Dermatic.pl Aesthetic Business

Czy można stosować retinoidy latem? Obalamy mity! (cz. III)

ksiega protokolow 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Ostatnia część rozmowy z Anną Majewską, trenerką marki Retix.C. Kontynuujemy rozmowę o tym jak ważna jest pielęgnacja retinolem, zarówno latem jak i jesienią.

rozmawiała Zofia Owczarek

Część I artykułu czytaj TUTAJ

Część II artykułu czytaj TUTAJ

Jeśli mówimy o stabilnych formach i pielęgnacji, proszę powiedzieć czym jest retinoid nowej generacji, który zawarty jest w Glow Booster Serum?

– Glow Booster Serum jest to nasz taki bestseller retixowy, jeżeli chodzi o pielęgnacje domową. Jest to serum, które może być wykorzystywane zarówno na dzień, jak i na noc. Ja osobiście jestem zwolenniczką korzystania z niego na dzień. Ponieważ pięknie rozświetla i powoduje, że skóra wygląda na dużo bardziej wypoczętą aniżeli faktycznie wypoczęci jesteśmy.

Retinoid, który jest w tym konkretnym serum zastosowany, jest to ester kwasu all-trans-retinowego. Tak jak mówiliśmy wcześniej, kwas retinowy, czyli ta ostatnia metabolicznie forma retinoidów pierwszej generacji, która wykorzystywana w kosmetykach jako takich być nie może, musi zostać zmetabolizowana przez skórę. Natomiast jej ester wykorzystywany jest od niedawna.

Jest to składnik, który w badaniach wykazuje doskonałe działanie w kontekście działania anty-aging, w kontekście działania obniżającego wydzielającego sebum. Działającego antyoksydacyjne, działającego na powierzchowne przebarwienia… Natomiast nie wykazuje ryzyka działań niepożądanych, jakie mogą pojawić się przy retinoidach klasycznych.

Zatem ten ester kwasu all-trans-retinowego jest to taki składnik, który daje nam możliwość stosowania produktów w kontekście stosowania na dzień. Również w okresie letnim. Przygotowuje nam doskonale skórę do intensywniejszych zabiegów, które wykonywane są w gabinecie, bez ryzyka działań niepożądanych w postaci podrażnień.

Również w przypadku skór wrażliwych?

– Bezwzględnie tak. Skóry wrażliwe tolerują go bardzo dobrze, bardzo ładnie pobudza proces angiogenezy. Natomiast nie skutkuje ryzykiem działań niepożądanych, które gdzieś tam przy retinoidach mogą się pojawić.

Druga forma, która pojawia się w nowej pielęgnacji Retix, to jest liposomal retinol w Retimodeling Serum. To też jest uważam dobra forma jeśli chodzi przede wszystkim o terapie przeciwstarzeniowe. Ale czy również dla skór wrażliwych?

– Tak, jak najbardziej. Jest to kolejny istotny produktów z punktu widzenia stosowania retinoidów zarówno dla skór wrażliwych jak i w okresie, gdzie ekspozycja na słońce jest większa. Jeżeli chodzi o retinoidy jako takie, one mają jakby tą swoją lipofilową „zaszłość”. Nie rozpuszczają się dobrze w płynach ustrojowych ze względu na to, że są lipofilowe.

Bardzo często otrzymujemy informację, że im wyższe stężenie retinoidów zastosujemy na skórę, tym to działanie będzie lepsze, czy większe. To nie do końca tak wygląda, ponieważ jak wcześniej rozmawiałyśmy, ta oksydacja zachodzi bardzo szybko. I w sytuacji, w której zastosujemy bardzo wysokie stężenie danego retinoidu na skórę – a nie uzyskamy tej lipofilowej struktury – to proces przejścia czy to jest ester, czy to jest retinol, czy retinaldehyd, kwas retinowy odbędzie się powierzchownie, zewnętrznie na naskórku. Co spowoduje, że bardzo szybko go podrażni, natomiast działanie głębokie dla skóry właściwej będzie wątpliwe.

W sytuacji, w której my wykorzystujemy retinol liposomalny, czyli jest on zamknięty w kapsułce lipofilowej, on jest zdecydowanie bardziej stabilny. On tę stabilność zachowuje dużo dłużej, jest odporny na oksydację, na którą retinoidy są bardzo wrażliwe. Dzięki czemu efektywność uzyskiwana jest dopiero w momencie, w którym on faktycznie jest w odpowiednim miejscu. Dochodzi do właściwych receptorów i białek, które są w stanie dalej tworzyć tę odpowiednią transkrypcję genową.

Stąd Liposomal Serum, który rekomendujemy również w okresie letnim jest doskonałym preparatem dla osób ze skórami wrażliwymi, ponieważ ryzyko podrażnienia faktycznie jest bardzo małe. Ale również dla osób, które wykorzystują ten produkt w okresie letnim. Ponieważ uwalnianie właściwe retinolu zawartego w formule jest zdecydowanie wolniejsze. I odbywa się już w skórze, a nie zewnętrznie w naskórku.

Czyli wskazane jest, aby produkty pielęgnacyjne, nową gamę pielęgnacyjną Retix stosować latem.

– Bezwzględnie mogą być stosowane latem, są bezpieczne do zastosowania latem. Dają możliwość – tak jak mówiłyśmy wcześniej – ciągłego stosowania retinoidów. Co dla skór szczególnie w kontekście działania anty-aging, czy też działania na skóry problematyczne jest bardzo istotne.

Powodują właściwą ochronę przed stresem oksydacyjnym i umożliwiają właściwe przygotowanie skóry do dalszych zabiegów, które są wykorzystywane w okresie jesienno-zimowym.

Ale z naciskiem na to, że bezwzględnie musimy pamiętać o fotoprotekcji.
alt="retinoidy"
Fotaro1965/shutterstock.com

– To jest standard. Jest to bezwzględnie istotny aspekt wszelkiego rodzaju zabiegów, czy też działania na naszą skórę. Czyli pierwszą rzeczą jaką bym rekomendowała jako produkt anty-aging, byłby to produkt z fotoprotekcją. Jeżeli więc ktoś zadałby mi pytanie jaki pierwszy produkt miałby zastosować w kontekście działania anty-aging, to będzie na pewno produkt, który będzie właściwą barierą ochronną przeciwko czynnikom środowiskowym, promieniowaniu. I to niezależnie od retinoidów.

Jak mówiłyśmy, retinoidy w założeniu wszystkie w chokerach, czyli w produktach do pielęgnacji domowej Retixa mamy, będą do stosowania zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Natomiast ryzyko destabilizacji składnika aktywnego w związku z tym, że są to retinoidy jest zdecydowanie wyższa w momencie, kiedy tego produktu fotoprotekcyjnego nie stosujemy.

Czyli jak Pani mówi, jest ryzyko, że część klientów o tym zapomina, żeby je stosować, to może ja troszeczkę odwrócę bieg. I powiem w ten sposób. W momencie, kiedy nie stosujemy fotoprotekcji, działanie produktu, który kupimy i zależy nam na tym, aby działał anty-aging, będzie mniejsze. Zatem dla naszego dobra jest to sprzężenie dwóch preparatów ze sobą.

A działanie Ferulic Triple-C jak można określić? To jest produkt przede wszystkim przeciwzmarszczkowy?

Ferulic Triple-C to jest taki produkt, który jest doskonałym antyoksydantem. To jest preparat, który ma siedem różnych antyoksydantów w sobie. Jest to produkt, który działa zarówno zachowawczo, czyli na te stany, które już widzimy na swojej skórze związane z wiekiem. Ale też produkt, który działa doskonale profilaktycznie na ryzyko czynników zewnętrznych, środowiskowych, tj. promieniowania UV, sztuczne światło, czyli promieniowanie HEV.

Może nie wszyscy, ale w większości jednak – niezależnie od tego jaką pracą wykonujemy – na ekrany komputerów, tabletów, smartfonów jesteśmy nastawieni stale, zanieczyszczenia środowiskowe, dziury ozonowe itd. Jest to sytuacja, w której nasz organizm tworzy bardzo dużą ilość wolnych rodników.

Te wolne rodniki bardzo często są popularne, natomiast czym te wolne rodniki konkretnie są? Są to takie składniki, które mają nie sparowaną liczbę elektronów. I one szukają w naszym organizmie takich składowych, które mogą zniszczyć, aby tę swoją formę ustabilizować. I teraz gdybyśmy mieli w organizmie taką samą ilość wolnych rodników  i antyoksydantów, czyli składników, które oddają dobrowolnie elektron i ten rodnik wolny „uspokajają”, to w zasadzie jest wszystko w porządku. To znaczy jeden chce zabrać, drugi chce oddać.

Natomiast my znowu podobnie jak witaminę A, nie syntetyzujemy w organizmie antyoksydantów. Jedynie minimalne ilości, ale to są zupełnie niewystarczające ilości, aby uratować sytuację z tworzeniem się wolnych rodników w organizmie). Ferulic Triple-C to jest produkt, który ma trzy różne formy witaminy C. Jest to: kwas askorbinowy, który jest teoretycznie formą najmniej stabilną, ale daje doskonałe rozświetlenie i blask. Tutaj więc celowo został zastosowany, właśnie w tym wskazaniu.

Do niego dołożony jest kwas ferulowy, który stabilizuje kwas askorbinowy. Glukozyd askorbylu, czyli taka forma witaminy C, która jest już stabilniejsza, doskonale również rozświetla. Ale również doskonale działa na powierzchowne przebarwienia. A także forma etylowana, czyli taka najbardziej zaawansowana, która jest bardzo stabilna i doskonale działa w kontekście działań anty-aging.

alt="Anna Majewska"
Czyli to jest coś, co kochają kobiety, czyli prewencja starzenia i przepiękne rozświetlenie.

– Dokładnie tak. Jest do dodatkowo produkt, który jeżeli chodzi o jego organoleptykę i jego podłoże, jest bardzo lekki, delikatny. Nie jest to na pewno produkt, który zastąpi nam krem. Natomiast jest to preparat, który sprawdza się doskonale dla wszystkich typów skóry.

Bardzo często jest tak, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z serum, skóry tłuste, skóry mieszane niekoniecznie przepadają za tego rodzaju produktami. Ponieważ serum w połączeniu z kremem już skórę obciąża i one gdzieś tam po czasie zaczynają się nam wyświecać.

Ferulic Triple-C to jest taki preparat, który ma bardzo delikatnie podłoże. I sprawdzał się będzie doskonale również dla skór tłustych, jak i skór mieszanych. Nie obciąża ich, daje doskonałe glow i właśnie profilaktykę przeciwstarzeniową.

Myślę, że finalnie każdego zdoła Pani przekonać do tego, że retinol latem to jest bardzo często zbawienie i bardzo duży plus dla naszej skóry. Który daje przede wszystkich i prewencję starzenia, i przepiękne glow, jeśli chodzi o dodatkową zawartość wszelkich form witaminy C. Tak że kochani – oprócz zabiegów z retinolem, dodatkowo jeszcze prawidłowa pielęgnacja!
Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify