Dermatic.pl Aesthetic Business

Spożycie alkoholu a zdrowie skóry

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Nieumiarkowane spożywanie alkoholu jest jednym z głównych zagrożeń zdrowia publicznego na świecie. Nawyki żywieniowe odnoszą się do preferencji dotyczących jedzenia lub napojów. są ważną częścią kultury żywieniowej i podlegają wpływom czynników regionalnych, historycznych, kulturowych, produktowych i innych. Co prawda występowanie niedoborów witamin, pierwiastków śladowych i białka w rozwiniętych krajach zachodnich jest bardzo niskie. Jednakże niezrównoważona lub niepełna dieta może również prowadzić do chorób i starzenia się. Wpływając w ten sposób na zdrowie skóry.

dr inż. Katarzyna Okręglicka

Dane z badań epidemiologicznych i eksperymentalnych wskazują na ważną rolę diety i wzorców żywieniowych w patogenezie wielu chorób związanych z wiekiem.

Metabolizmu alkoholu

Nieumiarkowane spożywanie alkoholu jest jednym z głównych zagrożeń zdrowia publicznego na świecie. Chociaż nie możemy jednoznacznie wyciągnąć wniosków na temat szkodliwego wpływu alkoholu na organizm, alkohol i aceton wytwarzany w wyniku metabolizmu alkoholu mogą sprzyjać proliferacji keratynocytów skóry. Zwiększając w ten sposób przepuszczalność skóry i uszkadzając jej funkcję barierową. Alkohol wpływa również na metabolizm trójglicerydów i cholesterolu oraz na skład lipidowy skóry.

Chociaż nie możemy jednoznacznie wyciągnąć wniosków na temat szkodliwego wpływu alkoholu na organizm, alkohol i aceton wytwarzany w wyniku metabolizmu alkoholu mogą sprzyjać proliferacji keratynocytów skóry.

Badania Goodmana i wsp. wykazały, że starzenie się powoduje zmiany w skórze twarzy i jej objętości i jest ściśle związane z paleniem papierosów i intensywnym piciem A stopień starzenia się twarzy zwiększa się wraz z ilością i czasem ekspozycji na tytoń i alkohol. Z drugiej strony rzucenie palenia i alkoholu może opóźnić procesy starzenia się skóry. Dysfunkcja metabolizmu alkoholu w mysim lub ludzkim allelu dehydrogenazy aldehydowej 2 (ALDH2) z nokautem genu dehydrogenazy 2 (ALDH2) również potwierdziła, że alkohol może powodować zwiększoną pigmentację skóry, chociaż mechanizm jego działania jest niejasny.

Spożywanie alkoholu osłabia system obrony antyoksydacyjnej skóry poprzez zmniejszenie stężenia karotenoidów w skórze. Alkohol powoduje również rozszerzenie naczyń obwodowych, co może prowadzić do rozszerzenia naczyń włosowatych na twarzy. Postrzeganie społeczne i osądy wartościujące często opierają się na wyglądzie. Zmarszczki. obrzęk pod oczami, nierówny koloryt skóry, utrata objętości wokół oczu, środkowej części twarzy i ust potęgują wrażenie podeszłego wieku.

Nasileniem starzenia 11 specyficznych cech

Analiza danych pochodzących od 3267 białych, azjatyckich, czarnych i latynoskich kobiet na trzech kontynentach wykazała powiązania między paleniem i nawykami spożywania alkoholu a nasileniem starzenia 11 specyficznych cech skóry i objętości twarzy przy braku wyrazu twarzy. W tym:

  • czoło,
  • kurze łapki i zmarszczki gładzizny czoła.
  • obrzęk pod oczami.
  • dolina łez,
  • widoczne naczynia krwionośne na policzkach,
  • utrata objętości środkowej części twarzy,
  • fałdy nosowo-wargowe,
  • spojenie ust,
  • linie okołoustne i pełność ust.

Większe spożycie alkoholu zwiększyło również nasilenie niektórych oznak starzenia się twarzy. Wyniki tych badań sugerują związek między spożywaniem alkoholu a stopniem starzenia, który jest statystycznie istotny dla opuchlizny pod oczami, utraty objętości środkowej części twarzy i naczyń krwionośnych na policzkach. U osób intensywnie pijących (tj. tych, które wypijają osiem lub więcej drinków tygodniowo), siedem rysów twarzy było istotnie związanych z pojawieniem się poważniejszego starzenia się niż u kobiet, które nie spożywały alkoholu.

Analiza danych pochodzących od 3267 białych, azjatyckich, czarnych i latynoskich kobiet na trzech kontynentach wykazała powiązania między paleniem i nawykami spożywania alkoholu a nasileniem starzenia 11 specyficznych cech skóry i objętości twarzy

Jednak picie z umiarem było tylko istotnie związane ze zwiększonym obrzękiem pod oczami i utratą objętości środkowej części twarzy. Ogólnie rzecz biorąc średnie nasilenie analizowanych cech w czasie wzrosło w większym stopniu u osób pijących dużo. Jednak porównania między osobami pijącymi średnio i intensywnie nie wykazały znaczących różnic w nasileniu starzenia się żadnych cech twarzy. Z wyjątkiem widocznych naczyń krwionośnych, które były bardziej nasilone u osób pijących intensywnie.

Warto też dodać, że żaden konkretny rodzaj napoju nie został zidentyfikowany jako związany ze zwiększonym nasileniem jakiejkolwiek cechy twarzy. Chociaż obrzęk pod oczami był związany z piciem kombinacji napojów alkoholowych. A u osób pijących wino zaobserwowano zwiększoną widoczność naczyń krwionośnych policzków.

Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na organizm na wiele sposobów

Obserwacje te są zgodne z amerykańskim badaniem bliźniąt, w którym unikanie alkoholu było istotnie związane z młodszym wyglądem. Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na organizm na wiele sposobów. Np. niedobór witamin, uszkodzenie tkanek, zakłócenie reakcji zapalnych i zmniejszona zdolność fibroblastów skóry do produkcji kolagenu typu I. Istnieją doniesienia, że nadużywanie alkoholu zmniejsza masę tkanki tłuszczowej, co może leżeć u podstaw utraty objętości środkowej części twarzy zgłaszanej przez osoby dużo pijące.

Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na organizm na wiele sposobów. Np. niedobór witamin, uszkodzenie tkanek, zakłócenie reakcji zapalnych i zmniejszona zdolność fibroblastów skóry do produkcji kolagenu typu I.

Zwiększona opuchlizna pod oczami mogła być spowodowana odsłonięciem podoczodołowej poduszki tłuszczowej w miarę zmniejszania się objętości środkowej części twarzy. Alkohol osłabia antyoksydacyjny system obronny skóry, czyniąc ją bardziej podatną na oparzenia słoneczne i starzenie się światła ultrafioletowego.

Przebarwienia i rumień
alt="spożycie alkoholu a skóra"
adtaphol chaimongkol/shutterstock.com

U osób nadużywających alkoholu z chorobami wątroby mogą wystąpić przebarwienia i rumień, szczególnie na nogach. Można również zauważyć zaakcentowanie piegów, pigmentacji otoczkowej oraz pigmentacji wokół ust i wokół oczodołu. Dokładne mechanizmy hiperpigmentacji nie są znane, ale mogą być związane z nadmiarem melaniny w melanosomach.

Można również zaobserwować przebarwienia związane z hemochromatozą. Alkohol ułatwia wchłanianie żelaza i dlatego odgrywa rolę w nabytej hemochromatozie. Hemochromatoza klasycznie objawia się uogólnioną hiperpigmentacją ze współistniejącą marskością wątroby i cukrzycą. To związane przebarwienie jest uogólnione od brązowego do łupkowo-szarego, z zaakcentowaniem w miejscach nasłonecznionych. Skóra może być również sucha i łuszcząca się.

U osób nadużywających alkoholu z chorobami wątroby mogą wystąpić przebarwienia i rumień, szczególnie na nogach. Można również zauważyć zaakcentowanie piegów, pigmentacji otoczkowej oraz pigmentacji wokół ust i wokół oczodołu.

Zwiększona częstość występowania nowotworów

Nadużywanie alkoholu od dawna wiąże się ze zwiększoną częstością występowania niektórych nowotworów, w tym raka wątrobowokomórkowego, trzustki i piersi u kobiet. Ponadto spożywanie alkoholu wiąże się z większym ryzykiem raka kolczystokomórkowego jamy ustnej. Dokładny mechanizm nie jest jasny, ale prawdopodobnie jest wieloczynnikowy ze względu na immunosupresyjne działanie alkoholu, związane z nim niedobory żywieniowe i efekt synergistyczny z paleniem papierosów.

Niektóre badania sugerują również, że raki podstawnokomórkowe powstające u przewlekłych alkoholików mają tendencję do wykazywania bardziej naciekającego wzorca. Zwłaszcza jeśli pacjent jest poddany immunosupresji. Guzy są bardziej agresywne i wykazują większą częstość nawrotów miejscowych i zniszczenia.

Nadużywanie alkoholu od dawna wiąże się ze zwiększoną częstością występowania niektórych nowotworów, w tym raka wątrobowokomórkowego, trzustki i piersi u kobiet. Ponadto spożywanie alkoholu wiąże się z większym ryzykiem raka kolczystokomórkowego jamy ustnej.

Nadal badany jest wpływ nadużywania alkoholu na czerniaka złośliwego. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które piły co najmniej 20 gramów alkoholu dziennie, miały 2,5-krotnie większe ryzyko zachorowania na czerniaka/ Chociaż inne badania nie potwierdziły tych odkryć.

Wyraźne powiązania

Mimo nadal nielicznych wyników badań, stwierdzono wyraźne powiązania między starzeniem się twarzy związanym ze stanem skóry i jej objętością na twarzy a nadmiernym spożyciem alkoholu. Niniejsze dane empiryczne wspierają zalecenia, które mogą być przekazywane przez dermatologów i kosmetologów pacjentom dotyczące konieczności modyfikacji stylu życia. Mianowicie, że nieprzekraczanie umiarkowanego spożycia alkoholu może pomóc opóźnić pojawienie się objawów starzenia się twarzy.

dr inż. Katarzyna Okręglicka

Specjalistka w zakresie żywienia człowieka i dietetyki.

Piśmiennictwo:
  1. Goodman, G.D.; Kaufman, J.; Day, D.; Weiss, R.; Kawata, A.K.; Garcia, J.K.; Santangelo, S.; Gallagher, C.J. Impact of Smoking and Alcohol Use on Facial Aging in Women: Results of a Large Multinational, Multiracial, Cross-sectional Survey. J. Clin. Aesthet. Dermatol. 2019, 12, 28–39.
  2. Kuprys, P.V.; Tsukamoto, H.; Gao, B.; Jia, L.; McGowan, J.; Coopersmith, C.M.; Moreno, M.C.; Hulsebus, H.; Meena, A.S.; Souza-Smith, F.M.; et al. Summary of the 2018 Alcohol and Immunology Research Interest Group (AIRIG) meeting. Alcohol 2019, 77, 11–18.
  3. Mills P., Skerrow C., MacKie R. Melanin pigmentation of the skin in primary biliary cirrhosis. J Cutan Pathol, 8 (1982), pp. 404-410
  4. Sanchez M. Alcohol, social behavior disorders, and their cutaneous manifestations. Clin Dermatol, 17 (1999), pp. 479-489
  5. Wynder E., Mushinski M., Spivak J. Tobacco and alcohol consumption in relation to the development of multiple primary cancers. Cancer, 40 (1977), pp. 1872-1878
  6. Oram Y., Orengo I., Griego R., et al. Histologic patterns of basal cell carcinoma based upon patient immunostatus. Dermatol Surg, 21 (1995), pp. 611-614
  7. Goodman, G.D., Kaufman, J., Day, D., Weiss, R., Kawata, A.K., Garcia, J.K., Santangelo, S. and Gallagher, C.J., 2019. Impact of smoking and alcohol use on facial aging in women: results of a large multinational, multiracial, cross-sectional survey. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 12(8), p.28.
  8. Guyuron B, Rowe DJ, Weinfeld AB et al. Factors contributing to the facial aging of identical twins. Plast Reconstr Surg. 2009;123(4):1321–1331.
Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify