Dermatic.pl Aesthetic Business

Kwas polimlekowy – odnowa i stymulacja, efekty rozłożone w czasie – rozmowa z lek. Moniką Łyżwą

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
– Kwas polimlekowy szczególnie dobrze sprawdzi się tam, gdzie podczas procesu starzenia doszło do utraty podskórnej tkanki tłuszczowej. Można go zastosować w obrębie twarzy, a także szyi, dekoltu i ciała – stwierdza lekarka medycyny estetycznej Monika Łyżwa.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Jakie są wskazania do użycia kwasu polimlekowego?

– Kwas polimlekowy należy do grupy silnych stymulatorów tkankowych. Użyjemy go wtedy, gdy pacjent zmaga się z utratą elastyczności skóry i jej wiotkością. Szczególnie dobrze sprawdzi się tam, gdzie podczas procesu starzenia doszło do utraty podskórnej tkanki tłuszczowej. Można go zastosować w obrębie twarzy (policzki i linia żuchwy), a także szyi, dekoltu i ciała. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wzmocnienie i odbudowanie jakości skóry.

Idealny pacjent do zabiegu z kwasem polimlekowym to osoba o cienkiej, „papierowej” skórze, w której dostrzegamy małą gęstość i jędrność, a także pacjent z zapadniętymi policzkami.

Jaki jest mechanizm działania kwasu polimlekowego?
Supavadee butradee/shutterstock.com

– Kwas polimlekowy podany do tkanek powoduje reakcje chemiczne, zmierzające do naturalnego wytwarzania się kolagenu w skórze. Sam preparat po pewnym czasie jest metabolizowany, przy czym proces stymulacji trwa znacznie dłużej niż okres utrzymywania się preparatu w organizmie; a efektami zabiegów możemy cieszyć się nawet do 2 lat.

Kwas polimlekowy nie jest wypełniaczem i nie daje efektu nadmiernego wypełnienia. Przywraca on prawidłowe naturalne objętości skóry. Poprzez stymulację fibroblastów do naturalnej produkcji kolagenu daje efekt przeciwzmarszczkowy i napinający skórę.

Jak wygląda zabieg?

– Podczas konsultacji z pacjentem w gabinecie ustalamy czy zabieg z kwasem polimlekowym będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, to można go wykonać bez specjalnych przygotowań, nawet na tej samej wizycie.

Podczas zabiegu lekarz ustala miejsca oraz schemat podania preparatu w skórę, w zależności od miejsc i potrzeb konkretnego pacjenta. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i nie jest bolesny.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

– Od pierwszego dnia po zabiegu z kwasem polimlekowym pacjent powinien masować twarz zgodnie z zaleceniami i instrukcjami lekarza. Masaż twarzy na obszarze podania zmniejsza ryzyko powstawania grudek po zabiegu. Lekarz po zabiegu powinien dokładnie opisać techniki masażu i nauczyć pacjenta w jaki sposób go wykonywać.

Poza tym w dniu zabiegu unikamy sauny, solarium, basenów, ciężkiego wysiłku fizycznego i spożywania alkoholu. Szczególnie warto dbać o higienę w obszarach nakłuć, aby nie dopuścić do zakażenia skóry.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Czy możemy spotkać się z bólem?

– Przeciwwskazania do zabiegu to: choroby autoimmunologiczne, ciąża, karmienie piersią, stany zapalne organizmu, infekcje i opryszczka. Każdorazowo przed zabiegiem z kwasem polimlekowym należy upewnić się, że u pacjenta nie występują przeciwwskazania.

Jakich efektów można się spodziewać i kiedy są one widoczne? Czy efekt wygląda naturalnie?
Supavadee butradee/shutterstock.com

– Stymulacja, czyli pobudzenie komórek do pracy i do produkcji kolagenu rozpoczyna się już od pierwszego dnia po zabiegu. Jednak pierwsze efekty będą widoczne dopiero kilka tygodni później. Z pewnością efekty stymulatorów tkankowych są rozłożone w czasie i najlepiej porównywać je z miesiąca na miesiąc – nie częściej.

Dużą zaletą zabiegów z kwasem polimlekowym są naturalne efekty. Ponieważ preparat nie ma właściwości wypełniających, to poprawa jakości skóry i różnice względem sytuacji przed zabiegiem są bardzo naturalne.

Na kilka miesięcy po zabiegu (lub serii zabiegów) można liczyć na poprawę gęstości i jędrności skóry, co przekłada się na efekt odmłodzenia. Wzrost produkcji kolagenu w skórze powoduje, że wygląda ona znacznie korzystniej niż wcześniej, bez wrażenia sztuczności. Możemy zauważyć poprawę nawilżenia, wygładzenie skóry, zwiększoną promienność, jednolitość cery. A także sprężystość skóry podczas pracy mimicznej mięśni, jak na przykład podczas uśmiechu.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Specyficznym powikłaniem dla zabiegów z kwasem polimlekowym jest możliwość wystąpienia grudek po zabiegu. Ponieważ takich grudek nie da się rozpuścić, niezwykle ważne jest przestrzeganie protokołu podawania preparatu przez lekarza. A także stosowanie się do zaleceń i instrukcji pozabiegowych przez pacjenta.

Poza tym, zabieg wiąże się z ryzykiem powstawania obrzęków, zaczerwienienia i reakcji alergicznych skóry. Możliwe są także zasinienia i inne reakcje, specyficzne dla podawanego produktu, których zarówno lekarz, jak i pacjent powinni być całkowicie świadomi przed zabiegiem.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

– Zabieg można powtarzać, ale nie zawsze jest taka potrzeba. To znaczy, że jeśli pacjent nie zdecyduje się na wykonanie drugiego lub trzeciego zabiegu, to nie stanowi to zagrożenia – a jedynie może tylko zmniejszyć możliwe do osiągnięcia efekty. Plan zabiegowy powinien być zawsze ustalony na wizycie konsultacyjnej, po zbadaniu pacjenta. Często zabiegi z kwasem polimlekowym warto powtórzyć w odstępie 4-6 tygodni, wykonując łącznie ok. 3-4 zabiegi. Dzięki temu proces stymulacji jest mocniejszy i wydłużony w czasie.

Monika Łyżwa – lekarka medycyny estetycznej, przyjmująca na co dzień w Krakowie. Jej misją jest pomoc pacjentom w dążeniu do wyglądu, który ich uszczęśliwia. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w zabiegach z użyciem stymulatorów tkankowych, toksyny botulinowej i wypełniaczy. Prowadzi blog https://doktormonika.pl/

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify