Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Laserowe usuwanie tatuaży

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Laserowe usuwanie tatuaży to w chwili obecnej najbardziej znana i skuteczna metoda pozbycia się zbędnego rysunku z naszego ciała lub starego makijażu permanentnego. Kiedyś wykorzystywane było wycięcie chirurgiczne. Z jednej strony powodowało to pozbycie się problemu, a z drugiej długi okres rekonwalescencji i powstanie często dużych szpecących blizn.

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Laserów zaczęto używać od lat 70. ubiegłego wieku, a w ostatnich latach stały się podstawą do usuwania tatuaży. Głównie ze względu na ich wysoką skuteczność i brak szkodliwych skutków ubocznych. Chociaż decyzja pacjenta o usunięciu tatuażu jest ostateczna, pozostaje jeszcze niepokój i niepewność. Jaka jest wskazana ilość zabiegów? Czy laserowe usuwanie tatuaży będzie dostatecznie dobre, skuteczne? Czy nie obciąży dodatkowo pacjenta i nie wywoła niechcianych skutków ubocznych?

Nowoczesne lasery posiadają zwykle kilka długości fal

Do usuwania tatuażu najczęściej wykorzystywany jest laser Q-Switch, który powoli zastępuje inne zabiegi. Na rynku pojawiły się też jeszcze nowsze lasery pikosekundowe, które efektywniej i szybciej usuwają niechciane pigmenty. Nowoczesne lasery Q-Switch i pikosekundowe posiadają zwykle kilka długości fal. Wnikają one w skórę na różne głębokości, ale są również wychwytywane przez różne barwniki. Wiązka lasera o długości 1064 nm pozwala na usuwanie pigmentu czarnego, brązowego i ciemnoniebieskiego.

Natomiast krótsza fala o długości 532 nm absorbowana jest przez pigmenty czerwone, fioletowe i pomarańczowe. Nowością są specjalne dodatkowe głowice do wspomnianego lasera. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze dwie inne długości fal. Usuwają one pigmenty wcześniej uważane za niemożliwe do usunięcia, a są to pigmenty zielone, czy błękitne. Można więc powiedzieć, że nowoczesny laser Q-Switch i pikosekundowy posiada aż cztery długości fal. Dzięki temu jego skuteczność jest większa, niż skuteczność starszych typów laserów.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie wymaga znieczulenia nasiękowego, wystarczą zimne okłady i znieczulenie miejscowe oraz zimny nawiew maszyną chłodzącą.

Zalety zabiegu

Dzięki nowej aparaturze laserowej usuwanie tatuażu stało się również bardziej bezpieczne. Te modele mają bardzo krótki czas trwania impulsu i nie powodują uszkodzenia tkanek otaczających tatuaż. Plamka wiązki lasera jest całkowicie płaska i może mieć średnicę wynoszącą aż 10 mm. Dzięki temu procedura jest krótsza.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie wymaga znieczulenia nasiękowego. W zupełności wystarczą zimne okłady i znieczulenie miejscowe oraz zimny nawiew maszyną chłodzącą podczas zabiegu. Główna część zabiegu trwa od 5-30 minut w zależności od powierzchni usuwanego tatuażu. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, a pacjent może wrócić do normalnej aktywności niemalże zaraz po zabiegu. Ważne aby nie korzystać z solarium, basenu i siłowni przed i bezpośrednio po zabiegu.

alt="laserowe"
stanislav_uvarov – stock.adobe.com
Przebieg zabiegu

Zabieg ten nie jest bolesny. Pacjenci określają go jako nieprzyjemny, a po zabiegu w miejscu uderzeń lasera występuje chwilowe zaczerwienienie, swędzenie, mogą pojawić się strupki. Kiedy w skórę wstrzykiwany jest pigment, tworzy się w niej stan zapalny. W mechanizmie obronnym wytwarzane są tkanki, które otaczają cząsteczki pigmentu. Dzięki temu makrofagi, czyli wyspecjalizowane komórki żerne, nie mają do nich dostępu i nie mogą usunąć tych cząsteczek. Ponadto cząsteczki pigmentu są za duże dla makrofagów.

Gdy laser dociera do skóry, rozbija cząsteczki pigmentu na mniejsze części i uszkadza tkankę je okalającą. Dzięki temu makrofagi mogą usunąć pigment. Tym samym tatuaż z zabiegu na zabieg staje się mniej widoczny, aż w końcu znika.

Efekty zanikania tatuażu zobaczymy już po pierwszym zabiegu, ale by całkowicie go usunąć, niezbędnych będzie kilka do kilkunastu sesji.

Skuteczność zabiegu

Laserowe usuwanie tatuaży uważane jest za najbardziej efektywną metodę. Jednak Q-Switch nie zawsze jest w stanie zagwarantować 100% skuteczność. Efekty zabiegu zależą przede wszystkim od rodzaju pigmentu użytego przy tworzeniu tatuaży.

Laser Q-switch oraz pikosekundowy wykazuje najwyższą skuteczność w przypadku czarnych tatuaży. Im jaśniejszy kolor, tym gorzej go usunąć. Dla posiadaczy białych tatuaży mamy niedobre wieści – niestety nie uda się ich pozbyć poprzez zastosowanie lasera. Za ciężki do usunięcia uważa się też kolor zielony. W niektórych przypadkach zdarza się, że pozostaje na trwałe obrys tatuażu. Jednak w wielu przypadkach tatuaż jest całkowicie usuwany i nie pozostaje po nim choćby najmniejszy ślad.

Efekty zabiegu

Efekty zanikania tatuażu zobaczymy już po pierwszym zabiegu, ale by całkowicie go usunąć, niezbędnych będzie kilka do kilkunastu sesji. Odstęp pomiędzy sesjami powinien wynosić minimum 4-6 tygodni. O tym, ile zabiegów będzie konieczne, poinformuje nas osoba wykonująca zabieg. Przydatna jest wtedy skala Kirby-Desai. To najlepsza skala, która uświadamia pacjentowi i osobie wykonującej zabieg średnią ilość zabiegów, potrzebnych do usunięcia tatuażu. Metodę badawczą przeprowadzono w latach 2004-2006 w klinice w Beverly Hills. Zakwalifikowano do grupy 100 osób. Kryterium wykluczającym do uzyskania wyników był wiek poniżej 18 lat. Dodatkowo rezygnacja pacjentów w czasie eksperymentu z różnych powodów (ból, brak czasu, względy osobiste). Parametry skali zaproponowano w następujący sposób:

  •  typ skóry, w skali Fitzpatricka, punkty 1-6
  •  lokalizacja tatuażu, punkty 1-5
  •  kolor atramentu, punkty 1-4
  •  ilość atramentu, punkty 1-4
  •  blizny, punkty 0-2
  •  nakładanie się tatuaży, punkty ( NIE-0, TAK-2)

W czasie badań u wszystkich zakwalifikowanych osób uzyskano usunięcie tatuażu. Średnia liczba wymaganych zabiegów wyniosła 10, przy zakresie 3-20 sesji. Uzyskane wyniki pokrywały się w znaczącym stopniu z wynikami obliczeniowymi  i dowodami naukowymi. Współczynnik korelacji wyniósł 0,75. Świadczy to o tym, że zaproponowana skala może służyć do określenia niezbędnej ilości sesji usuwających pigment ze skóry.

Średnia liczba wymaganych zabiegów wyniosła 10, przy zakresie 3-20 sesji.

Koszt zabiegu

Cena zabiegu jest uzależniona od wielkości i koloru tatuażu. W przypadku tatuaży czarnych cena waha się od 150 do 1000 zł. W przypadku kolorowych – od 200 do 1200 zł. Cena urządzeń do laserowego usuwania tatuaży waha się również od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ważne, aby urządzenia te posiadały certyfikat medyczny CE oraz były dobrze serwisowane.

Podsumowanie

Laserowe usuwanie tatuaży to w chwili obecnej najlepsza technika, aby bezpiecznie, szybko i w miarę komfortowo pozbyć się niechcianego rysunku lub makijażu permanentnego. Ma jak każda wady i zalety i tylko w rękach doświadczonego operatora jest bezpieczna i skuteczna w rozwiązaniu problemu.

dr n. med. Anna Markowicz

Lekarka z pasji i zamiłowania. Od początku swej drogi związana z medycyną estetyczną i anty-aging.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify