Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Plastyczne modelowanie ciała

, ten tekst przeczytasz w: 5 minuty

Co znajdziesz w artykule?

W Studio Aeshtetic Business rozmawiamy z doktorem Piotrem Turkowskim, chirurgiem plastycznym, zajmującym się chirurgią plastyczną całego ciała. Również specjalizującym się w zaawansowanych technikach przeszczepów włosów.

rozmawiał lek. stom. Paweł Ponichtera

Panie doktorze, chciałbym zapytać o strukturę zabiegów chirurgii plastycznej wykonywanych w Pana klinice. Jakich zabiegów jest najwięcej? Może na początek skupmy się na twarzy… Które zabiegi są najbardziej popularne wśród pacjentów?
alt="korekcja chirurgiczna powiek"
TanyaLovus/shutterstock.com

– Najbardziej popularnym zabiegiem wśród pacjentów to na pewno blepharoplastyka, czyli korekcja chirurgiczna powiek. Dosyć często pojawiają się także liftingi twarzy.

Bardzo dużo mamy przeszczepów włosów, bo jesteśmy wiodącym ośrodkiem, który się przeszczepami zajmuje. Jeżeli chodzi o taką zwykłą strukturę rynku, to raczej skupiłbym się na tych dwóch zabiegach.

Czyli blepharoplastyka, lifting no i przeszczepy włosów. Wykonujecie Państwo też zabiegi korekty kształtu uszu. Bo to są też zabiegi, które pewnie w niektórym okresie życia pacjentów szczególnie im przeszkadzają. Ale to twarz, a co z innymi częściami ciała? Co z modelowaniem sylwetki: liposukcją, lipotransferem czy lipofillingiem, ponieważ w tym też Państwo jesteście dobrzy?

– To prawda, w tych zabiegach się specjalizujemy, szczególnie jeżeli chodzi o zaawansowane metody modelowania sylwetki 3D, czyli rzeźbienie ciała. Jesteśmy w stanie wymodelować brzuch pacjenta, który ma tzw. mięsień piwny. A jesteśmy w stanie uzyskać efekt sześciopaku bez żadnych ćwiczeń.

Mało tego, prowadzimy badania nad tkanką tłuszczową, które pokazują, że zmienia się pozytywnie stosunek hormonalny. U osób, które mają zbyt wysoki poziom cukru, jesteśmy w stanie skutecznie ten poziom glukozy we krwi obniżyć.

Panie doktorze, czy są to zabiegi dedykowane mężczyznom, czy kobietom; czy tu płeć nie ma znaczenia? Chodzi mi głównie o zabiegi liposukcji.

– Są to niezależne zabiegi od płci. Mogą to być mężczyźni, mogą to być kobiety. Oczywiście kobiety częściej sobie lubią jednoczasowo powiększyć pośladki i ten tłuszcz wykorzystać. Natomiast mężczyźni raczej będą chcieli mieć efekt lipo-rzeźbienia, czyli sześciopaku. I tu nie chodzi o to, że to jest efekt nienaturalny.

Jest to efekt w 100-procentach naturalny, dlatego że proszę zauważyć, iż pod tkanką tłuszczową zawsze są mięśnie. I te mięśnie często są rozbudowane, więc jesteśmy w stanie jednym zabiegiem skutecznie to uzyskać.

Czyli pozbycie się nadmiaru w tłuszczu, ewentualne wykorzystanie tego tłuszczu w celu nadania objętości w innych okolicach… Ale też uwydatnienie tych mięśni, które de facto są, ale nie są one widoczne. Panie doktorze, na pewno zastanawiające jest dla pacjentów, dla naszych czytelników to jak przebiega sam zabieg. Ale jak przebiega również rekonwalescencja po tym zabiegu. Czy zabieg liposukcji, lipotransferu to zabieg, po którym szybko wraca się do życia społecznego? Czy jest to zabieg, który łączy się z długotrwałą rekonwalescencją?

– My mamy indywidualny protokół. Ja dla przykładu pozwalam pacjentom po takim zabiegu wrócić na siłownię tak naprawdę po 5-7 dniach. Oczywiście należy w specjalny sposób tę ranę dezynfekować. Bo wiadomo wysiłek to inaczej też pot, który może być w dłuższym etapie siedliskiem bakterii. Czyli po każdym takim etapie dezynfekcja.

Masaże limfatyczne. Należy pamiętać, że efekt uzyskany przez chirurga to jest tylko część sukcesu. Nie chodzi o to żeby to podtrzymać, tylko wyeliminować jakieś nierówności, które czasami po takim zabiegu są.

Tkanka oczywiście też ulega włóknieniu, czyli trzeba ją rozmasowywać tak, żeby te efekty były naprawdę satysfakcjonujące. Mało tego – zauważam, że po takich zabiegach zmniejsza się apetyt z tego względu, że zmienia się stosunek hormonów, obniża się insulinooporność.

Panie doktorze, jeśli chodzi o zabieg liposukcji, lipotransferu i właśnie lipofillingu, czyli zmiany objętości… Wspomniał Pan, że kobiety często wykorzystują niejako ten zabieg do pozyskania tkanki tłuszczowej, którą możemy później przemieścić w inne obszary. Jakie to są obszary do powiększenia? W jakich częściach ciała najczęściej się to wykorzystuje?
alt="plastyczne modelowanie ciała"
staras/shutterstock.com

– Tendencje są takie, które przychodzą do nas z obu Ameryk, że chcemy mieć efekt klepsydry. Czyli chcemy mieć wąską talię i jesteśmy w stanie czasami kilkanaście centymetrów uzyskać mniej w obwodach.

Mało tego, jesteśmy w stanie dodatkowo pośladki uwypuklić. A czasami osoby, które obarczone są największymi kompleksami, mają u kobiet taki kształt jakby bez tych proporcji pożądanych.

Czyli oprócz tego, że zabieramy z talii, tak samo dodajemy do pośladków i efekt klepsydry udaje nam się skutecznie uzyskać.

A jeśli chodzi o powiększanie biustu, jak wygląda sytuacja z lipotransferem? Czy jest to może alternatywa dla niereformowalnych implantów piersi?

– I tak i nie. Dlatego, że jeżeli chcemy powiększyć piersi o dwa rozmiary, to tkanka tłuszczowa do tego nie będzie idealnym materiałem. Ale jeżeli mamy kształtny biust, a chcemy troszkę go uwydatnić o pół miseczki, to zdecydowanie tak. I przy okazji jednego zabiegu możemy to skutecznie uzyskać, nie mając efektu obcej tkanki w ciele.

Czasami pacjentki zarzucają mi to, bojąc się tego, ale jeżeli chcemy mieć efekt permanentny i mocno wyeksponować biust, szczególnie jeżeli go nie ma zwyczajnie, to wtedy tylko implant.

…To implanty są niezastąpione. Czyli lipotransfer to liposukcja i ewentualna taka repozycja tłuszczu, na przykład pośladki, okolice biustu, ale również twarz. Czyli również wolumetria, czyli również wspomaganie na przykład powiększania ust czy uwypuklenia, uwydatnienia łuków jarzmowych.  

– Dokładnie tak. Akurat co do ust, to ja raczej preferuję zwykły wypełniacz, bo mam nad tym większą kontrolę. Moim zdaniem nie ma tutaj ryzyka grudek, gdzie też ten materiał jest w pełni kontrolowalny. Dlatego, że tkanka tłuszczowa zostaje z nami na dłużej i czasami jeżeli efekt nie będzie nam się podobał, to trudniej jest wyeliminować skutki.

A jeżeli chodzi o zwykły kwas hialuronowy, to wiemy przecież, że on do roku często znika.

No właśnie i to miało być moje kolejne pytanie. Bardzo dziękuję, że Pan doktor w tym kierunku poprowadził swoją wypowiedź. Bo kwas hialuronowy to niewątpliwie najpopularniejszy wypełniacz – szczególnie w okolice twarzy. No i chyba jednak niezastąpiony. Mimo wielu produktów autologicznych niezastąpiony właśnie w okolice ust, do modelowania, powiększania, nadawania objętości ustom.

– Dokładnie tak.

Chciałbym Panie doktorze wrócić jeszcze do tematu trychologii, ponieważ to temat, który pojawia się bardzo często. On dotyczy chyba większości mężczyzn – jeśli tak nie jest, proszę wyprowadzić mnie z błędu. Chodzi mi o przeszczepy włosów. Mam tu pytanie o sam przebieg zabiegu. I rekonwalescencję, ponieważ często pacjenci obawiają się jak szybko wrócą do życia społecznego, do pracy po zabiegu przeszczepu włosów. Jak to wygląda?
alt="przeszczep włosów"
Yakub Aksoy/shutterstock.com

– W związku z tym, że do trychologii należy podejść w sposób szczególny, mamy podejście typowo holistyczne. My w naszych klinikach mamy pięciu lekarzy, którzy się zajmują samymi włosami. I jesteśmy w stanie skrócić rekonwalescencję do dwóch tygodni. Czyli po dwóch tygodniach nie będzie żadnych śladów, że taki zabieg był wykonany.

Tak samo mamy bardzo wysoką skuteczność przyjmowalności tych włosów na poziomie 97%. I podkreślam to, czego pacjenci czasami się boją – wszystkie włosy się przyjmują, jeżeli są wykonane w sposób właściwy i pacjent jest dobrze dobrany.

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy borykają się z tymi zabiegami. A czy istnieją – a jeśli tak, to jakie – przeciwwskazania czy czynniki ryzyka w przypadku wykonywania przeszczepów włosów?

– 98% pacjentów przychodzi do nas z łysieniem androgenowym, więc u 98% pacjentów nie musimy odmawiać. Jedynymi pacjentami, którym odmawiamy, jest to na przykład zaawansowane łysienie u kobiet, które nie chcą leczyć się farmakologicznie. Czy u mężczyzn i u kobiet, którzy mają na przykład łysienie bliznowaciejące lub łysienie plackowate.

Bo jeżeli jest łysienie plackowate, dla przykładu, to tak naprawdę nie potrzebujemy robić przeszczepu, tylko wystarczy zastosować odpowiednie leczenie. Mało tego, mamy teraz badanie kliniczne, które u takich pacjentów wykonujemy zupełnie bezpłatnie. Testując nowoczesne leki, jesteśmy w stanie uzyskać pełen odrost włosów długofalowo.

To naprawdę bardzo dobre informacje i dobrze rokujący na przyszłość, jeśli chodzi o rozwój chirurgii plastycznej. I właśnie chirurgii trychologicznej, nazwijmy to.
Facebook Instagram