Dermatic.pl Aesthetic Business

Skóra kobiety w okresie menopauzy

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Kobieta XXI wieku, kim Ona jest? Aktywna, pewna siebie i odnosząca sukcesy. 10 procent ogólnej populacji stanowią kobiety w okresie pomenopauzalnym. Jeśli średni wiek menopauzy wynosi 50 lat, to jedna trzecia życia kobiety przypada na postmenopauzę.

Julia Szersznowa

Według ekspertów WHO do 2025 r. liczba kobiet w wieku 60 lat lub więcej przekroczy 1 miliard. Duży odsetek kobiet po 50 roku życia aktywnie pracuje, zajmuje stanowiska kierownicze, ma własny udany biznes oraz partnera. Dlatego tak ważne jest, aby zachować atrakcyjność. Zmiany skórne występujące w tym okresie kształtują wygląd kobiety wpływając na jakość jej życia, proces adaptacji społecznej, samoocenę i zdrowie psychiczne.

Na czas pojawienia się menopauzy u kobiety wpływa palenie, głód, stres. Warto wspomnieć również o hormonalnych środkach antykoncepcyjnych oraz życiu nad poziomem morza powyżej 3500 m. Na przykład u kobiet palących (więcej niż 10-15 papierosów dziennie) menopauza występuje 1–2 lata wcześniej.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety podczas menopauzy?

Restrukturyzacja tła hormonalnego: zmniejsza się poziom estrogenów i progesteronu, zwiększa się poziom androgenów i synteza gonadotropin.

Zmiany podczas menopauzy – restrukturyzacja tła hormonalnego: zmniejsza się poziom estrogenów i progesteronu, zwiększa się poziom androgenów i synteza gonadotropin.

alt="menopauzy"
fizkes – stock.adobe.com

W porównaniu z estrogenem u kobiet po menopauzie poziom androgenów zmniejsza się płynniej. W związku z tym u wielu kobiet może wystąpić znaczna przewaga androgenów objawiającą się tłustą porowatą skórą, trądzikiem, łojotokiem, hirsutyzmem i łysieniem androgenowym.

Ale w większym stopniu kluczowym objawem starzenia się skóry jest degradacja i zmiany strukturalne kolagenu i elastyny. Powodują one utratę elastyczności skóry, zmniejszenie jej grubości i tworzenie się zmarszczek. Również u pacjentek w okresie menopauzy pojawiają się znacznie zmniejszone właściwości zatrzymujące wodę i unaczynienie skóry. Melanogeneza zmienia się w wyniku czego pojawiają się obszary przebarwień oraz rogowacenie starcze. Kości czaszki zmniejszają się i dochodzi do deformacji twarzy. Warto zauważyć, że fizjologicznemu przebiegowi menopauzy nie towarzyszy pogorszenie stanu ogólnego. Patologiczny przebieg menopauzy wynosi 26-48 %.

Warto zauważyć, że fizjologicznemu przebiegowi menopauzy nie towarzyszy pogorszenie stanu ogólnego.

Jak możemy pomóc kobiecie w okresie menopauzy zachować atrakcyjny wygląd w gabinecie zabiegów estetycznych?

Możemy pracować z jakością skóry i metodami wolumetrii – uzupełniając deficyty objętości we wszystkich częściach twarzy, które powstały w wyniku zmian kostnych czaszki.

Mezoterapia – procedura polegająca na wprowadzeniu śródskórnych mezokokonów (najczęściej w składzie kwasu hialuronowego, witamin, minerałów, aminokwasów). Metoda została wynaleziona przez francuskiego lekarza Michela Pistora w 1958 roku. M. Pistor podał definicję, która stała się mottem mezoterapii: „Peu, rarement au bon endroit” – „Rzadko, mało i we właściwym miejscu”. Mezoterapia to procedura kursowa z sesjami interwałowymi.

Jakie są efekty mezoterapii?

Pobudzenie metabolizmu, uruchomienie wewnętrznych rezerw na odmłodzenie, silne nawodnienie dzięki uzupełnieniu niedoboru własnego kwasu hialuronowego.

Dobrze jest przeprowadzić procedurę mezoterapii najpierw na początku pracy specjalisty z pacjentką, aby poznać i rozwinąć zaufanie pacjentki przy kolejnych bardziej inwazyjnych procedurach.

Procedura iniekcyjna polegająca na podskórnym podaniu osocza bogatopłytkowego pacjentki.

Aby wykonać procedurę PRP u pacjentki z żyły pobiera się krew, którą umieszcza się w specjalnej probówce i przetwarza przez odwirowanie w celu przygotowania osocza bogatopłytkowego. Cząsteczki białka, które są czynnikami wzrostu płytek krwi mogą regulować wzrost komórek i przyspieszać ich podział. Ponadto technika wykonywania procedury nie różni się od mezoterapii. Lek jest podawany za pomocą igieł mezoterapeutycznych przez mikroiniekcje śródskórnie w okolicy twarzy, szyi, dekoltu oraz skóry głowy.

Ważne jest aby przed zabiegiem oddać krew do testów (ogólne badanie krwi, próby wątrobowe), by upewnić się, że pacjentka jest zdrowa, a procedura PRP przyniesie więcej korzyści niż szkody.

Maksymalne bezpieczeństwo jest jedną z niezaprzeczalnych zalet PRP. Ze względu na fakt, że osocze jest częścią krwi pacjentki, nie jest źródłem reakcji alergicznych i substancji obcych dla organizmu.

Procedura PRP jest idealna dla pacjentek ze zmianami związanymi z wiekiem. Pomaga poprawić jakość i teksturę skóry, uzyskać bardziej równomierną cerę i świeży wygląd, zmniejszyć nasilenie zmarszczek mimicznych, statycznych oraz drobnych. Zabieg pomaga również zmniejszyć blizny i rozstępy oraz poprawić ich wygląd.

  • Karboksyterapia

Jest metodą iniekcji, która odnosi się do procedur o wysokim poziomie bezpieczeństwa pod warunkiem stosowania certyfikowanego jałowego medycznego dwutlenku węgla.

Karboksyterapia to regulowane wstrzykiwanie czystego medycznego dwutlenku węgla do różnych części ciała w celu poprawy ukrwienia tkanek, zwiększenia elastyczności skóry oraz stymulowania tworzenia kolagenu. Dwutlenek węgla będący naturalnym metabolitem ma wyraźny wpływ na przebieg reakcji organizmu, zwiększa wymianę gazową i zużycie tlenu przez komórki, zmienia równowagę kwasowo-zasadową tkanek oraz przyspiesza przebieg procesów metabolicznych. Po wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę z powodu podrażnienia wolnych zakończeń nerwowych występuje krótkotrwałe uczucie pieczenia w danym obszarze ciała.

Wyniki zabiegu:

  • redukcja zmarszczek,
  • wzrost turgoru,
  • zmniejszenie obrzęku twarzy,
  • eliminacja cieni pod oczami,
  • zmniejszenie objawów fotostarzenia i chronostarzenia.
  • HIFU

Nowoczesna technika sprzętowa zwana liftingiem bez skalpela, która jest idealna dla pacjentek, które nie są gotowe na techniki iniekcyjne i operacje.

Głębokość penetracji impulsu ultradźwiękowego podczas procedury wynosi do 13 mm. W porównaniu z innymi metodami, które działają na głębokości zaledwie 1,5 mm jest to przełom w kosmetologii, porównywalny pod względem skuteczności tylko z metodami chirurgii plastycznej!

Przed zabiegiem specjalista nakłada na skórę żel chłodzący, a następnie za pomocą linijki przeprowadza się dokładne oznakowanie obszaru leczenia, zgodnie z którym przeprowadza się ekspozycję ultradźwiękową. W tym przypadku pacjentka może odczuwać tylko ciepło, lekkie mrowienie i napięcie skóry.

Wskazania i rozwiązywane problemy:

  • deformacja i utrata wyrazistości owalu twarzy (opadanie grawitacyjne),
  • zmniejszona gęstość skóry i podskórnych struktur twarzy i ciała,
  • obniżenie i pogłębienie fałdów nosowo-wargowych,
  • obniżenie kącików ust,
  • opadanie powieki górnej i opadające brwi,
  • drugi podbródek: zwiotczenie skóry pod brodą i szyją,
  • zmniejszenie napięcia skóry w wyniku rozciągania podskórnych włókien kolagenu i elastyny w wewnętrznej powierzchni ramion, nóg, łokci, kolan, pośladków, brzucha, twarzy, szyi i dekoltu.

Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu, a przyrostowy wynik po 3 miesiącach (okres regeneracji). Po zabiegu można od razu wrócić do pracy i życia społecznego bez okresu rehabilitacji.

Możemy pracować z jakością skóry i metodami wolumetrii – uzupełniając deficyty objętości we wszystkich częściach twarzy, które powstały w wyniku zmian kostnych czaszki.

Kosmetyki z przeciwutleniaczami w pielęgnacji domowej

Aby utrzymać efekt zabiegów w pielęgnacji domowej zaleca się stosowanie kosmetyków z przeciwutleniaczami.

Przeciwutleniacze to przydatne substancje, które mogą neutralizować procesy oksydacyjne w organizmie i związane z nimi negatywne skutki wolnych rodników (cząsteczek uszkadzających komórki skóry).

Ponadto przeciwutleniacze w składzie produktów kosmetycznych:

  • poprawiają kolor skóry,
  • zmniejszają procesy zapalne,
  • służą zapobieganiu pojawienia się oznak starzenia.

Za najsilniejsze przeciwutleniacze uważane są:

  • beta karoten – nie tylko walczy z wolnymi rodnikami, ale także przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek;
  • witamina C – oprócz funkcji przeciwutleniającej ma właściwości rozjaśniające i zmniejsza pigmentację; spowalnia produkcję melaniny i przyspiesza odnowę naskórka;
  • witamina E (tokoferol) – poprawia regenerację komórek oraz uczestniczy w naprawie błon międzykomórkowych.
Ważne są witaminy

W okresie menopauzy ciało kobiety doświadcza braku ważnych witamin. Dlatego przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych jest w pełni uzasadnione z punktu widzenia medycyny. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu i uczestniczą w tworzeniu hormonów. Ważne są witaminy takie jak A i C, a także witaminy z grupy D i wapń. Ich brak wywołuje łamliwość kości, pogorszenie stanu zębów, włosów i paznokci, a także negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Ponadto witamina D korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Przede wszystkim chroni skórę przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi w tym promieniowaniem UV spowalniając w ten sposób procesy starzenia. Udowodniono, że niski poziom witaminy D jest związany z wypadaniem włosów u kobiet. Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym co wpływa na gęstość kości i metabolizm kości.

Ważne są witaminy takie jak A i C, a także witaminy z grupy D i wapń. Ich brak wywołuje łamliwość kości, pogorszenie stanu zębów, włosów i paznokci, a także negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Badanie przeprowadzone w 2017 r. wśród kobiet w Katarze w wieku od 45 do 65 lat wykazało związek między niskim poziomem witaminy D, gęstością mineralną kości (BMD) a zaburzeniami depresyjnymi w okresie menopauzy. Depresja była czynnikiem ryzyka niskiego BMD i zależała od witaminy D (Bener A, Saleh NM. Low vitamin D, and bone mineral density with depressive symptoms burden in menopausal and postmenopausal women. J Midlife Health. 2015).

Złotym standardem korekcji terapeutycznej stanu skóry u kobiet w okresie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza, która po przyjęciu ma trwały, estetyczny wpływ na stan skóry. A to ma korzystny wpływ na wygląd pacjentki, jakość jej życia oraz pozytywnie wpływa na stan psychoemocjonalny i funkcje seksualne. Terminowe zapobieganie starzeniu się skóry u pacjentek z menopauzą realizowane jest przez wspólne starania ginekologów, dermatologów i kosmetologów.

Julia Szersznowa
Lekarka, absolwentka Zaporoskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka medycyny estetycznej, właścicielka sieci gabinetów medycyny estetycznej “Beauty Concept” w Szczecinie.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify