Dermatic.pl Aesthetic Business

Pięć sposobów na piękne usta

usta 1200x300
Newsletter
, ten tekst przeczytasz w: 8 minuty

My lips, two blushing pilgrims, ready stand, To smooth that rough touch with a tender kiss. /William Shakespeare/

Objętość i zmysłowość, korekta dysproporcji, przywrócenie nawilżania, nadanie kształtu, modelowanie! Pełne usta od zawsze kojarzą się z młodością i pięknem.

Julia Shershnova

Powiększanie ust jest jednym z najbardziej poszukiwanych zabiegów w estetyce. Według statystyk zajmuje drugie miejsce – po zabiegach z użyciem botoksu – w gabinecie zabiegów estetycznych. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wpływ mediów społecznościowych, a szczególnie celebrytów, spowodował gwałtowny wzrost popytu. Zatem wielu pacjentów szczególnie chętnie powiększa usta, aby poprawić ich kształt i rozmiar.

Pełne usta są uważane za atrakcyjne seksualnie

Kształt i objętość warg, stosunek pomiędzy górną a dolną wargą odgrywają ważną rolę w estetyce twarzy i wyglądzie człowieka. Zabieg jest zwykle wykonywany u bardziej młodych pacjentów w celu poprawy wyglądu poprzez zwiększenie objętości ust

Kobiety z pięknymi ustami czują się atrakcyjniejsze i mają bardziej optymistyczne nastawienie.

Pełne usta są uważane za atrakcyjne seksualnie zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Według firmy badawczej NPD Group sprzedaż szminek w USA osiągnęła w 2011 roku poziom 290 mln USD, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu do roku 2010. Natomiast sprzedaż błyszczyków do ust wyniosła około 182 mln USD. Nawet w czasach kryzysu kobiety nie przestają kupować szminek. 

„Efekt szminki” – termin wprowadzony przez Leonarda Laudera, honorowego prezesa Estee Lauder Companies w 2001 roku – opisuje zjawisko wzrostu sprzedaży szminki podczas recesji gospodarczej. Kobiety z pięknymi ustami czują się atrakcyjniejsze i mają bardziej optymistyczne nastawienie. Ciekawe będzie poznanie statystyk dotyczących używania szminek w okresie pandemii i noszenia maseczek.

Anatomia ust

Kształt i wielkość ust zależy od indywidualnych cech mięśnia okrężnego ust, położenia bądź braku zębów przednich. W związku z tym rozróżnia się usta wypukłe (procheilia) i proste (orthocheilia) oraz zapadnięte (opistocheilia), które zwykle obserwuje się u osób w podeszłym wieku przy utracie przednich zębów. Zazwyczaj górna warga jest nieco wysunięta względem dolnej. Na górnej wardze pionowo w stronę przegrody nosowej biegnie rynienka (filtrum), dzieląc wargę na trzy części: środkową i dwie boczne. W okolicy czerwieni wargowej rynienka kończy się guzkiem wargi górnej (tuberculum labii sup.). Wymiary guzka wargi górnej bardzo się różnią. Linia znajdująca pośrodku górnej wargi i oddzielająca czerwień wargową górnej wargi od rynienki podnosowej nazywa się łukiem Kupidyna.

Powiększanie ust według statystyk zajmuje drugie miejsce – po zabiegach z użyciem botoksu.

W antropologii usta rozróżnia się pod względem grubości, wyprofilowania i konturu górnej wargi, szerokości szpary ust. Pod względem grubości wargi dzieli się na cienkie, średnie, grube, bardzo grube (wywinięte). Najgrubsze (wywinięte) usta i procheilia są charakterystyczne dla czarnej odmiany rasowej (ekwatorialnej) oraz australoidalnej. Białą odmianę rasową cechuje ortocheilia. Najcieńsze usta występują u niektórych ludów na północy Europy i Azji. 

Górna warga może mieć różny kontur – wklęsły, prosty, wypukły. Ten ostatni jest szczególnie charakterystyczny dla Pigmejów z Afryki Środkowej i Semangów (półwysep Malakka). Wysokość i wyprofilowanie górnej wargi, grubość warg i szerokość ust różnią się także w zależności od wieku i płci.

Podstawowe proporcje ust zmieniają się wraz z wiekiem

Proces starzenia się twarzy dotyczy wielu struktur, w tym kośćca, tłuszczu, tkanek miękkich i skóry. Genetyka, naturalne starzenie się, fotostarzenie, palenie tytoniu i powtarzające się skurcze mięśnia orbicularis oris tworzą „lipstick bleed lines”. Usta stają się węższe z wiekiem z powodu zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny. U starszych pacjentów zastrzyki z kwasu hialuronowego mają na celu nadanie ustom naturalnej krzywizny.

Wiotczenie skóry w wyniku starzenia powoduje wydłużenie części skórnej wargi, co ma miejsce równocześnie ze skróceniem widocznej powierzchni błony śluzowej i zwężeniem wargi jako całości.

alt="piękne usta"
Master1305/shutterstock.com

Wiotczenie skóry w wyniku starzenia powoduje wydłużenie części skórnej wargi, co ma miejsce równocześnie ze skróceniem widocznej powierzchni błony śluzowej i zwężeniem wargi jako całości. Czerwień wargowa się chowa do środka ust. Usta osoby starszej stają się spłaszczone, dwuwymiarowe w porównaniu do bardziej kształtnych młodych ust.  Dolna warga rzadko bywa cienka w pojedynkę, głównie dlatego, iż jest mniej podatna na kurczenie się z upływem czasu.

Wąskie usta są głównym wskazaniem do ich powiększania, które może być związane z wiekiem lub nie. Chociaż na rynku dostępne są różne wypełniacze do wstrzykiwania, mają one działanie tymczasowe i wymagają powtarzania zabiegu w odstępach 6-12 miesięcy, aby utrzymać trwałe efekty. Dla pacjentów z lękiem przed igłą bądź poszukujących bardziej długotrwałego i oszczędnego rozwiązania w zakresie powiększania ust (w porównaniu z powtarzanymi zastrzykami z wypełniaczami), implantacja warg za pomocą implantu alloplastycznego jest kolejną opcją do wyboru.

Nie ma jednego sposobu

Powiększanie ust za pomocą zaawansowanych technik stało się bardzo popularne. Celem zabiegu powiększania ust jest stworzenie gładkich ust o odpowiedniej objętości, z wyraźnie zaznaczoną czerwienią wargową. Nie ma jednego sposobu na osiągnięcie pożądanych efektów. W świecie kosmetologii estetycznej istnieje wiele technik, dzięki połączeniu których można osiągnąć pożądany rezultat. 

Metody powiększania warg dzieli się na chirurgiczne i niechirurgiczne. Jeden z zabiegów chirurgicznych – plastyka V-Y – jest wykonywany bez użycia materiałów skórnych lub implantów i ma na celu wysunięcie czerwieni wargowej poprzez podniesienie błony śluzowej warg. Inne opcje chirurgicznego powiększania warg obejmują bezpośredni lifting warg (lip lift) i zabiegi podnosowego liftingu warg. Rzadziej stosuje się chirurgiczne implanty warg oraz przeszczepy własnego tłuszczu.

Implant autogeniczny – tłuszcz – jest zwykle pobierany przy równoczesnej liposukcji twarzy, szyi bądź ciała, chirurg zazwyczaj wprowadza tłuszcz za pomocą strzykawki lub kaniuli. Wypełnianie za pomocą tłuszczu może prowadzić do długotrwałego obrzęku, asymetrii lub guzkowatego wyglądu wargi z powodu jego nieprzewidywalnego wchłaniania. 

Implanty alloplastyczne – sylikon – są sprzedawane komercyjnie i są dostępne w 3 średnicach (3, 4 i 5 mm) oraz trzech długościach (55, 60 i 65 mm). Standardowym rozmiarem najczęściej stosowanym w praktyce jest proteza o szerokości 4 mm.

Wstrzykiwanie wypełniaczy skórnych jest najpopularniejszym zabiegiem niechirurgicznym wykonywanym w celu zwiększenia objętości i poprawy kształtu ust. Półtrwałe wypełniacze skórne, takie jak hydroksylapatyt wapnia i kwas L-polimlekowy oraz stałe wypełniacze nie są preferowane w celu powiększania ust. Wypełniacze z kwasem hialuronowym są najczęściej stosowanymi produktami. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą być również stosowane w leczeniu blizn pooperacyjnych i pozapalnych na wargach, a także korekcji warg asymetrycznych.

Preparaty kwasu hialuronowego są stosunkowo bezpieczne, a jeśli efekt nie jest zadowalający, można zastosować hialuronidazę. Testy alergiczne nie są wymagane, ale wywiad alergologiczny jest brany pod uwagę przy wyborze preparatu z lidokainą lub bez w składzie oraz przy metodzie znieczulenia.

Igła, czy kaniula?
alt=""
Stefan-Redel-stock.adobe.com

Aby uniknąć uszkodzenia naczyń, zalecane są igły do powierzchniowego wstrzykiwania. Niemniej jednak warto również dla bezpieczeństwa używać kaniule – można bezpiecznie stosować je przy głębokich zastrzykach. Głębokość wstrzyknięcia odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu dobrych wyników estetycznych i funkcjonalnych.

Główne techniki przy pracy to liniowo-wsteczna, depozyty oraz wariacje liniowo-wstecznej – wachlarzowa. Istnieje wiele autorskich metod, które zyskują popularność w świecie medycyny estetycznej. Ale wszystkie opierają się na połączeniu klasycznych technik. 

Szczególnie popularne są teraz metody Russian lips, „płaskich ust”, które otrzymuje się dzięki odpowiedniemu rozmiarowi igły, warstwie, do której robione są wstrzyknięcia oraz kątowi wkłucia. Ważną rolę ma wybór gęstości preparatu. Aby stworzyć odpowiedni kształt, lepiej jest użyć gęstości 20-24 mg/ml. Jeśli celem jest delikatne odświeżenie kształtu i nawilżenie, używamy mniejszej gęstości 14-16 mg/ml.

Wstrzykiwanie wypełniaczy skórnych jest najpopularniejszym zabiegiem niechirurgicznym wykonywanym w celu zwiększenia objętości i poprawy kształtu ust.

Idealne proporcje to proporcje złotego podziału

Klasyczne proporcje ust w stosunku do reszty twarzy według Leonarda Da Vinci to 1:1,618. Te podstawowe zasady estetyczne ustanowione setki lat temu obowiązują do dziś. 

Złota liczba oznaczona grecką literą φ (fi) jest liczbą niewymierną wynoszącą 1,618033988. Uzyskuje się ją, gdy prosta a + b jest podzielona w taki sposób, że a + b/a = a/b (rys. 5) Mimo, iż indyjscy matematycy badali złoty stosunek ponad 2000 lat temu, po raz pierwszy pojawił się on w dokumentach pisemnych w Elementach Euklidesa ~ 300 r. p. n. e. 

Złoty stosunek, znany również jako boska proporcja, jest uważany przez wielu za klucz do tajemnicy estetyki, atrakcyjności i ludzkiego piękna. Szerokość ust jest φ razy większa niż szerokość nosa. Odległość między bocznymi kącikami oczu jest φ razy większa niż szerokość ust. Wysokość twarzy od źrenic do podbródka jest φ razy większa niż wysokość od linii włosów do źrenic.

Złoty stosunek, znany również jako boska proporcja, jest uważany przez wielu za klucz do tajemnicy estetyki, atrakcyjności i ludzkiego piękna.

Greccy artyści jako pierwsi wykonywali swoje prace zgodnie z tymi zasadami. Na przykład głowa i ciało Afrodyty mają idealne proporcje oparte na koncepcji złotego podziału.

Idealny stosunek górnej i dolnej wargi
alt="piękne usta"

W spojrzeniu z przodu idealny stosunek górnej i dolnej wargi wynosi 1:1,6. Wysokość górnej wargi w pionie powinna być mniejsza niż wysokość dolnej wargi. Kobiety często proszą o powiększenie tylko górnej wargi, nie biorąc pod uwagę równowagi pomiędzy górną a dolną wargą. Dlatego specjalista musi wyjaśnić pacjentowi idealną proporcję.  

„Kacze” usta  powstają nie tylko z powodu nadmiernej korekcji, lecz również z powodu niewłaściwego zrozumienia cienkich konturów normalnej anatomii warg. Na widoku z boku, jeśli poprowadzić linię prostą od subnasale do pogonionu, górna warga powinna wystawać 3,5 mm przed linią, natomiast dolna – 2,2 mm. Górna warga powinna wystawać nieco bardziej niż dolna. Wyolbrzymianie tych proporcji lub niewłaściwy ich stosunek może doprowadzić do powstania „kaczych” lub „rybich” ust. W żadnym wypadku usta nie powinny wchodzić do pokoju przed ich posiadaczem!

Środki ostrożności

Aby zapewnić pacjentowi komfort i satysfakcję, należy podjąć wszelkie środki ostrożności. Bez wątpienia naszym głównym celem jest zapobieganie możliwym komplikacjom dzięki bezpiecznej i właściwej technice wykonania. 

Nasz drugi cel, jakim jest zapewnienie komfortu pacjentowi, zwykle zależy od bólu spowodowanego zabiegami iniekcyjnymi. Specjaliści wykonujący zastrzyki z kwasu hialuronowego na twarzy zgodzą się, że usta są bardzo trudnym obszarem, jeśli chodzi o wystarczającą kontrolę bólu. W tym celu często stosuje się zimne okłady i miejscowe kremy znieczulające. Ale zazwyczaj nie zapewniają one bezbolesnego przeżycia, szczególnie przy zabiegach powiększania ust. Dlatego trwają poszukiwania metod, które pomogą w osiągnięciu tego celu.

W ostatnim czasie specjaliści stosują narzędzia wibracyjne w celu łagodzenia bólu podczas kosmetycznych zabiegów iniekcyjnych. Metoda ta opiera się na bramkowej teorii bólu („gate control”) zaproponowanej przez Melzacka i Walla. Polega ona na zmniejszeniu intensywności bólu poprzez jednoczesne przekazywanie bezbolesnych bodźców, takich jak wibracje. Metodę tę zastosowano również w zabiegach niekosmetycznych, wśród dorosłych i dzieci. Jest ona uważana za bezpieczną i skuteczną metodę poprawy komfortu pacjenta. Ta metoda została również zbadana pod kątem jej skuteczności przy wstrzykiwaniu toksyny botulinowej typu A i wypełniaczy skórnych dla twarzy.

Doskonałe wyniki daje znieczulenie stomatologiczne przed powiększeniem ust.

Przed zabiegiem ważne jest sprawdzenie asymetrii. 

Główne przyczyny powstawania asymetrii ust

  • uszkodzenie nerwu twarzowego,
  • nieprawidłowy zgryz,
  • brak kilku zębów,
  • nierównomierność zmian skórnych z powodu wieku, operacji plastycznych lub chorób.

Główne przeciwwskazania do zabiegów powiększania ust

  • ciąża i okres laktacji
  • onkologia
  • przewlekłe choroby tkanki łącznej lub krwi
  •  padaczka
  •  w chwili zabiegu – uszkodzenia warg lub obszarów skóry w pobliżu: opryszczka, obszary zapalne
  • przebyte w ostatnim czasie choroby zakaźne lub objawy chorób zakaźnych w dniu zabiegu (wzrost temperatury w dniu zabiegu)
  •  trwałe wypełniacze w ustach.

Co może mieć miejsce po powiększeniu ust kwasem hialuronowym? Obrzęk pourazowy, szczególnie w 2-3 dobie, który jest bardziej wyraźny, jeśli lek zawierał lidokainę. Mogą się pojawić krwiaki, które ustępują same, a w celu przyspieszenia procesu może być stosowana maść na bazie heparyny lub arniki.

Statystyki

Zabieg powiększania ust zyskuje coraz większą popularność, pracując z takimi aspektami jak: objętość i zmysłowość, korekcja dysproporcji, nawilżanie, modelowanie kształtu.

Jedyną zasadą w mojej pracy jest tworzenie idealnych naturalnych ust, bez hiperkorekcji.

W ramach statystyki w 2018 r. 72% chirurgów plastycznych zajmujących się plastyką twarzy zauważyło wzrost liczby zabiegów kosmetycznych lub zastrzyków u pacjentów w wieku poniżej 30 lat. Stanowi to wzrost o 24% w tej grupie wiekowej w porównaniu do 2013 roku (z 58% do 72%).

Bardzo podoba mi się ten trend, jednak jedyną zasadą w mojej pracy jest tworzenie idealnych naturalnych ust, bez hiperkorekcji.

Julia Shershnova

Lekarka, absolwentka Zaporoskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka medycyny estetycznej, właścicielka sieci gabinetów medycyny estetycznej “Beauty Concept” w Szczecinie. 

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify