Dermatic.pl Aesthetic Business

Proces starzenia się twarzy | Jak przebiega i jak go spowolnić?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Znajomość anatomii twarzy jest niezbędna do bezpiecznego przeprowadzania zabiegów estetycznych. Jednak dopiero dokładne poznanie procesów starzenia się zapewnia bezpieczne i skuteczne wykonywanie zabiegów z tej dziedziny. Dbanie o jakość i kondycję skóry oraz tkanek budujących struktury twarzy, jak również uzupełnianie zanikających z wiekiem ich składowych pozwala na osiąganie naturalnych i długotrwałych efektów u pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.

lek. med. Wiktor Suchy

Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa naszej twarzy – poza czynnikami wewnętrznymi – narażona jest na środowiskowe czynniki przyspieszające jej starzenie się, między innymi światło słoneczne. Długotrwała i powtarzająca się ekspozycja na promieniowanie UV potęguje postępujący z wiekiem wzrost liczby i aktywności metaloproteinaz odpowiedzialnych za degradację składowych tkanki łącznej skóry, głównie kolagenu typu I.

Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

To podstawa skutecznej profilaktyki przedwczesnego starzenia się skóry. Kolejnym etapem jest jej odpowiednie odżywienie i nawodnienie. Popularne ostatnio biostymulatory tkankowe mają za zadanie zwiększenie liczby fibroblastów produkujących kolagen. Ulega ona znacznemu zmniejszeniu już od 25. roku życia. W rezultacie tego skóra traci swoją objętość i elastyczność, kluczową dla jej młodego wyglądu.

Stymulowanie pracy skóry

W zależności od wieku skóry i jej stanu, wybierać można spośród wielu zabiegów mających za zadanie – w różnych mechanizmach – stymulowanie jej pracy. Od preparatów zawierających polinukleotydy, przez te oparte na kolagenie, do silnych stymulatorów na bazie hydroksyapatytu wapnia czy kwasu l-polimlekowego.

Każde kontrolowane uszkodzenie skóry stymuluje ją do bardziej wytężonej pracy, nawet zwykłe ukłucie igłą. Bardziej wyrafinowane narzędzia, jak laser frakcyjny, HIFU, RF mikroigłowa czy peelingi robią to w sposób bardziej efektywny, z odpowiednią siłą i na pożądanej głębokości.

Codzienna pielęgnacja

Jednym z ważniejszych elementów w profilaktyce przedwczesnego starzenia się skóry twarzy jest jej codzienna pielęgnacja. Istotną wartość mają produkty zawierające pochodną witaminy A, czyli retinol. Jedną z najważniejszych zalet preparatów z retinolem jest działanie przeciwzmarszczkowe.

Jako pochodna witaminy A retinol dobrze rozpuszcza się w lipidach, przenikając tym samym do głębokich warstw skóry. Gdzie skutecznie pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Retinol redukuje również obecność wolnych rodników w skórze. Dzięki czemu skóra jest bardziej zagęszczona i odżywiona od wewnątrz, a zmarszczki stają się mniej widoczne.

Pomaga również w regulacji produkcji sebum, zmniejsza widoczność porów oraz redukuje przebarwienia obecne na skórze. Dlatego też retinol uważa się za tzw. witaminę młodości. A jego stosowanie w odpowiednio dobranych produktach wydaje się niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji.

Fotoprotekcja
alt="spowolnianie starzenia się"
Timonina/shutterstock.com

Według najnowszych badań za starzenie się skóry twarzy w 80% odpowiedzialne jest promieniowanie słoneczne.

Aby zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przyniosły zamierzony efekt oraz spowolnieniu uległ proces starzenia się skóry, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej fotoprotekcji.

Charakterystyczne cechy zewnątrzpochodnego starzenia się skóry – fotostarzenia – to pogrubienie naskórka, szorstkość skóry, głębokie zmarszczki i bruzdy. Pojawiają się również zmiany barwnikowe – przebarwienia i odbarwienia.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może doprowadzić do rogowacenia posłonecznego, będącego stanem przednowotworowym oraz do rozwoju raka skóry.

Należy pamiętać, że kremy z filtrami słonecznymi należy dobierać odpowiednio do karnacji skóry. Preparat powinien być nakładany na 15-30 minut przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne , a aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny. Dopiero zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, jak również dobranych do jej stanu zabiegów estetycznych, może spowolnić procesy starzenia się twarzy.

Nieusieciowany kwas hialuronowy w meziterapii…

Preparaty do mezoterapii zawierają zwykle nieusieciowany kwas hialuronowy, który w naszym organizmie jest składnikiem macierzy międzykomórkowej. To w niej zawieszone są komórki naszego ciała i od jej ilości i uwodnienia zależy efektywność pracy między innymi wspomnianych wyżej fibroblastów. Efektem ich bardziej wytężonej pracy jest młodsza, bardziej elastyczna i nawilżona skóra.

…i usieciowany na tkankę kostną

Z wiekiem naturalnemu zanikowi ulega też – leżąca najgłębiej – tkanka kostna. U każdego proces ten przebiega w nieco inny sposób, nie istnieje więc jeden prawidłowy i uniwersalny schemat postępowania. Systematyczne jej uzupełnianie zapewnia odpowiednią podporę leżącym wyżej tkankom.

Najpopularniejszym wypełniaczem, od wielu lat, pozostaje usieciowany kwas hialuronowy. Podawany w miejscach i granicach ubytku tkanki kostnej związanej z upływem czasu pozwala osiągać naturalne efekty przeprowadzanych zabiegów.

Ubytek tkanki tłuszczowej
alt="spowolnianie starzenia się"
Evgeny Atamanenko/shutterstock.com

Tkanka tłuszczowa – kolejna podpora naszej twarzy – w niektórych miejscach zanika, a w innych zwiększa swoją objętość.

Umiejętne i systematyczne uzupełnianie jej ubytków wypełniaczami i stymulacja odpowiednimi zabiegami potrafi ograniczyć ten proces i złagodzić widoczność jego skutków na naszej twarzy.

Kluczowy jest dobór odpowiednich wypełniaczy, bowiem niektóre przedziały tłuszczowe naszej twarzy są ruchome, inne nie.

Nieumiejętne uzupełnianie ubytków w jednych i zaniedbywanie innych może – zamiast poprawy wyglądu twarzy – skutkować jej przerysowaniem.

Toksyna botulinowa na mięśnie twarzy

Upływ czasu ma również wpływ na mięśnie naszej twarzy. Ich napięcie i masa maleją, a zanik tkanki kostnej podpierającej mięśnie powoduje ich dodatkowe skrócenie. Złagodzenie siły ich skurczu szczególnie – ale nie tylko – w górnej ⅓ twarzy spowalnia powstawanie zmarszczek mimicznych (lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła, kurzych łapek).

W tym celu używa się toksyny botulinowej, popularnego botoksu. Zabiegi z użyciem botuliny są jednymi z najczęściej (i najwcześniej!) wykonywanych zabiegów estetycznych. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek jest znacznie skuteczniejsze i łatwiejsze niż ich późniejsze usuwanie.

Wczesna profilaktyka

Starzenie się twarzy związane jest zarówno z czynnikami chronologicznymi (upływem czasu) jak i zewnątrzpochodnymi, z których najważniejsze jest fotostarzenie skóry. Jak w przypadku każdego problemu, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dlatego odpowiednio wczesna profilaktyka i wdrożenie dostosowanych do stanu skóry zabiegów i pielęgnacji codziennej pozwala na znaczne spowolnienie procesów starzenia i długie utrzymanie młodego, atrakcyjnego wyglądu.

Należy pamiętać, że twarz to nie tylko skóra, ale również leżące pod nią głębiej tkanki. Których prawidłowa struktura jest niezbędna do uzyskania poprawy starzejącej się wraz z upływem czasu i na skutek działania czynników zewnętrznych twarzy.

lek. med. Wiktor Suchy

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odbył liczne szkolenia i kursy z zakresu medycyny estetycznej i regeneracyjnej oraz ginekologii estetycznej. M.in.: terapie skojarzone w najczęściej zgłaszanych problemach estetycznych, stosowanie wypełniacza dermatologicznego do korekcji tkanki miękkiej, intralipoterapia i adiopocytoliza kawitacyjna kontra lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej, techniki pozyskiwania i podawania autologicznych materiałów z osocza bogatpłytkowego bez użycia specjalnych zestawów. Trener Dermatic Aesthetic Academy.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify