Dermatic.pl Aesthetic Business

Lifting bez skalpela – zabiegi na wiotkość skóry

ksiega protokolow 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Twarz, ciało – laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa, enzymy, nici. Zabiegi liftingujące mają na celu pobudzenie fibroblastów do produkcji elastyny i nowego kolagenu. Także obkurczenie już istniejących włókien kolagenowych w celu przywrócenia skórze jej prawidłowej struktury.

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Dzięki temu osiągamy efekt liftingu twarzy, rozświetlenia i zagęszczenia skóry, spowolnienia starzenia się i powstawania zmarszczek oraz spłycenia już istniejących. Nie używamy tutaj skalpela, czy sali chirurgicznej oraz długiego okresu rekonwalescencji. 

Wraz z upływem czasu, pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych w skórze dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian wpływających na jej strukturę i funkcje. Takich jak np. spadek aktywności fibroblastów, produkujących włókna podporowe – kolagen i elastynę. Odpowiadające za prawidłowe napięcie, jędrność, zagęszczenie i elastyczność skóry. Procesy te są niezwykle ważne w starzeniu się skóry.

Laser frakcyjny ablacyjny CO

Najważniejszym urządzeniem używanym w redukcji wiotkości skóry oraz złotym standardem w tego typu zabiegach jest laser frakcyjny ablacyjny CO₂

Nowoczesna i zaawansowana technologia lasera frakcyjnego CO₂ o długości fali 10 600 nm, służy do trwałej i całkowitej regeneracji skóry, odmłodzenia, odbudowy kolagenu i likwidacji blizn po trądziku, keloidów,  blizn pooparzeniowych i rozstępów. Laser CO₂ reprezentuje grupę laserów frakcyjnych ablacyjnych. Podczas jednej sesji, działanie tego lasera umożliwia wygładzenie blizn, rozszerzonych porów, zmarszczek, poprawia napięcie skóry oraz resurfacing skóry. Dochodzi także do długotrwałej stymulacji pomagającej w tworzeniu się nowego kolagenu. Do osiągnięcia zadowalającego efektu wystarczy wykonanie jednego zabiegu laserowego. Ewentualnie proponowane są 2-3 zabiegi laserem w przypadku bardzo głębokich bruzd lub dużego zwiotczenia skóry.

 Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu laserem frakcyjnym CO₂?

 • resurfacing skóry  (twarz, szyja, dekolt, piersi, ramiona, pośladki, uda)
 • leczenie blizn po trądziku
 • leczenie blizn pooparzeniowych
 • blizny po zabiegach chirurgicznych
 • przebarwienia
 • rozszerzone pory
 • leczenie rozstępów
 • gruczolaki łojowe, potowe, prosaki, kaszaki
 • włókniaki
 • kępki żółte
 • brodawki wirusowe

Podczas jednej sesji, działanie lasera CO₂ umożliwia wygładzenie blizn, rozszerzonych porów, zmarszczek, poprawia napięcie skóry oraz resurfacing skóry.

Jak należy postępować po zabiegu laserem CO₂?

alt="lifting"
HIFU – karelnoppe-stock.adobe.com

Bezpośrednio po zabiegu tym urządzeniem możliwa jest tkliwość i uczucie pieczenia oraz obrzęk. Po zabiegu należy unikać nakładania makijażu, mycia skóry ciepłą wodą, stosować kremy z filtrem. Przez 1–3 dni może wystąpić rumień i obrzęk. Kilka dni po zabiegu występuje złuszczenie naskórka. Całkowite gojenie trwa od 7 do 10 dni.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym CO₂

Radiofrekwencja mikroigłowa

Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w niechirurgicznym liftingu twarzy i ciała jest radiofrekwencja mikroigłowa. 

Działanie polega na użyciu końcówki z igłami w celu dostarczenia energii cieplnej bezpośrednio do tkanki poddanej zabiegowi. Energia cieplna powstaje poprzez emitowanie pomiędzy wkłutymi w tkankę igłami prądu RF. Precyzyjne i optymalne rozmieszczenie igieł pozwala na równomierne ogrzanie tkanek bez ryzyka ich przegrzania. Wywołany w ten sposób efekt miejscowej termolizy (usunięcie starej tkanki skóry) wymusza nadbudowę nowego kolagenu w skórze. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to obecnie najnowocześniejsza metoda terapeutyczna w zabiegach estetycznych.
To kolejny krok milowy w medycynie estetycznej. Jest wyjątkowo skuteczna w kilku obszarach zabiegowych:

 • lifting twarzy
 • lifting ciała – piersi, pośladki, obwisła skóra ramion, brzucha
 • blefaroplastyka – lifting powiek
 • leczenie blizn,
 • usuwanie rozstępów i porów

W przeciwieństwie do zwykłej radiofrekwencji, w mikroigłowej podgrzewana jest nie tyle powierzchnia skóry, lecz jej głębsze warstwy.

Zabieg polega na jednoczesnym mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry za pomocą specjalnej głowicy. Na głowicy umieszcza się jednorazową, sterylną nakładkę wyposażoną w 25–49 mikroigieł pokrytych złotem. Po wkłuciu podgrzewane są do temperatury 45–60°C . Igły wbijają się na zaprogramowaną głębokość, po czym wysyłany jest impuls elektromagnetyczny podgrzewający skórę. W ten sposób w przeciwieństwie do zwykłej radiofrekwencji, podgrzewana jest nie tyle powierzchnia skóry, lecz jej głębsze warstwy. W zależności od ustawienia parametrów od 0,5 do 3,5 mm. Lifting twarzy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie jest specjalnie tkliwy, choć może być odczuwalne niewielkie pieczenie w pojedynczych wyjątkowo wrażliwych miejscach.
Efektem jest zdecydowana poprawa owalu twarzy, redukcja chomików, poprawa linii podbródka, znaczne spłycenie zmarszczek; zarówno zmarszczek palacza, jak i zmarszczek pod oczami, kurzych łapek, czy zmarszczek poprzecznych czoła.

Nici liftingujące PDO

Wśród wielu zabiegów estetycznych coraz większym zainteresowaniem cieszą te z wykorzystaniem nici liftingujących PDO.

Przy ich pomocy można skutecznie i bezpiecznie zniwelować lub usunąć zmarszczki, ujędrnić skórę, poprawić owal twarzy. Ale także wymodelować poszczególne partie ciała, które wymagają podniesienia. Okazuje się, że cechują się one wysoką skutecznością nawet przy modelowaniu dużych części ciała, takich jak: pośladki, brzuch, ramiona, uda.

W czym zatem tkwi tajemnicza moc nici liftingujących?

Początki XXI wieku to okres, kiedy podjęto pierwsze próby zastosowania polidioksanonu jako swoistego stymulatora tkankowego pobudzającego produkcję nowego kolagenu.

W 2008 roku, w Korei Południowej, opatentowano pierwsze systemy nici polidioksanowych umieszczonych na specjalnej igle do zastosowań w zabiegach estetycznych i chirurgii plastycznej. Od tego czasu nici PDO na stałe zagościły w ofercie zabiegów w czołowych klinikach zajmujących się zabiegami estetycznymi i chirurgią plastyczną na całym świecie. Zabiegi są bardzo popularne w Korei, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Rosji. Obecnie zaczynają podbijać Europę. Popularność zabiegów z nićmi PDO wynika z kilku podstawowych faktów: bezpieczeństwa, skuteczności, przewidywalności, łatwości przeprowadzenia procedury oraz ceny zabiegu. Na wszystkich tych polach zabiegi z zastosowaniem nici PDO są bezkonkurencyjne w porównaniu do pozostałych systemów nici liftingujących. I wraz z innymi zabiegami estetycznymi dają wspaniałe rezultaty.

Nici PDO z polidioksanonu – substancji stosowanej dotychczas do produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych – cechują się wysoką skutecznością nawet przy modelowaniu dużych części ciała, takich jak: pośladki, brzuch, ramiona, uda.

Nici PDO różnią się między sobą długością, grubością i budową.

Wyróżniamy:

 • nici rewitalizujące

• nici proste – mono

nici screw i twin (budowa sprężynowa)

 •  nici liftingujące

nici COG (haczyki)

Nici PDO są zbudowane z polidioksanonu – substancja stosowana dotychczas do produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych znalazła zastosowanie w zabiegach estetycznych. Dzięki swoim właściwościom polegającym na stymulacji produkcji kolagenu nadaje się do zastosowania w zabiegach liftingu twarzy, szyi, dekoltu. Także w procedurach ujędrniania i napinania skóry w okolicach ramion, dekoltu, brzucha, pośladków, czy ud. Wysoki profil bezpieczeństwa polidioksanonu, potwierdzony wieloletnimi obserwacjami i badaniami klinicznymi sprawia, iż zabiegi z wykorzystaniem nici polidioksanowych są bezpieczne i w pełni przewidywalne.

Enzymy lipolityczne 
alt="lifting"
Mictogen-stock.adobe.com

w walce z utratą jędrności oraz doskonałe narzędzie w liftingu ciała, to unikatowe połączenie 2 preparatów: substancji czynnej – kwasu hialuronowego oraz odczynników enzymatycznych o różnej intensywności. Enzymy to słabo usieciowany kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej. Hamuje namnażanie fibroblastów i działanie czynników zaangażowanych w rozwój procesów włóknienia. Działa przeciwzapalnie, stymuluje produkcję i restrukturyzację włókien kolagenowych typu 1, zwiększając nawodnienie macierzy pozakomórkowej i zapewniając właściwe warunki do uzyskania struktury podobnej do tej obecnej w zdrowych tkankach. Idealnie nadaje się do hamowania, zwalczania i zapobiegania pojawieniu się zwłóknienia.

Energia ultradźwiękowa – HIFU

Dużą sławą w świecie liftingu twarzy i ciała bez skalpela zajmuje HIFU. Zabieg ten to wysoko skoncentrowana wiązka energii ultradźwiękowej.

dostarczana jest do głębokich warstw skóry i wprawiając komórki w drgania doprowadza do ich rozgrzania do temperatury 60-70°C. To prowadzi do obkurczenia tkanek i skutecznego odbudowania kolagenu. Może sięgać 1,5 mm, 3,0 mm lub 4,5 mm w głąb tkanki skóry twarzy i 8,0 mm oraz 13 mm dla pozostałych partii ciała. Stymulują one regenerację tkanek i skracanie się włókien kolagenu.

Wiązka energii ultradźwiękowej HIFU stymuluje regenerację tkanek i skracanie się włókien kolagenu.

Nieduży efekt może być widoczny już bezpośrednio po zabiegu, bo włókna kolagenowe ulegają skróceniu. Ale na właściwy rezultat liftingu, w postaci trwałej zmiany kształtu ud, pośladków, brzucha, twarzy trzeba zaczekać od kilku miesięcy do pół roku.

Podsumowując, medycyna estetyczna dysponuje wieloma narzędziami, aby na stałe, efektywnie i w bezpieczny sposób wykonać niechirurgiczny lifting twarzy i ciała. Zabiegi te stają się coraz bardziej popularne dzięki krótkiemu okresowi rekonwalescencji oraz uzyskaniu trwałych i spektakularnych efektów.  

dr n. med. Anna Markowicz-Stanach

Lekarka z pasji i zamiłowania. Od początku swej drogi związana z medycyną estetyczną i anty-aging.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify