Dermatic.pl Aesthetic Business

Trychologia przyszłości – komórki macierzyste jako innowacje biotechnologiczne

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Trychologia nowej ery, to przede wszystkim nowe technologie, do których zaliczają się innowacje biotechnologiczne. W tym zakresie przede wszystkim należy wziąć po uwagę rozwój nurtu biotech beauty. Który rozumieć można przede wszystkim jako nowoczesne preparaty pielęgnacyjne bazujące na związkach i składnikach aktywnych wytworzonych w warunkach laboratoryjnych, czy substytuty związków pochodzenia naturalnego.

Claudia Musiał

Nurt biotech beauty

stanowi postęp w dziedzinie biochemii i biotechnologii, jednocześnie indukując rozwój branży trychologicznej. Jak wskazano na łamach książki Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (Musiał C., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2023), koncepcja biotech beauty obejmuje preparaty pielęgnacyjne wspierające mikrobiom skóry; jak również składniki aktywne bazujące na ekstraktach z roślinnych komórek macierzystych.

Przyszłość branży trychologicznej to zrównoważone kosmetyki, bazujące na połączeniu natury i nauki. W tym zakresie niezwykle istotną rolę pełni również biomimetyka. Będąca dziedziną interdyscyplinarną, łączącą zasady chemii, biologii oraz bioinżynierii w celu syntezy substancji mimikujących procesy biologiczne. Najbliższą perspektywą trychologii jest także

nauka translacyjna,
trychologia
BLACKDAY/shutterstock.com

w myśl from bench to bedside, co dosłownie oznacza „od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego”. Dziedzina ta zakłada wykorzystanie nowej wiedzy w praktyce, jak również opracowanie korelacji klinicznych do hipotez naukowych w badaniach laboratoryjnych. Termin trychologii translacyjnej oraz kosmetologii translacyjnej po raz pierwszy zastosowano na potrzeby książki Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii . W tym zakresie odkrycia naukowe znajdują zastosowanie w trychologicznym procesie diagnostycznym, procesie pielęgnacyjnym; jak również w postaci formulacji innowacyjnych preparatów trychologicznych.

Należy szczególnie podkreślić, że mechanizmy komórek macierzystych mieszków włosowych pełnią zasadniczą rolę w procesie łysienia androgenowego, łysienia plackowatego, a także dermatoz skórnych. Znajdują również bezpośrednie zastosowanie w terapiach pielęgnacyjnych (miejscowych, w postaci ekstraktów z roślinnych komórek macierzystych); a także leczniczych (w zakresie zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej i estetycznej).

Senolityki

W analogii do wspomnianych mechanizmów,  istotną rolę pełnią indukatory stresogenne, inicjujące senescencję komórkową. Komórki senescencyjne, czyli komórki starzejące się, nie odpowiadają wyłącznie za proces starzenia się organizmu człowieka, w tym skóry. W trakcie senescencji komórkowej dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co skutkuje utratą włosów.

Remedium mogą okazać się senolityki. Jest to grupa związków selektywnie indukujących apoptozę. Niemniej identyfikacja odpowiednich senolityków jest nieco utrudniona, ze względu na ograniczoną biodostępność.  W zdrowiu owłosionej skóry głowy należy pamiętać również o roli ekspozomu, w postaci czynników zewnątrz i wewnątrzpochodnych.

Bardzo często u podstaw dermatoz i łysień leży stan zapalny o charakterze przewlekłym. W tym zakresie pomocny okazuje się być kwas glicyretynowy w codziennej pielęgnacji owłosionej skóry głowy.

Tonhom1009/shutterstock.com
Egzosomy

Niezwykle istotną rolę w trychologii translacyjnej pełnią komórki macierzyste oraz egzosomy, które określane są mianem wielkiego przełomu dla skóry i włosów. Egzosomy stanowią rodzaj pęcherzyków zewnątrzkomórkowych mierzonych w nano skali, których główną funkcją jest komunikacja międzykomórkowa.

Egzosomy wykazują między innymi działanie regeneracyjne w procesie gojenia się ran. Do ich głównych zastosowań w praktyce należy regeneracja skóry głowy i włosów, miejscowa pielęgnacja skóry oraz uzupełnienie zabiegów o działaniu przeciwstarzeniowym.

Interdyscyplinarne podejście

Przyszłość trychologii kosmetologicznej i lekarskiej to terapie pielęgnacyjne oraz lecznicze poparte licznymi dowodami naukowymi i badaniami klinicznymi, w nurcie nauki translacyjnej. To multidyscyplinarne podejście do zagadnienia łysienia czy dermatoz owłosionej skóry głowy, we współpracy z licznymi specjalistami z dziedziny medycyny, jak wskazano na łamach książki Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska.

Holistyczne podejście zaczyna się od biologii komórki. Nowa era trychologii to interdyscyplinarne podejście do nauki, z wykorzystaniem wiedzy z zakresu biologii, biochemii, inżynierii, a także biotechnologii.  Przyszłość to także zrozumienie mechanizmów molekularnych i komórkowych, jako że holistyczne podejście zaczyna się od biologii komórki. Wspólnie rozpoczynamy nową, fascynującą erę tej dziedziny nauki.

mgr Claudia Musiałspecjalistka kosmetologii bioestetycznej, trycholog; wykładowczyni akademicka. Doktorantka nauk medycznych; autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z Listy Filadelfijskiej z dziedziny biologii, chemii medycznej, onkologii eksperymentalnej, kosmetologii oraz trychologii. Jak również szeregu branżowych publikacji popularno-naukowych w wiodących magazynach branży beauty. Prelegentka na konferencjach naukowych i popularno-naukowych. Szkoleniowiec z zakresu trychologii i kosmetologii oraz ekspertka medialna. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Autorka książki „Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska” (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022) oraz „Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii”  (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023).

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify