Dermatic.pl Aesthetic Business

Preparaty odpowiednie w procedurach trychologicznych

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Czym różni się preparat trychologiczny od kosmetyku drogeryjnego?

Dobór substancji aktywnej zastosowanej w danej procedurze trychologicznej musi być stricte dobrany do problemu pacjenta, w tym kondycji skóry głowy i włosów. To właśnie dzięki wnikliwie przeprowadzonemu wywiadowi, analizie parametrów laboratoryjnych oraz trichoskopii jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie postępowanie trychologiczne. Tak aby było skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta.

dr n. med. Marta Bednarek

Istnieje wiele przyczyn utraty włosów. Główna, bo aż 95% przypadków stanowi łysienie androgenowe. Terapia trychologiczna i wprowadzone działanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania oraz od nasilenia hiperandrogenizacji, w tym stężenia hormonów androgenowych. Postępowanie terapeutyczne ma na celu zahamowanie łysienia poprzez wydłużenie fazy anagenu, indukcję fazy anagenu w mieszkach telogenowych włosa oraz zahamowanie egzogenu.

Preparaty z minoksydylem
alt="preparaty trychologiczne"
My July/shutterstock.com

Skutecznym działaniem jest odwrócenie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych i stosowanie preparatów z minoksydylem (najczęściej stosowanym u pacjentów z niewielkim lub średnio nasilonym łysieniem). Poprawia ukrwienie mieszka włosowego, działa stymulująco na podziały komórkowe mieszka włosowego. A także przedłuża okres wzrostu włosa.

Substancja ta działa dodatkowo stymulująco na naczyniowo–śródbłonkowy czynnik wzrostu (ang. vascular endothelial growth factor – VEGF). Również pobudza syntezę niektórych prostaglandyn. Najczęściej minoksidil stosowany jest w postaci roztworu w stężeniach 2 i 5%.

Pamiętajmy jednak, że zastosowanie preparatów z minoksidilem może nasilać działania niepożądane, np. miejscowe podrażnienie skóry. Też rzadko występujące kontaktowe zapalenie skóry oraz nadmierne owłosienie na twarzy, które ustępują w czasie kilku miesięcy.

Skutecznym działaniem jest odwrócenie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych i stosowanie preparatów z minoksydylem. Poprawia ukrwienie mieszka włosowego, działa stymulująco na podziały komórkowe mieszka włosowego.

Amineksyl (aminexil)

jest preparatem podobnym w budowie do minoksydylu, który nie wykazuje działania na układ krążenia. Hamuje on proces włóknienia okołomieszkowego i związany z tym niekorzystny wpływ na wzrost włosów. Stosowanie tego preparatu zalecane jest przez 2–3 miesięcy dwa razy w roku.

U kobiet z klinicznymi i/lub laboratoryjnymi wykładnikami hiperandrogenizmu zalecane są preparaty regulujące stężenie hormonów androgenowych, np. octan cyproteronu, spironolakton , flutamid czy finasteryd.

Stosowanie osocza bogatopłytkowego

Częstą procedurą trychologiczną, oczywiście gdy zostały wykluczone wszelkie przeciwwskazania jest stosowanie osocza bogatopłytkowego PRP9. Określanego jako skoncentrowane płytki PLT przebywające w małej objętości osocza. Mające kilkakrotnie zwiększoną zawartość czynników wzrostu GFs (growth factors), biorących udział w regeneracji tkanek. Aktywowane PLT wydzielają czynniki wzrostu takie jak:

  • VEGF (ascular endothelial growth factor),
  • EGF (epidermal growth factor),
  • PDGF (platelet-derived growth factor),
  • TGF (transforming growth factor), IGF (insulin-like growth factor).

Częstą procedurą trychologiczną jest stosowanie osocza bogatopłytkowego PRP9. Określanego jako skoncentrowane płytki PLT przebywające w małej objętości osocza.

Osocze bogatopłytkowe łączy się także z zabiegami laserowymi, w celu zwiększenia efektywności zabiegów oraz szybszej regeneracji skóry. Jego właściwości wykorzystuje się u osób z łysieniem telogenowym, łysieniem polekowym oraz łysieniem hormonozależnym.

Nie zapominamy o witaminach

W skutecznych procedurach trychologicznych nie można również zapomnieć o witaminach. Witamina A (Retinol) ma istotne znaczenie w trychologii, gdyż pobudza i reguluje podziały komórkowe. Dzięki nim efektywniej i szybciej przebiega proces keratynizacji oraz synteza kolagenu.

Aktywuje mieszki włosowe do wzrostu. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania włosów, skóry, paznokci. Zmniejsza łamliwość włosów i ma działanie przeciwłupieżowe.

W skutecznych procedurach trychologicznych nie można również zapomnieć o witaminach – A, E i grupy B (B3, B5, B6, B7).

Witamina E (Tokoferol) jest antyoksydantem odpornym na działanie dość wysokiej temperatury. W parze z ceramidami nawilża włos. A także powoduje, iż włosy są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników, takich jak chociażby wysoka temperatura.

alt="preparaty trychologiczne"
Iozzzk/shutterstock.com

Najważniejszą jednak rolę wśród witamin odgrywają witaminy z grupy B ( m.in. witamina B3, B5, B6 oraz B7).

Witamina B3 jest niezbędna do przemian aminokwasowych i biosyntezy elementów morficznych tworzących łodygę włosa. Dodatkowo jest ona stymulatorem keratynocytów do szybkiego wytwarzania budulca łodygi, jakim jest keratyna. Nikotynamid odpowiada również za absorpcję wody do łodygi włosa. Tym samym sprawiając, iż jest ona bardziej sprężysta i elastyczna.

Witamina B5 (kwas pantenowy, panthenol), która bierze udział w syntezie białek, pobudzając wzrost włosów.

Witamina B6 jest zaś biokatalizatorem przemian glikogenowych. Efektem tego jest przyspieszenie procesów dostarczania substratów budulcowych do tworzenia łodygi włosa. Bierze również udział w syntezie hemoglobiny, tym samym zwiększając natlenienie włosa.

Biotyna (witamina B7, witamina H) jest aktywatorem enzymów biorących udział w metabolizmie i syntezie kwasów tłuszczowych, białek i węglowodanów. Dodatkowo reguluje gospodarkę lipidową skóry i pracę gruczołów łojowych. A także uzupełniając niedobory zapobiega wypadaniu włosów.

Hydrolizowany kolagen morski

Preparaty trychologiczne zawierające jako składnik hydrolizowany kolagen morski to idealne rozwiązanie, aby wzmocnić strukturę włosów. Jest on idealny do delikatnych i łamliwych włosów oraz wrażliwej nadreaktywnej skóry głowy. Przywraca film hydrolipidowy, odżywia, nawilża i przywraca równowagę skórze głowy. Ma on szczególne zastosowanie w terapii pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry.

Lipidy
alt="preparaty trychologiczne"
Perception7/shutterstock.com

Związkami organicznymi bardzo często dodawanymi do preparatów kondycjonujących i stylizujących włosy są lipidy; m.in. woski, ceramidy, terpeny i kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i glikolipidy. Substancje te zapewniają poprawę stanu włosów. Utrzymują odpowiednie nawilżenie oraz blask, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze i zdrowsze.

Ceramidy to związki utworzone z połączenia nasyconego kwasu tłuszczowego z sfingozyną. Wbudowują się w struktury cementu międzykomórkowego, sklejając łuski włosów, tym samym uszczelniając korę włosów.

Fosfolipidy występują w głębszych warstwach skóry i znalazły swoje zastosowanie jako emulgatory. Dodawane do szamponów i odżywek trychologicznych ułatwiają głównie wnikanie białek w strukturę. Chronią przed działaniem czynników zewnętrznych.

Związkami organicznymi bardzo często dodawanymi do preparatów kondycjonujących i stylizujących włosy są lipidy; m.in. woski, ceramidy, terpeny i kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i glikolipidy. Substancje te zapewniają poprawę stanu włosów.

W procedurach trychologicznych bardzo często stosowaną substancją aktywną są hydroksykwasy np. kwas mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, kwasy owocowe (AHA).

Czemu preparat trychologiczny jest lepszy niż preparat drogeryjny?

W problemach trychologicznych zarówno związanych ze skórą głowy jak i nadmiernym wypadaniem włosów, czy łysieniem bardzo ważne jest utrzymanie płaszcza hydrolipidowego skóry w prawidłowej równowadze. Wszelkie zaburzenia tej bariery obronnej skóry wchodzącej w system immunologiczny skóry (SIS – skin immunology system) zakłócają pracę gruczołów łojowych. Prowadząc m.in. do podrażnień, świądu, nadmiernej keratynizacji, łojotokowego zapalenia skóry. A nawet wzmożonego wypadania włosów.

To właśnie dla prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego i jego struktury tak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. A także składniki preparatów trychologicznych, głównie szamponów i odżywek.

Stosowanie drogeryjnych preparatów z syntetycznymi detergentami wpływa właśnie na uszkodzenie tej naszej bariery ochronnej skóry głowy. Rozregulowuje pracę gruczołów łojowych, co zwiększa problem nadmiernego wydzielania sebum.

Dla prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego i jego struktury tak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. A także składniki preparatów trychologicznych, głównie szamponów i odżywek.

Dodatkowo większość dostępnych na rynku szamponów ma w swoim składzie laurylosiarczan sodu SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Albo sól sodową siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego SLES (Sodium Laureth Sulfate), czy ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), ALSE (Ammonium Laureth Sulfate).

Przesuszają skórę
alt="preparaty trychologiczne"
Mr.Cheangchai Noojuntuk/shutterstock.com

Są to związki chemiczne, które powodują lepsze pienienie się produktu, ale tym samym przesuszają skórę. Zastosowanie szamponów bogatych w czynniki myjące może powodować u osób wrażliwych lub ze ścieńczałym naskórkiem podrażnienia, świąd, a także pieczenie.

Bardzo często przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych lub cyst ropnych, tym samym indukując problem skóry głowy.

Szampony i odzywki drogeryjne dodatkowo posiadają dużo substancji zapachowych. U osób skłonnych do atopii lub z nadwrażliwością skórną mogą powodować one objawy podrażnienia.

Dedykowane dla danego problemu

Szampony i odżywki trychologiczne mają jedna wspólna, bardzo ważną cechę – są bogate w substancje aktywne dedykowane dla danego problemu trychologicznego. Czy to skórnego, czy problemu nadmiernego wypadania włosa, ale dodatkowo są bezpieczne dla skóry.

Szampony i odżywki trychologiczne dbają, czasami również odbudowują zniszczony płaszcz hydrolipidowy skóry.

Dbają, czasami również odbudowują zniszczony płaszcz hydrolipidowy skóry. Może warto zamiast wydawać kolejne złotówki na kolejny ,,nietrafiony” szampon, czy odżywkę warto udać się do gabinetu trychologicznego. Gdzie po analizie stanu skóry głowy i włosów, po przeanalizowaniu aktualnie stosowanej pielęgnacji specjalista dobierze odpowiedni szampon bogaty w substancje aktywne, których potrzebuje skóra i włosy.

dr n. med. Marta Bednarek

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, trycholog, członek ICATA, szkoleniowiec, współtwórczyni Gdańskiej Akademii Trychologii Praktycznej. Prowadząca indywidualną praktykę trychologiczną w Gdańsku.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify