Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Zabiegi estetyczne na ciało po odchudzaniu

, ten tekst przeczytasz w: 6 minuty
Skóra stanowi ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych na organizm. Wyznacza także obrys ciała. W trakcie odchudzania dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej, która jest umiejscowiona w tkance podskórnej. Dodatkowo w trakcie utraty masy ciała dochodzi do zmniejszenia objętości tkanki mięśniowej.

dr n. farm. Katarzyna Kordus

Często bywa tak, że skóra nie kurczy się tak szybko jak przebiega utrata masy ciała, co powoduje nieestetyczne jej obwiśnięcie. Chcąc zachować ładny wygląd ciała po odchudzaniu trzeba pamiętać o właściwej kondycji skóry. Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Dobra kondycja skóry zależna jest od właściwej pielęgnacji każdej z warstw. 

Pielęgnacja naskórka

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną powłoką ciała. Składa się on z kilku warstw, z czego na samej górze znajduje się warstwa rogowa, która jest warstwą martwą i ulega złuszczaniu. Najbardziej wewnętrzna warstwa naskórka zwana podstawną odpowiada za tworzenie nowych komórek naskórka. Od wytworzenia komórki w warstwie podstawnej do obumarcia jej i złuszczenia mija około 28-30 dni.

Właściwe podziały komórkowe i regularne złuszczanie naskórka są pierwszym elementem, który wpływa na piękny wygląd skóry. Zatem aby naskórek był we właściwej kondycji należy regularnie (co najmniej raz w tygodniu) wykonywać peeling całego ciała. Daje to impuls do warstwy rozrodczej aby namnażała żywe komórki naskórka. I tym samym zmienia się korzystnie proporcja komórek żywych do komórek martwych naskórka.

Chcąc zachować ładny wygląd ciała po odchudzaniu trzeba pamiętać o właściwej kondycji skóry – właściwej pielęgnacji każdej z 3 warstw. 

Poza złuszczaniem ważnym elementem jest nawilżanie skóry poprzez właściwe nawodnienie organizmu i stosowanie balsamów o właściwościach nawilżających. Te dwa proste zabiegi sprawią, że skóra będzie dawała wrażenie zadbanej, świetlistej i jędrnej.

Poprawa jakości skóry właściwej i redukcja tkanki podskórnej

Bezpośrednio pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, która zbudowana jest z dwóch warstw: brodawkowatej i siateczkowatej. Warstwa brodawkowata jest stosunkowo cienka, zawiera luźno ułożone włókna retikulinowe oraz naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport składników odżywczych. A również liczne naczynia limfatyczne odpowiedzialne za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. W warstwie siateczkowatej znajdują się grube włókna elastynowe (zapewniające elastyczność skóry) i gęsto ułożone włókna kolagenowe (zapewniające wytrzymałość skóry).

Aby zachować właściwy wygląd  i elastyczność skóry po odchudzaniu niezbędne jest utrzymanie skóry właściwej w dobrej kondycji. Głównym zadaniem będzie zwiększenie elastyczności i gęstości skóry właściwej jak również poprawa przepływu krwi i limfy przez naczynia.

Tkanka podskórna natomiast jest to w głównej mierze tkanka tłuszczowa poprzedzielana tkanką łączną. Grubość tej warstwy jest wartością zmienną w zależności od miejsca na ciele. Tkanka podskórna stanowi około 15-30 % masy ciała. Głównym zadaniem tej warstwy jest magazynowanie energii, izolacja termiczna organizmu oraz ochrona przed urazami mechanicznymi. Nadmiar tkanki tłuszczowej i niewłaściwe jej rozmieszczenie oraz ucisk na naczynia krwionośne przyczynia się do powstania cellilitu. 

Zabiegi z wykorzystaniem fal
  • Promieniowanie IR

Jednym z zabiegów wpływających pozytywnie na zwiększenie jędrności i gęstości skóry jest naświetlanie promieniami IR. Jest to promieniowanie podczerwone, które w medycynie i kosmetologii stosowane jest w zakresie fal od 750 nm do 1800 nm. Taka długość fali ma zdolność penetracji w głąb tkanki na głębokość 0,5–30 mm. Powoduje jednolite i stopniowe ogrzewanie głębokich warstw skóry właściwej.

Zwiększenie ciepłoty tej warstwy skóry wywołuje przebudowę włókien kolagenowych i stymulację fibroblastów (komórek produkujących kolagen) do tworzenia kolejnych włókien kolagenowych. Efektem tego zabiegu będzie zwiększenie gęstości skóry oraz jej napięcia. 

  • Fale radiowe RF

Fale radiowe to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 3-7 MHz. Podobnie jak promieniowanie IR tak i RF zwiększa ciepłotę tkanek wywołując remodeling włókien kolagenowych. Ponadto w rozgrzanej tkance do temperatury ok. 40-50oC przyspiesza się przemiana materii co istotnie wpływa na rozbicie i redukcję tkanki tłuszczowej

Nazwa HIFU pochodzi od high-intensity focused ultrasound, czyli skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym zasięgu. W trakcie zabiegu wiązka fali ultradźwiękowej dociera punktowo do obszaru objętego zabiegiem i wywołuje tarcia komórek. Taki ruch komórek powoduje wytwarzanie ciepła (60-70oC) i kontrolowane mikro poparzenia. W konsekwencji dochodzi do odbudowy i regeneracji uszkodzonych włókien kolagenowych, które są znacznie grubsze. Rezultaty zabiegu widoczne są jednak dopiero po około 90 dniach gdy zakończy się pełna odbudowa włókien. 

Głównym zadaniem po odchudzaniu będzie zwiększenie elastyczności i gęstości skóry właściwej, jak również poprawa przepływu krwi i limfy przez naczynia.

Karboksyterapia, endodermia, mezoterapia
  • Karboksyterapia

Niewłaściwa dieta, stres, palenie tytoniu, zmniejszona aktywność fizyczna i wiek to czynniki, które wpływają na zaburzenia krążenia krwi w skórze i tkance podskórnej. Wpływa to bezpośrednio na niewłaściwe dotlenienie i odżywienie tych warstw. Antidotum na tego typu zaburzenia jest karboksyterapia, która polega na śródskórnym lub podskórnym podaniu dwutlenku węgla. Substancja ta przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w naczyniach. A tym samym zwiększenia transportu tlenu i składników odżywczych do komórek. Przekłada się to bezpośrednio na stymulowanie tworzenia włókien kolagenowych i elastycznych.

Prócz wspomnianych wcześniej właściwości, dwutlenek węgla podany nieco głębiej do tkanki podskórnej przyczynia się do rozbicia tkanki tłuszczowej i przyspieszenia drenażu limfy. A tym samym do zmniejszenia obrzęków, usunięcia toksyn z organizmu i zmniejszenia widoczności często współistniejącego cellulitu. 

  • Endermologia
alt="zabieg endermologia"
olinchuk_ – stock.adobe.com

Endermologia to masaż całego ciała wykonywany przy użyciu urządzenia z głowicami, w których znajdują się rolki rozmasowujące ciało i wytwarzane jest podciśnienie zasysające masowaną tkankę. Taki sposób przeprowadzania zabiegu zapewnia stały nacisk, siłę i głębokość masażu. Zabieg ten oddziałuje na tkankę co sprawia, że pobudza lipolizę (czyli rozpad tkanki tłuszczowej), stymuluje fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenowych, niweluje zwłóknienia tkanki łącznej w tkance podskórnej, redukuje cellulit, modeluje sylwetkę oraz zwiększa mobilizację mięśni i poprawia ich funkcjonowania.

Ponadto zabieg ten bardzo korzystnie wpływa na krążenie krwi i limfy usprawniając ich przepływ przez organizm. Poprawa krążenia wpływa także korzystnie na niwelowanie obrzęków. 

Jest to zabieg polegający na deponowaniu śródskórnym lub podskórnym substancji aktywnych poprzez iniekcje. Ten sposób podania substancji omija wszelkie bariery skóry, która ma tendencję do wybiórczej przepuszczalności substancji. Właściwie dobrana substancja do konkretnego problemu podana na odpowiednia głębokość przyczynia się do jego minimalizacji lub likwidacji.

W pielęgnacji ciała wykorzystuje się między innymi następujące substancje aktywne: kofeina (przyspiesza rozkład tłuszczu w adipocytach, usprawnia krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza wydalanie zbędnych produktów przemiany materii), wyciąg z wąkrotki azjatyckiejCentella Asiatica (wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co wpływa na poprawę mikrokrążenia, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, działa antyoksydacyjnie i wpływa na łagodzenie stanów zapalnych), wyciąg z karczocha zwyczajnego (usprawnia drenaż limfatyczny i przyspiesza proces lipolizy, co wpływa na zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej i cellulitu), DMAE, czyli dimetyloaminoetanol (rozszerza naczynia krwionośne, przez co zwiększa się podaż składników odżywczych i tlenu do komórek, stymuluje fibroblasty do tworzenia kolagenu, zwiększa napięcie mięśni, neutralizuje wolne rodniki oraz przyspiesza proces eliminacji toksyn z organizmu), L-karnityna (przyspiesza proces lipolizy).  

Lasery, nici, kriolipoliza
  • Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2

Poprzez kumulowania dawki promieniowania laserowego w tkance objętej zabiegiem dochodzi do wywołania kontrolowanego mikrouszkodzenia na całej głębokości skóry. Wytworzony stan zapalny w tkance aktywuje procesy naprawcze w organizmie dając tym samym impuls do odnowy i regeneracji skóry. W trakcie gojenia się tkanki zaktywowane fibroblasty wytwarzają nowe i silne włókna kolagenowe, zwiększając tym samy gęstość i elastyczność skóry oraz niwelując jej zwiotczenie. 

Nici PDO to kolejny zabieg niwelujący zwiotczenie skóry. W trakcie zabiegu wszczepia się nić z haczykiem, który umiejscawia się w pożądanym miejscu. Nici mają tendencję do rozpuszczania się, a substancja, z której są wytworzone, czyli polidioksanon zostaje uwolniona do otaczających tkanek wywołując proces zwany neokolagenazą. A zatem tworzenia nowych włókien kolagenowych stanowiących podporę dla skóry. 

  • Kriolipoliza
alt="odchudzaniu"
suriya_- stock.adobe.com

Kriolipoliza to nieinwazyjna terapia niszczenia komórek tłuszczowych, która wykorzystuje zimno. Jest ona stosunkowo nową techniką, gdyż jej początki sięgają do roku 2008. Wtedy to amerykańscy naukowcy odkryli, że komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur niż inne otaczające tkanki.

Zabieg polega na nałożeniu głowic chłodzących na obszar ze zwiększoną tkanką tłuszczową, zassaniu fałdu do głowicy i chłodzeniu go przez czas 30-60 minut. Rezultaty zabiegu nie są jednak widoczne bezpośrednio po nim, a na efekt trzeba poczekać.

Proces obumierania komórek tłuszczowych w wyniku kriolipolizy przedstawia się następująco: mniej więcej w drugiej dobie po zabiegu dochodzi do uszkodzenia adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, następnie indukuje się proces zapalny, który nasila się po około tygodniu. Po tym czasie następuje proces rozpadu komórek tłuszczowych, tak aby po 30-90 dniach móc zobaczyć efekt pozabiegowy w postaci zmniejszenia fałdu skórnego.

Nie bez znaczenia będzie udział regularnej aktywności fizycznej, która bezpośrednio wpływa na ujędrnienie skóry, wzrost siły mięśniowej i sprawność układu kostno-szkieletowego. 

Wnioski

Postęp medycyny estetycznej jest ogromny i możemy stale doświadczać pojawianie się nowych technologii, które wspomagają poprawę jędrności skóry i redukcję tkanki podskórnej. Ważne jest natomiast aby decydując się na te zabiegi oddać się w ręce prawdziwego specjalisty, korzystać z specjalistycznego sprzętu wysokiej jakości i stosować się do zaleceń pozabiegowych udzielanych przez osobę wykonującą zabieg.

Ponadto zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości właściwych witamin, mikro i makroelementów, gdyż często i one bezpośrednio wpływają na efekty pozabiegowe. Nie bez znaczenia będzie także udział regularnej aktywności fizycznej, która bezpośrednio wpływa na ujędrnienie skóry, wzrost siły mięśniowej i sprawność układu kostno-szkieletowego. 

dr n. farm. Katarzyna Kordus

Kosmetolog, trycholog, podolog. Od 15 lat związana ze środowiskiem akademickim jako wykładowca. Obecnie pełni funkcję prorektora ds. Wydziału Studiów Edukacyjnych w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu. Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych „Ortopodologia” oraz twórca autorskiego programu Dobrej Szkoły Trychologii. Autorka publikacji naukowych i monografii, redaktor naczelna monografii WSEIT „Innowacyjność i tradycja w kosmetologii”. Egzaminator w zakresie zawodu technika usług kosmetycznych, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

Facebook Instagram