Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Jak usunąć drugi podbródek?

, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty
Najlepsze metody bez użycia skalpela
To dobrze, że człowiek ma dwie ręce, dwie nogi, czy dwie nerki. Jednak dwa podbródki to o jeden za dużo! Dlatego w tym wpisie opowiadam o tym jak usunąć drugi podbródek bez sięgania po skalpel.

lek. med. Monika Łyżwa

Drugi podbródek – co to takiego?

Drugi podbródek to potoczna nazwa na mocno rozbudowany rejon poniżej brody i w okolicach szyi. Jeśli jest widoczny, to szybko dodaje nam niekorzystnego wyglądu. Obwisła i pulchna skóra w okolicach tzw. chomików sprawia, że twarz nabiera zupełnie innego charakteru. Naturalne rysy twarzy stają się rozmyte, a buzia – bardziej okrągła.

Wymienione przymiotniki to zdecydowanie NIE są te, których chcemy używać przy opisywaniu własnej twarzy. Widoczna linia żuchwy oraz silnie nakreślone rysy to coś, co jest pożądane przez kobiety i mężczyzn. To właśnie te cechy bardziej uwydatniają nasz charakterystyczny wygląd.

Drugi podbródek to potoczna nazwa na mocno rozbudowany rejon poniżej brody i w okolicach szyi. Obwisła i pulchna skóra w okolicach tzw. chomików sprawia, że twarz nabiera zupełnie innego wyglądu.

Z różnych powodów (o których piszę poniżej), nie zawsze możemy osiągnąć smukłą twarz. Czasami drugi podbródek jest z nami bardzo długo i nie daje za wygraną. Na szczęście medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to dziedziny, które potrafią poradzić sobie z tym problemem.

W tym wpisie chciałabym omówić skuteczne metody na likwidację podwójnego podbródka. Skupię się szczególnie na tych, które nie wymagają pracy skalpelem.

Przyczyny powstawania drugiego podbródka

Pierwszą i oczywistą przyczyną powstawania drugiego podbródka jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

To dlatego, że tłuszczu nie da się spalić miejscowo. Dam przykład. Widziałeś kiedyś reklamę: „rób te ćwiczenia na brzuch i spal uciążliwą oponkę z talii”? Cóż, to oszustwo! Mówię to z całą pewnością, ponieważ człowiek nie może sobie wybrać skąd ma się spalać tłuszcz. Redukcja tkanki tłuszczowej dzieje się globalnie i stosując dietę nie mamy wpływu skąd tłuszcz zostanie zredukowany w pierwszej kolejności. Ale jak to się ma do problemu podbródka?

alt="drugi podbródek"
TanyaLovus/shutterstock.com

Tak, że nie zawsze dieta pomoże nam szybko rozwiązać ten problem. Oczywiście kiedy będziesz mieć bardzo mało tłuszczu w ciele, to ubędzie go także z tej okolicy. Jednak może stać się to wcześniej lub dużo, dużo później.

Drugą przyczyną powstawania drugiego podbródka są uwarunkowania genetyczne. Mam na myśli to, że niektórzy z nas mają predyspozycję do powstawania nadmiaru tkanki w tej okolicy. Przez to „naturalnie” mają okrągłą, pełną twarz – nawet mimo szczupłej sylwetki. Do takich osób w szczególności są kierowane zabiegi, o których będę mówić poniżej.

Pierwszą i oczywistą przyczyną powstawania drugiego podbródka jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Drugą przyczyną są uwarunkowania genetyczne., a trzecią…. starzenie się.

Trzecią przyczyną tego problemu jest… starzenie się. Z biegiem lat skóra traci na jędrności i elastyczności. Wraz z utratą tkanki podskórnej staje się ona bardziej obwisła i cieńsza. Kiedy dołożymy do tego ciągłe patrzenie w dół (np. w telefon, czy ekran laptopa), to tworzą się idealne warunki do powstawania fałdy pod brodą.

Przy okazji tematu obwisłej skóry interesujące jest to, co się dzieje kiedy byłeś otyły, ale straciłeś na wadze. Jeśli stało się to w szybkim tempie, to możesz mieć rozciągniętą skórę pod brodą, która była dostosowana jeszcze do starej wagi. Niestety, po rozciągnięciu skóra nie wróci sama do pierwotnej wielkości.

Jak widzisz, przyczyny tego problemu nie są oczywiste. Ale zabiegi estetyczne, które go rozwiązują – jak najbardziej tak.

Rekomendowane zabiegi estetyczne

Pacjentom zależy na niskich barierach wejścia. Z reguły nie chcą, żeby likwidacja problemu estetycznego wiązała się z operacją, narkozą, czy tygodniami dochodzenia do siebie. Powody są oczywiste.

Z drugiej strony są metody, które nie wymagają niczego od pacjenta – na przykład proponowane szeroko ćwiczenia na drugi podbródek. Z pewnością brzmi to atrakcyjnie, żeby zredukować ten problem bez ruszania się z kanapy. Skuteczności machania głową w różne strony w tej sytuacji nie chciałabym jednak komentować.

Ze swoim podejściem jako lekarz jestem gdzieś pośrodku. Dlatego przedstawię zabiegi, które w mojej opinii są rozsądnym kompromisem między tymi dwiema skrajnościami.

Lipoliza iniekcyjna
alt="drugi podbródek"
dimid_86/shutterstock.com

Lipoliza iniekcyjna polega na wprowadzeniu preparatu, który ma za zadanie miejscowo rozpuścić tłuszcz na obszarze zabiegowym. Przy pomocy igły lub kaniuli w skórę podawany jest preparat mający w swoim składzie najczęściej: deoksycholan sodu, fosfatydylocholinę i wspierająco L-karnitynę. Preparat rozbija komórki tkanki tłuszczowej (adipocyty), a następnie są one usuwane przez organizm.

Lipoliza stoi więc w sprzeczności z tym wszystkim, co napisałam wcześniej odnośnie miejscowego spalania tłuszczu. Będąc na diecie nie jest to możliwe, lecz przy pomocy lipolizy – jak najbardziej tak.

Lipoliza to mój preferowany zabieg (obok nici) jeśli chodzi o redukcję drugiego podbródka. Jest wygodny dla pacjentów i daje korzystne rezultaty po serii minimum 3 zabiegów, co ok. 3-4 tygodnie. Wiadomo – w przypadku gdy wyjściowo tkanki tłuszczowej było dość dużo, zabiegów trzeba będzie powtórzyć więcej.

Lipoliza iniekcyjna polega na wprowadzeniu preparatu, który ma za zadanie miejscowo rozpuścić tłuszcz na obszarze zabiegowym.

Nie ma przeciwwskazań żeby wykonać więcej niż 3 zabiegi, choć lipoliza w przypadku pacjentów z otyłością nie jest dobrym rozwiązaniem. Zabiegi estetyczne tego typu warto wspomagać dietą i aktywnością fizyczną. Uważam, że lekarze powinni często to komunikować swoim pacjentom i szerzyć dobre nawyki.

Nici liftingujące haczykowe

Nici liftingujące haczykowe to doskonała metoda na drugi podbródek. Ich zasada działania może wywoływać początkowo obawy pacjentów… dopóki nie zobaczą korzyści z zabiegu na własne oczy.

Konstrukcja nici (przypominająca w uproszczeniu gałązkę róży z kolcami) umożliwia bardzo dobre efekty na ten problem. Podczas zakładania takich nici jest możliwość naciągnięcia skóry (przesunięcia tkanek), żeby zlikwidować efekt drugiego podbródka, czy chomików.

Takie nici haczykowe są wprowadzane przy pomocą kaniuli w taki sposób, żeby móc naciągnąć i unieść skórę. W przypadku walki z chomikami często miejsca ukłucia znajdują się nad uchem w linii włosów. Kiedy walczymy dodatkowo z drugim podbródkiem – w okolicy kąta żuchwy.

alt="drugi podbródek"
TanyaLovus/shutterstock.com

Techniki zakładania nici są różne. W swojej praktyce spotkałam się niejednokrotnie także z zakładaniem nici od strony brody. Specjalna konstrukcja nici umożliwia dwie rzeczy, niezwykle ważne przy tym zabiegu:

  • możliwość umiejscowienia nici także na całej długości szyi (od ucha do ucha)
  • rozpuszczalność, dzięki której organizm po czasie sam pozbywa się tego produktu.

Dwa słowa o samej rozpuszczalności. Składniki, z których zbudowane są nici działają korzystnie na produkcję kolagenu. Tak więc efekt jest podwójny – lifiting oraz silna stymulacja skóry i spowolnienie procesu starzenia.

Już po około 6 tygodniach nici zaczynają się rozpuszczać i fragmentować w skórze, jednak pacjent już od pierwszego dnia może cieszyć się z efektów liftingu.

Konstrukcja nici (przypominająca w uproszczeniu gałązkę róży z kolcami) umożliwia bardzo dobre efekty. Podczas zakładania ich jest możliwość naciągnięcia skóry (przesunięcia tkanek), żeby zlikwidować efekt drugiego podbródka, czy chomików.

Według mnie ważne jest poinformowanie pacjenta o ewentualnych problemach przy późniejszym planowanym liftingu chirurgicznym. Nawet jeśli pacjent obecnie nie myśli o wizycie u chirurga i pozbycia się problemu drugiego podbródka za pomocą skalpela.

Decydując się na nici pacjent musi być świadomy, że w przyszłości chirurg może nie chcieć podjąć się wykonania takiego zabiegu. Nici rzeczywiście się rozpuszczają po pewnym czasie (co sama mogłam zauważyć przy niedawnej próbie wyciągania nici kilka tygodni po zabiegu), jednak nie rozpuszczają się w 100%. A zrosty tworzące się wokół tkanek są na tyle istotne, że lifting chirurgiczny może być bardzo trudny do przeprowadzenia.

Kriolipoliza

To zabieg, który polega na poddaniu leczonego obszaru działaniu bardzo niskiej temperatury. W ten sposób wytwarzamy kontrolowany stan zapalny, na skutek którego komórki tłuszczowe są usuwane z organizmu. Plusem zabiegu jest mała inwazyjność i brak czasu rekonwalescencji. Oprócz ewentualnych siniaków po zabiegu, czy obrzęku trwającego ok. 2 dni, pacjent spokojnie może wrócić do codziennych zajęć.

Minusem w mojej opinii jest czas uzyskania pierwszych efektów. Musimy na to poczekać co najmniej 2 miesiące od pierwszego zabiegu. A pacjenci, jak wiadomo, mogą nie być na tyle cierpliwi. Dlatego dobrze jest połączyć różne metody walki z drugim podbródkiem, tak żeby efekty były zauważalne szybciej i skuteczniej.

Kriolipoliza to zabieg polegający na poddaniu leczonego obszaru działaniu bardzo niskiej temperatury. W ten sposób wytwarzamy kontrolowany stan zapalny, na skutek którego komórki tłuszczowe są usuwane z organizmu.

Inne mało inwazyjne metody

Są jeszcze dwie metody, które są warte rozważenia przy tym problemie estetycznym.

alt="drugi podbródek"
MBLifestyle/shutterstock.com

Liposukcja – która polega na odessaniu tłuszczu z okolicy podbródka. Metoda ta daje dużą skuteczność, jednak jest zdecydowanie bardziej inwazyjna niż dwie powyższe. Z reguły jest wykonywana przez chirurgów plastycznych. Metoda ta choć bardziej inwazyjna, daje nieporównywalnie lepsze efekty. Dlatego w przypadku pacjentów z dużym problemem albo takich, którzy mają nadmierne oczekiwania do zabiegów mniej inwazyjnych, dobrze jest uświadomić na temat bezpieczności zabiegu i przekonania ich do podjęcia tej drogi.

Zabiegi falami dźwiękowymi HIFU – zabieg polega na dostarczaniu fal ultradźwiękowych wysokiej częstotliwości w okolice podbródka. Zabieg jest nieinwazyjny i nie ma żadnych barier wejścia dla pacjentów. Celem jest stymulacja produkcji kolagenu. Zabieg należy wykonać w serii, a efekt będzie bardziej subtelny niż przy wymienionych wcześniej zabiegach. To także jest dobra opcja dla pacjentów, którzy szykują się na ważną uroczystość i chcą na niej wyglądać trochę lepiej. Po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Na co się zdecydować?

Podsumowując, drugi podbródek jest problemem złożonym. Pytanie „na co się zdecydować” powinno dotyczyć obu stron:

  • pacjentów – którzy powinni zdecydować się na zabieg, w ramach którego czują się komfortowo. To moim zdaniem kluczowe dla satysfakcji, a także dla powodzenia procedury;
  • lekarzy – którzy powinni wybrać metody, w które wierzą i są odpowiednie dla leczonych przez nich pacjentów. W tym zakresie gorąco zachęcam do poszerzania swoich umiejętności i nie ograniczania się tylko do jednej oferowanej metody.

Monika Łyżwa

Lekarka medycyny estetycznej, przyjmująca na co dzień w Krakowie. Jej misją jest pomoc pacjentom w dążeniu do wyglądu, który ich uszczęśliwia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w zabiegach z użyciem m.in. botoksu, kwasu hialuronowego, osocza i laserów medycznych. Prowadzi blog https://doktormonika.pl. Jej pasją są dalekie podróże.

Facebook Instagram Youtube Spotify