Dermatic.pl Aesthetic Business

Retinol i czynniki wzrostu TGF-β w biorewitalizacji skóry [produkty]

VENOME X DAA
, ten tekst przeczytasz w: 9 minuty
Upływ czasu, fotostarzenie… to najwięksi winowajcy procesu starzenia się skóry. Kaskada zdarzeń wywoływana przez emisję promieniowania UV doprowadza do indukcji reaktywnych form tlenu (RFT), a w dalszym etapie do śmierci komórkowej. Ale naturalne antyoksydanty nie są często w stanie pełnić funkcji tarczy ochronnej. Znane jest dobroczynne działanie diety antyoksydacyjnej, lecz nowoczesna nanotechnologia pozwala na głębokie dotarcie składników aktywnych aplikowanych bezpośrednio na skórę. Idealnym związkiem wydaje się być kwas ferulowy. Znane jest także działanie kwasu ferulowego wspierające dla innych substancji: witaminy C, czynników wzrostu, peptydów.

oprac. Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Niewątpliwie synteza i działalność reaktywnych związków tlenu są przyczyną starzenia się skóry. Wewnątrzkomórkowe oksydacyjne uszkodzenia jądra komórkowego wraz z DNA prowadzą do zmniejszenia się liczby zdrowych komórek. Zwiększa się zaś liczba uszkodzeń komórkowych powstałych na skutek nieodwracalnych mutacji. 

Antyoksydanty kontra wolne rodniki

Za największych winowajców problemów skórnych uważa się wolne rodniki. Reaktywne formy powstające głównie w mitochondriach w trakcie procesu redukcji tlenu do wody i ATP. Oczywiście nasz organizm posiada wielostopniowy system enzymatyczny i nieenzymatyczny ochrony antyoksydacyjnej. Kiedy jednak naturalne enzymy, takie jak dysmutaza ponadtlenkowa, katalazy czy peroksydaza glutationowa nie są wystarczające,  wspomaga je faza ochrony nieenzymatycznej. 

Nawet naturalne antyoksydanty nie są także często w stanie pełnić funkcji tarczy ochronnej. Suplementacja zewnętrzna związków przeciwrodnikowych w takim przypadku jest najlepszym wyborem. Znane jest dobroczynne działanie diety antyoksydacyjnej, ale nowoczesna nanotechnologia pozwala na głębokie dotarcie składników aktywnych aplikowanych bezpośrednio na skórę. 

Pozyskiwanie naturalnych antyoksydantów jest celem pracy naukowców od wielu lat. Nie tylko samo pozyskiwanie, ale także próba naśladowania działania związków w ich naturalnym środowisku. Największy nacisk w poszukiwaniach kładzie się na cząsteczki przeciwutleniaczy, które są w stanie skutecznie chronić przed uszkodzeniami DNA wywołanymi przez wytwarzanie RFT, indukowane promieniowaniem UV. Szczególnie fitoskładniki, będące stosunkowo często biokompatybilne z ludzkim organizmem są obiektem badań. Zwłaszcza kiedy posiadają jednocześnie właściwości promieniochronne. 

Idealny kwas ferulowy

Technologie wsparte związkami przeciwutleniającymi, zdolnymi do zapobiegania,  zmniejszania lub naprawy uszkodzeń komórek, w których pośredniczy promieniowanie UV są celem przy formułowaniu produktów do pielęgnacji skóry. Idealnym związkiem wydaje się być kwas ferulowy. W naturze pełni rolę naturalnej ochrony przeciwutleniającej lipidy w ziarnach⁠. Bogatym źródłem kwasu ferulowego jest ziarno pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa.

Należy on do grupy kwasów fenolowych, wykazujących szerokie zastosowanie terapeutyczne w stosunku do chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych, układu krążenia oraz cukrzycy. Pozytywny wpływ tego kwasu na zdrowie związany jest z jego właściwościami przeciwutleniającymi. Wynikającymi m.in. z obecności grupy hydroksylowej. Destrukcyjne oddziaływanie kwasu ferulowego na wolne rodniki stało się nawet podstawą do zakwalifikowania go w poczet dodatków do żywności. 

W stosunku do skóry, po zewnętrznej aplikacji kwasu ferulowego wykazano, że jest silnym pochłaniaczem promieniowania UV. Takie doniesienia naukowe stanowią interesujące tło wspierające potencjalnie skuteczne jego zastosowanie jako miejscowego środka ochronny przeciwko uszkodzeniom skóry wywołanym promieniowaniem UV. 

Kolejni winowajcy powstałych uszkodzeń DNA komórek

RFT to nie jedyni winni powstałych uszkodzeń DNA komórek, na skutek ekspozycji na  promieniowanie UV. Szczególnie UVB, przenikające do naskórka, jest absorbowane przez chromofory i może bezpośrednio powodować uszkodzenie DNA. Fotony światła absorbowane przez jeden z takich chromoforów jakim jest DNA, prowadzą do indukcji dimerów tyminy, będących najczęstszym produktem tej reakcji.

alt="retinol biorewitalizacja skóry"
LightField Studios / shutterstock.com

Kowalencyjne połączenie dwóch sąsiednich reszt tyminowych w DNA następuje zazwyczaj właśnie w wyniku działania promieni UV. Wytworzenie dimerów tyminowych prowadzi do uszkodzenia informacji genetycznej w DNA i jego mutacji. 

Czy ochrona DNA jest potrzebna?

Oczywiście, bezdyskusyjnie! W komórce, w której duża ilość DNA uległa uszkodzeniu albo której mechanizmy naprawy DNA nie są wystarczająco efektywne, może nastąpić przyspieszenie procesu starzenia się komórki. Albo co gorsza powstania nowotworu lub jej apoptozy. 

Powodzenie ochrony i naprawy DNA zależy od wielu czynników, w tym typu i wieku komórki. Ponadto, od środowiska pozakomórkowego, które jesteśmy w stanie wspomóc, dostarczając komórkom odpowiednie związki.  

Kwas ferulowy w roli antyoksydantu

Jego działanie polega na eliminowaniu reaktywnych form tlenu, blokowaniu działania wolnych rodników, inhibicji enzymów z grupy oksydaz oraz chelatowaniu jonów metali, np.: miedzi. 

Znane jest także działanie kwasu ferulowego wspierające dla innych substancji. Badania naukowe dowiodły, iż  witamina C w powiązaniu właśnie z kwasem ferulowym wykazuje większą i dłuższą stabilność działania.

Nie jest jedynym związkiem tak silnie i pozytywnie współpracującym w trakcie pełnienia funkcji ochronnych DNA komórek. Są to między innymi peptydy, związki tworzone ze specyficznych sekwencji połączeń aminokwasów.  

Potwierdzono już synergię działania kwasu ferulowego z Acetyl Tetrapeptide-2 w działaniu przeciwko reaktywnym formom tlenu, siarki, azotu i węgla. Co ważne, potencjał antyoksydacyjny tego duetu okazał się wyższy od wielu form witaminy C.

W procesach naprawczych DNA uczestniczą także Heksapeptyd Acetyl Hexapeptide 51 Amide oraz Tetrapeptyd Diaminopropionoyl Tripeptide-33. Potwierdzona możliwość naprawy uszkodzonego DNA przez te peptydy, po emisji promieniowania UV na komórki skóry, czyni je niezwykle atrakcyjnymi dla stworzenia produktu do aplikacji zewnętrznej.  

Nie tylko jednak procesy twórcze, ale sprawnie działający naturalny system recyklingu w komórkach skóry, jaki zapewniają proteasomy pozwala na kontrolę procesów naprawczych DNA. Zapobiegają one nagromadzeniu się nieprawidłowych i toksycznych białek w komórce. Stymulacja działania proteaosomu poprzez dostarczanie naturalnych związków, na przykład ekstraktów z liści oliwnych i jujuby ma wpływ ochronny na DNA komórek.  

W duecie ze wspomnianym kwasem ferulowym, związkiem mającym bezpośredni wpływ na enzymy metaloproteinazy 1 (MMP1) jest floretyna. Hamując działanie MMP1, a co istotne jako antyoksydant, także proces tyrozynazy bezpośrednio wpływa na ochronę DNA. 

Ciekawym związkiem wpływającym na ochronę komórek wydaje się być peptyd Oligopeptide-1. Będąc czynnikiem wzrostu wpływa na szlaki wspomagające syntezę białek i regeneracji komórek.

W porównaniu ze znanym związkiem wpływającym na proces keratynizacji – kwasem retinowym – istotnie więcej wpływa na syntezę kwasu hialuronowego w keratynocytach. Kwas hialuronowy jest istotnym składnikiem naskórka, odpowiadającym za jego nawilżenie i napięcie, a także pobudza proliferację fibroblastów.  

Wieloskładnikowa hybryda idealnym rozwiązaniem dla ochrony DNA

Innym znanym czynnikiem wzrostu, zaangażowanym w aktywację procesów stymulujących do tworzenia kolagenu, jest czynnik wzrostu TGF β2. Przede wszystkim jednak zwiększa on ekspresję genów związanych z produkcją lipidów naskórka, poprawiających jego integralność i ochronę komórek skóry.

Nie ma dobrej odnowy i ochrony komórkowej bez α-hydroksykwasów. Wpływają one na proces keratynizacji skóry oraz spójność korneocytów w efekcie pozwalając na odtworzenie powierzchniowych warstw ochronnych skóry. Niektóre z nich dodatkowo są antyoksydantami,  które redukując RFT wspomagają proces naprawy DNA komórek.  

Biorąc pod uwagę niezwykłe połączenia kwasu ferulowego z wieloma substancjami, które jak pokazują doniesienia naukowe są skuteczniejsze w działaniu od samodzielnych związków, można z całą pewnością stwierdzić, iż stworzenie z nich wieloskładnikowej hybrydy będzie idealnym rozwiązaniem dla ochrony DNA komórek.  

Jak wykazują badania, kwas ferulowy wraz z zespołem peptydów, czynników wzrostu, floretyną i α-hydroksykwasami, aplikowany na powierzchnię skóry, jest w stanie nie tylko ją ochronić przed słońcem, ale także zmniejszyć generację dimerów tyminy. Potwierdza się również zmniejszoną ilość enzymów UDG w naskórku chronionym kwasem ferulowym i peptydami. 

Taki preparat może stanowić zatem zabezpieczenie dla komórek eksponowanych na działanie szkodliwych zewnętrznych czynników, takich jak promieniowanie. Absorpcja przez niego promieniowania UV oraz stabilizacja i wzmocnienie działania endogennych antyoksydantów, kończy łańcuchową reakcję wolnorodnikową, chroniąc komórki skóry wraz z DNA przed uszkodzeniem.

W walce o młodość [produkty]
Klasyk na liście zabiegów anti-aging

Retix.C jest prekursorem i ekspertem w skutecznym oraz bezpiecznym łączeniu różnych form retinolu (witaminy A) oraz witaminy C. Topowe miejsce na liście zabiegów anti-aging stosowanych w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych, od lat zajmuje klasyczny zabieg Retix.C z 4% maską retinolową.

Bestsellerowy zabieg stymulująco-złuszczający na twarz i ciało to intensywnie złuszczająca kuracja odmładzająca i odbudowująca skórę z 4% czystym retinolem, witaminą C i proteoglikanami. Stymuluje odnowę tkankową, usuwa martwy naskórek odświeżając i intensywnie wygładzając skórę. Kuracja redukuje niedoskonałości, takie jak drobne zmarszczki, zaskórniki, przebarwienia; ponadto rozjaśnia i rozświetla skórę. 

Jakie składniki aktywne znajdujemy w Retix.C Classic?

 • 4% retinol w stabilnej formie silnie odmładza, zagęszcza i stymuluje proces regeneracji skóry. Zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację. Przyspiesza proces tworzenia nowych komórek, w efekcie znacząco poprawia jakość skóry.
 • 5% witamina C w postaci 3-O Etylowego kwasu askorbinowego wykazuje wysoką stabilność, działa  przeciwrodnikowo i antyoksydacyjnie, rozjaśnia i  rozświetla skórę. 
 • proteoglikany wypełniają przestrzeń międzykomórkową, zapewniając gładką, elastyczną i jędrną skórę.

Warto nadmienić, że produkt jest wysoce bezpieczny. Fakt ten potwierdzają badania aplikacyjne (Raport nr 24/27/2017).

Regeneracja twarzy, szyi i dekoltu – czas start!

RETIBOOSTER with Retinol  TGF Activator to innowacyjna i wielokierunkowa, odmładzająca terapia, zapewniająca efekt „nowej skóry” i jej odbudowę na poziomie komórkowym. Zabieg o szerokim spektrum działania anti-aging, redukujący przebarwienia i zmiany potrądzikowe, rozszerzone pory i zaskórniki.

Innowacyjna receptura zawierająca unikatowy 6% Retiboosting Complex (połączenie retinolu z transformującym czynnikiem wzrostu beta-roślinnym TGF-β2. Synergiczne działanie jego składników aktywnych zostało potwierdzone naukowo.

Zawarty w nowatorskiej recepturze opatentowany czynnik wzrostu TGF-β został zastosowany w celu zwiększenia intensywności i skuteczności działania biochemicznego różnych form retinolu w protokołach zabiegowych marki Retix.C. Stymuluje biosyntezę składowych skóry właściwej (kolagen, elastyna, kwas hialuronowy), zapewniających jędrność, gładkość i sprężystość skóry.

RETIBOOSTER with Retinol TGF Activator jako zestaw przeznaczony jest wyłącznie do użytku w profesjonalnych protokołach zabiegowych. W jego skład wchodzą:

1. RETIX.C BOOSTER ampułka z witaminą C, kwasem mlekowym, ferulowym, hialuronowym oraz niacynamidem i bogatym kompleksem ekstraktów roślinnych. Zastosowana forma wit. C działa silnie antyoksydacyjnie, neutralizuje reaktywne formy tlenu, wytwarzane w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne i czynniki środowiskowe.

Retix.C Booster natychmiast napina i rozświetla skórę. Dla wzmocnienia działania retinolu w skórze właściwej, pH ampułki jest kompatybilne z pH roztworu Retinol TGF Activator.

2. RETIX.C RETINOL TGF ACTIVATOR – roztwór z 6% Retiboosting Complex, z kwasem mlekowym, wit. E, roślinnym składnikami rozjaśniającymi oraz hydrolatem z kwiatu pomarańczy. Retiboosting Complex zawiera składnik aktywujący dla transformującego czynnika wzrostu beta (TGF-β) oraz retinol, które wykazują innowacyjną synergię w przeciwdziałaniu endogennym i egzogennym skutkom starzenia się skóry na poziomie molekularnym.

W rezultacie unikatowego połączenia następuje regulacja procesów keratynizacji i znacząco pobudza się synteza kolagenu typu I oraz kwasu hialuronowego, siarczanu chondroityny, proteoglikanów. Receptura zawiera synergistycznie dobrane promotory wchłaniania, które przenikają do warstwy rogowej i zwiększają jej przepuszczalność. Dzięki temu składniki aktywne ulegają sorpcji i dyfundują do właściwych miejsc w skórze.

Mix peptydów i kwasu ferulowego zdziała cuda!

To przede wszystkim naprawa i ochrona DNA komórek skóry. Całoroczna, silnie antyoksydacyjna terapia Retix. C Smart DNA THERAPY przywraca skórze właściwe napięcie, rozświetlenie i wyraźnie młodszy wygląd. Koncepcja dwuetapowego zabiegu opiera się na unikatowym połączeniu kwasu ferulowego, peptydów i czynników wzrostu. Substancji, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie i jak wykazały badania inicjują procesy naprawcze DNA komórek skóry, przeciwdziałając skutkom egzo- i endogennego starzenia się skóry.  

Tolerancja produktu jest wysoka nawet w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych. 

Dla osiągnięcia optymalnych efektów zalecane jest wykonanie serii 3 zabiegów, w odstępie 10-14 dni oraz  stosowanie FERULIC TRIPLE-C serum jako pielęgnacji domowej. 

Jakie efekty możemy dzięki temu uzyskać?

 • wyrównanie kolorytu skóry 
 • redukcja rumienia  
 • rozjaśnienie przebarwień  
 • wzrost napięcia i elastyczności skóry 

Co znajdziemy w zestawie?

 • FERUCELL PROTECT AOX PEEL 1x 40 ml
 • FERUCELL PROTECT MESO PEPTIDE COCTAIL 
 • STERYLNE AMPUŁKI DO MEZOTERAPII MIKROIGŁOWEJ 9x 2,5 ml

FERUCELL PROTECT AOX PEEL to zaawansowany peeling kwasowy do silnej stymulacji przeciwstarzeniowej  oraz niwelowania oznak starzenia egzogennego. Formuła produktu opiera się na kwasie ferulowym i peptydowym promotorze jego działania. A także czynniku wzrostu TGF-β2 o identycznym szlaku metabolicznym jak retinoidy. Zastosowanie peelingu promuje absorpcję składników aktywnych zawartych w ETAPIE 2 oraz zabezpiecza skórę przed przyszłymi oznakami starzenia. 

Główne składniki:

 • kwas ferulowy jako silny antyoksydant zabezpiecza komórki poddane działaniu szkodliwych czynników  zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie środowiska.  
 • acetyl tetrapeptide-2 – promotor peptydowy  wzmacniający działanie kwasu ferulowego. Jego ultra wysokie właściwości antyoksydacyjne w porównaniu  z dostępnymi formami witaminy C potwierdzono w  badaniu TEAC (Trolox Equivalent Antioxidant Capacity). 
 • floretyna – naturalny flawonoid, hamuje działanie enzymów proteolitycznych oraz tyrozynazę melanocytów, w efekcie wzmacniając mechanizmy naprawcze i korygując widoczne oznaki starzenia komórkowego.
 • czynnik wzrostu TGF-β2 (Nicotiana Benthamiana Hexapeptide-40 Sh-Polypeptide-76) – tak samo jak retinoidy bierze udział w aktywacji szlaku metabolicznego prowadzącego do produkcji kolagenu typu I.
 • kwasy AHA (mlekowy, cytrynowy, jabłkowy) wpływają na proces keratynizacji skóry oraz spójność  korneocytów w efekcie spowalniając proces starzenia.

FERUCELL PROTECT MESO PEPTIDE COCTAIL to z kolei sterylny koktajl do mezoterapii mikroigłowej zawierający mieszankę peptydów wzmocnionych kwasem ferulowym o silnych właściwościach antyoksydacyjnych potwierdzonych w badaniach in vitro. Synergia działania składników aktywnych chroni komórki skóry przed uszkodzeniami DNA spowodowanymi czynnikami egzo- i endogennymi. Dzięki zawartości peptydów neutralizuje wolne rodniki, tym samym odwraca oznaki fotostarzenia się skóry.  

MESO PEPTIDE COCTAIL został poddany ocenie działań ochronnych i naprawczych DNA w badaniu na eksplantach żywej skóry ludzkiej*. Badanie potwierdziło ochronne i naprawcze działanie unikatowej kompozycji składników aktywnych: kwasu ferulowego w połączenie z kompleksem peptydów, czynników wzrostu i dwóch rodzajów kwasu hialuronowego. 

*Laboratoire BIO-EC France; Study 22E5550 – Assessment of DNA protection and  reparation activities of a product on human living skin explants ex vivo. 

Głos ekspertki – o skuteczności produktów do biorewitalizacji

Jak działania i skuteczność zaprezentowanych związków oceniają specjaliści zajmujący się rewitalizacją skóry?

Biorewitalizacja ma ponownie „tchnąć w skórę życie” poprzez pobudzenie naturalnych procesów naprawczych.To proces przywrócenia skórze cech typowych dla czasu młodości. Efekty można osiągnąć stosując mezoterapię i peelingi – zaznacza na wstępie prof. dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalistka dermatolog-wenerolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spytana o skuteczność retinolu w zabiegach anti-aging mówi, że retinol wystymulował komórki endotelium poprawiając unaczynienie skóry właściwej, wypromował produkcję prokolagenu, kolagenu 1, fibronektyny i elastyny przez fibroblasty, a także szlak TGF-/CTGF.

Dawniej uważano, że retinol ma słabsze działanie niż kwas retinowy. Porównywano działanie obu substancji. Retinol działa mniej drażniąco, co jest korzystne dla przebiegu terapii, zwłaszcza po zabiegu. Obie substancje powodują wzrost ekspresji genów i białek prokolagenu typu I i III. W tym samym stężeniu (0,1%) kwas retinowy bardziej pogrubia skórę niż retinol. Ale już 0,4% retinol stosowany miejscowo wykazuje efekt przeciwstarzeniowy porównywalny do kwasu retinowego – ocenia prof. Sokołowska-Wojdyło.

Jakie czynniki wzrostu mają udokumentowane działanie kliniczne w biorewitalizacji – według pani profesor?

Znana jest mi praca z 2017 r. postulująca rolę aFBF (ang. acidic Fibroblast Growth Factor) w hamowaniu fotostarzenia. A także wyniki badań producenta produktu zawierającego TGF-β pochodzenia roślinnego potwierdzające jego rolę w biorewitalizacji skóry. W kosmetykach znajdują się już czynniki wzrostu pochodzenia roślinnego. M.in. HGH (ang. Human Growth Factor) Nicotiana benthamiana Sh-Polypeptide-7, GM-CSF (ang. Granulocyte Macrofage-Stimulating Factor) Nicotiana benthamiana Sh-Polypeptide-45, Nicotiana benthamiana Heksapeptyd 40 Sh-Polipeptyd-76. Są one wytwarzane w roślinach Nicotiana benthamiana będących, co ciekawe, krewnymi tytoniu – odpowiada prof. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło.

A czy możliwe jest połączenie retinoidów i komórkowych czynników wzrostu w celu maksymalizacji efektów anti-aging?

Jest możliwe. Takie produkty pobudzające naturalne procesy regeneracyjne skóry są już dostępne na polskim rynku – kwituje ekspertka.

Znając możliwości współpracy kwasu ferulowego z wieloma związkami i jego właściwości intensyfikujące ich działanie, śmiało można przyznać, iż synergia działania kwasu ferulowego z peptydami, czynnikami wzrostu, floretyną, kwasem hialuronowym i α-hydroksykwasami daje znakomite efekty ochronne dla DNA komórek. Spowalniają bowiem niepożądane procesy, jak starzenie się skóry.

Źródła; Do przygotowania opracowania wykorzystano:

 1. Artykuł „Związek kwasu ferulowego i peptydów w służbie naprawy i ochrony DNA  komórek” – dr n. med. Anna Kamm.
 2. Wywiad z prof. Małgorzatą Sokołowską-Wojdyło „Retinol i czynniki wzrostu pochodzenia roślinnego w biorewitalizacji skóry”.
Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify