Dermatic.pl Aesthetic Business

Najskuteczniejsze sposoby na walkę z przebarwieniami

, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Ciemne plamy na twarzy, dekolcie lub rękach niejednej naszej klientce spędzają sen z powiek. Przebarwienia dotyczą prawie 1/3 kobiet po 30. roku życia i większości po 50. Ale to nie znaczy, że jesteśmy bezsilni wobec tego zjawiska!
Przebarwienia – skąd i dlaczego się pojawiają?

Zwykle mamy wrażenie, że jeszcze wczoraj ich nie było, a dziś szpecą naszą skórę. Jednak przebarwienia nie powstają z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces zachodzący w skórze, a związany z zaburzeniami działania melanocytów. Czyli komórek tworzących melaninę, barwnik nadający skórze ciemniejszy kolor np. podczas opalania. Niestety dla wielu kobiet proces ten przyśpiesza kąpiel słoneczna. Ale przyczyną mogą być również choroby, leki, hormony lub stosowanie środków fotouczulających czy np. perfum na bazie alkoholu podczas opalania.

Czasem wyglądają jak małe drobne kropeczki, innym razem jak plama o nieregularnym kształcie. Ponieważ bardzo często pojawiają się wraz z wiekiem, kojarzą się ze starzeniem. Trudno je zakryć zwykłym makijażem i wymagają stosowania specjalistycznych produktów. Nic dziwnego, że wiele osób podejmuje często nierówną walkę w celu trwałego usunięcia przebarwień.

W zależności od umiejscowienia przebarwienia dzielimy na naskórkowe, skórne i mieszane skórno-naskórkowe. Oczywiście najłatwiej usunąć przebarwienia naskórkowe, umiejscowione w górnej, zewnętrznej partii naskórka; najtrudniej te powstałe w dolnych partiach skóry.

Rodzaje przebarwień (podstawowy podział)
 • Przebarwienia o podłożu genetycznym: piegi, hiperpigmentacja okolicy oczodołów, plamy soczewicowate;
 • Przebarwienia o podłożu hormonalnym, powstałe w wyniku ciąży, okresu menopauzy, stosowania preparatów antykoncepcyjnych lub w wyniku zaburzeń endokrynologicznych;
 • Przebarwienia polekowe, np. po stosowaniu retinoidów czy ziół typu dziurawiec;
 • Przebarwienia chorobowe, np. z powodu problemów wątrobowych;
 • Przebarwienia wtórne, powstałe w wyniku różnych bodźców.
alt="sposoby na przebarwienia"
ismishko / shutterstock.com

Wśród przebarwień wtórnych wymienia się:

 • Słoneczne – powstają w wyniku działania promieniowania UV;
 • Chemiczne – powstałe w wyniku działania bodźca chemicznego;
 • Pozapalne – powstałe w chorobach skóry takich jak trądzik, łuszczyca, liszaj;
 • Mechaniczne – powstałe w wyniku przewlekłych urazów;
 • Cieplne – powstałe w wyniku długotrwałego bezpośredniego nagrzewania skóry.

Choć geneza powstawania plam skórnych jest bardzo zróżnicowana, efektem zawsze są ciemniejsze, brązowe, szarawe, różowawe lub żółtawe plamy szpecące naszą skórę.

Najskuteczniejsze sposoby walki z przebarwieniami

W przypadku plam pigmentacyjnych występujących na twarzy bardzo często kobiety radzą sobie tymczasowymi środkami. Czyli stosowaniem silnie kryjących korektorów lub kamuflaży. Jest to jednak tylko czasowe rozwiązanie problemu, w dodatku wymaga od nas stałej kontroli sytuacji. A bywa, że niektóre przebarwienia zakrywają tylko kamuflaże charakteryzatorskie przeznaczone m.in. do zakrywania tatuaży.

Taki kosmetyk oczywiście nigdy nie powinien być stosowany na co dzień. Dlatego zamiast codziennie walczyć z przebarwieniami stosując ciężki makijaż, zdecydowanie lepiej wykorzystać dostępne środki do trwałej i skutecznej walki ze szpecącymi plamami. Często najlepsze rezultaty daje kojarzenie kilku metod, dlatego warto zasięgnąć opinii dermatologa przed decyzją o skorzystaniu z konkretnego zabiegu. W przypadku mniejszych przebarwień stosuje się specjalne kosmetyki. Natomiast wśród zabiegów warto wymienić przede wszystkim peelingi chemiczne, laseroterapię oraz zastrzyki mezoterapii.

Kosmetyki stosowane na przebarwienia blokują melanogenezę oraz jednocześnie złuszczają i przyśpieszają regenerację. Są skuteczne głównie w przypadku przebarwień występujących w naskórku. Jeśli decydujemy się na tego typu preparaty, koniecznie szukajmy w składzie kwasów owocowych, witaminy C, kwasu kojowego, umbeliferonu i hydrochinonu.

Dlaczego?
 • Kwas kojowy pozyskiwany jest z gatunku grzybów Aspergillus rosnących w Japonii na ziarnach kukurydzy. Mechanizm jego działania jest podobny do działania hydrochinonu; jednego z najbardziej skutecznych składników do likwidacji przebarwień posłonecznych, hormonalnych czy tzw. plam starczych. Oprócz właściwości depigmentacyjnych ma również właściwości przeciwolnorodnikowe, antybakteryjne. Działa również przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.
 • Kwasy owocowe (AHA) uzyskuje się z owoców, mleka, a także z trzciny cukrowej. Do najpopularniejszych kwasów owocowych należą: kwas glikolowy, kwas cytrynowy i kwas mlekowy. Pierwszy z nich ma najmniejszą cząsteczkę i ma zdolność do wnikania w głębokie warstwy naskórka. Kwas glikolowy skutecznie redukuje przebarwienia skórne i nadmierną suchość skóry. Kwas cytrynowy jest silnym przeciwutleniaczem. W efekcie znacznie zostają ograniczone procesy jej starzenia, a także uszkodzeń komórek w jej obrębie. Kwas mlekowy to substancja, dzięki której skóra staje się bardziej elastyczna i gładka. Działanie kwasów owocowych polega na złuszczaniu martwych, zrogowaciałych komórek.
 • Efektem takiej kuracji jest naturalny peeling, który daje efekt oczyszczonej, rozjaśnionej i świeżej skóry. Działanie kwasów owocowych zależy również od ich stężenia. W niskim stężeniu substancje te wpływają głównie na poziom nawilżenia skóry i zapobiegają jej odwodnieniu. W stężeniu od około 15% wzwyż kwasy owocowe stymulują odnowę komórkową i wygładzają skórę. Kwasy o stężeniu powyżej 30% powinny być stosowane wyłącznie w profesjonalnych gabinetach dlatego też nie są ogólnie dostępne. Kosmetyki zawierające kwasy owocowe należy aplikować na całkowicie suchą skórę – należy poinformować klientkę o tym, aby omijać okolice oczu. W ciągu dnia nie należy kilkukrotnie ponawiać ich aplikacji, gdyż mogłoby to doprowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry.
 • Witamina C, zwana jest również kwasem askorbinowym. Nazwa ta pochodzi od łacińskich skorbutus słów tłumaczonych jako “bez szkorbutu”. Wbrew ogólnej opinii witamina C przyjmowana doustnie ma bardzo niewielki wpływ na to, w jakiej kondycji jest nasza cera. Dlatego dermatolodzy polecają przyjmowanie jej bezpośrednio na skórę. Okazuje się, że w takiej postaci przyjmuje się nawet o 20 procent lepiej niż w wyniku suplementacji i szybciej widoczne są efekty. Witamina w stężeniu 10% hamuje wytwarzanie melaniny.
 • Umbeliferon posiada zdolność do absorpcji ultrafioletowej części promieniowania słonecznego, należy do substancji fotochronnych. Działanie hydrochinon polega na hamowaniu tyrozynazy, czyli nie dopuszczaniu do reakcji enzymatycznych, prowadzących do wytworzenia melaniny.
 • Hydrochinon nie zmniejsza liczby melanocytów, obecnych w skórze czyli istniejących już przebarwień, a blokuje powstanie nowych. W związku z tym efekty jego działania można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach systematycznego stosowania.
Wśród metod dających intensywne efekty

warto wymienić zabieg Cosmelan. Jest to zestaw innowacyjnych kosmetyków, w skład których wchodzi odtłuszczający płyn aplikowany w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. A także maski i kompilacji dwóch uzupełniających się kremów, stosowanych codziennie aż do uzyskania zadowalających rezultatów, które pojawiają się po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Innym produktem hamującym hiperpigmantację, który warto polecić klientce z nowymi przebarwieniami, jest Dermamelan, oparty o kwas azelainowy i kojowy oraz witaminy i kwas salicylowy. Wykazuje skuteczne działanie na mniejsze plamy pigmentacyjne, szczególnie skuteczny przy zmianach o podłożu hormonalnym.

Zdecydowanie mocniejszą, wykazującą większą skuteczność, ale nadal uważaną za nieinwazyjną metodą są peelingi chemiczne. Ich działanie polega na hamowaniu syntezy melaniny i transportu melanosomów odpowiedzialnych za magazynowanie melaniny.

Do najskuteczniejszych składników zawartych w peelingach uważa się retinol – jedno z największych hitów medycyny estetycznej i dermatologii ostatnich lat. Jest to czysta postać witaminy A, jedna z najskuteczniejszych broni przeciwko nie tylko przebarwieniom, ale ogólnie starzeniu się skóry. Właśnie na tym składniku bazuje zestaw Xylogic Retix.C 4%, w skład którego wchodzi także inny bardzo pożądany składnik przeciwko hiperpigmantacji, czyli witamina C.

Innym skutecznym preparatem jest peeling medyczny Bright Peel firmy Filorga, oparty na glutonolaktonie.

Lasery, mezoterapia igłowa

Jedną z wyjątkowo skutecznych metod walki z przebarwieniami są lasery. Stosuje się je punktowo, na miejsca gdzie występują plamy. Technologia polega na termicznym uszkodzeniu komórek, w których doszło do nagromadzenia melaniny. Co ważne, wiązka światła wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje przerwania ciągłości naskórka. Po kilku dniach od zabiegu rozpoczyna się proces delikatnego złuszczania, który odsłania nową, jaśniejszą skórę.

Inną polecaną przez kosmetologów i lekarzy opcją jest mezoterapia igłowa. Choć naszym klientkom kojarzy się raczej z działaniem przeciwstarzeniowym i rewitalizującym, odpowiednio dobrane komponenty aktywne, jak peptydy biomimetyczne, działają rozjaśniająco poprzez hamowanie wydzielania tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za pigmentację. Efekty mezoterapii są bardzo zadowalające, jednocześnie także mają szereg innych zalet, m.in. rewitalizację i silne odżywienie skóry.

Niestety większość tego typu zabiegów zawiera cały szereg przeciwwskazań. W przypadku ciąży pacjentki i karmienia piersią musimy przeczekać aż do ich zakończenia, dopiero wtedy możemy przystąpić do walki z przebarwieniami. Podobnie choroby nowotworowe są przeciwwskazaniem dla zabiegów inwazyjnych. Inne choroby uniemożliwiające walkę z przebarwieniami za pomocą powyższych metod to miejscowe aktywne stany zapalne skóry, cukrzyca, epilepsja czy wirusowe zapalenie wątroby.

Dlatego w trakcie konsultacji musimy uzyskać od klientki dokładne informacje o jej stanie zdrowia. I zdecydować, czy jest możliwość podjęcia leczenia daną metodą.

Pielęgnacja skóry po zabiegu wybielania

Bardzo często jest tak, że zadowolone z efektów przeprowadzonych zabiegów pacjentki myślą, że ich problem się skończył. Dlatego tak ważne jest uświadomić im, że skóra, która ma skłonności do przebarwień, wymaga oprócz specjalistycznej pielęgnacji, przede wszystkim ochrony przed promieniami UV. Filtry, które stosujemy, powinny być fotostabilne, z faktorem minimum 30, a najlepiej 50. Dodatkowo koniecznie zwróćmy uwagę, by kosmetyk chronił zarówno przed filtrami UVB, jak i UVA.

Choć obecnie producenci kosmetyków muszą uwzględniać oba filtry w składzie. Jednak jeśli nasza pacjentka korzysta z zakupów internetowych zza granicy, lepiej się upewnić co do tego faktu. Zwróćmy uwagę, że promieniowanie UVA występujące m.in. w solariach jest często lekceważone. A to właśnie ono w głównej mierze odpowiada za starzenie się skóry, niszcząc włókna kolagenowe. UVB jest szkodliwe głównie w obrębie naskórka, tworząc poparzenia.

Zaraz po wykonaniu zabiegu poinstruujmy klientkę, by bezwzględnie stosowała się do naszych zaleceń, stosując kojące, delikatne preparaty myjące i kremy. Na fali mody na koreańską pielęgnację możemy przedstawić im rytuał pielęgnacji właśnie rodem z Azji. Co na pewno spotka się z zainteresowaniem. Azjatki przede wszystkim kładą nacisk na ochronę przeciwsłoneczną; stosując preparaty z filtrami nawet w pochmurny dzień i pracując przed monitorem komputera. Z kosmetyków pielęgnacyjnych polećmy klientce te z zawartością witaminy C, arbutyny czy kwasu kojowego.

Taka pielęgnacja pozwoli podtrzymać lub wręcz poprawić efekt zastosowanych zabiegów. Zwróćmy naszym klientkom uwagę na to, że jeśli skóra ma skłonność do przebarwień, do końca życia powinna być kontrolowana i pielęgnowana także pod tym kątem.

UWAGA! Efekt zabiegu może się różnić w zależności od charakterystyki wskazań danego pacjenta. Omawiany powyżej produkt może być stosowany wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych. Informacje o przeciwwskazaniach i ryzyku związanym z używaniem danego wyrobu zgodnie z jego przewidzianym zastosowaniem znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify