Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Skuteczność nowoczesnej terapii enzymatycznej w redukcji worków pod oczami

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Case study
Zgodnie z doniesieniami naukowymi średnio co czwarta kobieta skarży się na występowanie tzw.  worków pod oczami. A one stanowią dla niej problem estetyczny.

 dr n. med. Izabela Załęska

W budowie anatomicznej powieki są niezwykle złożonymi, wielowarstwowymi strukturami. Ich podstawową funkcją jest ochrona gałki ocznej i rozprowadzanie filmu łzowego poprzez mruganie. Film łzowy tworzą wydzieliny gruczołów łzowych oraz drobnych gruczołów powiek.

Anatomia powiek 

jest jedną z najbardziej skomplikowanych. Eliptyczna szpara powiekowa u dorosłego człowieka w linii źrenicznej ma wysokość od 8  do 11 mm, a jej horyzontalny wymiar wynosi około 30 mm. Co ważne i ciekawe boczny kąt oka jest zlokalizowany nieco wyżej od przyśrodkowego.

W zabiegach estetycznych i chirurgicznych dotyczących powiek niezwykle ważna jest przegroda oczodołowa, która jest wiotczejącą z wiekiem włóknistą błoną. To przez nią z czasem w formie pseudoprzepuklin uwypuklają się poduszeczki tłuszczowe, które znajdują się tuż za nią. W dolnej powiece, o której traktuje niniejsza praca, to aż 3 poduszeczki  – boczna, środkowa i przynosowa.

Skąd się biorą?..

Worki pod oczami pojawiają się z wielu powodów, czasami niezwykle błahych jak nieprzespana noc. Klasyczny obrzęk powiek to zastój limfy w tkankach podskórnych. Literatura podaje, że przyczyn opisywanych worków pod oczami jest wiele. M.in. dziedziczenie genetyczne, czy z wiekiem spadek napięcia mięśnia okrężnego oka, czego konsekwencją jest osłabienie okolicznych tkanek. Do szerokiej etiopatogenezy autorzy zaliczają również niehigieniczny tryb życia, czyli brak regularnego snu, palenie nikotyny, nadużywanie alkoholu, czy niezbilansowana dieta. 

Ponadto problem ten może dotyczyć osób nieaktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia. W tym przypadku dochodzi do spowolnionego krążenia limfy, zaburzonego odprowadzania produktów przemiany materii i nagromadzenia ich w tkance podskórnej. Niektórzy naukowcy pokusili się o zakwalifikowanie do etiopatogenezy tej przypadłości czynników związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV

W problemie dotyczącym obrzęku powieki dolnej należy także zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia klienta. Nie bez znaczenia mogą tu być choroby serca, układu krążenia, nerek, czy tarczycy. A w ich następstwie  dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.

Nowoczesne rozwiązanie 

opisanego problemu stanowią enzymy PB Serum – wysoce selektywne rekombinowane enzymy (liaza, kolagenaza, lipaza), czyli katalizatory organiczne inaczej biokatalizatory. Każdy z zawartych w PB Serum enzymów działa na określony substrat (związek chemiczny, pierwiastek lub jon, który ulega przemianie w wyniku reakcji chemicznej):

  • lipazy – grupa enzymów katalizująca hydrolizę lipidów;
  • kolagenazy – enzymy rozbijające wiązania peptydowe w kolagenie;
  • liazy – specyficzna grupa enzymów katalizujących (odwracalnie lub nieodwracalnie) odszczepienie grup bez udziału wody.

Omawiając powyższe rekombinowane enzymy warto nadmienić kilka zdań na temat ich unikatowego procesu wytwarzania. Dzięki osiągnięciom biotechnologii mamy do czynienia z enzymami wytwarzanymi przez mikroorganizmy. To powoduje, że są one bardziej czyste i o prostszej strukturze, co w konsekwencji zwiększa ich skuteczność. I sprawia, że są hypoalergiczne. W tym miejscu należy także wspomnieć o procesie liofilizacji, który poprawia stabilność enzymów i wyklucza konieczność stosowania konserwantów. A tym samym sprawia, że produkt cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Materiał i metoda

W niniejszej analizie przypadku opisano badaną w wieku 48 lat, u której zdiagnozowano utrzymujący się od kilku lat problem worków pod oczami.

Procedura wykonanego badania

W trakcie przeprowadzania zabiegów przestrzegano ściśle podstawowych zasad aseptyki. Badana poinformowana została  o procesie stosowanej terapii (jaki preparat i z jaką częstotliwością zostanie zastosowany), zasadach postępowania po zabiegu. Także o wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych, a także od klientki uzyskano pisemną zgodę na zabieg.

Zabieg przeprowadzano zgodnie z procedurą oznaczenia punktów iniekcji oraz przed zabiegiem zastosowano maść powierzchniowo–znieczulającą Anesten. Badana zobowiązała się również do zachowania aktualnego trybu życia i niezmieniania swoich przyzwyczajeń pielęgnacyjnych na czas trwania prowadzanej terapii. 

Ponadto prowadzona była pełna dokumentacja fotograficzna i opisowa. W karcie klienta znajdują się wszystkie informacje z przebiegu prowadzonej terapii.

Wstępnie w  całościowej terapii zaplanowano 3 zabiegi w odstępach 10 dni. U badanej ostatecznie wykonano 1 zabieg.

Charakterystyka wykorzystanego produktu 

W zastosowanej terapii wykorzystano produkt PB Serum LOW, który podano za pomocą igły 30 G/13 mm, na głębokość 2-3 mm, 0,2 ml  na punkt. W badanym obszarze wyznaczono 3 punkty iniekcji.

PB Serum LOW:
  • Zawiera substancje czynne: kolagenaza Col G/H PB220, lipaza PB500, liaza LYA PB72K.
  • Przyczynia się do zmniejszenia gromadzenia wody w przypadkach zwłóknienia przebiegającego z obrzękami (wiotkość skóry, „worki pod oczami”).
  • Degradacja molekuł polisacharydowych odpowiedzialnych za wychwyt wody, z następującym po niej uwolnieniem zatrzymanej w nich cieczy w celu zmniejszenia obrzęku w dotkniętych tkankach.

Opisane przez producenta wskazania to:

  • obrzęk, zwłaszcza jeśli jest związany ze zwłóknieniem; 
  • ujędrnienie tkanek wokół oczu, worki pod oczami (tłuszcz i/lub zatrzymanie płynów).

W procedurze zabiegowej PB Serum Low zostało (zgodnie z procedurą wskazaną przez producenta) zastosowane wraz z kwasem hialuronowym HA1,5 – 8 mg/ml. Zastosowany kwas hialuronowy w zabiegu PB serum wykazuje działanie przeciwzapalnie, regeneracyjnie oraz stymuluje reorganizację włókien kolagenowych w uszkodzonych tkankach.

Wyniki

W wyniku prowadzonej terapii nie zauważono skutków ubocznych.

W niniejszym opracowaniu przedstawiono dokumentację fotograficzną oraz subiektywną ocenę badanej w skali 1-5 (gdzie 1 oznacza brak efektu, a 5 oznacza znakomity efekt terapeutyczny).

Dokumentacja fotograficzna

alt="worki pod oczami"

Subiektywna ocena badanej po tygodniu od przeprowadzenia zabiegu to 5 w zastosowanej skali.

Wnioski

Terapia z wykorzystaniem enzymów jest skuteczną i bezpieczną metodą w redukcji worków pod oczami.

Praca zgodnie z protokołem zabiegowym pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących dla klienta efektów zabiegowych.

dr n. med. Izabela Załęska

Międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej.

Facebook Instagram Youtube Spotify