Dermatic.pl Aesthetic Business

WWO (HSP) a skóra – czy wiesz co oznacza ten skrót?

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 4 minuty
WWO to skrót od wyrazów: Wysoko Wrażliwa Osoba (HSP – Higly Sensitive People). Oznacza człowieka o cechach nadwrażliwości charakteru, osobowości i nieco odmiennych reakcjach emocjonalnych od ogółu społeczeństwa. WWO nie stanowi ani jednostki chorobowej ani zaburzenia natury psychicznej, natomiast bodźce odbierane są nieco odmiennie, w sposób nadwrażliwy. Co może utrudniać zrozumienie samego siebie i akceptację zachowania przez innych. Nie jest jednak w żadnym stopniu osoba słaba, nieporadna czy histeryczna.

Katarzyna Nowacka

Kim jest WWO?

W przeważającej części do grupy WWO należą ludzie określani mianem introwertyków, ale nie brakuje w niej również osób o naturze ekstrawertycznej. Nadwrażliwość emocjonalna jest podyktowana określoną fizjologią i genami, więc nie da się jej pozbyć na skutek prowadzonych terapii psychologicznych. Można natomiast nauczyć się reagować w pewnych sytuacjach i zrozumieć swoje bądź otoczenia zachowania.

alt="wysokowrażliwe WWO"
Srdjan Randjelovic/shutterstock.com

Pierwszą ważną cechą, która mocno odbija się w zachowaniu WWO, to intensywna reakcja na bodźce zewnętrzne (dźwięk, światło, zapach, tłum ludzi, ich głośne rozmowy), jak rozdrażnienie, zmęczenie, aż do fizycznego i psychicznego wyczerpania. Często pojawiają się bóle głowy, karku, problemy gastryczne, uczucie senności i zmęczenia.

Niekiedy taka osoba wracając z galerii handlowej po kilkugodzinnych zakupach dochodzi do siebie przez kolejne dwa dni, najlepiej w samotności. Jest bardzo wrażliwa na sztukę, co wiąże się z silnymi doznaniami związanymi z oglądaniem filmów, obrazów, czytaniem literatury, poezji.

WWO odznacza się głębokim przeżywaniem, analizą emocji, zdarzeń, roztrząsaniem sytuacji i związaną z nimi frustracją nasilającą reakcje stresowe.

Posiada bogate życie wewnętrzne i należy do ludzi kreatywnych, spostrzegawczych, zwracających uwagę na wiele szczegółów, empatycznych i wyrozumiałych dla czyjegoś problemu. O bogatej wyobraźni, co może być bardzo przydatne w sferze zawodowej. Są niestety plusy i minusy takiej osobowości.

Kiedy cechy WWO mogą utrudniać nam życie?

Kiedy nasze zalety mogą stać się wadami. Osoby nadwrażliwe nie radzą sobie z nadmiarem obowiązków (poczucie przytłoczenia), z robieniem kilku rzeczy na raz; z długą listą do załatwienia w krótkim czasie (presja). Wielozadaniowość wywołuje niekiedy panikę.

Nadmierne przeżywanie prowadzi do zmęczenia emocjonalnego, nieradzenia sobie ze stresem, gwałtownymi reakcjami w sytuacjach społecznych. A także stwarza pewne trudności w odnalezieniu się w nowym otoczeniu. Jest to podyktowane odbiorem i oceną innych osób, samooceną i samoakceptacją, niekiedy znacząco zaniżoną.

Nadmierne przeżywanie prowadzi do zmęczenia emocjonalnego, nieradzenia sobie ze stresem, gwałtownymi reakcjami w sytuacjach społecznych. A także stwarza pewne trudności w odnalezieniu się w nowym otoczeniu.

Współpracownicy mogą odbierać takie zachowania jako irracjonalne. Dlatego WWO wykazuje pewne predyspozycje do depresji, lęku, fobii, zaburzeń nastroju i izolacji społecznej. Jednak niezmiernie ważne jest budowanie trwałej, bliskiej, niepowierzchownej relacji z wybranymi osobami.

Przejmujesz się „wszystkim i niczym”?

Dla ludzi przeciętnie wrażliwych pewne sprawy nie stanowią problemu do rozwiązania. Dla WWO „wszystko i nic” – w naszym mniemaniu, staje się olbrzymim wyzwaniem. Są to osoby żyjące w permanentnym stresie, napięciu… I mimo wielu chwil zadowolenia czy poczucia euforii ryzyko przewlekłego stanu zapalnego, indukowanego takim stanem jest nieuchronne.

Z tego powodu WWO są narażone na wiele chorób wynikających z autoagresji, stresopochodnych oraz dokuczliwych objawów psychosomatycznych, również w obrazie skóry (Hashimoto, liszaj płaski, pokrzywka, łysienie plackowate).

I tu kłania się psychodermatologia!

Psychodermatologia łączy ze sobą dermatologię, psychiatrię, psychologię, ponieważ powstawanie lub zaostrzenie wielu dermatoz łączy się nierozerwalnie ze wspólnym punktem wyjścia – skóry, jako narządu i układu nerwowego już okresie płodowym.

Już dawno udowodniono nasilanie się dolegliwości indukowanych stresem w przypadku trądziku pospolitego, różowatego, łuszczycy i AZS. Mamy tu do czynienia z objawami skórnymi, które powodują pojawienie się zaburzeń psychicznych (lęk, depresja, niska samoakceptacja). Ale też nierównowaga psychiczna prowokuje zmiany skórne.

Już dawno udowodniono nasilanie się dolegliwości indukowanych stresem w przypadku trądziku pospolitego, różowatego, łuszczycy i AZS. Mamy tu do czynienia z objawami skórnymi, które powodują pojawienie się zaburzeń psychicznych

Dlatego mówimy o chorobach psychosomatycznych i somatopsychicznych – w zależności od przyczyny powstania. Statystyki podają, że dermatozy mogą nawet w 40 % indukować emocjonalną niestabilność, w tym depresję.

WWO a skóra
Pixel-Shot/shutterstock.com

W przypadku tak dużej nadwrażliwości emocjonalnej i przewlekłego napięcia, jakie temu towarzyszy osoby wysoko wrażliwe są predysponowane do nasilenia objawów łuszczycy, AZS, trądziku.

A jest to podyktowane wzmożoną przez stres produkcją komórek tucznych. Których nadmierna aktywacja wywołuje uwalnianie całej kaskady substancji prozapalnych, wazoaktywnych i nocyceptywnych. Zaostrza się i pogłębia stan zapalny.

Ponadto na tle nerwowym pojawia się nadwrażliwość skóry na bodźce, świąd i potrzeba drapania. Co w konsekwencji przekłada się na wtórne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. WWO ulega też aktom bezwiednego samookaleczania się (skubanie wałów paznokciowych, rozdrapywanie skóry) i zaburzeniom odżywiania się (niekontrolowany wzrost lub ubytek masy ciała).

WWO w gabinecie kosmetologa

W pracy kosmetolog ma do czynienia z całym przekrojem osobowości. Rozpoznając klienta WWO i jego potrzeby możemy stworzyć idealne dla niego miejsce, do którego będzie chętnie przychodził. Odpowiednia muzyka, zapach, ulubiona kawa i właściwy poziom natężenie światła stworzą przyjazny klimat dla WWO.

Pamiętajmy również o programie pracy ze skórą, szytym na miarę. Nie bez znaczenia jest fakt, że klient nadwrażliwy, emocjonalny odczuwa bodźce bólowe w nasilony sposób (niska tolerancja bólu). Dlatego warto przemyśleć metody pracy z takim klientem w gabinecie, wykluczając te najbardziej dokuczliwe bólowo oraz mocno inwazyjne. Wymagające długiego procesu rekonwalescencji skóry zabiegi (problem odbioru własnego wyglądu) na rzecz „milszych” w odczuciach zabiegów pielęgnacyjnych.

Pamiętajmy również o programie pracy ze skórą, szytym na miarę. Nie bez znaczenia jest fakt, że klient nadwrażliwy, emocjonalny odczuwa bodźce bólowe w nasilony sposób (niska tolerancja bólu).

Dobór właściwej techniki masażu i wysokiej jakości produktów do pracy może przynieść rewelacyjne efekty pielęgnacji ciała i duszy WWO.

Katarzyna Nowacka

Kosmetolog z ponad 20-letnim doświadczeniem, prowadzi własny gabinet kosmetologiczny.  Absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, a także I i II stopnia Collegium Cosmeticum. Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjazna Kosmetyka oraz członek Polskiej Akademii Dietetyki i Mikroodżywiania. Prekursorka kosmetologii holistycznej. Autorka programu z misją pt. „Uroda zaprasza zdrowie”. Na swoim youtubowym kanale Holistyczna Kosmetolog rozmawia ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny i namawia do profilaktyki. Kieruje się w pracy zasadą, że likwidowanie objawów nie może przysłonić szukania ich przyczyny – stara się tym inspirować innych.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify