Dermatic.pl Aesthetic Business

Komórki macierzyste w rewitalizacji (cz.2)

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty

W części 1 artykułu przedstawiliśmy zastosowanie i wykorzystanie komórek macierzystych pochodzenia roślinnego w branży estetycznej. Jednakże w kosmetologii zastosowanie znajdują nie tylko komórki pochodzenia roślinnego. Aczkolwiek stanowią one najliczniejszą grupę, mamy także komórki pochodzenia zwierzęcego, czy peptydy z ludzkich adipocytowych komórek macierzystych. Pozyskujemy je biotechnologicznie z hodowli komórkowych. O nich w drugiej części.

Claudia Musiał, dr n.med. Marta Bednarek

Przypomnijmy! Przełom w zastosowaniu komórek macierzystych szybko przyjął przez przemysł estetyczny w celu przeciwdziałania starzenia się skóry. Zatem komórki macierzyste odpowiadają za decydujący sposób, w jaki rośliny, czy skóra przechodzą proces regeneracji w przypadku uszkodzenia. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych i regeneracyjnych są obecnie jedną z najskuteczniejszych metod odmładzania i rewitalizacji skóry dzięki zdolności pobudzenia procesów odnowy naskórka oraz stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.

Komórki macierzyste pochodzenia zwierzęcego w kosmetologii

Zastosowanie komórek macierzystych pochodzenia zwierzęcego jest mniej powszechne aniżeli komórek roślinnych. W preparatach kosmetycznych do tej pory wykorzystuje się komórki macierzyste pozyskane z poroża jelenia MIC-1 (odkryte przez zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) zawierające siedem czynników wzrostu, które chronione są patentami oraz komórki macierzyste owiec łaciatych św. Jakuba, głównie pozyskanych z tkanki łącznej.

Porożogenne komórki macierzyste znacznie przyspieszają odnowę komórkową skóry. Dzięki swoim właściwościom znajdują zastosowanie pomocniczo przy leczeniu trądziku. MIC-1 stymulują produkcję kolagenu i elastyny, skutecznie regenerując skórę. Komórki macierzyste pozyskane z poroża jelenia znajdziemy również w preparatach do stosowania na błony śluzowe, łuszczycę, czy blizny.

Innowacją są komórki macierzyste pochodzące z tkanek owiec łaciatych św. Jakuba – gatunek ten jest najmniej podatny na choroby wirusowe, bakteryjne, czy nawet nowotwory.

Kolejną innowacją są komórki macierzyste pochodzące z tkanek owiec łaciatych św. Jakuba – gatunek ten jest najmniej podatny na choroby wirusowe, bakteryjne, czy nawet nowotwory. W kosmetologii wykorzystuje się je po biotechnologicznej obróbce polegającej na zamrożeniu. Pobrany materiał podlega licznym badaniom laboratoryjnym.  Komórki stymulują skórę do odnowy, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, zmniejszają stany zapalne oraz przedłużają żywotność ludzkich komórek macierzystych skóry. Co więcej, zwiększają stopień nawilżenia skóry, działają przeciwrodnikowo, spłycają istniejące zmarszczki i drobne blizny i ujednolicają koloryt cery.

Źródła autologicznych komórek macierzystych

Istnieje wiele źródeł, z których pozyskiwane są mezynchemalne komórki macierzyste (mesenchymal stem cells – MSC). Komórki posiadają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów (proliferacji) i samoodnowy. Zazwyczaj izoluje się je z krwi obwodowej lub tłuszczu pacjenta. Wykorzystuje się je w celu biostymulacji, ujednolicenia kolorytu cery, spłycenia drobnych zmarszczek. Według źródeł koncentrat uzyskany z krwi pacjenta zawiera około 10 tysięcy komórek macierzystych (10 000 ASC – ang. Adult Stem Cells), natomiast z tkanki tłuszczowej – kilkadziesiąt milionów, zazwyczaj od 10 000 000 do 50 000 000 ASC.

Autologiczne komórki macierzyste posiadają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów (proliferacji) i samoodnowy.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem autologicznych komórek macierzystych to: ubytki tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy (np. opadające policzki), niwelowanie wiotkości skóry, stymulacja komórek skóry do odnowy, profilaktyka przeciwstarzeniowa, wypełnienie zmarszczek (np. zmarszczki palacza, zmarszczki wokół ust i oczu), wypełnienie blizn (blizny zanikowe, potrądzikowe, pooparzeniowe).

Autogenne komórki macierzyste pochodzące z krwi obwodowej

Komórki macierzyste pozyskane z krwi żylnej (PBSC – Peripheral Blood Stem Cells) są remedium na każdą oznakę starzenia się skóry. Przyspieszają proces regeneracji, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a skóra staje się promienna. Mezynchemalne komórki macierzyste pobiera się z krwi żylnej pacjenta, po czym pobraną krew umieszcza się w separatorze wprowadzającym krew w proces wirowania, który trwa zazwyczaj około 4 godzin od chwili pobrania krwi od pacjenta.

Komórki macierzyste pozyskane z krwi żylnej są remedium na każdą oznakę starzenia się skóry.

Uzyskaną zawiesinę podaje się w postaci iniekcji śródskórnej lub metodą liniową wzdłuż zmarszczek. Około 10-14 dni przed wykonaniem planowanego zabiegu pacjent powinien odstawić leki przeciwpłytkowe. Istnieje również możliwość poddania pobranej krwi pacjenta procesowi rozdziału frakcji w celu wyizolowania hematopoetycznych komórek macierzystych krwi CD34+ wraz z czynnikami wzrostu.

Zabieg z wykorzystaniem autogennych komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej rewitalizuje skórę i pobudza proces samoodnowy skóry.

Autogenne komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej
komórki macierzyste
Yuliia – adobe.stock.com

Komórki macierzyste pobierane są metodą liposukcji za pomocą kaniuli – tkanka tłuszczowa wraz z krwią pacjenta. Pobrany materiał izolowany z tkanki tłuszczowej jest rozdrobniony mechanicznie, po czym poddany jest procesowi oczyszczania. Oczyszczoną tkankę tłuszczową często wykorzystuje się w celu poprawy owalu twarzy, poprawy konturu ust, czy wypełnienia fałd nosowo-wargowych, blizn i doliny łez. Zaawansowana technologia pozwala na pobranie mezynchemalnych komórek w stanie nienaruszonym w około 90%. Wszczepienie tkanki tłuszczowej poprzedza dwukrotne zredukowanie zbitków tłuszczowych.  

Zabieg z wykorzystaniem autogennych komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej (ADSC – Adipose Derived Stem Cell) rewitalizuje skórę i pobudza proces samoodnowy skóry. Aby pobrane komórki macierzyste mogły być aktywne, niezbędna jest obecność czynników wzrostu, które stymulują syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W procesie odnowy skóry bierze udział rh-Oligopeptyd-1 – czyli nabłonkowy czynnik wzrostu. Stymuluje on ectodermę i endodermę na poziomie różnicowania komórek. Oprócz tego rh-Polypeptyd-10 – czynnik wzrostu fibroblastów odpowiadający za syntezę fibroblastów, odnowę komórkową i podziały komórek macierzystych na poziomie skóry właściwej.

Claudia Musiał

Wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia.

dr n.med. Marta Bednarek

Adiunkt i dziekan w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, współwłaścicielka Kliniki Kosmetologii i Trychologii ESTHETIC w Gdańsku.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify