Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Nici PDO w korekcie porażenia nerwu twarzowego

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Jedna z gałęzi medycyny estetycznej – oprócz opóźniania oznak starzenia – ma za zadanie  korygowanie pourazowych, powypadkowych, trwałych uszkodzeń nerwów na twarzy, poprzez przywracanie pacjentom wyglądu sprzed choroby. Z wymienionych korekcji na uwagę zasługuje zabieg, znany w medycynie estetycznej od lat z użyciem nici liftingujących (nici PDO). Mowa tutaj o korekcji porażenia nerwu twarzowego. 

dr n. med. Anna Markowicz

Zacznijmy więc od podstaw. Nerw twarzowy z łac. nervus facialis to VII nerw czaszkowy wchodzący w skład obwodowego układu nerwowego. Jest nerwem drugiego łuku skrzelowego. Nerw ma charakter mieszany, ale przeważają w nim włókna ruchowe. Zawiera także włókna czuciowe i przywspółczulne – wydzielnicze (autonomiczne).

Przyczyny porażenia nerwu

Porażenie nerwu twarzowego to najczęściej występujące porażenie samoistne zwane również porażeniem Bella. Wśród innych przyczyn tego porażenia należy wymienić: pęknięcie podstawy czaszki, złamanie kości skroniowej, guz kąta mostowo-móżdżkowego, zapalenie ucha środkowego. Oprócz tego półpasiec (zespół Ramsaya Hunta), złamanie okolicy otworu rylcowo- sutkowego, zapalenie ropne ślinianki przyusznej, nowotwory ślinianki przyusznej. Nie zapominajmy także o zespole Guillaina-Barrégo, boreliozie, sarkoidozie (zespół Heerfordta), wrodzonej hipoplazji jąder nerwu VII i IV (zespół Möbiusa), stwardnieniu rozsianym oraz chorobie rzadszej – zespół Melkerssona-Rosenthala.

Objawy można podzielić na typowo upośledzające wygląd oraz czynnościowe, klasyczne

Innymi słowy, opadanie kącika ust, gromadzenie jedzenia między dziąsłami a policzkiem, utrata czucia głębokiego z obszaru twarzy. Dodatkowo utrata zdolności gwizdania, mrugania, zamykania oka, marszczenia czoła, dmuchania, szczerzenia zębów, upośledzenie łzawienia. Te objawy mogą występować wszystkie lub mogą dotyczyć konkretnej gałęzi. W zależności od uszkodzonej strony wyróżniamy porażenie nerwu twarzowego prawostronne i lewostronne.

Gdy znamy objawy i przyczyny, warto pomyśleć o możliwości korekcji oznak wizualnych tego porażenia. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być nici liftingujące; najlepiej aby były trwałe i stałe, by po jednokrotnym założeniu wiele lat spełniały swoją funkcję. Na rynku dostępne są nici liftingujące trwałe. Każda nowa metoda z zakresu medycyny estetycznej odpowiada na zapotrzebowanie rynku oraz potrzeby swoich pacjentów. Przeznaczona jest dla konkretnego wskazania i poprzedzona wnikliwą analizą procesów zachodzących w tkankach, które doprowadzają do powstania nieestetycznych deformacji. Albowiem zupełnie inaczej zachowują się tkanki w miejscach silnie wyrażonej mimiki twarzy, narażone na ciągłą pracę mięśni na skutek chociażby uśmiechania; inaczej skóra podbródka. Dlatego nici liftingujące trwałe to indywidualne podejście do pacjenta i dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które są w stanie sprostać zróżnicowanym potrzebom korekcji porażenia nerwu twarzowego.

Przygotowanie do zabiegu

Aby pacjent był do takiej procedury zakwalifikowany najpierw musi przejść przez konsultację neurologiczną i neurochirurgiczną. Ponadto musi mieć wykonane EMG (elektromiografię) porażonego nerwu twarzowego. Może być wykonany w przypadku braku rokowań samoistnej poprawy, po 2 latach od uszkodzenia. Tylko pacjenci z trwałym uszkodzeniem tego nerwu kwalifikowani są pozytywnie do tej procedury. Na rynku estetycznym są firmy, które za darmo dostarczają nici trwałe lekarzom, aby takie procedury wdrażać i nie tylko upiększać, ale też korygować defekty.

Decydując się na zabieg warto pamiętać o wykonaniu podstawowych badań, takich jak: morfologia, OB, krzepliwość APTT. Można także skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu wykluczenia przeciwwskazań typowych dla zabiegów estetycznych. Najważniejsze wskazania do zabiegu i kwalifikacja to: stan po porażeniu nerwu twarzowego nierokujący samoistnej poprawy (2 lata od uszkodzenia). Do tego badanie elektromiograficzne (EMG) potwierdzające całkowite uszkodzenie bez cech regeneracji. Dodatkowo badanie kliniczne oraz oczywiście chęć pacjenta poddania się takiemu zabiegowi.

Przeciwskazania

Najważniejsze przeciwwskazania to: choroby autoimmunologiczne, ciężka choroba fizyczna, kolagenoza, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie II i III stopnia, hemofilia, zaburzenia psychiczne. Następne to stany zapalne i nowotwory w obszarze planowanego zabiegu, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, zaostrzenie przebiegu wszelkich chorób przewlekłych, ciąża i laktacja. Także wprowadzone wcześniej nierozpuszczalne implanty w obszarze zabiegowym.  

Dobór metody zabiegu

W zależności od wskazań zabiegowych u pacjenta (wieku, typu skóry, obszaru zabiegowego, poziomu opadu tkanek) zabiegowiec dobiera odpowiednie metody oraz konkretne nici liftingujące. W tym nici stałe wykonane np. z polipropylenu bądź też czasowe z polidioksanonu. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Polegają na podskórnym wprowadzeniu, poprzez pojedyncze punkty nakłucia, odpowiedniego modelu nici w celu utworzenia silnie podtrzymującego szkieletu. Uniesie on tkanki, niwelując oznakami porażenia nerwu twarzowego. Należy pamiętać, że zabieg ten nie poprawia motoryki mięśni mimicznych, leczy tylko objawy, przywracając prawidłowy wygląd. Efekty utrzymują się wiele lat.

alt="nici liftingujące"
velimir – stock.adobe.com
Po zabiegu

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a okres gojenia po zabiegu trwa około dwóch tygodni. Ale już po kilku dniach można wrócić do aktywnego życia. Czas trwania takiej procedury to około 30-40 minut, a pojedynczej strefy zabiegowej tylko 10-15 minut. W ciągu 24 godzin od wykonania zabiegu zaleca się zimne okłady i przecieranie punktów wkłucia preparatem na bazie spirytusu. Przez kilka dni należy powstrzymywać się od picia gorących napojów, a przez dwa tygodnie alkoholu. Należy też ograniczyć aktywność mimiki twarzy, wysiłek fizyczny, nie stosować masaży i zabiegów intensywnie  rozgrzewających.

Na czym polega mechanizm działania nici? Wprowadzone nici grupują tkanki i naprowadzają je na właściwe położenie, a wokół nici powstaje tkanka włóknista. Tworzy ona podskórny stelaż, wzmacniając tkanki i utrzymując je we właściwej pozycji. Materiał, z którego wykonane są nici, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu. Wchłanianie nici trwa ok 1,5 do 5 lat. Efekt nici wchłanialnych utrzymuje się 2-3 lata, w przypadku nici stałych 3-5 lat, a nawet dłużej.

Podsumowanie

Z uzyskanych do tej pory analiz oraz wykonanych zabiegów oprócz chirurgii plastycznej to bardzo dobra i co najważniejsze mniej inwazyjna metoda korekcji porażenia nerwu twarzowego. Właściwie zakwalifikowany pacjent z trwałym porażeniem oraz dużym defektem estetycznym to pacjent, który odzyska prawidłowy wygląd twarzy, przy minimalnym ryzyku powikłań.

dr n. med. Anna Markowicz

Lekarka z pasji i zamiłowania. Od początku swej drogi związana z medycyną estetyczną i anty-aging.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram Youtube Spotify