Dermatic.pl Aesthetic Business

Zagęszczenie skóry bez dodawania objętości, czyli zabiegi z wykorzystaniem CaHA – rozmowa z lek. Izabelą Rychlik

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 3 minuty
Zabiegi z użyciem CaHA dedykowane są dla osób, którym zależy na rewitalizacji, aby skóra wyglądała zdrowo i nie opadała. Dzięki temu więzadła podtrzymujące skórę będą bardziej naprężone. A my będziemy mogli cieszyć się młodym wyglądem, minimalizując oznaki starzenia – mówi lek. Izabela Rychlik.

rozmawiał Jakub Wojtaszczyk

Jak działają wypełniacze z hydroksyapatytem wapnia w kontekście stymulacji kolagenu i zagęszczania skóry?

Hydroksyapatyt wapnia stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych, czym przyczynia się do poprawy napięcia i jędrności skóry. Stymuluje wzrost nowych fibroblastów, czyli komórek produkujących głównie kolagen i elastynę. Fibroblasty poddane stymulacji hydroksyapatytu wapnia produkują w tym czasie nowy kolagen.

Nowy kolagen produkowany jest wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia odpowiedzialnych za tworzenie swego rodzaju rusztowania dla skóry i stymulowanie produkcji włókien kolagenowych. W ten sposób CaHA poprawia zagęszczenie skóry, nadaje jej objętości i pełni rolę analogiczną do „stelaża”. Pamiętajmy, że musi być podany na odpowiednią głębokość, z odpowiednim wskazaniem, po konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej

Jakie są główne różnice między wypełniaczami CaHA a innymi rodzajami wypełniaczy? Takimi jak te na bazie kwasu hialuronowego.
Andrea Danti/shutterstock.com

Hydroksyapatyt według badań to materiał biokompatybilny, nadający się do iniekcji, naturalnie znajduje się już w naszym organizmie.  Jest budulcem kości i zębów. W medycynie estetycznej ma działanie zarówno wypełniające jak i stymulujące skórę.  Jest to dobry preparat dla osób, które nie chcą mieć podawanych wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Efekt wypełniający hydroksyapatytu trwa krócej, ale jest to również jeden z celów podawania CaHA.

Natomiast kwas hialuronowy ma nieco większą zdolność unoszenia tkanek (w odpowiednim usieciowaniu, ilości). Nie da się określić czy hydroksyapatyt jest lepszy niż kwas hialuronowy. Działają one na nieco innej zasadzie. Natomiast w drodze do naturalnego wyglądu warto rozważyć który preparat wybrać w konkretnym celu w zależności od potrzeb pacjenta. 

Dla jakich problemów estetycznych zabiegi z wykorzystaniem CaHA są najbardziej odpowiednie?

– Odpowiadając ogólnie – przeciwdziała procesom starzenia: zmarszczkom, utracie objętości. Wpływa na poprawę rysów twarzy przez modelowanie, napięcie, elastyczność skóry poprzez swoje działanie kolagenotwórcze, produkcję elastyny, kwasu hialuronowego. Zabiegi te dedykowane są dla osób, którym zależy na rewitalizacji, aby skóra wyglądała zdrowo i nie opadała. Dzięki temu więzadła podtrzymujące skórę będą bardziej naprężone, a my będziemy mogli cieszyć się młodym wyglądem, minimalizując oznaki starzenia.  

Jakie są główne zalety wykorzystania CaHA w zabiegach estetycznych?
megaflopp/shutterstock.com

– Hydroksyapatyt wapnia jest bardzo dobrze zbadaną substancją, przede wszystkim bezpieczną dla organizmu, rzadko alergizuje. Zabiegom z jego wykorzystaniem mogą poddawać się osoby, które np. mają uczulenie na kwas hialuronowy (jad owadów błonkoskrzydłych). Daje efekty poprawy jakości skóry bez nienaturalnych i przerysowanych efektów, które mogą być widoczne po iniekcji kwasu hialuronowego.

We współczesnej medycynie estetycznej pacjenci oczekują w większości na efekty subtelne i naturalne, które można uzyskać dzięki zabiegom z CaHA. Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia możemy stosować nie tylko w obrębie twarzy, ale również np. szyi. Tam gdzie często również potrzebujemy rewitalizacji, zagęszczenia, napięcia skóry. 

Jakie są oczekiwane wyniki zabiegu z CaHa? Jak szybko można zauważyć efekty i jak długo one trwają? 

– Należy pamiętać, że efekty nie są widoczne od razu. Jeden zabieg często nie gwarantuje pełnego efektu, który możemy uzyskać. Z reguły takich zabiegów wykonujemy serie, czyli w zależności od potrzeb 2-3, jednak wszystko zależy od wskazań. Główne oczekiwania względem przeprowadzanego to przeciwdziałanie procesom starzenia, poprawa owalu i kształtu twarzy. 

W pewnym wieku zmieniają się proporcje twarzy, opadają policzki, a owal twarzy widocznie rozszerza się ku dołowi, tworząc w ten sposób kształt odwróconej litery „V”. Dzięki działaniu hydroksyapatytu możemy zapobiec tym zmianom. Czas utrzymywania się efektów jest zależny od naszego trybu życia i wielu zmiennych. Zaletą tego preparatu jest długi czas stymulacji trwający do 18 miesięcy. Dzięki temu pacjent może cieszyć się z efektów bardzo długo. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to również kwestia bardzo indywidualna. 

Izabela Rychlik – lekarka medycyny estetycznej oraz lekarz dentystka, na co dzień pracuje w Krakowie. Wykształcenie: absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, kierunek Medycyna Estetyczna dla Lekarzy. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydział Lekarsko-Dentystyczny w Zabrzu. Na co dzień specjalizuje się w anatomii twarzy, przekłada wiedzę stomatologiczną na medycynę estetyczną, dobre proporcje twarzy i dbanie o jakość skóry. Zabiegi: toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, lipoliza, kwas polimlekowy, osocze i fibryna bogatopłytkowa, mezoterapia igłowa. 

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify