Dermatic.pl Aesthetic Business

portal informacyjno-branżowy ISSN 2719-7980

Enzymy w terapii z HMW-HA

, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
Niezwykły rozwój nowych terapii w dziedzinie medycyny estetycznej spowodował, że innowacyjne metody leczenia nierozwiązywalnych dotąd problemów lub trudnych chorób skóry są już dostępne.

dr med. Andreea Boca, Sara Cardeñoso

Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na zalety jednej szczególnej terapii biologicznej, mianowicie zastosowanie kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej (HMW-HA) wraz z określonymi enzymami rekombinowanymi w celu zapobiegania różnym zmianom patologicznym i leczenia ich (od zwłóknienia i blizn po zwiotczenie skóry lub miejscowo zlokalizowany tłuszcz).

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA) to glikozaminoglikan składający się z polimeru N-acetylo-D-glukozaminy (GlcNAc) i disacharydu kwasu glukuronowego (GlcA) połączonych wiązaniami β-1-4. Tworzy on niezwykle lepki roztwór i służy przede wszystkim do smarowania stawów i gromadzenia wody. Jest obecny w wielu tkankach ssaków, w tym w mazi stawowej, chrząstce i skórze, głównie w macierzy pozakomórkowej.

Do jego funkcji należy nie tylko wypełnianie i nawilżanie skóry, ale także działanie przeciwzapalne i przeciwdziałanie włóknieniu. Jeśli chodzi o masę cząsteczkową, stwierdzono, że kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej (HMW-HA) hamuje ekspresję mediatorów włóknienia, takich jak transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β) i czynnik wzrostu tkanki łącznej (CTGF) w skórze właściwej. Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej zmniejsza odkładanie się kolagenu i sprzyja reorganizacji włókien kolagenowych w uszkodzonych tkankach. Ponadto HMW-HA zmniejsza aktywność mediatorów prozapalnych i działa jak bariera mechaniczna, zapobiegając powstawaniu zrostów tkankowych.

W leczeniu zaburzeń związanych ze zwłóknieniem, takich jak zwłóknienie pooperacyjne, włókniste guzki w cellulicie, czy blizny włókniste, HMW-HA okazał się bardzo skuteczny w zakresie regeneracji i poprawy wyglądu skóry.

Enzymy rekombinowane

To białka, które są katalizatorami określonych reakcji metabolicznych, przekształcając substraty w produkty. Enzymy rekombinowane mają pochodzenie bakteryjne i są uzyskiwane za pomocą inżynierii genetycznej. Są one zaprojektowane tak, aby były mniej immunogenne, minimalizując ryzyko wystąpienia efektów ubocznych (takich jak reakcje alergiczne). Jednocześnie zapewniaja wyższą czystość i stabilność. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na potencjał trzech różnych enzymów:

Kolagenaza

Rozkłada nieprawidłowo ukształtowane i niefunkcjonalne włókna kolagenowe obecne w skórze właściwej tkanki włóknistej i bliznowatej. Sprzyja to syntezie nowych, silniejszych i grubszych włókien kolagenowych, a także reorganizacji tkanki. W praktyce klinicznej kolagenaza może być wykorzystywana do niszczenia włóknistych przegród po operacji. Oprócz tego, służy do redukcji włóknistych guzków występujących w cellulicie. Dodatkowo stosuje się ją w celu zmniejszenia zwiotczenia skóry, a tym samym przywrócenia jej elastyczności i jędrności.

Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej zmniejsza odkładanie się kolagenu i sprzyja reorganizacji włókien kolagenowych w uszkodzonych tkankach.

Lipaza
alt="HMW-HA"
fot. Wojtek Dobrogojski

Rozkłada trójglicerydy na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Enzym ten redukuje nagromadzony tłuszcz w adipocytach tkanki tłuszczowej, gdzie znajdują się trójglicerydy.

Dlatego też lipazę stosuje się w celu redukcji objętości w tych miejscach ciała, w których znajduje się lokalnie nagromadzony tłuszcz. Ludzka lipaza jest regulowana przez hormony takie jak katecholaminy, czy insulina i jej działanie jest od nich zależne. Lipaza rekombinowana ma jednak pochodzenie bakteryjne, dlatego nie jest wrażliwa na regulację hormonalną, dzięki czemu jest zawsze bardzo skuteczna.

Liaza

Rozkłada pozakomórkowe polisacharydy odpowiedzialne za retencję wody, umożliwiając uwolnienie cieczy, która gromadzi się w pozakomórkowych polisacharydach. Dlatego też może być stosowana w celu zmniejszenia obrzęku uszkodzonych tkanek. Ponadto uwalniając wodę, enzym ten ułatwia również dyfuzję innych substancji lub leków, pomagając im dotrzeć do miejsca ich działania, wzmagając efekt synergii.

Skojarzona terapia z wykorzystaniem kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej wraz z enzymami rekombinowanymi pozwoliła lekarzom medycyny estetycznej na osiągnięcie doskonałej skuteczności w leczeniu patologii związanych z włóknieniem.

Enzymy rekombinowane zapewniają dodatkowe wsparcie dla HMW-HA w redukcji obrzęków i w leczeniu tkanki włóknistej otoczonej nagromadzonym tłuszczem. Te trzy objawy kliniczne (zwłóknienie, odkładanie się tkanki tłuszczowej i zatrzymywanie płynów) możemy zaobserwować razem w wielu przypadłościach. Jak na przykład cellulit, czy worki pod oczami.

Przykład 1

Przedstawiamy przypadek 35-letniego mężczyzny, bez wcześniejszych zmian patologicznych, o prawidłowym BMI (Body Mass Index), z tzw. podwójnym podbródkiem. W trakcie badania stwierdzono, że powodem był nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zwiotczenie skóry. W związku z tym zdecydowaliśmy się rozpocząć terapię produktem pbserum HA 1,5 + Enzymatic Reagent MEDIUM, z zadowalającym rezultatem po 3 sesjach iniekcji co 2 tygodnie.

Po każdej sesji iniekcyjnej pacjent zgłaszał stan zapalny w leczonym obszarze. Ustąpił on po 3-4 dniach bez podjęcia jakichkolwiek zaradczych działań leczniczych. Nie zgłoszono żadnych innych działań niepożądanych. Pacjent jest zadowolony z rezultatów i nie wyraził potrzeby dalszych zabiegów.

alt="HMW-HA"
Pacjent przed zabiegiem i po nim – zdjęcie z profilu
Przykład 2

Kolejny przypadek to 38-letnia pacjentka z dużą (8 cm długości) blizną pooparzeniową znajdującą się poniżej kąta żuchwy. Zastosowaliśmy produkt pbserum HA 1,5 + Enzymatic Reagent HIGH, 1 fiolka na jedną sesję. Zastosowano wielokrotne nakłucia, wstrzykiwanie produktu w trakcie wycofywania igły. Dla uzyskania widocznego poniżej rezultatu przeprowadzono 3 sesje z 2-tygodniowymi odstępami.

alt="HMW-HA"
Blizna pooparzeniowa przed iniekcją oraz po 3 sesjach iniekcji

Skojarzona terapia z wykorzystaniem kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej wraz z enzymami rekombinowanymi pozwoliła lekarzom medycyny estetycznej na osiągnięcie doskonałej skuteczności w leczeniu patologii związanych z włóknieniem.

dr med. Andreea Boca
Specjalizuje się w dermatowenerologii, dermatochirurgii, dermatologii estetycznej – diagnozowanie, leczenie i katamneza pacjentów cierpiących na różne choroby dermatologiczne lub wenerologiczne. Badaczka naukowa w różnych instytutach i laboratoriach w Europie. Obecnie wykładowczyni na Wydziale Farmakologii, Toksykologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medyczno-Farmaceutycznego w Cluj-Napoca, Rumunia


Facebook Instagram