Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Stymulatory tkankowe – nowości na rynku

, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Jeszcze do niedawna zanik tkanek i spadek jędrności skóry był głównie uzupełniany poprzez wypełniacze. Preparaty stopniowo były resorbowane przez tkanki i aby unieść owal twarzy, trzeba było robić iniekcje w coraz większych ilościach. A to prowadziło do nienaturalnie przepełnionych i spuchniętych twarzy. Rynek medycyny estetycznej szturmem zdobywają preparaty określane mianem stymulatorów tkankowych.

Paulina Choczaj

Grupa biostymulatorów jest bardzo szeroka i nadal powiększa się o kolejne preparaty zawierające różne substancje czynne.

Poniżej kilka nowych produktów stymulujących zasługujących na szczególna uwagę.

Co to takiego te stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to preparaty stosowane w medycynie estetycznej do iniekcji. Służące do odbudowy skóry poprzez stymulację komórek skóry, kolagenu i elastyny.

Działają przeciwstarzeniowo, ujędrniająco, poprawiają gęstość skóry. Wyróżniamy różne preparaty biostymulujące skórę, każdy z nich jest inny. Różnią się mechanizmem działania, zawartymi substancjami czynnymi, techniką iniekcji; ilością wymaganych zabiegów, obszarem podania oraz długością utrzymywania się rezultatów zabiegów.

Składnikami biostymulatorów są: kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, hydroksyapatyt wapnia, polinukleotydy, witaminy. Rodzaj preparatu zawsze indywidualnie dobierany jest do potrzeb pacjenta i rozwiązuje inny problem skórny.

Stymulatory tkankowe to preparaty stosowane w medycynie estetycznej do iniekcji. Służące do odbudowy skóry poprzez stymulację komórek skóry, kolagenu i elastyny.  Działają przeciwstarzeniowo, ujędrniająco, poprawiają gęstość skóry.

Najczęściej wykorzystywane składniki:

 • nieusieciowany kwas hialuronowy – nawilżenie, odbudowa, poprawa gęstości skóry
 • glicyna – stymuluje syntezę kolagenu i enzymy przeciwutleniające
 • L-prolina – stymuluje syntezę kolagenu, zwiększa gojenie się ran, pomaga w tworzeniu tkanki łącznej
 • hydroksyapatyt wapnia – pomaga odtworzyć utraconą objętość, skorygować fałdy i bruzdy
 • kolagen – odbudowuje i regeneruje tkanki, poprawia kondycje skóry
 • polinukleotydy – nawadniają skórę, pobudzają tworzenie kolagenu, działanie antyoksydacyjne.
Peptidyal

To wysoko stężony kwas hialuronowy z kompleksem aminokwasów. Przyczynia się do bioregeneracji skóry wysoko stężonym kwasem hialuronowym z kompleksem aminokwasów.

alt="Peptidyal 2 opakowanie"
Peptidyal 2 2×2,5ml / dermatic.pl

Zwalczanie oznak starzenia się skóry wymaga wsparcia jej procesów metabolicznych i komórkowych. Badania naukowe udowodniły, że aminokwasy razem z kwasem hialuronowym wspierają procesy bioregeneracji skóry.

Peptidyal działa na strukturę ECM (Extra Cellular Matrix). Jest ona niezbędna do regeneracji włóknistych białek, takich jak kolagen i elastyna oraz do metabolizmu skóry. Zapewnia bowiem rusztowanie, które wspiera migrację komórek i utrzymuje prawidłową ich polaryzację w celu rekonstrukcji wielowarstwowych struktur uszkodzonej tkanki przez fotostarzenie.

Zwalczanie oznak starzenia się skóry wymaga wsparcia jej procesów metabolicznych i komórkowych. Badania naukowe udowodniły, że aminokwasy razem z kwasem hialuronowym wspierają procesy bioregeneracji skóry.

Dzięki obecności fibroblastów strukturę macierzy można naprawić i zregenerować w bardzo krótkim czasie. Fibroblasty odgrywają zasadniczą rolę w ochronie żywej komórki. Przywracając w sposób ciągły trójwymiarową strukturę sieciową, która ją otacza.

W swoim składzie zawiera m.in. aminokwasy.: L-hydroxyproline, L-prolinę i L-lizynę, glicynę, które stanowią aż 70% struktury kolagenu. 

Kwas hialuronowy zawarty w Peptidyal (50 mg/5 ml) posiada niską masę cząsteczkową, co pozwala nam oddziaływać na powierzchnię skóry. Zapewniając wyjątkowe działanie nawilżające i błonotwórcze, wiążąc się z warstwą rogową, dając efekt napięcia i ochrony.

 Zalety Peptidyal

 • wysokie stężenie kwasu hialuronowego
 • opatentowany kompleks aminokwasów
 • indukuje chemotaksję i namnażanie fibroblastów
 • stymuluje syntezę kolagenu i obniża szybkość jego degradacji
 • przyspiesza procesy gojenia
 • przyspiesza o 40% procesy zdrowienia po zabiegach inwazyjnych
 • poprawia gęstość i elastyczność skóry
 CG Styler 600 – można go nazwać stymulatorem z przyszłości 

CG Styler 600 to najnowszy produkt światowego lidera w produkcji peptydów biomimetycznych i czynników wzrostu Laboratorium Caregen Ltd. Ten wyjątkowy stymulator połączony z wypełniaczem został zaprojektowany, aby rozluźnić i odmłodzić starzejącą się skórę, przywracając jej młody wygląd. Stabilizowany kwas hialuronowy połączony ze skondensowanym kompleksem peptydowym pozwala wypełnić umiarkowane zmarszczki oraz fałdy przy zachowaniu naturalnej mimiki twarzy.  

alt="CG Styler 600 opakowanie"
CG Styler 600 1ml / dermatic.pl

Skład: 

 • kwas hialuronowy 1% – chemicznie sieciowany PEGDE (polyethylene glycol diglidyl ether), stabilizowany i zawieszony w soli fizjologicznej buforowanej fosforanami przy pH=7, stężeniu 10 mg/ml (HA), wysoki stopień lepkości i elastyczności (masa HA 2,5 3,0 Mda)
 • Sh Pentapeptyd 12 SP – naśladuje działanie neuromodulatora, działanie „botox like”
 • octapeptyd-11 – hamuje działanie hialuronidazy

Efekty:

 • zmniejszenie głębokości zmarszczek
 • efekt liftingujący bez nadmiernej wolumetrii
 • zwiększenie elastyczności skóry dzięki większej produkcji kolagenu, elastyny, fibronektyny
 • poprawa jakości skóry,
 • wzrost indeksu mitotycznego w obrębie nabłonka (wskaźnik regeneracji komórek)
 • wzrost zawartości kolagenu (wskaźnik rekonstrukcji skóry)
 • aktywna odbudowa gęstości skóry właściwej
 • ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników
 • odbudowa właściwości wiskoelastycznych (wzrost ekspresji genu inhibitora elastazy)
 • mikroiniekcje – stymulacja metabolizmu – zwiększenie przepływu krwi i limfy = pobudzenie mikrokrążenia
Evok 50

Najnowszy stymulator tkankowy do zastosowania w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, czy dłoni. Skutecznie niweluje objawy starzenia się skóry: zmęczenie, odwodnienie, brak elastyczności, drobne zmarszczki. 

Evok 50 jest produktem bezpiecznym ze względu na brak jakichkolwiek „wzmacniaczy” chemicznych, które mogą powodować działania niepożądane.

To czysty kwas hialuronowy, który wzmocniony efekt osiąga poprzez właściwą selekcję długości łańcuchów i odpowiednie właściwości reologiczne.

Ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Produkowany jest we Włoszech i posiada certyfikat CE dla wyrobu medycznego.

alt="EVOK 50 2 ml"
EVOK 50 2 ml / dermatic.pl

Wskazania:

 • skóra odwodniona, przesuszona, wiotka
 • utrata elastyczności, sprężystości
 • zmarszczki
 • biostymulacja regeneracji skóry twarzy i szyi
 • przywrócenie konturu twarzy
 • tworzenie nowych włókien kolagenu i elastyny

Skład:

 • HA o stężeniu 2.5%, zatem w strzykawce znajduje się 50 mg HA/2 ml
 • zawartość aminokwasów w strzykawce 2 ml: glicyna 17 mg, prolina 16 mg, lizyna 14 mg, hydroksyprolina 18 mg
Nucleofill

Jeden z moich ulubionych produktów, dający spektakularne efekty – Nucleofill. Ze względu na różnorodność protokołów zabiegowych można użyć u wszystkich pacjentów – niezależnie od wieku i rodzaju skóry. Można go stosować jako profilaktykę oraz jako zabieg „naprawczy” i anti-aging.

Wskazaniami do zabiegu są:  utrata elastyczności  i objawy starzenia, skóra odwodniona, niedotleniona, pozbawiona blasku, wymagająca dogłębnego nawilżenia, narażona na stres oksydacyjny. Terapię wykorzystuje się również w celu redukcji rozstępów i blizn.

Wskazania:

 • rewitalizacja skóry i poprawa jej elastyczności
 • redukcja wiotkości skóry – lifting
 • terapia fotostarzenia i fotouszkodzeń
 • regeneracja skóry
 • poprawa nawilżenia skóry
 • profilaktyka przeciwstarzeniowa

Nucleofill występuje w trzech rodzajach: Nucleofill Medium  – zawiera 1,5 ml 2% polinukleotydu, Nucleofill Strong – zawiera 1,5 ml 2,5% polinukleotydu. I najnowszy

Nucleofill Soft Plus EYES,

to biostymulator do leczenia okolicy oka, o wielokierunkowym mechanizmie działania.

Silny efekt liftingujący  otrzymujemy dzięki  działaniu na poziomie komórkowym  na receptory CD 39. Prowadzi to do produkcji kolagenu typu I, elastyny oraz HA. A dzięki działaniu na receptory CD 40 stymulujemy dojrzewanie fibroblastów w miofibroblasty. To komórki posiadające cechy komórek mięśniowych, mających właściwości kurczliwe – efekt siłowni.

Nucleofill Soft Plus EYES o naturalnym pochodzeniu to wysoko oczyszczone polinukleotydy zdolne do aktywacji procesów bioregeneracji skóry. Zarówno na poziomie głębokim (tkanka tłuszczowa i kostna), jak i na poziomie skóry właściwej (stymulacja fibroblastów).

To pierwszy produkt złożony z fragmentów łańcuchów polinuklotdowych o niskiej masie cząsteczkowej (50-100 kDa). Stworzony  z myślą o szczególnie delikatnych obszarach, takich jak okolica oczu.

Nucleofill Soft Plus EYES o naturalnym pochodzeniu to pierwszy produkt złożony z fragmentów łańcuchów polinuklotdowych o niskiej masie cząsteczkowej (50-100 kDa). Stworzony  z myślą o szczególnie delikatnych obszarach, takich jak okolica oczu.

Mocny efekt antyoksydacyjny uzyskujemy dzięki  pierścieniom aromatycznym w zasadach  azotowych obecnych w łancuchu polinukleotydowym. Wychwytują one wolne rodniki.

Długotrwałe nawilżenie uzyskujemy dzięki  grupom fosfatowym, obecnym w łańcuchu polinukleotydowym, które trwale wiążą wodę w przestrzeni międzykomórkowej.

Venome Collagen booster

Ten stymulator wspomaga spowalnianie procesów starzenia, umożliwia głębokie nawilżenie, przywracając skórze zdrowy blask.

Tetrapeptyd-2 – aktywny peptyd zwiększający jędrność i elastyczność, dzięki stymulacji produkcji jednego z głównych komponentów skóry jakim jest kolagen. Niweluje powstałą wraz z wiekiem elastozę, zmniejszając ilość załamań skórnych zmarszczek i poprawiając gęstość.

Kolagen hydrolizowany – składnik aktywny poprawiający strukturę skóry, poprzez uzupełnianie niedoborów protein strukturalnych oraz powodujący wzrost nawilżenia. Pomaga w redukcji zmarszczek, rozstępów oraz blizn.

Hialuronian sodu – substancja utrzymująca prawidłowe nawodnienie skóry,
ze względu na wykazywanie silnych właściwości higroskopijnych (wiążących wodę).

Potencjał stymulatorów

Coraz częściej w medycynie estetycznej wykorzystuje się ogromny potencjał stymulatorów tkankowych. Pacjentom nie zależy tylko i wyłącznie na wypełnieniu i modelowaniu, ale również na głębokiej stymulacji komórek skóry.

Miejmy nadzieję, że trend stymulacji i naturalnych, trwałych oraz bezpiecznych zabiegów będzie się utrzymywał. I z każdym miesiącem będziemy poznawać kolejne „perełki ” stymulatorów tkankowych.

Paulina Choczaj

Kosmetolog z 15-letnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Właścicielka dwóch gabinetów Holistic Beauty. Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej, holistycznie podchodząc do każdej osoby. Trenerka w Dermatic Aesthetic Academy.

Facebook Instagram