Dermatic.pl Aesthetic Business

Usta i ich okolica – niezwykle ważny obszar estetyczny

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Usta i ich okolica to niezwykle ważny obszar estetyczny. Upływ czasu jest nieubłagany, a do tego wpływ takich czynników środowiska zewnętrznego jak promieniowanie UV, czy palenie tytoniu oraz wpływ czynników genetycznych doprowadzają do rozwoju charakterystycznych zmarszczek w tej okolicy. Z czasem zauważamy objawy zmniejszenia objętości czerwieni wargowej, nasilenie się fałdów nosowo-wargowych. A także – ze względu na intensywnie działającą siłę grawitacji – opadanie tkanek w dolnej części twarzy. 

dr n. med. Izabela Załęska

W całości opisu związanego ściśle z procesem starzenia warto zwrócić uwagę na to, że ust nie można traktować jako odrębnego elementu na naszej twarzy. Usta stanowią wprawdzie jedną z jej ważniejszych części. Ale dla uzyskania estetycznego i spójnego wyglądu całej twarzy powinny być traktowane w sposób spójny z wszystkimi jej elementami.

Ust nie można traktować jako odrębnego elementu na naszej twarzy.

Praca w obrębie ust wymaga zastosowania niezwykle precyzyjnych i wyrafinowanych metod, a także różnych technik. Możemy zwrócić tu uwagę na terapie laserowe, peelingi chemiczne, terapie przy użyciu fal radiowych (RF). Także stosowanie wypełniaczy tkankowych z wyróżnieniem technik pracy zarówno igłą, jak i kaniulą. Stosując wypełniacze tkankowe w obszarze ust zmieniamy ich kształt i objętość z różnych powodów. Czasami jest to zwyczajnie chęć posiadania pełniejszych ust, czasami to potrzeba poprawienia zmian wynikających z upływającego czasu. Ale często to kwestia korekty asymetrii lub korekta związana np. z rozszczepem wargi. 

Musimy mieć jednak na uwadze nie tylko nasze spojrzenie na problem.

Kluczowe są oczekiwania klienta

które nierzadko uwarunkowane są różnymi względami. Coraz częściej przyjmując klientów z różnych zakątków świata przekonuję się, że to co dla Rosjan jest piękne, wypierane jest przez świat azjatycki. A to co w Stanach Zjednoczonych uznane jest za obecny kanon piękna, nie zawsze zgodne jest z oczekiwaniami kobiet z Europy. Jednym słowem – pracując z klientem musimy mieć ogromną wiedzę w zakresie anatomii, poczucie estetyki. Ale także znać oczekiwania kobiet pochodzących z różnych regionów świata i poznać ich obowiązujące kanony piękna.

Praca w obrębie ust wymaga zastosowania niezwykle precyzyjnych i wyrafinowanych metod, a także różnych technik.

Najczęstszym problemem wymagającym wykonania zabiegu estetycznego w rejonie ust jest zmniejszona objętość czerwieni wargowej  w wyniku upływu czasu. Jak już wspomniałam, ogromne znaczenie ma tu również działanie światła, czyli proces fotostarzenia, palenie tytoniu oraz powtarzające się zaciskanie ust wywołane skurczami ich mięśnia okrężnego w połączeniu z wewnętrznym procesem starzenia się organizmu. W konsekwencji działania wszystkich czynników dochodzi do zmniejszenia objętości czerwieni wargowej oraz tworzenia się powierzchownych i głębokich zmarszczek w obrębie skóry warg. Często mówimy tu także o zmarszczkach palacza, czy tzw. lipstick lines, czyli zmarszczkach od szminki.

Dodatkowo ważnym elementem tej okolicy są zmiany zanikowe w obrębie skóry brody, które powodują efekt tzw. pomarszczonego jabłka. Idąc dalej, musimy zwrócić uwagę na resorpcję tkanki kostnej kości szczęk oraz żuchwy. A także zmniejszenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, co doprowadza do opadnięcia kącików ust oraz daje wyraz niezadowolonej twarzy, a także pogłębienia fałdów nosowo-wargowych.

Najczęstszym problemem wymagającym wykonania zabiegu estetycznego w rejonie ust jest zmniejszona objętość czerwieni wargowej  w wyniku upływu czasu.

Dobór klientów

W prawidłowym doborze klienta zabiegowego, a raczej zakwalifikowania odpowiedniej osoby na zabieg – zwłaszcza w aspekcie odmłodzenia skóry okolicy ust – musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów:

 • określenie typu skóry
 • określenie stopnia występującej resorpcji podskórnej tkanki tłuszczowej
 • określenie w danym przypadku resorpcji tkanki kostnej
 • określenie fototypu skóry zgodnie z uznaną skalą Fitzpatrick’a
 • określenie stopnia nasilenia uszkodzeń posłonecznych skóry według skali Glogaua
alt="usta"
Igor Shmel/stock.adobe.com

Bez względu na powód, dla którego klient decyduje się na zabieg modelowania ust należy mieć też na uwadze skłonność do występowania opryszczki wargowej, inny materiał podany w tej okolicy oraz uwzględnić fakt, że zabiegi estetyczne w zasadzie są dla osób zdrowych. Mając powyższe na uwadze, pomimo ogromnej chęci poddania się zabiegowi przez klienta, a naszej dyspozycyjności w zarezerwowanym czasie na wizytę, powinniśmy ściśle przestrzegać pełnego wykazu przeciwwskazań zabiegowych. A zaliczamy do nich między innymi:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • stany zapalne toczące się w organizmie
 • zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze  (w przypadku modelowania ust zwróćmy uwagę nie tylko na występująca opryszczkę, ale także na zajady kątów ust)
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby nowotworowe
 • uczulenie na kwas hialuronowy
 • uczulenie na lidokainę w przypadku stosowania preparatów zawierających lidokainę lub stosowanie znieczulenia opartego na lidokainie
 • wcześniejsze zastosowanie wypełniaczy trwałych lub półtrwałych

Jednym z ważnych aspektów, o którym zapominamy jest poznanie trybu życia i roli zawodowej klienta. Należy tu mieć na uwadze, że w przypadku np. klientów,  którzy są zawodowymi muzykami lub śpiewakami, może dojść do chwilowego utrudnienia pracy zawodowej. Jak również zabiegi wykonane w obrębie ust początkowo mogą mieć wpływ nawet na barwę głosu.

Jednym z ważnych aspektów, o którym zapominamy jest poznanie trybu życia i roli zawodowej klienta.

Bezpieczeństwo zabiegowe

Według doniesień naukowych w przypadku zastosowania do zabiegu wypełniaczy tkankowych opartych na stabilizowanym kwasie hialuronowym pochodzenia niezwierzęcego nie ma potrzeby wykonywania testów skórnych. Wywołują bowiem reakcje nadwrażliwości opóźnionej z częstotliwością mniejszą niż raz na 10 000 przypadków. 

Bezpieczeństwo zabiegowe to także przestrzeganie zasad aseptyki oraz stosowanie bezpiecznych, certyfikowanych produktów. Nie będę się skupiała tutaj ma niebezpieczeństwie związanym z zastosowaniem preparatów pochodzących z niewiadomego źródła. Ale mając na uwadze odpowiedzialność zabiegową  i inną skalę powikłań niż wspomniałam powyżej należy bezwzględnie stosować tylko te produkty, które posiadają pełną dokumentację i „historię”

Toksyna botulinowa, frakcjonowania skóry oraz wypełniacze tkankowe wydają się być dobrymi technikami wzajemnie uzupełniającymi swoje możliwe rezultaty.

Techniki pracy
alt="usta"
alt="usta"

Pracując w obszarze ust powinniśmy zwrócić uwagę na strukturę skóry otaczającą czerwień wargową.

W wielu przypadkach, aby uzyskać pożądane efekty zabiegowe należy zastosować terapię łączoną. Toksyna botulinowa, frakcjonowania skóry oraz wypełniacze tkankowe wydają się być dobrymi technikami wzajemnie uzupełniającymi swoje możliwe rezultaty.

Skupmy  się na technikach pracy w zależności od występujących zmarszczek i ich głębokości.

Nie tylko czerwień wargowa

Obszar okolicy ust jest niezwykle ważny w uzyskaniu całości estetycznego i „młodzieńczego” wyglądu. Pożądany efekt uzyskuje się stosując najczęściej procedury charakteryzujące się niską inwazyjnością. W całości pracy należy mieć na uwadze, że problem zazwyczaj nie dotyczy tylko samej czerwieni wargowej. Także tkanek otaczających, zatem w opinii wysokiej klasy specjalistów błędem zabiegowym jest skupienie się jedynie na czerwieni wargowej.

dr n. med. Izabela Załęska

Międzynarodowa ekspertka w dziedzinie kosmetologii, specjalistka z zakresu kosmetologii estetycznej, medycznej i leczniczej.

Facebook Instagram Youtube Spotify