Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Jad węża – zabieg liftingujący bez skalpela

, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Kosmeceutyki są powszechnie stosowane w zabiegach pielęgnacyjnych w celu utrzymania zdrowej skóry i niwelowania widocznych oznak starzenia. Jady węży są naturalnymi źródłami biologicznie aktywnych cząsteczek (ponad 20 związków). Na które składają się białka, polipeptydy i neurotoksyny, a większość z nich wykazuje określone rodzaje bioaktywności.

dr n. biol. Kornelia Niemyska

Są one w stanie działać selektywnie i specyficznie na różne komórki, modulując ich funkcje fizjologiczne. Tak więc te mieszaniny, złożone głównie z białek i peptydów, zapewniają szerokie możliwości oraz zróżnicowaną architekturę molekularną. 

Duża część z nich wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, a także do produkcji kosmetyków typu botox-like. W kosmetologii zastosowanie to wiąże się z działaniem neurotoksycznym, a także hamującym przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i aktywnością różnych enzymów. 

Skuteczność jadu węża

Pod nazwą „jad węża” kryje się najczęściej pentapeptyd-3 (sekwencja: Gly-Pro-Arg-Pro-Ala) przypominający działanie botoksu. Substancję tę pozyskuje się na drodze sztucznej syntezy. Związek ten hamuje działanie receptora nikotynowego. Przez to uniemożliwia przyłączanie cząsteczek acetylocholiny zapoczątkowującej skurcz mięśni mimicznych twarzy. 

Następuje zmniejszenie częstości i siły skurczów mięśni. Częściowy paraliż mięśni twarzy likwiduje istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. W rezultacie redukuje zmarszczki, ujędrnia skórę i poprawia owal twarzy.

Poza tym jad węża wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, tzn. chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za proces starzenia. Preparat ten polecany jest u osób z widocznymi zmarszczkami. Jak również zmęczoną i zwiotczałą skórą, która wymaga regeneracji i remodelingu.

Jad węża czy botoks?

Różnica między botoksem a jadem węża polega na sposobie aplikacji substancji i czasem uzyskania efektu anti-aging. Preparat z jadem węża jest aplikowany bezpośrednio na skórę, w odróżnieniu od bolesnych iniekcji toksyną botulinową.

W przypadku zabiegu z użyciem jadu węża efekty przeciwzmarszczkowe są widoczne zaraz po zabiegu, chociaż nie są długotrwałe. Stosując botoks na efekty trzeba czekać od 3 do 7 dni, a utrzymują się one do 3-6 miesięcy.

Jak wygląda zabieg?
alt="lifting jadem węża"
Brad Setliff/shutterstock.com

Zabieg składa się z kilku etapów i jest całkowicie bezbolesny oraz nieinwazyjny. Etapem przygotowawczym jest wykonanie peelingu kawitacyjnego lub mikrodermabrazji. Następnie na twarz i szyję zostaje nałożony skoncentrowany preparat (serum). W skład serum wchodzą dodatkowo algi, witaminy A, C i E, kwas hialuronowy, masło shea, alantoina, kolagen i elastyna.

Następnie na tak przygotowaną skórę zostaje nałożony i rozprowadzony preparat z jadem węża. Stosowane są dwie techniki aplikacji jadu. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalnej maski i płatków pod oczy z substancją aktywną. Taki zabieg trwa ok. 90 minut.

Druga technika polega na wtłaczaniu serum do głębokich warstw skóry podczas zabiegu infuzji tlenowej. Dzięki zastosowaniu stężonego i sprężonego tlenu o ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie przypominające aerograf, które pozwala na równomierne nanoszenie preparatu. Cały zabieg trwa 40 minut. Efekt po jednym zabiegu utrzymuje się do miesiąca, natomiast po serii zabiegów nawet do pół roku.

Pielęgnacja podtrzymująca – kremy z jadem węża

Kremy z jadem węża stanowią uzupełnienie kuracji gabinetowej i przedłużenie jej efektów. Skierowane są do kobiet we wczesnych stadiach starzenia się skóry. Dla lepszego efektu należy je stosować dwa razy dziennie na twarz i szyję. Maksymalny czas stosowania kremów nie powinien przekraczać 3 miesięcy, gdyż ich działanie może niekorzystnie wpływać na funkcje drenażu limfatycznego i prowadzić do obrzęków.

Widoczną poprawę można zaobserwować już po miesiącu regularnego stosowania kosmetyków. Regularnie stosowane kompleksy peptydowe wnikają w głąb skóry, stymulują produkcję kolagenu, redukują zmarszczki, rozluźniają mięśnie i wygładzają skórę. Aby kremy z jadem węża działały jeszcze skuteczniej, często są wzbogacone o substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy czy filtry przeciwsłoneczne.

dr n. biol. Kornelia Niemyska

Doktor nauk biologicznych, wykładowca akademicki, autorka publikacji z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Facebook Instagram Youtube Spotify