Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Łączone zabiegi w obszarze ust i brody

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
Zabiegi estetyczne w okolicy ust i brody są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych wśród wszystkich stosowanych w tej dziedzinie. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2011 roku na reprezentatywnej grupie 603 respondentów, blisko 60% pacjentów, którzy korzystają z zabiegów estetycznych decyduje się na terapie z użyciem wypełniaczy, a co drugi pacjent z użyciem toksyny botulinowej

lek. dent. Aleksandra Tomaszewska

Warto wspomnieć, że spora część tych zabiegów dotyczy okolicy ust i brody. Potwierdzeniem tego jest raport Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging z 450 polskich gabinetów zabiegów estetycznych. Dotyczy wyborów Polek we wrześniu 2017, który wskazuje konkretne tendencje w dziedzinie poprawiania urody. Rycina poniżej jednoznacznie obrazuje wielkie zainteresowanie poprawą wyglądu okolicy ustnej.

alt="łączone zabiegi estetyczne"
Źródło: https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/poznaj-badanie-popularnosci-medycyny-
estetycznej-polsce-wrzesien-2017/; 06.10.2017

Przyczyn takiej popularności można dopatrywać się zarówno w powszechnej chęci poprawy wyglądu i dbałości o siebie, ale również w coraz silniejszym lansowaniu idealnego wyglądu przez media. Czy też większej świadomości wśród pacjentów na temat korelacji wyglądu i sukcesu zawodowego, pewności siebie etc. O tym piszą autorzy większości obecnie ukazujących się publikacji.

Wygląd samego uśmiechu

Okolica brody i ust to obszar silnie ukrwiony, unerwiony, bogaty w mięśnie i gruczoły. Ze względu na budowę anatomiczną, jest miejscem występowania wielu oznak starzenia. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest wygląd samego uśmiechu. Z wiekiem zmienia się napięcie mięśniowe, w efekcie osoby starsze pokazują w półuśmiechu raczej zęby dolne, zamiast górnych. Zatrzymanie tego procesu to domena stomatologicznego odmładzania. W zębach zapisanych jest zresztą wiele atrybutów młodości. Młode zęby są kwadratowe lub okrągłe, podczas gdy starsze przybierają kształt trójkąta. Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych odcień szkliwa zmienia się na pomarańczowy, a jego warstwa jest coraz cieńsza. Przez to zęby nie są już tak błyszczące i jasne. 

Maciej Józefowicz, w jednym ze swoich artykułów zauważa, że: “Usta u starszych osób zwykle charakteryzują się licznymi plamkami hipermelaninowymi, rozległymi zmarszczkami związanymi z nadczynnością mięśni i procesem starzenia, ubytkiem objętości […]” oraz, że wraz z wiekiem: ”Usta stają się cienkie, wąskie i wydłużone, zanika granica czerwieni wargowej, a łuk Kupidyna ulega spłaszczeniu. 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych oznak starzenia jest wygląd samego uśmiechu.

Jak zauważa wspomniany wcześniej autor, oprócz zmian w samym kształcie ust do oznak starzenia zalicza się 

wiele zmian na powierzchni skóry 

(druga grupa oznak starzenia). Wyróżnić tu należy chociażby spadek sprężystości, napięcia, nawilżenia i różnego typu przebarwienia. Faktem jest, że starzenie się skóry jest procesem naturalnym. Wraz z wiekiem zmniejsza się biologiczna aktywności organizmu, następuje spowolnienie procesów regeneracyjnych i utrata zdolności adaptacyjnych ustroju.

Decydującą rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne. Są to: promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, czy niewłaściwa pielęgnacja. A także czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witamin.

Kilka rodzajów zmarszczek 

Trzecią grupą oznak starzenia jest szeroko rozumiane pojęcie zmarszczek, które ściśle wiąże się z wyżej opisanym zagadnieniem skóry. W obszarze ust i brody pojawia się ich kilka rodzajów. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetów estetycznych z problemami pogłębionych bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek palacza, opadających kącików ust, zmarszczek marionetki, marmurkowej brody, czy też pogłębionego fałdu bródkowego. Przyczyną powstawania różnego rodzaju zmarszczek jest przede wszystkim aktywność mięśni i siły oddziałujące na skórę. 

alt="łączone zabiegi estetyczne"
Africa Studio-stock.adobe.com

Badania dowodzą, że podczas uśmiechu pracuje 17 mięśni twarzowych, a do wyrażenia smutku zaangażowane są aż 43 partie. To dowód na to, jak silnie zróżnicowana i skomplikowana jest anatomia twarzy. Stąd tak ważna jest bezbłędna znajomość anatomii człowieka w przeprowadzaniu zabiegów estetycznych. Zrozumienie wzajemnych zależności pomiędzy układem kostnym, mięśniowym, nerwowym i krążeniowym decydują o poprawności diagnozy. I co za tym idzie doboru odpowiedniej formy leczenia, co w konsekwencji prowadzi do sukcesu terapii i zadowolenia pacjenta.

W zależności od rodzaju problemu, z którym zgłasza się pacjent stosuje się 

różnego rodzaju preparaty i techniki ich podaży.

Najczęściej wykorzystuje się toksynę botulinową typu A, wypełniacze typu kwas hialuronowy (usieciowany bądź nieusieciowany), karboksyterapię, nici PDO, kolagen, mezoterapię, lasery, peelingi, kwasy, czy HIFU. Istnieją pewne zasady stosowania określonych preparatów i technik ich iniekcji w celu redukcji określonych typów zmarszczek. 

W zębach zapisanych jest wiele atrybutów młodości.

Dla przykładu powiększenie objętości ust wykonuje się z zastosowaniem wypełniaczy (np. kwas hialuronowy, implant stały, przeszczep tłuszczu, ect.). Wykorzystując metody iniekcji na bolus, liniowo-wstecznej, po konturze, rosyjskiej, garunovej, ect. Są jednak obszary w rejonie ust i brody, gdzie możliwe jest zastosowanie alternatywnych względem siebie preparatów, czy technik. Na przykład do redukcji zmarszczek marionetki można zastosować wypełniacz lub nici PDO, lub HIFU, lub mezoterapię. Jednak coraz więcej doniesień naukowych poświęconych jest tematom łączenia różnych terapii. Okazuje się to jeszcze bardziej skuteczne, a efekty jego zastosowania zdecydowanie dłużej się utrzymują. W ujęciu tabelarycznym zaprezentowano podział stosowanych metod i preparatów ze względu na rodzaj zabiegu wraz z komentarzem autorów innych publikacji.

Są obszary w rejonie ust i brody, gdzie możliwe jest zastosowanie alternatywnych względem siebie preparatów, czy technik.

Podział zabiegów stosowanych w okolicy ust i brody
RODZAJ ZABIEGURODZAJ STOSOWANEGO PREPARATU/ZABIEGU
Zabiegi na ustach (powiększenie objętości ust, uwydatnienie rysów, uniesienie spojenia warg, redukcja asymetrii i/lub zmiana proporcji między górną a dolną wargą, uzupełnienie ubytków, uwypuklenie środkowej części warg, zaakcentowanie łuku Kupidyna lub rynienki górnej wargi)Wypełniacze typu kwas hialuronowy usieciowany
Agnieszka Zwolak i wsp.: “Wargi bardzo często stanowią obiekt leczenia skojarzonego. Można zastosować toksynę botulinową typu A w celu złagodzenia efektu harmonijki górnej wargi (na skutek zaniku podparcia kostnego oraz nadmiernej aktywności mięśnia okrężnego ust), a następnie wstrzyknąć wypełniacz w celu odtworzenia objętości.
Nawilżanie czerwieni wargowej i okolic ustKwas hialuronowy nieusieciowany w połączeniu z gliceryną
Redukcja bruzd nosowo-wargowychAgnieszką Zwolak i wsp..: ”Choć fałdy te można wygładzić za pomocą toksyny botulinowej typu A, należy zawsze rozważyć jako alternatywę użycie wypełniacza HA. Toksynę botulinową typu A powinno się stosować rzadko w tym obszarze, ponieważ w znacznym stopniu zmniejsza dynamikę obszaru górnej części ust i wargi. W takich sytuacjach celem terapii jest utrzymanie prawidłowej mimiki i naturalnego wyglądu twarzy, unikając twarzy pozbawionej ekspresji oraz zmiany uśmiechu.
Wypełniacze typu kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, karboksyterapia, nici PDO, kolagen, mezoterapia.
Uniesienie kącików ustWypełniacze typu kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, toksyna botulinowa
Redukcja tzw. uśmiechu dziąsłowegoToksyna botulinowa, kwas hialuronowy (wargi)
Usunięcie pionowych zmarszczek wokół ust (“zmarszczek palacza”)Wypełniacze typu kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, toksyna botulinowa, nici PDO, mezoterapia, kolagen, laser, peeling
Redukcja efektu brody marmurkowej i fałdu bródkowegoToksyna botulinowa i kwas hialuronowy
Usunięcie przebarwień, znamion barwnikowych i naczyniowychPeelingi, lasery, kwasy, elektrokoagulacja, mezoterapia
Modelowanie i korekta kształtu brody/podbródkaUsieciowany kwas hialuronowy, nici
Usunięcie linii marionetki/fałdy marionetkiWypełniacze typu kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, nici PDO, mezoterapia, kolagen, HIFU
Redukcja problemu nadpotliwościToksyna botulinowa
Źródło: opracowanie własne

Choć zabiegi estetyczne dają dziś tak wiele możliwości dzięki coraz szerszej gamie oferowanych zabiegów, terapii, technik i preparatów, warto pamiętać, że 

to nadal dziedzina w fazie rozwoju. 

Wiele jeszcze jest do zrobienia, zbadania i przetestowania. Gołos i Treliński wspominają choćby o największym ograniczeniu terapii z użyciem PRP. Jest nim brak wystandaryzowanych metod produkcji i wytycznych dotyczących sposobu podawania oraz następującej po tym rehabilitacji. A to niesie ze sobą duże ryzyko nadużyć. 

Sołdacka i Rybak podnoszą temat braku dokładnych badań dotyczących mechanizmów działania alfa hydroksykwasów używanych przy terapii peelingowej, mimo wykorzystywania ich w leczeniu już od kilkudziesięciu lat. W ich publikacji [2016 r.] czytamy: “Wiadomym jest fakt, że [alfa hydroksykwasy] wpływają na parametry czynnościowe skóry, w tym poziom nawilżenia, natomiast prześledzenie szczegółowych etapów tych reakcji nie jest do końca poznane.

Tilszer z kolei podkreśla, że o ile zastosowanie mezoterapii jest mało inwazyjnym leczeniem dla skóry w każdym wieku, a przy tym zapobieganiem dalszemu starzeniu, bo odżywia, wyrównuje niedobory, wpływa na jakość skóry, to niestety wymaga serii zabiegów fazy uderzeniowej i serii zabiegów podtrzymujących efekty. 

Niestety nadal stosunkowo niewiele doniesień jest na temat technik łączonych w okolicy ust i brody. 

Niestety nadal stosunkowo niewiele doniesień jest na temat technik łączonych w okolicy ust i brody. Zwolak i wsp. powołując się na przeprowadzone doświadczenia kliniczne, piszą: “doświadczenia klinicznie jednoznacznie potwierdzają, że wcześniejsze leczenie zmarszczek toksyną botulinową typu A, a następnie podanie wypełniaczy skórnych zapewnia optymalny, estetyczny wygląd twarzy i znacznie wydłuża czas utrzymywania się efektów leczenia“. 

Z kolei Jie Zhu i wsp. na podstawie swoich badań wysnuwają wniosek: “miejscowe stosowanie frakcyjnego lasera CO2 w połączeniu z BTX-A może znacząco zwiększyć efekt odmłodzenia skóry“.  Warto więc śledzić wyniki badań z zastosowaniem łączonych technik walki z oznakami starzenia.

lek. dent. Aleksandra Tomaszewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku lekarsko-dentystycznym i dyplomowany lekarz medycyny estetycznej twarzy. Obowiązki właściciela i głównego lekarza przychodni stomatologicznej i medycyny estetycznej w Ostrorogu k. Poznania z sukcesem godzi z rolą trenera w firmie Dermatic. Kompleksowo patrzy na problemy leczenia w obrębie twarzy i jamy ustnej.

Facebook Instagram