Dermatic.pl Aesthetic Business

Biust idealny

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Kobiety bardzo często narzekają na swój biust. Uważają bowiem, że jest niesymetryczny, niekształtny, za mały lub zbyt obfity. Mężczyźni uważają piersi za ważny atrybut kobiecości.

Katarzyna Kot

Jak zatem mielibyśmy zdefiniować biust idealny? Można byłoby powiedzieć, że o gustach się nie dyskutuje. Zatem zwróćmy uwagę na kilka kwestii.

Już w szkole podstawowej na lekcjach biologii omawiana jest budowa człowieka. Wtedy dzieci zauważają różnicę pomiędzy budową anatomiczną chłopca i dziewczynki. Piersi długo były tematem tabu, o którym się mało mówiło, mało pisało. Na szczęście świadomość się zmieniła i dziś już można przeczytać artykuły, które podpowiadają jak zadbać o biust, jak dobrze dobrać biustonosz oraz jak należy pielęgnować skórę w trakcie ciąży. Poniżej napisałam jeden z nich.

Świadomość się zmieniła i dziś już można przeczytać artykuły, które podpowiadają jak zadbać o biust, jak dobrze dobrać biustonosz oraz jak pielęgnować skórę w trakcie ciąży.

Kobieca pierś to synonim gruczołu piersiowego. Umiejscowiona jest na mięśniu klatki piersiowej, zwanym mięśniem piersiowym większym. Pierś jest zbudowana z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej.

Biust u dziewczynek zaczyna rosnąć w okresie dojrzewania kiedy to narządy płciowe zaczynają produkować żeńskie hormony płciowe. Przyjmuje się, że maksymalnie do 20. roku życia piersi nabierają indywidualnego kształtu.

Pielęgnacja biustu

W zachowaniu kształtnego biustu pomaga noszenie odpowiedniego biustonosza, stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz masaż. Pomaga często wykryć zmiany, które można szybko zdiagnozować. Masaż wykonujemy pamiętając o odpowiedniej technice i kolejności. Mowa tu o rozcieraniu, głaskaniu, ugniataniu oraz oklepywaniu. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do masażu. Do takich najważniejszych zaliczamy ciążę, stany zapalne gruczołu sutkowego, guzki, zgrubienia, nadczynność tarczycy, zmiany o ciemnawym zabarwieniu, czy jeszcze inne.

Do przeciwwskazań do masażu piersi zaliczamy ciążę, stany zapalne gruczołu sutkowego, guzki, zgrubienia, nadczynność tarczycy, zmiany o ciemnawym zabarwieniu. W czasie ciąży mogą się okazać pomocne naturalne oleje, dzięki którym skóra piersi będzie elastyczna.

Piersi można pielęgnować na wiele sposobów, jednak często kobiety zapominają o pielęgnacji biustu i zaczynają szukać pomocy w gabinetach, gdy już stan ich biustu ewidentnie potrzebuje pomocy w postaci bardziej konkretnych zabiegów. Jest kilka prostych porad, do których może zastosować się każda kobieta w codziennej higienie i pielęgnacji w warunkach domowych. W celu poprawienia krążenia doskonale skutkują naprzemienne natryski – raz zimną, a raz ciepłą wodą. Można zastosować taki rytuał nawet dwa razy dziennie. Kolejnym krokiem, o którym warto wspomnieć jest stosowanie kremów do piersi oraz dekoltu. Ten element działa napinająco na skórę. Dobrze, jeśli produkty będą zawierały witaminy oraz wyciągi np. z miłorzębu japońskiego, czy alg morskich. Wpływ promieniowania UV również nie wpływa korzystanie na delikatną skórę na piersiach.

Jeśli mamy do czynienia z opadającym biustem, dobrze byłoby skupić się na wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej znajdującym się pod biustem.

Pielęgnacja biustu w trakcie ciąży

W trakcie ciąży pielęgnacja biustu jest bardzo istotna i wymaga odpowiedniej wiedzy, choć jest to kilka prostych porad, które mogą okazać się niezbędne w pielęgnacji. Podczas ciąży oraz karmienia piersi się powiększają, co nie jest korzystne dla skóry, bo ta się rozciąga, co w konsekwencji może skutkować rozstępami. Lepiej jest więc zdecydowanie działać zawczasu, zapobiegając niż „lecząc”. Tutaj mogą się okazać pomocne naturalne oleje, dzięki którym skóra będzie elastyczna. W trakcie pielęgnacji z użyciem olejku należy pamiętać o pominięciu brodawek. Niektóre kobiety odczuwają bolesność brodawek w trakcie karmienia. Na rynku są dostępne produkty nawilżające, posiadają naturalne składniki i są całkowicie bezpieczne dla niemowląt. Mogą więc okazać się bardzo kojące na poranioną brodawkę na piersi, jeśli u karmiącej występuje powyższy problem.

Dobrze dobrany biustonosz odciąża kręgosłup, szczególnie ma to wpływ przy dużym biuście, czyli tym samym zapobiega wadom postawy.

Pielęgnacja opadającego biustu

Jeśli mamy do czynienia z opadającym biustem, dobrze byłoby skupić się na wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, które znajdują się pod biustem. Jeśli ćwiczysz z trenerem warto zapytać o zalecenia dotyczące ćwiczeń, aby te pomogły Ci utrzymać prawidłową postawę. Starym sposobem na ujędrnienie biustu jest prosty zabieg z użyciem lodu. Należy jednak pamiętać, że nie kładziemy lodu bezpośrednio na skórę, tylko wcześniej lód należy owinąć w gazę lub kawałek bawełny. Następnie kolistymi ruchami wykonujemy masaż. Nie ma tu innych przeciwwskazań do tych wspomnianych wcześniej w artykule i taką pielęgnację można stosować każdego dnia, jednak należy zwrócić uwagę by trwało to ok. 4 minut łącznie.

Jak odpowiednio dobrać biustonosz?

Dobrze dobrana bielizna sprawia, że czujesz się komfortowo, kobieco i zmysłowo.

alt="biust"
chaoss – adobe.stock.com

Tutaj pojawia się jednak problem, ponieważ mnóstwo kobiet nie zna dokładnie swojego rozmiaru i bardzo często pochopnie kupuje biustonosz, po czym nie jest dobrany ani do rozmiaru, ani do kształtu. Rozmiar biustonosza składa się z symbolu liczba + litera, z czego litera mówi o obwodzie wielkości miseczki stanika, a liczba o obwodzie klatki piersiowej pod biustem.

Zachęcam do tego, by każda z pań przynajmniej raz skorzystała z wizyty w salonie, gdzie specjalistki zawodowo zajmują się doborem biustonosza. Salony braffitingu (tłumaczenie, bra- biustonisz, fit- dopasować) są dostępne w każdym mieście. Osoby tam pracujące wykazują się niezwykłą wiedzą z tematyki doboru biustonosza. Dobrze dobrany biustonosz odciąża kręgosłup, szczególnie ma to wpływ przy dużym biuście, czyli tym samym zapobiega wadom postawy. Źle dobrany biustonosz może wywoływać choroby piersi, guzki, cysty oraz problemy z barkami.

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Jakże często kobiety z mniejszym biustem zazdroszczą kobietom, które mają duży biust. Plusy dużego biustu dla każdego są oczywiste, ale czy nie mamy tu więcej minusów?

O tym mogą się wypowiedzieć panie hojnie obdarzone przez naturę. Jedna pierś potrafi ważyć nawet 3 kg. Pomyśl jakie obciążenie ma kręgosłup dźwigając przez 24 h na dobę 6 dodatkowych kilogramów. Na samą myśl robi się ciężko. Dobór dobrego biustonosza w takim przypadku to prawie jak wygrana na loterii. Uprawianie biegania lub tańca bywa również uciążliwe. Latem, gdy jest bardzo wysoka temperatura mogą pojawić się odparzenia. Pomijając, iż prawie każda sukienka, która ma mały dekolt, po nałożeniu zamienia się w duży dekolt, a koszule zapinane na guziki z przodu same się rozpinają. Świetnym wyjściem z tej sytuacji są koszule zapinane z tyłu, choć dość trudno je dostać w sklepach stacjonarnych w Polsce. O spaniu na brzuchu można również zapomnieć.

W celu poprawienia krążenia doskonale skutkują naprzemienne natryski – raz zimną, a raz ciepłą wodą.

Małe, duże, niesymetryczne…

Jak świat długi i szeroki, trudno każdej z Dam dogodzić w tej sprawie. Na naturę nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na to, co dostałyśmy od natury. Także należycie powinnyśmy o to dbać.

Warto tu wspomnieć o świadomości różnych chorób. Raz w roku robię sobie tak zwany „Dzień Zdrowia” i tego dnia wykonuję cytologię oraz ultrasonografię piersi, do czego Was Drogie Czytelniczki serdecznie zachęcam.

USG i mammografia wykonywana regularnie pozwoli Wam cieszyć się zdrowiem i życiem, które jest tak piękne.

Katarzyna Kot

Kosmetolog, wykładowca, szkoleniowiec

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify