi typu wypełnienia kwasem hialuronowym

Aż 8 godzinna ochrona przed przed promieniowaniem UVA i UVB (PA++,SPF 50+)! Ze względu na łatwowchłanialność i lekką konsystencję, można stosować pod makijaż.

 1. Beta-Skin Natural Active Creamregenerujący krem nawilżający. Wycisza, nawilża i regeneruje skórę po: depilacji laserowej, depilacji, zabiegach IPL, mikrodermabrazji, dermabrazji laserowej, peelingach chemicznych, mezoterapii igłowej i mikroigłowej. Natural Active Cream to profesjonalny krem o unikatowej, przebadanej klinicznie formule, szczególnie polecany w przypadku przebiegu dermatoz i problemów skórnych. Unikatowa skoncentrowana formuła kremu oparta jest na 4 naturalnych, biologicznie aktywnych składnikach: betaglucanie z owsa, srebrze koloidalnym, estrach kwasów wyższych (essentiALA) i oleju kokosowym. Krem ten charakteryzuje wysokie stężenie składników aktywnych. Krem nie zawiera szkodliwych związków takich jak silikon czy parabeny.

Najważniejsze składniki aktywne: beta-glukan, srebro koloidalne, olej kokosowy, estry wyższych kwasów tłuszczowych z oleju lnianego (essentiALA).                     Działanie: nawilżanie i natłuszczanie skóry, intensywna regeneracja skóry podrażnionej, niwelowanie świądu, regulacja łojotoku i redukcja rogowacenia               Wspomaga leczenie dermatoz oraz niweluje ich objawy: uporczywy świąd, uczucie pieczenia, zaczerwienienie, suchość skóry i nadmierne łuszczenie.                   Zawarte w nim naturalne składniki regulują wzmożony łojotok i pomagają zmniejszyć zrogowacenia, które objawiają się widocznymi pęknięciami naskórka.

 Zespół Dermatic

Facebook Instagram