Dermatic.pl Aesthetic Business

Cztery ogniwa profesjonalnej, holistycznej pielęgnacji kosmetologicznej

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Stabilny stół to taki, który stoi na czterech nogach. Dokładnie tak samo jest  w pracy ze skórą. Stan naszej skóry jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu, z jego potencjałem zdrowotnym. Wiele zmian skórnych i defektów estetycznych może być objawem współistniejących zaburzeń lub choroby. Planując kosmetologiczne programy terapeutyczne dla naszych klientów powinniśmy uwzględnić ów potencjał biologiczny organizmu, choćby pod kątem możliwości gojenia się skóry, regeneracji i autonaprawy.

Katarzyna Nowacka

Filary kompleksowej pielęgnacji

Podstawą działania jest ustalenie i zaplanowanie zabiegów kosmetologicznych; dobranych na podstawie dobrze zebranego wywiadu, diagnozy skóry, podłoża problemu estetycznego, z którym przychodzi klient.

Drugim ważnym ogniwem jest właściwie zastosowana pielęgnacja domowa. Najlepiej oparta na składnikach stosowanych podczas terapii w gabinecie. Dobrym przykładem będą kwasy owocowe stosowane w recepturach peelingów chemicznych przy przebarwieniach i anti-age; a ich niższe stężenia zawarte w serum i kremach do użytku domowego.

Podobnie postępujemy w przypadku cer trądzikowych. Zaburzona pigmentacja skóry i procedury wybielająco-rozjaśniające warto uzupełnić dietą bogatą w antyoksydanty oraz suplementacją wzmacniającą ochronę przeciwoksydacyjną organizmu. To są kolejne dwa filary warunkujące profesjonalną opiekę dla skóry.

Zabieg + pielęgnacja domowa + dieta + suplementacja = SUKCES!

Terapie anti-age zajmują sporo miejsca w menu zabiegowym kosmetologa. Walka z upływającym czasem, zmarszczki, przebarwienia, brak elastyczności i nadmierna suchość skóry potrafią spędzić sen z powiek.

pielęgnacja kosmetologiczna
dimid_86/shutterstock.com

Jeśli planujemy wykonać serię mezoterapii igłowej na bazie aminokwasów, kwasu hialuronowego, kolagenu, witamin, dobrym uzupełnieniem będą aminokosmetyki. Aminokwasy w kremach swobodnie penetrują przez barierę skóry ze względu na małą masę cząsteczki – z dodatkiem witamin: C, E, z grupy B i retinolu. Suplementujemy wtedy roztwory aminokwasów lub hydrolaty kolagenu, a w diecie nie zapominamy o produktach białkowych.

Jeśli z powodu nietolerancji nabiału nasz jadłospis jest uboższy pamiętajmy o spożywaniu jajek – idealnego wzorca białkowego. Wiemy, że w procesie wytworzenia kolagenu ważna jest obecność witaminy C, żelaza, miedzi, dlatego warto dostarczać powyższych w pożywieniu. W przypadku, gdy mamy anemię utajoną (niski poziom ferrytyny, białka wątrobowego stanowiącego magazyn żelaza w organizmie), to wskazane będzie suplementowanie żelaza dodatkowo. Pamiętajmy, że jest to pierwiastek pełniący bardzo ważną rolę w dotlenieniu tkanek (cząsteczka hemoglobiny), procesach gojenia się skóry czy funkcjonowaniu tarczycy.

Menopauza a starzenie się skóry

W większości nasze klientki to kobiety w okresie przedmenopauzalnym, menopauzalnym i po przekwitaniu; a ich cera dojrzała stanowi nie lada wyzwanie. Utrata elastyczności, jędrności, spadek produkcji kolagenu, niższa zawartość kwasu hialuronowego, proteoglikanów, lipidów naskórkowych oraz ścieńczenie warstw skóry z jednoczesnym ubytkiem tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy i przeświecanie naczyń krwionośnych. Taki obraz maluje nam upływający czas i spadek estrogenów.

Do tego dochodzą zmiany grawitacyjne i starzenie kostne, a także dentalne. Mnożymy pomysły terapii łączonych, by przeciwdziałać oznakom starzenia się. Mezoterapia, biostymulatory tkankowe, laseroterapia i zaawansowane techniki facemodelingu poprzez różne formy masaży, w towarzystwie bogatych składów preparatów kosmetycznych.

pielęgnacja kosmetologiczna
Sakoodter Stocker/shutterstock.com

Mamy do dyspozycji całe spektrum składników odżywczych; jak najcenniejsze oleje (arganowy, migdałowy, jojoba, z kiełków pszenicy, z wiesiołka, ogórecznika, rokitnika itd.), ceramidy, kwasy tłuszczowe omega 3, linolenowy, skwalen i fitosterole.

Grupę o silnym potencjale anti-age stosowaną w kosmetologii stanowią polifenole i należące do nich flawonoidy (jagody goi, borówki), fitoestrogeny (genisteina z soi, janowiec barwierski, łubin, lukrecja, czerwona koniczyna, kudzu) i lignany (olej sezamowy, len, słonecznik). A także adaptogeny (tarczyca bajkalska, traganek błoniaty, żeńszeń syberyjski, okulnik sercolistny).

Jest tu również miejsce na peptydy biomimetyczne. Takich składników szukamy w ofercie skutecznej biotechnologicznie i nowatorskiej „białej kosmetyki”. Aby przeplatać zabiegami pielęgnacyjnymi  procedury kosmetologii estetycznej. Wtedy tworzymy kompleksowe, pełne pod kątem opieki i potrzeb skóry programy urodowe.

Do pełni sukcesu brakuje nam jeszcze ukierunkowania odpowiednio diety i suplementacji w oparciu o wymienione wyżej przykłady. Możemy je pozyskać z naturalnych źródeł (warzywa, owoce, oleje do picia, ekstrakty ziołowe i roślinne).

Pamiętajmy, że z wiekiem zapotrzebowanie na białko rośnie, dlatego pilnujemy takich produktów spożywczych w naszym codziennym menu. Ponadto genisteina w suplementacji zmniejsza dolegliwości towarzyszące okresowi przekwitania.

Piękne ciało jak najszybciej! Czy to możliwe?

Tutaj również kłania się holistyczne podejście oparte na 4 filarach profesjonalnej opieki kosmetologicznej, a nawet 5. Doskonale wiemy, że w walce z cellulitem i lokalnym otłuszczeniem oprócz terapii łączonych składających się z technologii (endermologia, fala akustyczna, RF, RF mikroigłowy, elektrostymulacja, lasery biostymulujące), masaży terapeutycznych (na tkance łącznej, bańką chińską, refleksologia) i drenaży limfatycznych oraz okładów algowych, błotnych, a także mezoterapii igłowej, niezmiernie ważne jest picie wody około 2 litrów dziennie.

Dobrze jest też włączyć herbaty ziołowe i drenaż wątroby oparty na zastosowaniu wyciągów z karczocha, wiązówki błotnej, lipy, czarnej rzepy, łopianu w celu poprawy funkcji wątroby pod kątem wzmocnienia przemian metabolicznych, usprawnienia krążenia i wydalania toksyn. Karczoch (Cynara) znajdziemy również w preparatach antycellulitowych do mezoterapii igłowej.

Ponadto obowiązuje podczas całego programu modelowania ciała dieta zawierająca zrównoważony stosunek tłuszczów prozapalnych i przeciwzapalnych, obniżony poziom spożycia węglowodanów prostych. Również potrawy o niższym indeksie glikemicznym oraz suplementacja uzupełniająca mikro i makroelementy.

Piątym nieodzownym elementem pracy z sylwetką jest RUCH! Choćby nawet w postaci spacerów, ale w formie energicznego marszu. Takie kompleksowe podejście gwarantuje SUKCES!

Katarzyna Nowacka

Kosmetolog z ponad 20-letnim doświadczeniem, prowadzi własny gabinet kosmetologiczny.  Absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, a także I i II stopnia Collegium Cosmeticum. Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjazna Kosmetyka oraz członek Polskiej Akademii Dietetyki i Mikroodżywiania. Prekursorka kosmetologii holistycznej. Autorka programu z misją pt. „Uroda zaprasza zdrowie”. Na swoim youtubowym kanale Holistyczna Kosmetolog rozmawia ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny i namawia do profilaktyki. Kieruje się w pracy zasadą, że likwidowanie objawów nie może przysłonić szukania ich przyczyny – stara się tym inspirować innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify