Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Plan zabiegowy na jesień, czyli jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać?

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Jesień to najlepsza pora roku na poprawę kondycji skóry. Brak wysokiej temperatury i silnego słońca sprawiają, że skóra w tym okresie szybciej się regeneruje. Odzyskuje odpowiedni poziom nawilżenia, czy jędrności. Także ułatwia działanie substancjom czynnym, zawartym w specjalistycznych preparatach. Jest to idealna pora roku chociażby  na wykonanie zabiegów laserowych, których latem wykonywać nie powinniśmy. 

Paulina Choczaj

Laser frakcyjny jest bardzo popularną i skuteczną metodą m.in. resurfacingu,

czyli laserowego odmładzania skóry. Zabieg wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej nie wymaga długiej rekonwalescencji jak w przypadku zabiegów chirurgicznych i przynosi szybkie efekty. Najczęściej stosuje się go do likwidacji zmarszczek, redukcji przebarwień i rozstępów; leczenia blizn potrądzikowych i kurzych łapek, laserowego usuwania blizn, czy w celu przywrócenia jędrności skóry.

Działanie lasera frakcyjnego CO2 stymuluje naskórek i skórę właściwą do wytwarzania większej ilości kolagenu, ponieważ zostają uruchomione procesy gojenia.

Laser wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła. Laser frakcyjny wytwarza w skórze kontrolowane mikrouszkodzenia, prowadzące do koagulacji tkanek w strefach mikrotermalnych. Uszkodzone komórki skóry zostają zastąpione przez odnowioną i zdrową tkankę, zapewniając nam młody wygląd skóry.

Działanie lasera frakcyjnego CO2 stymuluje naskórek i skórę właściwą do wytwarzania większej ilości kolagenu, ponieważ zostają uruchomione procesy gojenia. Kolagen ma korzystny wpływ na ujędrnienie skóry, nadając jej gładkości i odpowiedniego, zdrowego kolorytu. Resurfacing jest zabiegiem frakcyjnym, który ma skuteczny wpływ na wygładzenie cery.

Technologia pikosekundowa

jest obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą do walki z przebarwieniami skóry, czy niechcianymi tatuażami. Usuwanie pigmentu ze skóry polega na laserowym zniszczeniu barwnika poprzez rozbicie go na bardzo drobne fragmenty. Następnie zostają one pochłonięte przez nasze komórki układu odpornościowego. A to w efekcie prowadzi do oczyszczenia skóry z ciała obcego.

Technologia pikosekundowajest obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą do walki z przebarwieniami skóry, czy niechcianymi tatuażami.

Żeby dokonać tego w jak najskuteczniejszy i najmniej inwazyjny sposób używamy laserów o ekstremalnie krótkim czasie trwania impulsu i ogromnej mocy chwilowej.

Z wiekiem zauważamy na naszej twarzy zmarszczki, a nasza skóra traci jędrność. Jednolity koloryt odchodzi w zapomnienie, za to pojawiają się w coraz większej ilości przebarwienia, którym często towarzyszy również lekki rumień. Skóra robi się cieńsza, fibroblasty rozleniwiają się. A grawitacja zaczyna być coraz bardziej widoczna. To naturalny proces starzenia się skóry.

Ultrakrótkie impulsy zastosowane w Discovery Pico 

w kontrolowany i precyzyjny sposób docierają do głębokich warstw skóry pobudzając przy tym jej naturalne procesy naprawcze. Przewagą wykorzystanego efektu fotomechanicznego (nie termicznego), jest minimalny okres rekonwalescencji z maksymalnie spektakularnym efektem.

Dzięki pobudzeniu skóry w bardzo intensywny sposób dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. To przekłada się bezpośrednio na wzrost napięcia i elastyczności skóry. Efekt zagęszczonej i bardziej sprężystej skóry zauważamy z każdym kolejnym miesiącem.

Przewagą wykorzystanego efektu fotomechanicznego (nie termicznego), jest minimalny okres rekonwalescencji z maksymalnie spektakularnym efektem.

Efektem ubocznym, ale docenianym przez pacjentów jest również fakt, że skóra po zabiegu laserowym oczyszcza się. Przez pierwsze 2 tygodnie możemy zauważyć pojedyncze wypryski, które dość szybko znikają. Po około miesiącu możemy się cieszyć wyrównanym kolorytem oraz zregenerowaną i widocznie zdrowszą cerą.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i swędząca, ten efekt utrzymuje się zaledwie 2-3 dni, więc stosunkowo krótko jak na zabieg laserowy.

Laser Cutera Excel V+
alt="zabiegi na jesień"
thoughtsofjoyce/shutterstock.com

Pierwszym symptomem trądziku różowatego, a zarazem sygnałem ostrzegawczym są zaczerwienienia napadowe. Pojawiające się na początku – nawet tylko sporadycznie rumieńce – powodowane są zwiększoną reaktywnością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Zmiany temperatury, ostre potrawy, zmiany hormonalne, czy  stres.

Zabiegi z użyciem lasera Cutera Excel V+ trwają najczęściej kilkanaście minut i nie wymagają znieczulenia. W trakcie całej procedury stosowane jest chłodzenie, więc zabieg jest praktycznie bezbolesny. Wysokowydajny system chłodzenia umożliwia wykorzystanie większej mocy lasera.

Dzięki temu jego efektywność jest do 3 razy większa niż w standardowych metodach leczenia. Fale lasera przenikają przez skórę do hemoglobiny (czerwonego barwnika  występującego w krwi), powodując ciepło, które niszcząc ściany naczyń powoduje wchłonięcie naczynia.

Stymulatory tkankowe

Zabiegiem całorocznym jest stymulacja skóry. Jednak jeśli chcemy mieć znakomite efekty na kolejną wiosnę warto o tych zabiegach pomyśleć już jesienią.

Stymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej preparaty. Służące do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu dają bardzo naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry.

Stymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej preparaty. Służące do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny.

Grupa preparatów biostymulujących jest duża i nieustannie się poszerza. Jednak każdy z nich jest inny, znaczące różnice odnajdujemy pod względem:

 • rodzaju substancji czynnych,
 • mechanizmu działania,
 • wskazań,
 • obszarów leczenia,
 • technik iniekcji,
 • rezultatów oraz długości ich utrzymywania się. 

Stymulatory tkankowe nie zmieniają rysów twarzy pod względem wolumetrycznym. Przyczyniają się do spiralizowania się włókien kolagenowych, czyli ich skracania. W konsekwencji prowadzi to do zagęszczenia struktur skóry, poprawy owalu, tworzenia działań anty-grawitacyjnych.

Wskazania do zabiegu

alt="zabiegi na jesień"
hedgehog94/shutterstock.com

Podstawowymi wskazaniami do zabiegu są:

 • oznaki starzenia się, w postaci załamań skórnych
 • zarysowana bruzda nosowo-wargowa
 • widoczna rynienka doliny łez
 • kurze łapki
 • zasinienia pod oczami
 • utrata jędrności 
 • spadek gęstości skóry
 • zaburzony owal twarzy, tzw. chomiki
 • przesuszona i poszarzała skóra
 • działanie profilaktyczne

Efekty uzyskane dzięki stymulatorom

Przez obecność wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego i liofilizowanych aminokwasów, jak również peptydów i antyoksydantów, jesteśmy w stanie uzyskać wielokierunkowe rezultaty. Tego typu produkty stymulują fibroblasty  do wzmożonej produkcji kolagenu, czego efektem jest:

 • ujędrnienie i  zagęszczenie skóry
 • podkreślenie owalu twarzy
 • redukcja drugiego podbródka i chomików
 • działanie antygrawitacyjne
 • redukcja zmarszczek

nawilżenie, rozjaśnienie i odżywienie skóry

Mikronakłuwanie

W menu nowoczesnego gabinetu nie może zabraknąć kuracji wykorzystujących mikronakłuwanie. To zabieg coraz bardziej popularny, cieszący się niegasnącym uznaniem i zainteresowaniem klientek.

Mówiąc o mikronakłuwaniu, nie sposób nie mówić o mezoterapii, czyli właśnie połączeniu techniki kontrolowanej perforacji naskórka z jednoczesnym podaniem substancji o różnym spektrum działania, np. nawilżającym, odżywczym, rewitalizującym etc.

Łączenie technik pozwala na naprawdę szybkie i bardzo widoczne efekty, idealne dla bardzo niecierpliwych klientów. Wymaga to jednak kompleksowej wiedzy operatora co do stanu skóry pacjenta, jego zdrowia, predyspozycji i przeciwwskazań.

Peelingi połączone z mikronakłuwaniem
alt="zabiegi na jesień"
Aleksandra_Iarosh/shutterstock.com

Peeling  mechaniczny połączony z mikronakłuwaniem jest idealny przy wszelkich nierównościach, a zwłaszcza przy zjawisku blizn potrądzikowych. Pozwala na maksymalną stymulację naskórka do jego wyrównywania oraz zmiękczania  zwłóknień powstałych w procesie bliznowacenia. Łącząc te dwa zabiegi, otrzymamy efekt szybszy i pełniejszy niż przy stosowaniu ich samodzielnie.

Peeling chemiczny to zabieg polegający na kontrolowanym złuszczaniu naskórka, poprzez nałożenie na skórę preparatu. Zawierającego w swoim składzie substancje chemiczne o ściśle określonym stężeniu. Najczęściej są nimi kwasy, jak kwas TCA, pirogronowy, czy migdałowy.

Peelingi chemiczne intensywnie pobudzają procesy regeneracyjne, umożliwiają pozbycie się  martwego naskórka. Przywracając skórze świeżość i właściwe nawilżenie, co po wakacjach jest szczególnie ważne. Dzięki temu skóra staje się gładsza, jaśniejsza i bardziej wypoczęta.

Ponadto peeling chemiczny pomaga pozbyć się zmarszczek i przebarwień (związanych z nadmierną ekspozycją skóry na słońce), usuwa blizny i rozstępy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

to metoda łącząca w sobie dwa zabiegi. Podczas zabiegu specjalna głowica w jednym czasie nakłuwa skórę dziesiątkami mikroigieł oraz generuje fale radiowe skierowane w kierunku miejsca nakłucia.

Mikronakłucia działają jak drobne zranienia, które mobilizują skórę do regeneracji. Fale radiowe podgrzewają ją, co powoduje obkurczenie włókien kolagenowych (natychmiastowy efekt naprężenia skóry). I bodziec rozpoczynający proces wytwarzania nowych włókien.

Mikronakłucia działają jak drobne zranienia, które mobilizują skórę do regeneracji. Fale radiowe podgrzewają ją, co powoduje obkurczenie włókien kolagenowych (natychmiastowy efekt naprężenia skóry).

Zabieg RF mikroigłowej można wykonywać przez cały rok, ponieważ jej działanie nie opiera się na mechanizmie oparzeń skórnych (laser). Ze względu na inną zasadę działania radiofrekwencja stanowi doskonałe uzupełnienie lub zamiennik zabiegów laserowych, szczególnie:

 • dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższy czas rekonwalescencji
 • dla tych, którzy oczekują szybkich efektów (już po pierwszym zabiegu)

Mimo, że jest to zabieg całoroczny, na efekty musimy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram