Dermatic.pl Aesthetic Business

Testosteron – klucz do męskości

venome cellulit 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty
W ostatnich latach zmieniła się ulubiona przez kobiety sylwetka mężczyzny. W ankietach przeprowadzonych wśród kobiet w dyskotekach, na uczelniach oraz w programach telewizyjnych największym wzięciem cieszą się mężczyźni o sylwetce pasującej zarówno do sportowego polo jak i garnituru. Przestały być modne napakowane mięśnie ramion i ud. Kobiety wolą bardziej sylwetkę Brada Pitta, aniżeli Schwarzeneggera.

dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach

Światem mężczyzn rządzi ich królewski hormon testosteron i to on decyduje o wyglądzie mężczyzny. Najlepiej jak osiąga poziomy powyżej połowy normy. Gdyż jego najwyższe poziomy uzyskują na drodze naturalnej tylko młodzi chłopcy w burzy hormonalnej okresu dojrzewania.

Hormon ten odpowiedzialny jest w tym czasie za męskie owłosienie, rozwój organów płciowych, niski, głęboki głos i pociąg seksualny. U dorosłych ten hormonalny król męskiego życia odpowiada za wszystkie dziedziny jestestwa mężczyzny.

Światem mężczyzn rządzi ich królewski hormon testosteron i to on decyduje o wyglądzie mężczyzny. Najlepiej jak osiąga poziomy powyżej połowy normy.

Zacznijmy od psychiki
alt="testosteron męski"
Akarat Phasura/shutterstock.com

Testosteron jest hormonem radości z bycia mężczyzną, dobrego humoru i dowcipu. Jest najlepszym antydepresantem świata. Decyduje o stanowczości i decyzyjności, o poczuciu własnej wartości.

Jest też hormonem opiekuńczym. To on powoduje, że mężczyzna czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę i bliskich mu ludzi. Wysoki poziom testosteronu kojarzy się zazwyczaj z sukcesem w pracy, dominacją i powodzeniem wśród kobiet.

Drugą niezwykle ważną rolą testosteronu jest formowanie męskiej sylwetki. Spala on bowiem tłuszcz i sprzyja tworzeniu mięśni podczas aktywności fizycznej. Jest hormonem anabolicznym, co oznacza, że powoduje rozrost tkanek i gromadzenie się w nich energii. To on odpowiedzialny jest za jędrne, męskie pośladki, szerokie ramiona i wąskie biodra.

W przeprowadzanych ankietach wszyscy zapytani mężczyźni za co odpowiedzialny jest testosteron w męskim organizmie odpowiadają spontanicznie „za seks”. I w tym jest dużo prawdy, bowiem za libido w 100% odpowiada testosteron. Sama potencja jest tylko w 20% zależna od tego hormonu. Reszta to stan naczynia i stan psychiczny pacjenta.

Terapia testosteronem

Sportowcy wiedzą, że męski hormon mężczyzny odpowiedzialny jest za szybkie gojenie się kontuzji stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, a także kości kręgosłupa. Ortopedzi często zalecają pacjentom terapię testosteronem w celu przyspieszenia gojenia się trudnych stanów pooperacyjnych i ciężkich kontuzji.

Wreszcie testosteron zwiększa produkcję czerwonych komórek krwi (erytrocytów) w szpiku kostnym, przenoszących tlen w swoim czerwonym barwniku hemoglobinie.

Sportowcy wiedzą, że męski hormon mężczyzny odpowiedzialny jest za szybkie gojenie się kontuzji stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, a także kości kręgosłupa. Ortopedzi często zalecają pacjentom terapię testosteronem w celu przyspieszenia gojenia się trudnych stanów pooperacyjnych i ciężkich kontuzji.

Testosteron jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej. A także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko.

Podawany z zewnątrz hamuje produkcję hormonów przysadki LH i FSH  (niskie poziomy podczas dopingu). Te zaś hormony odpowiedzialne są za produkcję własnego testosteronu i plemników. Dlatego podawanie testosteronu z zewnątrz wymaga odblokowania.

Hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana tylko podczas niedoboru własnego testosteronu i w okresie spokoju prokreacyjnego. Mężczyzna chcący być ojcem nie powinien tykać testosteronu.  

XXI wiek to nie najlepsze stulecie

dla testosteronu. Stres i zanieczyszczenie środowiska naturalnego to najwięksi jego wrogowie. Ostatnio mężczyźni narażeni są ze względu na cyfryzację świata, pandemię, wojnę na Ukrainie, galopującą inflację i problemy ze stopami procentowymi na ogromny stres. Dochodzi u nich do podwyższenia poziomu dwóch hormonów stresu kortyzolu i prolaktyny, które są największymi wrogami testosteronu.

Im większy stres, tym niższy poziom testosteronu, a więc utrata męskości. Zanieczyszczone środowisko naturalne pestycydami, bisphenolem, a i innymi produktami zawierającymi estrogeny nie sprzyja męskiemu hormonowi.

Dla testosteronu stres i zanieczyszczenie środowiska naturalnego to najwięksi jego wrogowie. Im większy stres, tym niższy poziom testosteronu, a więc utrata męskości.

alt="testosteron męski"
Igor Kireev/shutterstock.com

Tak wiec testosteron jest kluczem do męskości i należy o niego dbać prowadząc odpowiedni styl życia. W moim autorskim algorytmie stylu życia współczesnego mężczyzny nazwanym 5S i cytowanym w moich książkach „Testosteron klucz do Męskości” oraz „Chorzy ze stresu” chodzi o 5 czynników rozpoczynających się na literę S; decydujących o poziomie testosteronu u mężczyzn.

Jeden wielki minus to stres niszczący testosteron i cztery pozytywne czynniki, które mogą go uratować:

  • S jak sen
  • S jak sport
  • S jak seks
  • S jak sposób odżywiania

Na stres stosuje cały świat techniki wyciszenia. Powstają studia jogi, tai chi, chi kong i mnóstwo innych łączących różne techniki chińskie i ajurwedyjskie walki ze stresem.

Na smartfonach można odsłuchać medytacje, autogenny trening Schultza łączący elementy jogi, autohipnozy i medytacji oraz wschodnie techniki oddychania. Oddech to energia – także z punktu widzenia fizjologii. Aeronauci, pracownicy Doliny Krzemowej i sportowcy pobierają na stres adaptogen Ashwagandhę.

Lekarze medycyny męskiej

na świecie zalecają mężczyznom 7–8 godzin snu, częsty seks (przynajmniej 5 razy w tygodniu), aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu. Także odpowiedni sposób odżywiania z ograniczaniem węglowodanów złożonych i tłuszczów nasyconych oraz poprzecznych.

W obecnych czasach nie jest łatwo proponować jakaś uniwersalną dietę dla wszystkich mężczyzn. W XXI wieku w ogóle nie powinno się stosować diet, tylko przestrzegać pewne kierunki żywienia. Najlepiej „skrojone na miarę” przez dietetyka i trenera uwzględniające alergie i nietolerancje pokarmowe. A jednocześnie biorące pod uwagę styl pracy mężczyzny i rodzaje sportu jakie uprawia.

Lekarze medycyny męskiej na świecie zalecają mężczyznom 7–8 godzin snu, częsty seks (przynajmniej 5 razy w tygodniu), aktywność fizyczną przynajmniej 3 razy w tygodniu. Także odpowiedni sposób odżywiania.

Wrogowie testosteronu

Nowoczesny mężczyzna powinien znać swój testosteron całkowity i wolny. Ale na tym nie koniec. Powinien również znać i walczyć z jego największymi wrogami. Jest nim kortyzol – hormon „twardego” męskiego stresu towarzyszącego mu codziennie w pracy, podczas nadmiernego, wyczynowego sportu. Drugim wrogiem jest prolaktyna – hormon „miękkiego” stresu często związanego ze zbyt emocjonalnym podejściem do życia rodzinnego, utratą bliskiej osoby… Ale i ten może zdarzyć się podczas pracy.

Również wrogami testosteronu są białka SHBG tworzące się w zastępstwie nie jedzenia czerwonego mięsa i kradnące testosteron wolny mężczyzny. Estradiol, hormon żeński produkowany w nadmiarze jest też złodziejem męskiego hormonu.

Nowoczesny mężczyzna powinien znać swój testosteron całkowity i wolny. Ale na tym nie koniec. Powinien również znać i walczyć z jego największymi wrogami. Jest nim kortyzol – hormon „twardego” męskiego stresu i prolaktyna – hormon „miękkiego” stresu.

Panowie, zbadajcie proszę swój testosteron! Zarówno całkowity jak i wolny i jego wymienionych wrogów. Medycyna XXI wieku zapewnia mężczyznom doskonałą jakość życia. Począwszy od substytucji testosteronu w przypadku jego niedoboru lekarskiego, po szeroką suplementację prekursorów testosteronu, aż po niebieską tabletkę i jej nowoczesne siostry. Testosteron lekarski występuje w postaci zastrzyków jak i w postaci żelu.

Panowie, testosteron to Wasz klucz do męskości. Zadbajcie o siebie, aby Wasze życie było bardziej męskie!

dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach

Jedyny w Polsce międzynarodowo certyfikowany lekarz medycyny męskiej (Facharzt für Männermedizin-cmi – Niemcy). Internistka, specjalistka medycyny ogólnej.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify