Dermatic.pl Aesthetic Business

Terapie łączone w redukcji rozstępów i wiotkości skóry

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Zastosowanie laserów frakcyjnych ablacyjnych i nieablacyjnych pikosekundowych oraz mezoterapii igłowej
Najczęściej pojawiającym się problemem na skórze pacjentów zgłaszających się do gabinetów estetycznych są rozstępy. Jest to defekt, który może przyczynić się do niskiej samooceny i braku akceptacji wyglądu własnego ciała. Rozstępy powstają najczęściej podczas nadmiernego rozciągania skóry w takich przypadkach jak: permanentne wahania wagi, ciąża, intensywne ćwiczenia i przyrost tkanki mięśniowej czy też szybki wzrost, który obserwujemy u młodzieży w czasie pokwitania. Częstą przyczyną powstawania rozstępów są również operacje chirurgiczne wszczepiania implantów w celu powiększenia np. piersi.

Agnieszka Surgiel-Gemza

Najczęstsze lokalizacje rozstępów to okolice brzucha, ud, pośladków, piersi, obręczy barkowej czy też okolicy lędźwiowej kręgosłupa. W moim gabinecie najczęściej wykonuję zabiegi redukujące rozstępy i wiotkość skóry, która powstała po przebytej ciąży.

Czym są rozstępy?

To wrzecionowate, równoległe pasma ścieńczałej skóry. Możemy wyróżnić dwie fazy ewolucji rozstępów.

Pierwsza – faza zapalna trwająca do 6 miesięcy, w której zmiany są lekko wyniosłe ponad skórę w kolorze czerwonym, sino-fioletowym… A w obrazie histopatologicznym widoczny jest obrzęk skóry właściwej spowodowany stanem zapalnym, poszerzone naczynia krwionośne z naciekiem limfatycznym. Rozstępy w tej fazie są łatwiejsze do redukcji.

alt="terapie łączone rozstępy"
Rozstępy w fazie zapalnej – L oraz zanikowej – P. Źródło: Archiwum własne autorki

Faza druga – zanikowa, atroficzna, w której rozstępy zmieniają barwę na biało-perłową. Ustaje stan zapalny, rozstępy stają się wklęsłe, skóra jest pergaminowa, może być pomarszczona. W obrazie histopatologicznym widoczne jest zmniejszenie ilości fibryliny, nieprawidłowe  ułożenie włókien elastynowych jak również zmniejszenie ilości melanocytów. Rozstępy w tej fazie mają wiele wspólnych cech z blizną. Są mocno odgraniczone od zdrowej skóry, w ich obrębie nie występują mieszki włosowe ani przydatki skóry.

Trzy teorie powstawania
alt="terapie łączone rozstępy"
charless/shutterstock.com

W redukcji jakiegokolwiek problemu ważne jest aby ustalić etiopatogenezę, w tym przypadku rozstępów. Wykluczenie lub redukcja czynników sprawczych pozwoli nam osiągnąć lepsze efekty terapeutyczne.

W przypadku rozstępów możemy mówić o trzech teoriach ich powstawania. Teoria hormonalna dotyczy między innymi podwyższonego poziomu kortyzolu. Na przykład w chorobie Cushinga czy silnego, permanentnego stresu. Ale również zaburzeń hormonalnych w okresie pokwitania, ciąży czy antykoncepcji hormonalnej; gdzie głównym czynnikiem sprawczym jest podwyższony poziom estrogenów. Nie bez znaczenia mają również przewlekłe terapie glikokortykosteroidami w formie ogólnej jak i miejscowej.

Teoria mechaniczna opisuje powstawanie rozstępów wskutek nagłego, intensywnego rozciągnięcia skóry. Prowadzącego do deformacji włókien elastynowych i kolagenowych oraz do ich zerwania w miejscach największych naprężeń.

Teoria genetyczna, która jest najmniej poznana. Mimo to możemy potwierdzić występowanie rozstępów u bliźniąt monozygotycznych czy też u osób z wrodzoną chorobą tkanki łącznej jaką jest zespół Marfana.

Dlaczego terapie łączone?

Terapie łączone zabiegów estetycznych coraz częściej są wykonywane przez specjalistów kosmetologii i medycyny estetycznej. Analogicznie jak w medycynie i terapiach np. chorób przewlekłych NT (nadciśnienie tętnicze) specjaliści dążą do tego, aby wykorzystywać politerapię w najmniejszych, skutecznych dawkach. Tym samym wykluczając monoterapię w dawkach maksymalnych, która często wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi.

Estetyczne terapie łączone inaczej mówiąc, to zastosowanie dwóch lub więcej zabiegów w jednej procedurze w danym defekcie. Dzięki takim połączeniom uzyskujemy lepsze efekty terapeutyczne z jednoczesnym ograniczeniem działań niepożądanych czy powikłań pozabiegowych.

Należy pamiętać, iż terapie łączone dobierane powinny być przez doświadczonych specjalistów w indywidualny sposób dla każdego pacjenta. Ważne jest to, aby zabiegi łączone miały działanie synergistyczne i nie wykluczały się wzajemnie.

Zabiegi redukujące rozstępy i wiotkość skóry

W gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej wykorzystywane są różne zabiegi redukujące rozstępy, bardziej lub mniej zaawansowane. Ważne jest to, aby specjalista wybrał taką terapię, która będzie skuteczna u danego pacjenta i osiągnęła wyznaczone cele. Między innymi, aby przyczyniła się do wzrostu liczby fibroblastów oraz ich stymulację do syntezy kolagenu, elastyny, fibronektyny, glikozaminoglikanów, stymulację melanocytów do produkcji melaniny i angiogenezę.

Do najczęściej wybieranych zabiegów możemy zaliczyć: radiofrekwencję mikroigłową, karboksyterapię, mezoterapię mikroigłową oraz igłową, produkty autologiczne i laseroterapię. Na chwilę obecną jeszcze rzadko obserwuje się terapie łączone polegające na wykorzystaniu kilku długości fal lasera wraz z mezoterapią w jednym zabiegu. Z przeprowadzonych zabiegów przez autorkę wynika, że takie połącznie jest skuteczne, a bardzo dobre efekty możliwe do osiągnięcia w serii 3-4 zabiegów w przeciwieństwie do monoterapii.

Laseroterapia w redukcji rozstępów i wiotkości skóry
alt="terapie łączone rozstępy"
Olena Domanytska/shutterstock.com

Zabiegi laserowe możemy podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Oba zabiegi są dostępne  w technologii frakcyjnej polegającej na tworzeniu się stref mikrotermicznych MTZ (Micro Thermal Zone), przy zachowaniu nieuszkodzonych tkanek otaczających.

Dzięki temu osiągamy założone wcześniej cele zabiegowe czyli następuje aktywacja fibroblastów, melanocytów, uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych naskórka i skóry właściwej. W skutek czego osiągamy zagęszczenie, ujędrnienie skóry, spłycenie i wyrównanie kolorytu rozstępów.

Do laserów ablacyjnych frakcyjnych zaliczamy laser dwutlenkowęglowy o długości fali 10 600 nm oraz laser Er:Yag o długości fali 2940 nm; z różnicą taką, że laser Er:Yag działa płycej w naskórku niż CO2.

Do laserów nieablacyjnych frakcyjnych zaliczamy między innymi: Nd:Yag 1064 nm, Er:Yag 1540 nm oraz lasery nowej generacji pracujące w technologii pikosekundowej Nd:Yag 1064 nm czy aleksandrytowy 755 nm. Lasery nieablacyjne pikosekundowe charakteryzują się bardzo krótkim czasem trwania impulsu oraz brakiem uszkodzonej zewnętrznej warstwy naskórka. Dzięki temu terapia jest mniej inwazyjna, a czas rekonwalescencji skrócony.

Zasada działania laserów ablacyjnych i nieablacyjnych

Zasada działania lasera ablacyjnego CO2 polega na generowaniu promieniowania o długości fali 10 600 nm, niewidzialnego dla ludzkiego oka. Po zaabsorbowaniu wysokiej energii promieni lasera przez chromofor, jakim jest woda następuje proces waporyzacji, który prowadzi do odparowania wody z komórek. Laser ten prowadzi do uszkodzenia zewnętrznej warstwy naskórka.

Najnowsze lasery nieablacyjne frakcyjne pikosekundowe z głowicą dyfrakcyjną z mikrosoczewkami lub holograficzną technologią frakcyjną prowadzą do powstania pod wpływem ich działania obszarów LIOB (Laser Induced Optical Breakdown). Niezależnie od długości fali czy to laser aleksandrytowy pikosekundowy 755 nm, czy Nd:Yag pikosekundowy 1064 nm inicjują procesy naprawcze w obszarze poddanym zabiegowi. Dochodzi do wzrostu  cytokin, chemokin czy czynników wzrostu, które odpowiadają za tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

Jak donosi literatura lasery nieablacyjne frakcyjne w technologii pikosekundowej (755 nm i 1064 nm) znalazły zastosowanie w redukcji rozstępów, blizn potrądzikowych i innych. A także efektów fotostarzenia, zmarszczek w okolicy twarzy z uwzględnieniem okolicy oka dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.

Mezoterapia w redukcji rozstępów i wiotkości skóry
alt="terapie łączone rozstępy"
alejandro piorun/shutterstock.com

Zabiegiem, który może dopełnić laseroterapię jest intradermatoterapia polegająca na wielokrotności wkłuć i podaniu medycznych substancji aktywnych śródskórnie lub podskórnie w zależności od wskazania i oczekiwanego efektu.

W samym zabiegu mezoterapii obserwujemy dwa główne działania. Po pierwsze – nakłucie skóry powodujące uruchomienie kaskady naprawczej tkanki. I działanie nawilżające oraz stymulujące dzięki samej substancji aktywnej; takiej jak np. nieusieciowany kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, witamina A, C, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, pirogronian sodowy, aminokwasy.

Autorzy badań wykazują…

Zgodnie z dostępnymi w literaturze doniesieniami autorzy badań wykazują wyższą skuteczność działania laserów niż samej mezoterapii w poprawie wyglądu skóry. Natomiast połączenie intradermatoterapii z laseroterapią przynosi spektakularne efekty w krótszym czasie niż w procedurach zastosowanych osobno.

W takiej terapii wykorzystujemy synergię działania lasera ablacyjnego działającego na małej głębokości skóry, laserów nieablacyjnych pikosekundowych działających na różnych głębokościach, jednakże głębiej niż pierwszy wymieniony oraz mezoterapii dostarczającej potrzebnych substancji do szybszej odnowy tkanki. Procedura powinna być tak zaprojektowana, aby każdy krok zabiegowy był bezpieczny. A zarazem przyniósł jak największe korzyści dla opracowanego miejsca zabiegowego.

Pamiętajmy jednak, że aby wdrożyć wyżej opisane zabiegi łączone terapeuta musi mieć duże doświadczenie w wykonywaniu każdego zabiegu z osobna. No i odpowiednio zakwalifikować pacjenta wykluczając wszystkie przeciwwskazania oraz odpowiednio wyedukować pacjenta w postępowaniu pozabiegowym.

Agnieszka Surgiel-Gemza

Kosmetolog. Z branżą medyczną i farmaceutyczną związana jest już od ponad 20 lat. Autorka i recenzentka publikacji naukowych w renomowanych periodykach z branży kosmetologii i medycyny estetycznej. Wykładowca akademicki na UJD w Częstochowie na kierunku Kosmetologia, SWSM w Katowicach oraz studiach podyplomowych dla kosmetologów i lekarzy WSPS w Dąbrowie Górniczej, gdzie prowadzi zajęcia z laseroterapii. W swych gabinetach wykonuje zabiegi z wykorzystaniem laserów do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych, epilacji, zamykania naczyń, frakcyjnego nieablacyjnego i ablacyjnego resurfacingu twarzy, redukcji blizn, rozstępów oraz przebarwień. Jak również zabiegi z wykorzystaniem peelingów medycznych, mezoterapii mikroigłowej i igłowej, mikropunktury oraz kosmetologii High-Tech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify